Prawda

Poniedziałek, 3 października 2022 - 23:23

« Poprzedni Następny »


Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa


Vic Rosenthal 2021-06-22


Wiadomość:

 

Administracja Bidena zabiera z krajów na Bliskim Wschodzie osiem baterii systemu obrony przeciwrakietowej, Patriot, włącznie z Irakiem, Kuwejtem, Jordanią i Arabią Saudyjską, poinformował w piątek „Wall Street Journal”.


Przedstawiciele władz powiedzieli dziennikarzom, że w dodatku do baterii Patriot Pentagon usuwa inny przeciwrakietowy system, Terminal High Altitude Area Defense (Thaad), z Arabii Saudyjskiej, zmniejszone zostaną również dywizjony amerykańskich myśliwców odrzutowych w regionie.


To wycofanie jest wielkim przegrupowaniem militarnej obecności USA na Bliskim Wschodzie i ma miejsce w momencie, kiedy kraj zamierza skupić swoje starania i uwagę na Rosji i Chinach.


Usunięcie wyposażenia połączone jest z przerzuceniem setek amerykańskich żołnierzy obsługujących i wspierających systemy obrony przeciwrakietowej.


Równocześnie amerykańska administracja kontynuuje działania zmierzające do sfinalizowanie powrotu do irańskiej umowy nuklearnej. USA wyraziły gotowość usunięcia sankcji nałożonych na Iran w zamian za powrót do status quo sprzed Trumpa, po czym jak twierdzi, chce dalszych rozmów o sprawach nie objętych wcześniejszą umową, takich jak pociski balistyczne i wspieranie terroryzmu.

 

Jak zawsze, jestem zdumiony skłonnością Amerykanów do rezygnacji ze swoich środków nacisku. Poprzednie porozumienie było praktycznie bezwartościowe. W dodatku do dziur wystarczająco dużych, by mogły przez nie przejechać transportery pocisków zdolnych do przenoszenia głowic atomowych, w pełni legitymizowała Iran jako państwo nuklearne w 2030 roku i to nawet gdyby nie  oszukiwali (a robili to od pierwszego dnia). Kiedy sankcje zostaną usunięte, Iran nie będzie miał żadnych bodźców do robienia jakichkolwiek  autentycznych ustępstw.


Twierdzi się, że usuniecie systemów obrony przeciwrakietowej z krajów zagrożonych przez Iran jest próbą osłodzenia umowy z Irańczykami. Z pewnością twierdzenie, że pomoże to w “skupieniu ... na Rosji i Chinach”, jest wątpliwe, ponieważ Rosja jest w sojuszu z Iranem w tym regionie, a Chiny także naciskają na zniesienie sankcji na Iran i na powrót do starej umowy tak szybko, jak to możliwe. Najwyraźniej groźba „zmiany skupienia” Ameryki jakoś ich nie przeraża.

 

Nie jestem pewien, co USA zrobią z tymi systemami przeciwrakietowymi i z wycofanymi z tych krajów żołnierzami. Chiny skutecznie podbijają świat w wojnie cybernetycznej, ekonomicznej, dyplomatycznej, a może i biologicznej. Nie sądzę, żeby Biden zamierzał iść na wojnę o Tajwan lub Hong Kong.


Jedynym sposobem zrozumienia tych działań jest to, że USA uznały, iż ich stosunki z Iranem są ważniejsze niż obrona państw arabskich przed irańską agresją. Złagodzenie sankcji natychmiast wzmocni irańskie marionetki, które dalej atakują Arabię Saudyjską. Nie trzeba dodawać, że będzie to także złe dla Izraela, który również ma do czynienia z irańskimi marionetkami.  

 

Bardzo trudno zrozumieć, w jaki sposób przerzucenie tradycyjnego wsparcia z państw arabskich na Iran leży w długoterminowym interesie Ameryki, ponieważ reżim irański nie czyni żadnej tajemnicy ze swojego pragnienia upokorzenia, a nawet zniszczenia USA. Podejrzewam, że amerykańscy stratedzy wierzą, że religijna motywacja reżimu jest fikcją, która ma przykryć “prawdziwe”, wyłącznie geopolityczne powody konfliktu, jak również zdobyć poparcie własnego społeczeństwa. Amerykanie wydają się sądzić, że irańska wrogość zniknie, jeśli USA pozwolą im na osiągnięcie ich regionalnych celów. Nie byłbym tego pewien. Nie po raz pierwszy ludzie Zachodu nie potrafili zrozumieć mocy islamskiej ideologii jako głównej motywacji do działania.


Izraelski szef sztabu, Aviv Kochavi, jest w drodze do USA, żeby omówić różne sprawy, włącznie z Iranem. Były premier Netanjahu i premier Bennett są zgodni w swoim sprzeciwie wobec umowy, ale wydaje się, że Bennett jest skłonny do rozmów o poprawieniu jej, podczas gdy Netanjahu wręcz przeciwnie. W każdym razie bardzo wątpię, by cokolwiek, co może powiedzieć Kochavi, wpłynęło na amerykańską strategię ugłaskiwania Iranu, której Biden jest nie mniej oddany niż był Obama. Kochaviemu być może uda się zdobyć obietnicę zaopatrzenia Izraela w dodatkową broń.  

 

Amerykańską strategię przedstawiono po raz pierwszy w 2006 roku w Iraq Study Report. Głównymi autorami tego raportu byli James L. Baker III i Lee Hamilton, zaś przyszły doradca Obamy, Ben Rhodes, współpracował przy opracowaniu tego raportu. W owym czasie Iran i Syria popierały irackich rebeliantów, którzy zadawali ciężkie straty amerykańskim wojskom w Iraku. Autorzy raportu doradzali, między innymi, uszczęśliwienie Syrii (wówczas nadal względnie stabilnego kraju) i Iranu przez zabranie Izraelowi Wzgórz Golan i zmuszenie do założenia „zjednoczonego” państwa palestyńskiego w Judei/Samarii i Gazie. Jak właściwie osłabienie głównej siły i najlepszego sojusznika USA w regionie zredukowałoby agresję ze strony Iranu i Syrii, nie było jasne wtedy (i nadal nie jest).

 

Na szczęście, administracja Busha zignorowała rekomendacje zawarte w tym raporcie, ale najwyraźniej stanowił on później podstawę polityki administracji Obamy wobec Iranu i Izraela. W tym czasie było jasne, że skłonienie Izraela do oddania Wzgórz Golan masowemu mordercy, Baszarowi al-Assadowi, nie miało szans, ale nadal było możliwe zarówno ugłaskiwanie Iranu, jak i zwiększanie nacisków na Izrael, by czynił ustępstwa wobec Palestyńczyków. Chociaż Obama zmusił Izrael do zamrożenia budowy w osiedlach i zwolnienia setek arabskich terrorystów z więzienia, nie udało mu się stworzyć palestyńskiego państwa.  


Donald Trump przyjął całkowicie odwrotne podejście, wzmacniając Izrael i osłabiając Iran ekonomicznymi naciskami i operacjami militarnymi. Chociaż jego przeciwnicy z upodobaniem powtarzają, że ta strategia “zawiodła”, sądzę, że po prostu było za mało czasu, by mogła zadziałać. Kiedy Biden przejął stery, irański reżim był o krok od przepaści. Zamiast zepchnąć ich Biden, rzucił im linę ratunkową, a koteria antyizraelskich dygnitarzy, których  mianował, zabrała się do dzieła reaktywowania polityki ugłaskiwania wytyczonej przez trójcę: Baker-Hamilton-Rhodes.


Ameryka nie zależy już dłużej od ropy z Zatoki, coś, o czym od dawna marzyłem. Zamiast jednak tego, by umożliwiło to proizraelską politykę, jak miałem nadzieję, wygląda na to, że pozwoliło USA na porzucenie Arabii Saudyjskiej i państw Zatoki, zostawiając ich na łasce i niełasce Iranu. To z kolei umożliwiło Izraelowi ustanowienie normalnych stosunków z kilkoma ze swoich byłych wrogów arabskich. Gdyby polityka Trumpa była kontynuowana, sądzę, że widzielibyśmy rozwój silnego izraelsko-arabskiego bloku z wystarczającą siłą, by powstrzymać irańską agresję. Kontynuacja “maksymalnego nacisku na Iran mogłaby wysuszyć irańskie wsparcie dla jego marionetkowych milicji, takich jak Hezbollah i Huti. Mogło to nawet umożliwić irańskiej opozycji obalenie niepopularnego reżimu ajatollahów. Utrzymanie polityki Trumpa wobec Palestyńczyków mogło doprowadzić do likwidacji    UNRWA i wyłonienia się bardziej realistycznego przywództwa palestyńskich Arabów, które nie wierzy w chimeryczną fantazję “powrotu”.


Nic z tego się jednak nie zdarzyło. Trump został pokonany i dzisiaj Partia Demokratyczna, który przyjęła poglądy swojego lewego skrzydła – co graniczy z antysemityzmem (a czasami przekracza tę granicę) – odrzuciła jedyne skuteczne podejście do Bliskiego Wschodu i powróciła do podejścia opartego na fantazji, w najlepszym wypadku – lub na nienawiści do Żydów w najgorszym. 


Biden Brings Back Baker-Hamilton-Rhodes

20 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Od redakcji „Listów z naszego sadu”


Trzech izraelskich ekspertów, były dyrektor izraelskiego wywiadu wojskowego, generał Aharon Ze'evi-Farkash, Godeon Frank, - były szef izraelskiej Komisji ds. Energii Atomowej oraz Ariel Levite – jeden z czołowych izraelskich ekspertów d/s rozwoju broni nuklearnej, przedstawiło raport na temat dotychczasowych rozmów o powrocie USA do umowy nuklearnej z Iranem. W raporcie tym czytamy m.in.:  


„Potwierdzone niezwykle niepokojące informacje dotarły do nas o stanie negocjacji między przedstawicielami państw zachodnich i Iranem. Negocjacje są na bardzo zaawansowanym etapie i wyraźnie [strona zachodnia] jest gotowa zdjąć ze stołu wszystkie problemy.Amerykanie są zdecydowani do zadowolenia się „zredukowaną” umową, w której zniesiona zostanie większość sankcji, wprowadzonych przez administrację Trumpa od 2018 r. W zamian Iran ma wycofać się tylko z niektórych działań, które podjął od 2019 r. rozwijając swój projekt nuklearny”.

 

Eksperci ostrzegają, że Stany Zjednoczone są obecnie skłonne pogodzić się z zaledwie częściowym ograniczeniem wzbogacania uranu (dozwalając pięciokrotnie wyższy poziom wzbogacania niż w poprzedniej wersji umowy), i skłonne są zrezygnować z niektórych klauzul nadzoru nad działalnością w irańskich instalacjach. Waszyngton jest również skłonny do  elastyczności w określeniu roli Międzynarodowej Agencję Energii Atomowej i jej możliwości dostępu do instalacji, w których mogą być prowadzone prace nad rozwojem broni atomowej.

 Vic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. USA mogą być znowu zależne od importu ropy Marek Eyal 2021-06-22


Notatki

Znalezionych 2227 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk