Prawda

Piątek, 22 lutego 2019 - 00:58

« Poprzedni Następny »


Arabski polityk: Arabowie przegrali wojny i muszą zapłacić cenę


Z materiałów MEMRI 2018-08-05


Były kuwejcki minister informacji, Sami Abdullatif Al-Nesf, powiedział, że przez całą historię sprawa palestyńska cierpiała z powodu ekstremistów.   Krytykował muftiego Jerozolimy, Hadż Amina Al-Husseiniego za udaremnienie planu podziału, za wzywanie Palestyńczyków do odejścia „przez wyolbrzymienie poza wszelkie proporcje tego, co zdarzyło się w Deir Jassin i gdzie indziej” i za jego naleganie, by trzymać Palestyńczyków w obozach uchodźców.

 

Al-Nesf, pilot i były prezes oraz dyrektor wykonawczy kuwejckich linii lotniczych, powiedział: "Jeśli nie zwrócimy się ku rozsądnemu myśleniu, jakiego nam brakowało przez stulecie, będziemy nadal oskarżać głosy rozsądku o to, że są zdrajcami, zbrodniarzami i kolaborantami, by iść drogą ekstremizmu, która zawsze kończy się katastrofą”. Następnie powiedział: „wysiedlenia są częstą rzeczą”, „wybraliśmy rozpoczęcie wojny i przegraliśmy, a więc logicznie, powinniśmy zapłacić za to cenę”. Wywiad z Al-Nefsem nadała kuwejcka Diwan Al-Mulla Internet TV 11 sierpnia.

 

Nagranie tego wywiadu z angielskimi napisami jest na końcu tego tekstu.

 


Sami Abdullatif Al-Nesf: Przez całą historię nikt nie zaszkodził sprawie palestyńskiej tak bardzo, jak grupy, które konkurują  ze sobą w swoim ekstremizmie. Niewielu ludzi wie, że w 1937 r. królewska brytyjska Komisja Peela doszła do wniosku, że powinny być dwa państwa – rozwiązanie, którego stratę ludzie opłakują dzisiaj. Komisja Peela dawała Palestyńczykom 90% ziemi – 24 tysięcy kilometrów kwadratowych – podczas gdy Żydom dawano mini-państwo o 2,5 tysiąca kilometrów kwadratowych na terenach, które były żydowskie przez całą historię: w i wokół Tel Awiwu.


Głośne i puste slogany muftiego Amina Al-Husseiniego udaremniły plan dwóch państw. Al-Husseini uciekł do Hitlera, stawiając na złego konia. Próbuję pokazać, że historycznie rzecz biorąc, sprawa palestyńska była tracona z powodu ekstremistów, nie zaś z powodu umiarkowanych.


Dziennikarz:
 Z powodu ekstremistycznych krzykaczy...


Sami Abdullatif Al-Nesf:
 Izrael nigdy nie odnosił korzyści z działań ludzi umiarkowanych, ale z działań ludzi, którzy krzyczą: ”Umowa Stulecia? Nie dla pokoju!” Inną rzeczą, którą widziałem osobiście, w odróżnieniu od wielu innych, którzy mówią o sprawie palestyńskiej, są zmiany w terenie. Dzisiaj, kiedy jedziesz do Jerozolimy lub na Zachodni Brzeg, widzisz, że sprawy zmieniły się całkowicie. Liczba osadników osiągnęła pół miliona i oni nigdy nie odejdą. To już nie są prefabrykowane budowle, jak były na początku. Teraz to jest beton. Żadne wzgórze nie jest pozostawione puste. Jeśli więc nie zwrócimy się ku rodzajowi rozsądnego myślenia, jakiego nam brakowało przez stulecie, będziemy nadal oskarżać głosy rozsądku o to, że są zdrajcami, zbrodniarzami i kolaborantami, by iść drogą ekstremizmu, która zawsze kończy się katastrofą.   


"[Żydzi powiedzieli,] że każde państwo jest lepsze niż w ogóle żadne państwo. Powiedzieli, że zaakceptowanie [planu ] jest lepsze niż odrzucenie go, w nadziei, że druga strona go odrzuci. A więc żydowska strona zaakceptowała 10% …


Dziennikarz:
 Podczas gdy Arabowie odmówili…


Sami Abdullatif Al-Nesf: "Dokąd poszedł [Al-Husseini]? Uciekł do Hitlera. Do dnia dzisiejszego sprawa palestyńska płaci cenę za jego zdjęcia z Hitlerem.


[Al-Husseini] odrzucił Plan Podziału z 1948 r., w którym [Palestyńczycy] zyskaliby…  


Dziennikarz:
 Obejmował on Zachodni Brzeg i całą…


Sami Abdullatif Al-Nesf:
 Po drugie, wzywał Palestyńczyków, by odeszli przez wyolbrzymianie ponad wszelką proporcję tego, co zdarzyło się w Deir Jassin i innych miejscach. Dla informacji: masakry zdarzały się po obu stronach. On to wyolbrzymił ponad wszelkie proporcje, ponieważ miał teorię, że jeśli Palestyńczycy odejdą, ułatwi to wkroczenie armiom arabskim. W dodatku myślał, że Palestyńczycy mogą zostać wyposażeni w broń za granicą. No cóż, odeszli i nigdy nie wrócili. Największą ze wszystkich zbrodni Al-Husseiniego było jego naleganie na trzymanie Palestyńczyków w obozach dla uchodźców. Kiedy Ormianie emigrowali, nie poszli do obozów dla uchodźców. Kiedy Kurdowie emigrowali, nie poszli do obozów dla uchodźców.


Ten człowiek ze swoim ekstremizmem zaszkodził sprawie palestyńskiej. Powiedział:  żeby uniknąć straty sprawy palestyńskiej, trzymajmy Palestyńczyków w obozach uchodźców w Libanie, Jordanii i wszędzie. Umieszczono ich w obozach uchodźców i do dzisiaj płacą cenę. Mówię do naszych palestyńskich braci: czy radykalna mowa jest wszystkim, o co dbacie? Czy naprawdę chcecie stracić waszą sprawę?  


Dziennikarz:
 Czy obchodzą ich tylko slogany?


Sami Abdullatif Al-Nesf:
 Właśnie. Slogany. Proszę pozwolić mi powiedzieć, co Mahmoud Abbas powiedział mi i co ja powiedziałem Chaledowi Maszalowi w Damaszku oraz trzy razy Ismailowi Haniji, kiedy jedliśmy obiad w jego domu w Gazie. Abbas powiedział: „Sprawa jest niemal przegrana. Osiągnijmy porozumienie z Izraelem, żebyśmy mogli przynajmniej zatrzymać to, co pozostało z ziemi”. Gdy tylko ekstremiści wywołują wojnę, więcej ziemi przepada, a gdy podpisywany jest pokój, ziemia jest odzyskiwana. Synaj nie został odzyskany w wojnie. Dwukrotnie został stracony w wojnie i został odzyskany przez pokój. To dzięki pokojowi Jordania odzyskała ziemię straconą w wojnie 1967 r. Ziemię odzyskuje się przez pokój, nie przez wojnę.


[Hamas powiedział Abbasowi, że] chcą rządu jedności. Świetnie, odpowiedział Abbas. Różnica między nami jest taka, że wy nie uznajecie Izraela. To prawda, odpowiedzieli. Chcemy wyzwolić Palestynę od rzeki do morza. Zapytał ich: Jaką bronią to zrobicie? [Abbas] mówi: Od kiedy zostaliśmy deportowani z ziem 1967 r. z powodu arabskiego ekstremizmu – w Syrii, Egipcie i innych miejscach – staliśmy się całkowicie zależni od Izraela. Mówi on: Gdybym dał Hamasowi ministerialne stanowiska, gdzie minister rolnictwa [z Hamasu] dostałby wodę? Woda przychodzi z Izraela. Powiedzmy, że jesteś ministrem finansów. Walutą w Gazie i na Zachodnim Brzegu jest szekel. Jeśli chcesz pieniędzy, dostajesz je z Izraela. Elektryczność w Gazie i na Zachodnim Brzegu także jest z Izraela.  


Dziennikarz:
 Benzyna jest z Izraela...


Sami Abdullatif Al-Nesf:
 Żywność, woda, wszystko...


W 1917 r., tak samo jak istnieli ekstremiści, istnieli również mądrzy, rozsądni ludzie. Jeden z nich, [libański polityk] Szakib Arslan, powiedział: Kiedy odwiedziłem [żydowskie] osiedla, zrozumiałem, że są jak nowoczesna lokomotywa, która może wyciągnąć nas z ignorancji, biedy i tak dalej. Ci ludzie są Europejczykami, którzy przybyli, by uprawiać ziemię osiedli, powiedział. Byli Palestyńczycy, którzy mówili to samo. Część Palestyńczyków mówiła: [Żydzi] są tu od 1700-1800 i przez całą historię. Izraelici i Ziemia Izraela są wspominani w Koranie. Gdzie to było? W Afryce? Nie, to jest ta sama ziemia. Osiągnijmy porozumienie, mówili ci ludzie. Ekstremiści jak Amin Al-Husseini, Arafat, Ahmad Szukeiri i wszyscy ludzi, którzy trzymali sztandar ekstremizmu, zaszkodzili sprawie palestyńskiej i sprawie Arabów.


Palestyńczycy dzisiaj z ich głośnym ekstremizmem… To nie tylko Palestyńczycy, ale my, Arabowie ogólnie – stanowimy najlepszy na świecie rodzaj wroga: źli i nikczemni terroryści, którzy są słabi.  No cóż, nie można mieć jednego i drugiego. Hamas, z wszystkimi swoimi sloganami, powinien pokazać nam swoje samoloty i czołgi, które pokazałyby jego możliwość dokonania tego, co mówi. Nie ma żadnych. Niektórzy ludzie mówią: O, w dniach Saladyna… Europejczycy [Krzyżowcy] nie przyszli jako osadnicy. Motywowało ich kłamstwo, że Arabowie ich uciskają. Po prostu przyszli i poszli. To była dla nich sprawa biznesu. Nawet Jerozolima - po tym, jak Saladyn ją wyzwolił, jego brat, Al-Adil I, próbował oddać ją Krzyżowcom, ale jej nie chcieli. Powiedzieli, że chcą tylko miast nadbrzeżnych. Cała więc kwestia osiedli… Biali ludzie w Afryce Południowej nadal tam są. Nie odeszli.


Kwestia wysiedlenia jest często podnoszoną rzeczą. Twierdziliśmy, że [w 1948] było pierwsze [wysiedlenie], jakie kiedykolwiek zdarzyło się, ale to nieprawda, czy ci się to podoba, czy nie. Ponadto ważne jest zrozumienie – a to było prawdą przez całą historię – że jeśli przegrywasz wojnę, płacisz cenę. My jesteśmy tymi, którzy odmawiają zapłacenia ceny, mimo że przegraliśmy wojnę 1948 r. Przegraliśmy wojny 1956 r. i 1967 r., ale odmawiamy zapłacenia ceny. To tak nie działa. Wybraliśmy rozpoczęcie wojny i przegraliśmy, więc według logiki powinniśmy zapłacić cenę. Jest jeszcze inna rzecz, która była prawdą przez całą historię. Jeśli zawieram umowę, że kupię ten stół od ciebie za 10 dinarów, umowa jest ważna tylko teraz. Jeśli godzę się na cenę 10 dinarów, umowa wchodzi w życie teraz. Ale jeśli nie [godzę się], nie mogę wrócić po roku lub dwóch, kiedy okazało się, że stół wart jest majątek – powiedzmy 1000 dinarów – i powiedzieć ci: Abu Ahmad, pamiętasz naszą umowę sprzed roku? Oferta była na 10 dinarów, ale żadne porozumienie nie zostało podpisane. Gdyby Palestyńczycy zaakceptowali jedną z tych umów w przeszłości, piłka byłaby teraz na izraelskim boisku.   


Jerozolima była pod okupacją Krzyżowców przez 200 lat, niemniej nigdy nie było fatwy zakazującej odwiedzanie miasta.


Dziennikarz:
 Prawda.


Sami Abdullatif Al-Nesf:
 Egipt był pod okupacją od 1882, ale nikt nie mówił, że nie wolno odwiedzać Egiptu lub Al-Azhar. Cała Afryka Północna była pod okupacją, ale nie było ani jednej fatwy zakazującej wizyty w Wielkim Meczecie w Kairuan… Podam jeszcze lepszy przykład: Mekka. Prorok Mahomet poszedł tam z pielgrzymką, kiedy nadal rządzili nią niewierni. Nie powiedział, że nie może tam pójść, bo jest okupowana przez niewiernych. Byli ludzie, którzy oszukali nas i powiedzieli nam, byśmy nie odwiedzali [Palestyny] i wręczyli Zachodni Brzeg, Jerozolimę i Palestyńczyków [Izraelczykom].  


Odwiedź polską stronę MEMRI: http://www2.memri.org/polish/

MEMRI, Specjalny komunikat Nr 7603, 1 sierpnia 2018                                                        

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Jak odzyskuje się ziemię? MEF 2018-08-05


Notatki

Znalezionych 1234 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Filipiny: chrześcijanie mordowani, bomby w kościołach   Ibrahim   2019-02-21
40. rocznica Islamskiej Republiki Iranu   Rafizadeh   2019-02-21
Ludzie, którzy twierdza, że „Palestyna jest kwestią rasowej sprawiedliwości”, są prawdziwymi rasistami     2019-02-20
Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13
Kiedy Ameryka porzuci Afganistan, zapłacą za to kobiety   Chesler   2019-02-13
Dlaczego Teheran przekracza tylko „różowe linie”   Taheri   2019-02-12
Żydowski głos w Organizacji Narodów Zjednoczonych   Rogatchi   2019-02-11
Dlaczego Palestyńczycy sprzeciwiają się antyirańskiej koalicji   Toameh   2019-02-10
“Palestyński rząd” umiera, oksymoron się rodzi   Flatow   2019-02-08
Jeszcze Polska nie zginęła, czyli byle do wiosny   Koraszewski   2019-02-08
Nowy rok, ta sama stara Turcja   Bekdil   2019-02-05
Co kogo rani i jak mocno?   Koraszewski   2019-02-02
Niesprawiedliwy system sprawiedliwości Turcji: atak na ormiańskiego posła   Bulut   2019-02-01
Organizacja założona, by informować o więźniach sumienia, apeluje do  naszych sumień, by nie kupować u Żyda     2019-01-31
Co to znaczy, że jestem humanistą   Igwe   2019-01-30
Obiektyw Matti Friedmana i syzyfowe błoto   Rosenthal   2019-01-30
Pierwsza Żydówka, jaką spotkałem w Iranie   Rafizadeh   2019-01-29
Gdzie są granice nienawiści?   Koraszewski   2019-01-28
Termity, bigoci i GOAT: racjonalizacja współudziału w antysemityzmie   Dershowitz   2019-01-28
Antysemickie tworzenie stereotypów Żydów przez Palestyńczyków   Tavil   2019-01-25
Czy Rashida Tlaib jest winna bigoterii?    Dershowitz   2019-01-22
W poszukiwaniu mądrego…   Koraszewski   2019-01-22
Rząd USA odmawia ujawnienia antyizraelskiego podżegania w palestyńskich podręcznikach szkolnych   Bedein   2019-01-20
Nowe ”Monachium” Europy: Iran   Meotti   2019-01-16
Inna intersekcjonalność: ofiary islamu   Levin   2019-01-13
Pozostawianie ubogich tego świata w ciemności jest niemoralne   Lonborg   2019-01-12
Refleksje wokół kontrowersji na University of Michigan   Landes   2019-01-11
Dzieci Rewolucji Kulturalnej   Banker   2019-01-11
Duch pionierski Palestyńczyków   Shaw   2019-01-09
Jesteś tym, co czytasz, czego słuchasz, co  oglądasz   Koraszewski   2019-01-04
Polska - Szwecja - Ukraina   Garczyński-Gąssowski   2019-01-03
Przemysł produkcji kłamstw   Herf   2019-01-01
Romantyczna sztuka nierządu   Koraszewski   2018-12-31
Odpowiedź Mariam Barghouti, której ”Forward” nie wydrukuje   Landes   2018-12-29
Litera środowiskowej narracji, czy duch prawdy?   Koraszewski   2018-12-27
 Szpital za pokojową nagrodę Nobla   Frantzman   2018-12-26
Arabski historyk przyznaje, że nie ma palestyńskiego narodu   Bergman   2018-12-25
Zapomnij o rozwiązaniu w postaci dwóch państw: nieszablonowe myślenie o konflikcie izraelsko-palstyńskim     2018-12-21
Nowy wspaniały świat, czyli ludzie w sieci   Koraszewski   2018-12-20
Nowa Inkwizycja   Glick   2018-12-20
Młodzież pyta, prezydent Egiptu odpowiada     2018-12-19
Nowa cenzura, czyli powrót Policji Myśli?   Chesler   2018-12-18
Terror zapłatą za ludzkie zachowania   Flatow   2018-12-16
Zabijanie żydowskich dzieci!   Sherman   2018-12-13
Dlaczego prasa zwraca mniejszą uwagę na mordowanie dziennikarzy nie nazywających się Chaszodżdżi   Baum   2018-12-12
Ciemności znowu kryją ziemię   Koraszewski   2018-12-11
Palestyńczycy, o których nikt nie mówi   Tawil   2018-12-09
ONZ odrzuca rezolucję potępiającą terroryzm Hamasu   Koraszewski   2018-12-08
Sprawa palestyńska jest „islamska”     2018-12-07
Gdzie był UNIFIL, kiedy Hezbollah kopał tunel terroru?   Amos   2018-12-06
Pryncypialność i elastyczność w rozwiązywaniu problemów społecznych   Koraszewski   2018-12-05
Kindertransport – okazjonalna wielkoduszność   Gur   2018-12-04
List dra Denisa MacEoina do Edinburgh University Students' Association   MacEoin   2018-12-02
"Palestyna" urojona   Chesler   2018-12-01
Izrael i Jazydzi   Frantzman   2018-11-29
Nowy niebezpieczny zakręt Unii Europejskiej   Murray   2018-11-27
Kochaj Bliźniego   Lewin   2018-11-26
Żydzi Afryki Północnej pod rządami muzułmańskimi   Blum   2018-11-25
Jak saudyjskie „dary" dla amerykańskich uniwersytetów wybielają religię   Ibrahim   2018-11-23
Bardzo głupia decyzja Airbnb   Maroun   2018-11-22
”Independent”: 3700 słów przyjaznej Hamasowi propagandy   Levick   2018-11-20
Palestyńskie groźby wobec arabskiej normalizacji stosunków z Izraelem   Toameh   2018-11-17
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2018-11-17
Powyborcza zaduma: Dokąd zmierzasz Ameryko? Dokąd zmierzacie amerykańscy Żydzi?   Chesler   2018-11-14
Sto lat nowej Europy   Koraszewski   2018-11-13
Antysemityzm jest przede wszystkim nienawiścią, polityka jest tylko wymówką     2018-11-11
Jak Izrael mógłby zwyciężyć w dzisiejszym asymetrycznym konflikcie   Rosenthal   2018-11-10
Mord w Stambule i walka o supremację w świecie sunnickim   Carmon   2018-11-08
Brutalne przebudzenie z palestyńskiego snu   Kedar   2018-11-06
Jesień oświecenia, czyli powszechne zniechęcenie do logiki   Koraszewski   2018-11-05
Pakistan: Asia Bibi uniewinniona po latach oczekiwania na śmierć za ”bluźnierstwo”   Meotti   2018-11-01
Funkcjonariusz z Gazy: HAMAS i FATAH zamienili naszych ludzi w żebraków   Toameh   2018-10-30
”Saudyjska afera” w Stambule ujawnia rywalizację sunnicko sunnicką   Bekdil   2018-10-27
Orzeczenie sprzeczne z rozsądkiem   Yemini   2018-10-26
Prawo, religia i sekularyzacja  w Nigerii   Igwe   2018-10-22
Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu   Rafizadeh   2018-10-22
Czasem Internet może korygować fake news, a nie tylko je szerzyć   Gross   2018-10-21
Kiepsko skrywany antysemityzm Facebooka   Maroun   2018-10-16
Turcja buduje meczety, likwiduje chrześcijaństwo   Bulut   2018-10-15
Skrzyżowanie Netzarim i narodziny Fake News   Landes   2018-10-14
Wierzę tej palestyńskiej nastolatce   Flatow   2018-10-12
Polityczne paradoksy więzi niemiecko-izraelskich   Sucharewicz   2018-10-11
Narodowe prawo Izraela i palestyńskie kłamstwa   Tawil   2018-10-10
Czy oczekiwanie od Arabów mniej niż od Żydów jest w porządku?   Maroun   2018-10-09
Dzisiaj opublikowana książka   Novella   2018-10-09
”Antysyjonizm” traktuje o Żydach, głupcze!   Tsalic   2018-10-08
Szwecja – schronieniem przestępców   Bergman   2018-10-07
A gdyby Kavanaugh był libaralnym muzułmaninem oskarżonym o terroryzm?   Dershowitz   2018-10-06
Na marginesie tegorocznej Nagrody Pokojowej Nobla     2018-10-06
Przekłuwanie mitu palestyńskich uchodźców   Rosenthal   2018-10-05
Chińska medycyna i policja myśli   Novella   2018-10-05
Trzy „nie” Palestyńczyków: co mają na myśli   Tawil   2018-10-04
Uderzający rasizm Autonomii Palestyńskiej   Bergman   2018-10-03
”Antyimperializm” i apologetyka morderstwa   Sixsmith   2018-10-03
Kto napisał te słowa o Jerozolimie?   Gross   2018-10-02
Samobójcza nienawiść Europy do Ameryki   Koraszewski   2018-10-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk