Prawda

Poniedziałek, 15 lipca 2019 - 20:10

« Poprzedni Następny »


Arabski polityk: Arabowie przegrali wojny i muszą zapłacić cenę


Z materiałów MEMRI 2018-08-05


Były kuwejcki minister informacji, Sami Abdullatif Al-Nesf, powiedział, że przez całą historię sprawa palestyńska cierpiała z powodu ekstremistów.   Krytykował muftiego Jerozolimy, Hadż Amina Al-Husseiniego za udaremnienie planu podziału, za wzywanie Palestyńczyków do odejścia „przez wyolbrzymienie poza wszelkie proporcje tego, co zdarzyło się w Deir Jassin i gdzie indziej” i za jego naleganie, by trzymać Palestyńczyków w obozach uchodźców.

 

Al-Nesf, pilot i były prezes oraz dyrektor wykonawczy kuwejckich linii lotniczych, powiedział: "Jeśli nie zwrócimy się ku rozsądnemu myśleniu, jakiego nam brakowało przez stulecie, będziemy nadal oskarżać głosy rozsądku o to, że są zdrajcami, zbrodniarzami i kolaborantami, by iść drogą ekstremizmu, która zawsze kończy się katastrofą”. Następnie powiedział: „wysiedlenia są częstą rzeczą”, „wybraliśmy rozpoczęcie wojny i przegraliśmy, a więc logicznie, powinniśmy zapłacić za to cenę”. Wywiad z Al-Nefsem nadała kuwejcka Diwan Al-Mulla Internet TV 11 sierpnia.

 

Nagranie tego wywiadu z angielskimi napisami jest na końcu tego tekstu.

 


Sami Abdullatif Al-Nesf: Przez całą historię nikt nie zaszkodził sprawie palestyńskiej tak bardzo, jak grupy, które konkurują  ze sobą w swoim ekstremizmie. Niewielu ludzi wie, że w 1937 r. królewska brytyjska Komisja Peela doszła do wniosku, że powinny być dwa państwa – rozwiązanie, którego stratę ludzie opłakują dzisiaj. Komisja Peela dawała Palestyńczykom 90% ziemi – 24 tysięcy kilometrów kwadratowych – podczas gdy Żydom dawano mini-państwo o 2,5 tysiąca kilometrów kwadratowych na terenach, które były żydowskie przez całą historię: w i wokół Tel Awiwu.


Głośne i puste slogany muftiego Amina Al-Husseiniego udaremniły plan dwóch państw. Al-Husseini uciekł do Hitlera, stawiając na złego konia. Próbuję pokazać, że historycznie rzecz biorąc, sprawa palestyńska była tracona z powodu ekstremistów, nie zaś z powodu umiarkowanych.


Dziennikarz:
 Z powodu ekstremistycznych krzykaczy...


Sami Abdullatif Al-Nesf:
 Izrael nigdy nie odnosił korzyści z działań ludzi umiarkowanych, ale z działań ludzi, którzy krzyczą: ”Umowa Stulecia? Nie dla pokoju!” Inną rzeczą, którą widziałem osobiście, w odróżnieniu od wielu innych, którzy mówią o sprawie palestyńskiej, są zmiany w terenie. Dzisiaj, kiedy jedziesz do Jerozolimy lub na Zachodni Brzeg, widzisz, że sprawy zmieniły się całkowicie. Liczba osadników osiągnęła pół miliona i oni nigdy nie odejdą. To już nie są prefabrykowane budowle, jak były na początku. Teraz to jest beton. Żadne wzgórze nie jest pozostawione puste. Jeśli więc nie zwrócimy się ku rodzajowi rozsądnego myślenia, jakiego nam brakowało przez stulecie, będziemy nadal oskarżać głosy rozsądku o to, że są zdrajcami, zbrodniarzami i kolaborantami, by iść drogą ekstremizmu, która zawsze kończy się katastrofą.   


"[Żydzi powiedzieli,] że każde państwo jest lepsze niż w ogóle żadne państwo. Powiedzieli, że zaakceptowanie [planu ] jest lepsze niż odrzucenie go, w nadziei, że druga strona go odrzuci. A więc żydowska strona zaakceptowała 10% …


Dziennikarz:
 Podczas gdy Arabowie odmówili…


Sami Abdullatif Al-Nesf: "Dokąd poszedł [Al-Husseini]? Uciekł do Hitlera. Do dnia dzisiejszego sprawa palestyńska płaci cenę za jego zdjęcia z Hitlerem.


[Al-Husseini] odrzucił Plan Podziału z 1948 r., w którym [Palestyńczycy] zyskaliby…  


Dziennikarz:
 Obejmował on Zachodni Brzeg i całą…


Sami Abdullatif Al-Nesf:
 Po drugie, wzywał Palestyńczyków, by odeszli przez wyolbrzymianie ponad wszelką proporcję tego, co zdarzyło się w Deir Jassin i innych miejscach. Dla informacji: masakry zdarzały się po obu stronach. On to wyolbrzymił ponad wszelkie proporcje, ponieważ miał teorię, że jeśli Palestyńczycy odejdą, ułatwi to wkroczenie armiom arabskim. W dodatku myślał, że Palestyńczycy mogą zostać wyposażeni w broń za granicą. No cóż, odeszli i nigdy nie wrócili. Największą ze wszystkich zbrodni Al-Husseiniego było jego naleganie na trzymanie Palestyńczyków w obozach dla uchodźców. Kiedy Ormianie emigrowali, nie poszli do obozów dla uchodźców. Kiedy Kurdowie emigrowali, nie poszli do obozów dla uchodźców.


Ten człowiek ze swoim ekstremizmem zaszkodził sprawie palestyńskiej. Powiedział:  żeby uniknąć straty sprawy palestyńskiej, trzymajmy Palestyńczyków w obozach uchodźców w Libanie, Jordanii i wszędzie. Umieszczono ich w obozach uchodźców i do dzisiaj płacą cenę. Mówię do naszych palestyńskich braci: czy radykalna mowa jest wszystkim, o co dbacie? Czy naprawdę chcecie stracić waszą sprawę?  


Dziennikarz:
 Czy obchodzą ich tylko slogany?


Sami Abdullatif Al-Nesf:
 Właśnie. Slogany. Proszę pozwolić mi powiedzieć, co Mahmoud Abbas powiedział mi i co ja powiedziałem Chaledowi Maszalowi w Damaszku oraz trzy razy Ismailowi Haniji, kiedy jedliśmy obiad w jego domu w Gazie. Abbas powiedział: „Sprawa jest niemal przegrana. Osiągnijmy porozumienie z Izraelem, żebyśmy mogli przynajmniej zatrzymać to, co pozostało z ziemi”. Gdy tylko ekstremiści wywołują wojnę, więcej ziemi przepada, a gdy podpisywany jest pokój, ziemia jest odzyskiwana. Synaj nie został odzyskany w wojnie. Dwukrotnie został stracony w wojnie i został odzyskany przez pokój. To dzięki pokojowi Jordania odzyskała ziemię straconą w wojnie 1967 r. Ziemię odzyskuje się przez pokój, nie przez wojnę.


[Hamas powiedział Abbasowi, że] chcą rządu jedności. Świetnie, odpowiedział Abbas. Różnica między nami jest taka, że wy nie uznajecie Izraela. To prawda, odpowiedzieli. Chcemy wyzwolić Palestynę od rzeki do morza. Zapytał ich: Jaką bronią to zrobicie? [Abbas] mówi: Od kiedy zostaliśmy deportowani z ziem 1967 r. z powodu arabskiego ekstremizmu – w Syrii, Egipcie i innych miejscach – staliśmy się całkowicie zależni od Izraela. Mówi on: Gdybym dał Hamasowi ministerialne stanowiska, gdzie minister rolnictwa [z Hamasu] dostałby wodę? Woda przychodzi z Izraela. Powiedzmy, że jesteś ministrem finansów. Walutą w Gazie i na Zachodnim Brzegu jest szekel. Jeśli chcesz pieniędzy, dostajesz je z Izraela. Elektryczność w Gazie i na Zachodnim Brzegu także jest z Izraela.  


Dziennikarz:
 Benzyna jest z Izraela...


Sami Abdullatif Al-Nesf:
 Żywność, woda, wszystko...


W 1917 r., tak samo jak istnieli ekstremiści, istnieli również mądrzy, rozsądni ludzie. Jeden z nich, [libański polityk] Szakib Arslan, powiedział: Kiedy odwiedziłem [żydowskie] osiedla, zrozumiałem, że są jak nowoczesna lokomotywa, która może wyciągnąć nas z ignorancji, biedy i tak dalej. Ci ludzie są Europejczykami, którzy przybyli, by uprawiać ziemię osiedli, powiedział. Byli Palestyńczycy, którzy mówili to samo. Część Palestyńczyków mówiła: [Żydzi] są tu od 1700-1800 i przez całą historię. Izraelici i Ziemia Izraela są wspominani w Koranie. Gdzie to było? W Afryce? Nie, to jest ta sama ziemia. Osiągnijmy porozumienie, mówili ci ludzie. Ekstremiści jak Amin Al-Husseini, Arafat, Ahmad Szukeiri i wszyscy ludzi, którzy trzymali sztandar ekstremizmu, zaszkodzili sprawie palestyńskiej i sprawie Arabów.


Palestyńczycy dzisiaj z ich głośnym ekstremizmem… To nie tylko Palestyńczycy, ale my, Arabowie ogólnie – stanowimy najlepszy na świecie rodzaj wroga: źli i nikczemni terroryści, którzy są słabi.  No cóż, nie można mieć jednego i drugiego. Hamas, z wszystkimi swoimi sloganami, powinien pokazać nam swoje samoloty i czołgi, które pokazałyby jego możliwość dokonania tego, co mówi. Nie ma żadnych. Niektórzy ludzie mówią: O, w dniach Saladyna… Europejczycy [Krzyżowcy] nie przyszli jako osadnicy. Motywowało ich kłamstwo, że Arabowie ich uciskają. Po prostu przyszli i poszli. To była dla nich sprawa biznesu. Nawet Jerozolima - po tym, jak Saladyn ją wyzwolił, jego brat, Al-Adil I, próbował oddać ją Krzyżowcom, ale jej nie chcieli. Powiedzieli, że chcą tylko miast nadbrzeżnych. Cała więc kwestia osiedli… Biali ludzie w Afryce Południowej nadal tam są. Nie odeszli.


Kwestia wysiedlenia jest często podnoszoną rzeczą. Twierdziliśmy, że [w 1948] było pierwsze [wysiedlenie], jakie kiedykolwiek zdarzyło się, ale to nieprawda, czy ci się to podoba, czy nie. Ponadto ważne jest zrozumienie – a to było prawdą przez całą historię – że jeśli przegrywasz wojnę, płacisz cenę. My jesteśmy tymi, którzy odmawiają zapłacenia ceny, mimo że przegraliśmy wojnę 1948 r. Przegraliśmy wojny 1956 r. i 1967 r., ale odmawiamy zapłacenia ceny. To tak nie działa. Wybraliśmy rozpoczęcie wojny i przegraliśmy, więc według logiki powinniśmy zapłacić cenę. Jest jeszcze inna rzecz, która była prawdą przez całą historię. Jeśli zawieram umowę, że kupię ten stół od ciebie za 10 dinarów, umowa jest ważna tylko teraz. Jeśli godzę się na cenę 10 dinarów, umowa wchodzi w życie teraz. Ale jeśli nie [godzę się], nie mogę wrócić po roku lub dwóch, kiedy okazało się, że stół wart jest majątek – powiedzmy 1000 dinarów – i powiedzieć ci: Abu Ahmad, pamiętasz naszą umowę sprzed roku? Oferta była na 10 dinarów, ale żadne porozumienie nie zostało podpisane. Gdyby Palestyńczycy zaakceptowali jedną z tych umów w przeszłości, piłka byłaby teraz na izraelskim boisku.   


Jerozolima była pod okupacją Krzyżowców przez 200 lat, niemniej nigdy nie było fatwy zakazującej odwiedzanie miasta.


Dziennikarz:
 Prawda.


Sami Abdullatif Al-Nesf:
 Egipt był pod okupacją od 1882, ale nikt nie mówił, że nie wolno odwiedzać Egiptu lub Al-Azhar. Cała Afryka Północna była pod okupacją, ale nie było ani jednej fatwy zakazującej wizyty w Wielkim Meczecie w Kairuan… Podam jeszcze lepszy przykład: Mekka. Prorok Mahomet poszedł tam z pielgrzymką, kiedy nadal rządzili nią niewierni. Nie powiedział, że nie może tam pójść, bo jest okupowana przez niewiernych. Byli ludzie, którzy oszukali nas i powiedzieli nam, byśmy nie odwiedzali [Palestyny] i wręczyli Zachodni Brzeg, Jerozolimę i Palestyńczyków [Izraelczykom].  


Odwiedź polską stronę MEMRI: http://www2.memri.org/polish/

MEMRI, Specjalny komunikat Nr 7603, 1 sierpnia 2018                                                        

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Jak odzyskuje się ziemię? MEF 2018-08-05


Notatki

Znalezionych 1326 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26
To jeszcze nie apokalipsa   Jacoby   2019-03-25
Kolonialne pochodzenie sympatii do ”Żon ISIS”   Frantzman   2019-03-25
Izrael kontra jego wrogowie w Europie   Blum   2019-03-23
Janczarzy silnej tożsamości, czyli więź społeczna i grupy odniesienia   Koraszewski   2019-03-16
Amnesty International narzeka na sytuację, którą pomogła stworzyć   Flatow   2019-03-16
Badanie – nadal nie ma związku między autyzmem a szczepionką MMR   Novella   2019-03-15
Każdego dnia jedenastu chrześcijan zostaje zabitych za swoją wiarę   Ibrahim   2019-03-15
Julian Baggini: Jak możemy nadal podziwiać postaci z przeszłości, które były ksenofobami   Coyne   2019-03-13
Czy jest miejsce dla energii odnawialnej?   Novella   2019-03-11
Kto pomoże uratować Jazydów?   Saleh   2019-03-11
Były sobie drzewa   Ferus   2019-03-10
Dlaczego energia odnawialna nie może uratować planety   Shellenberger   2019-03-09
Zjednoczony Kościół Chrystusa niesprawiedliwie atakuje Izrael   MacEoin   2019-03-09
Putin wchodzi do klubu oszukanych przez mułłów   Taheri   2019-03-08
Oburzenie w Syrii i Iraku, że  członkowie isis są na Zachodzie traktowani jak znakomitości   Frantzman   2019-03-06
Nie widzimy lasu zza drzew   Lomborg   2019-03-05
Polowanie na Benjamina Netanjahu   Rosenthal   2019-03-04
Europa: Próba legitymizacji irańskiego reżimu   Meotti   2019-03-01
Turcja: Jednoczenie ”Armii Islamu”, by pokonać pewien kraj   Bulut   2019-02-27
Żydzi powinni móc mieszkać wszędzie   Maroun   2019-02-26
Filipiny: chrześcijanie mordowani, bomby w kościołach   Ibrahim   2019-02-21
40. rocznica Islamskiej Republiki Iranu   Rafizadeh   2019-02-21
Ludzie, którzy twierdza, że „Palestyna jest kwestią rasowej sprawiedliwości”, są prawdziwymi rasistami     2019-02-20
Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk