Prawda

Piątek, 22 stycznia 2021 - 23:01

« Poprzedni Następny »


Arabowie: "Palestyńczycy powtarzają te same błędy"

 


Khaled Abu Toameh 2020-09-30

Kilka palestyńskich frakcji wezwało palestyńskie kierownictwo, by wycofało się z Ligi Arabskiej w proteście przeciwko odmowie krajów arabskich potępienia normalizacji stosunków z Izraelem. Nieco wcześniej ministrowie spraw zagranicznych Ligi Arabskiej odmówili poparcia palestyńskiej propozycji rezolucji potępiającej ZEA za decyzję zawarcia pokoju z Izraelem, Na zdjęciu: Arabscy ministrowie spraw zagranicznych na spotkaniu Ligi Arabskiej w Kairze w Egipcie 4 marca 2020. (Zdjęcie: Daily News, Egipt)
Kilka palestyńskich frakcji wezwało palestyńskie kierownictwo, by wycofało się z Ligi Arabskiej w proteście przeciwko odmowie krajów arabskich potępienia normalizacji stosunków z Izraelem. Nieco wcześniej ministrowie spraw zagranicznych Ligi Arabskiej odmówili poparcia palestyńskiej propozycji rezolucji potępiającej ZEA za decyzję zawarcia pokoju z Izraelem, Na zdjęciu: Arabscy ministrowie spraw zagranicznych na spotkaniu Ligi Arabskiej w Kairze w Egipcie 4 marca 2020. (Zdjęcie: Daily News, Egipt)

Palestyńczycy odwołali swoich ambasadorów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu w proteście przeciwko podpisaniu porozumień pokojowych między tymi dwoma państwami Zatoki a Izraelem. Palestyńczycy grożą teraz wycofaniem swoich posłanników z każdego kraju arabskiego, który nawiąże stosunki z Izraelem.


W dodatku kilka palestyńskich frakcji wezwało  palestyńskie kierownictwo, by wycofało się z Ligi Arabskiej w proteście przeciwko odmowie krajów arabskich do potępienia normalizacji stosunków z Izraelem. Nieco wcześniej ministrowie spraw zagranicznych Ligi Arabskiej odmówili  poparcia palestyńskiej propozycji rezolucji potępiającej ZEA za decyzję zawarcia pokoju z Izraelem.Palestyńczycy odwołali swoich ambasadorów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu w proteście przeciwko podpisaniu porozumień pokojowych między tymi dwoma państwami Zatoki a Izraelem. Palestyńczycy grożą teraz wycofaniem swoich posłanników z każdego kraju arabskiego, który nawiąże stosunki z Izraelem.

"Rezolucja Ligii Arabskiej jest obciążona [grzechem posłuszeństwa] wobec syjonistycznej administracji amerykańskiej – brzmi oświadczenie frakcji. "Normalizacja [stosunków z Izraelem] jest olbrzymią zdradą sprawy palestyńskiej i ciosem dla poświęcenia i bólu Palestyńczyków i Arabów”.

Groźby wycofania się z Ligi Arabskiej i odwołania ambasadorów z krajów arabskich, które nawiązują stosunki z Izraelem, wywołały szyderstwa i powódź krytycznych komentarzy w świecie arabskim, szczególnie w państwach Zatoki. Główny wątek krytyki: Palestyńczycy nie uczą się ze swoich błędów.


Arabska krytyka, skierowana głównie wobec przywódców Palestyńczyków, jest kolejną wskazówką rosnącego antagonizmu między Palestyńczykami a światem arabskim. W tym tempie Palestyńczycy mogą obudzić się pewnego ranka i odkryć, że w ogóle nie mają już żadnych przyjaciół w krajach arabskich.


Wielu Arabów jest oburzonych z powodu palestyńskich gróźb oraz codziennych ataków na ZEA i Bahrajn. Obejmują one oskarżenia, że te dwa państwa z Zatoki przez zgodę na nawiązanie stosunków z Izraelem “zdradziły meczet Al-Aksa, Jerozolimę i sprawę palestyńską”. Arabowie przypominają również Palestyńczykom o wielu okazjach, jakie zmarnowali, kiedy odrzucili szereg inicjatyw i planów pokoju.  


Libański dziennikarz Chairallah Chairallah wyraził oburzenie że Palestyńczycy nazwali ceremonię podpisania izraelsko-ZEA-bahrajńskiej umowy w Białym Domu “czarnym dniem”.   


Chairallah przypomniał, że Palestyńczycy mówią o wygnaniu ich z Jordanii w latach 1970. jako o “Czarnym Wrześniu”. W tym czasie, powiedział, odłam Palestyńczyków o tej nazwie próbował założyć państwo w państwie w Jordanii i zamordować króla Jordanii Husseina. Król, po porażce w wojnie sześciodniowej 1967 roku pozwolił OWP na założenie woskowych baz w jego królestwie, przypuszczalnie do atakowania Izraela. Kiedy Palestyńczycy próbowali jednak obalić jordański rząd, wydalił ich z Jordanii do Libanu. Tam uczestniczyli w libańskiej wojnie domowej, która zaczęła się w 1975 roku i kontynuowali ataki na Izrael. W 1982 roku po inwazji Izraela na Liban, Palestyńczycy znowu zostali wydaleni – do Tunezji.


"Pięćdziesiąt lat po Czarnym Wrześniu nic się nie zmieniło” - napisał Chairallah.

"Palestyńscy przywódcy odmawiają nauczenia się z minionych doświadczeń. Zbrojne organizacje palestyńskie powtórzyły doświadczenia z Jordanii w Libanie. Odegrały ogromną rolę w zniszczeniu Libanu [podczas wojny domowej]. Czy sprawa palestyńska odniosłaby korzyści, gdyby palestyńskim organizacjom udało się obalić króla Husseina w 1970 roku?”  

Chairallah napisał że były przywódca OWP, Jaser Arafat popełnił “olbrzymi błąd” w 1990 roku, kiedy zdecydował o poparciu inwazji Saddama Husajna na Kuwejt, który pokojowo gościł niemal pół miliona palestyńskich pracowników. Po wyzwoleniu Kuwejtu przez kierowaną przez USA koalicję w 1991 roku, setki tysięcy Palestyńczyków, uznanych za nielojalnych, deportowano z Kuwejtu i innych państw Zatoki.  


"Jaser Arafat nie wyciągnął nauki z doświadczeń w Jordanii i Libanie"  - dodał.

"Oczekiwano, że Abu Mazen [Mahmoud Abbas] wyciągnie naukę z błędów Jasera Arafata i z błędów doświadczeń w Jordanii i Libanie, ale on wziął od Jasera Arafata to, co najgorsze. Pół wieku po tym, co Palestyńczycy nazywają “Czarnym Wrześniem”, nic się nie zmieniło. Palestyńczycy nadal popełniają te same błędy". (Al-Arab, 20 września 2020)

Saudyjski politolog, Sami Al-Morszid podkreślił, że w przeszłości palestyńskie kierownictwo odrzuciło wiele pokojowych inicjatyw i traktatów. Za każdym razem, kiedy Palestyńczycy to robią, powiedział Al-Morszid, "tracą".

"Niestety, palestyńscy przywódcy powtarzają te same błędy. Odrzucili pokojowe inicjatywy [z Izraelem] Egiptu i Jordanii, i odrzucili pokojową inicjatywę prezydenta USA, Billa Clintona [podczas szczytu w 2000 roku w Camp David]. Obecnie odrzucili pokojową inicjatywę prezydenta Donalda Trumpa i wreszcie odrzucili pokojowe inicjatywy ZEA i Bahrajnu”.  

Iracki autor, Farouk Joussef, powiedział, że problemem Palestyńczyków jest to, że ich przywódcy wcale nie chcą palestyńskiego państwa. "Palestyńczykom nie udało się założyć swojego państwa” - powiedział Joussef.

“Nie udało im się, bo nie chcieli założyć własnego państwa. Rozumiem przez to palestyńskich przywódców, z których część nadal upiera się przy powtarzaniu rewolucyjnych frazesów. Założenie państwa palestyńskiego będzie obciążeniem dla palestyńskich przywódców i przeszkodzi im w dalszym uprawianiu korupcji. Palestyńczycy muszą zrozumieć, że inni są zmęczeni. Autonomia Palestyńska nie jest dłużej odpowiednia do reprezentowania palestyńskiego ludu”. (Al-Arabiya, 19 września 2020)

Egipski dziennikarz,  Imad Adeeb napisał, że na miejscu palestyńskiego kierownictwa, zdystansowałby się od Kataru, Turcji i Iranu. Adeeb radził także palestyńskim przywódcom, by unikali języka obelg i oszczerstw wobec Arabów:

"Gdybym był jednym z palestyńskich przywódców, porzuciłbym politykę nieprzejednania i używania języka obelg, oszczerstw i podżegania… Gdybym był w palestyńskim kierownictwie, skorzystałbym z pokojowej inicjatywy ZEA. Gdybym był w palestyńskim kierownictwie, nie grałbym z Katarem, Turcją i Iranem przeciwko umiarkowanym państwom arabskim”. (Al-Watan, 8 września 2020)

Saudyjski autor, Jusef Al-Kabalan także oskarżył palestyńskich przywódców o wielokrotne odrzucenie inicjatyw pokojowych w minionych dziesięcioleciach. Pisząc, że Palestyńczycy nie skorzystali z Arabskiej Inicjatywy Pokojowej przyjętej w 2002 roku przez przywódców arabskich, Al-Kabalan napisał:

"Realistycznym wyborem dla palestyńskich przywódców było pobudzenie arabskiej inicjatywy na wszystkie polityczne sposoby na międzynarodowym szczeblu. Co się stało? Palestyńscy przywódcy odpowiadali na inicjatywy pokojowe retoryką o zdradzie i sloganami, które nie osiągają niczego. Palestyńscy przywódcy zwrócili się do kupczących ich sprawą państw, takich jak Iran, Turcja i Katar, i stracili swoją najsilniejszą kartę, którą jest jedność narodowa. Palestyńscy przywódcy zawiedli w podejmowaniu strategicznych decyzji i wybrali sojusz z Iranem”. Palestyńscy przywódcy nie zainwestowali w okazje”. (Al-Riyadh, 18 września 2020)

Islamski duchowny z ZEA, Wassem Jousef, zwracając się do Palestyńczyków i innych Arabów, którzy odrzucają pokój z Izraelem, napisał na Twitterze:

"Izrael nie zniszczył Syrii; Izrael nie spalił Libii; Izrael nie wysiedlił ludzi w Egipcie; Izrael nie zniszczył Jemenu i Izrael nie rozdarł Libanu. Zanim wy, Arabowie, zaczniecie obwiniać Izrael, spójrzcie na siebie w lustrze. Problem jest w was”.  

Palestyńscy przywódcy tymczasem ignorują przesłania i rady swoich arabskich braci. Palestyńscy przywódc+y na Zachodnim Brzegu i Hamas w Gazie nie lubią, jak przypomina im się o ich błędach. Ponadto nie są chętni do przyjmowania jakichkolwiek porad, nawet jeśli pochodzą od państw arabskich, które obsypywały ich miliardami dolarów. Oczywiście, największymi przegranymi są znowu Palestyńczycy – którzy szybko tracą sympatię rosnącej liczby Arabów.


Arabs: Palestinians Repeat the Same Mistakes

Gatestone In statute, 21 września 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1746 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk