Prawda

Środa, 13 listopada 2019 - 21:22

« Poprzedni Następny »


Skrzydlaci oszuści i straż obywatelska


Ed Young 2014-01-02


Kukułka słynie z pasożytowania na instynkcie rodzicielskim innych ptaków. Składa jaja w gniazdach co najmniej 100 gatunków innych ptaków, zamieniając je w nieświadomych rodziców zastępczych swoich zachłannych piskląt. Dlatego też nazywa się ją pasożytem lęgowym. Nie jest w tym sama. Pełna lista ptasich pasożytów lęgowych obejmuje ponad 50 członków rodziny kukułek, kacyki (starzyki), miodowody, kilka zięb i przynajmniej jedną kaczkę.


Teraz William Feeneyz Australian National University odkrył, że ten rodzaj oszustwa reprodukcyjnego idzie ręka w rękę ze swoim biegunowym przeciwieństwem: wspólnym wychowywaniem piskląt, kiedy to ptaki wychowują pisklęta z pomocą rodzeństwa lub potomstwa, często kosztem sukcesu rozrodczego pomocników.

Te dwie strategie nie mogłyby być bardziej różne, ale Feeney odkrył, że każda z nich napędza ewolucję drugiej. W miejscach, gdzie jedna jest częsta, występuje także druga. Eksploatacja idzie ręka w rękę z kooperacją.

Biolodzy badali pochodzenie wspólnego wychowywania piskląt od niemal 140 lat. „Tym, co podoba mi się w tej nowej pracy, jest to, że przedstawia przekonujące dowody na tezę, która wcześniej nie była nawet rozważana  – takie zachowanie jest korzystne, ponieważ grupy redukują pasożytnictwo lęgowe” – mówi Bruce Lyon z University of California, Santa Cruz.

Również naukowcy, którzy badają pasożyty lęgowe, na ogół skupiają się na obronie, takiej jak wykrywanie jaj kukułki. „Z jakiegoś powodu system społeczny gospodarzy nie był brany pod uwagę” – mówi Lyon.Para chwostek szafirowych.

Foto: benjamint444 (Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license).


Zaczęło się to w Australii, gdzie grupa Fenney’ego badała chwostkę szafirową. Pasożytuje na niej kukułeczka brązowa, ale nie obywa się to bez walki. Zespół zaobserwował, że chwostki szafirowe bardzo agresywnie atakowały nadlatujące kukułki i że większe grupy niemal nigdy nie padały ofiarą pasożyta. Zaczęli zastanawiać się, czy te dwa zachowania – wspólne wychowywanie piskląt i pasożytnictwo lęgowe – były również powiązane w innych częściach świata.

Odpowiedzią było donośne “tak”. Spójrzcie na mapę poniżej. Górna mapa pokazuje globalny zasięg wspólnego wychowywania piskląt u wróblowych – małych ptaków, które są najczęstszym celem pasożytów lęgowych. Na obszarach czerwonych pełno jest gatunków kooperujących, podczas gdy nie ma ich na białych. Dolna mapa pokazuje zasięg pasożytów lęgowych. Widzimy tu silną zgodność. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę totalne bogactwo gatunków na danym obszarze, miejsca z wieloma kooperującymi gatunkami mają także wiele pasożytów lęgowych. Oba rodzaje występują szczególnie obficie w Afryce i Australazji.Źródło: Feeney et al, 2013. Science.

Oczywiście, ten związek może być spowodowany jakimś innym, niezależnym czynnikiem. Na przykład, skrajne formy wychowywania piskląt mogą po prostu być częstsze w Afryce i Australii, ponieważ te kontynenty mają surowe i zmieniające się środowisko. Jeśli te dwie strategie rzeczywiście są powiązane, to można oczekiwać, że będzie istniał związek wewnątrz regionu, a nie tylko między regionami.

I to właśnie znalazł Feeney. Także w Afryce i Australii południowej pasożyty lęgowe częściej wybierają za cel gatunki wspólnie wychowujące pisklęta niż inne ptaki.

Tutaj jest drzewo rodzinne pokazujące wszystkie ptaki z Afryki południowej. Pomarańczowe koła oznaczają gatunki, które są gospodarzami kukułki, a niebieskie koła to gatunki wspólnie wychowujące pisklęta. Około 29 procent gospodarzy pomaga sobie wzajemnie w gnieździe, w porównaniu do zaledwie 8 procent nie-gospodarzy.Źródło: Feeney et al, 2013. Science.

A tutaj są wszystkie wróblowe w Australii. Także tutaj widać oczywisty związek. Około 53 procent gospodarzy pomaga sobie w gniazdach w porównaniu do 12 procent nie-gospodarzy.Źródło: Feeney et al, 2013. Science.

Są dwie możliwe przyczyny tej korelacji. Pasożyty lęgowe mogą selektywnie wybierać kooperujące grupy, ponieważ dostarczają one najlepszej opieki. Albo też ptaki mogą uciekać się do opieki zespołowej, bo wtedy mogą lepiej bronić swoich gniazd przed pasożytami.

Feeney odkrył, że obie odpowiedzi są poprawne.

Jego zespół powrócił do chwostki szafirowej – ptaka, u którego niektórzy rodzice otrzymują pomoc w gnieździe, a inni jej nie otrzymują. Przez 6 lat porównywali różne gniazda i pokazali, że pisklęta kukułki rosną szybciej i przeżywają lepiej, jeśli wychowuje je większa grupa chwostek szafirowych. A więc wychowanie kooperatywne może sprzyjać zwiększeniu pasożytnictwa lęgowego.

Kukułkom jednak rzadko udaje się zrealizować tę korzyść, ponieważ większe grupy chwostek szafirowych potrafią lepiej je odeprzeć. Razem lepiej pilnują gniazda. Jeśli jedna z nich zauważy kukułkę, wydaje specyficzne zawołanie alarmowe i cała grupa rzuca się na intruza. Im większa grupa, tym bardziej uparcie atakują. Tak więc obecność pasożytów lęgowych może sprzyjać powstaniu wspólnego wychowywania piskląt.

Naomi Langmore, która kierowała tym badaniem, uważa, że stosunkowa siła tych dwóch efektów prawdopodobnie zmienia się w czasie. Kukułki i inne pasożyty lęgowe często zmieniają gospodarzy. Kiedy to się dzieje, jest im początkowo łatwiej zebrać korzyści  większej rodziny zastępczej, ponieważ nowy gospodarz nie wyewoluował mechanizmów wykrywania i odpierania intruzów. Z czasem, kiedy pojawia się taka obrona, zmienia się równowaga. Dla chwostek szafirowych i kukułeczek brązowych „kooperacja chroniąca przed pasożytnictwem jest silniejsza” – mówi Langmore.

Oczywiście, istnieje wiele powodów, dla których gatunki ewoluują kooperację przy wychowywaniu piskląt, i zagrożenie ze strony pasożytów jest tylko jednym z nich. Jeśli nie starcza terytorium dla wszystkich lub wokół są szalejące drapieżniki, będzie dla młodych korzystnej pozostać przy rodzinie zamiast pójść na własne. „Pasożytnictwo lęgowe nie wyklucza innych czynników, ale może po prostu pomóc w przechyleniu szali na rzecz pomagania zamiast rozproszenia się” – mówi Lyon.

“Stosunkowy wpływ pasożytnictwa lęgowego na wybór wspólnego wychowywania piskląt zmienia się prawdopodobnie zależnie od gatunku – mówi Langmore – ale nasze dowody sugerują, że ogólnie rzecz biorąc, jest to jedna z głównych sił selekcyjnych faworyzująca ewolucję kooperacji”.

Nie mówi tylko o ptakach. Wiele jest pasożytnictwa lęgowego wśród owadów, włącznie z grupą ponad 3 tysięcy złotolitkowatych (Chrysididae). Wiele z nich składa jaja w gniazdach innych os, a ich larwy pożerają jaja i larwy gospodarza. “Gospodarze złotolitkowatych także prowadzą niezmiernie agresywne ataki kolonii na pasożyty – mówi Langmore – i gospodarze z populacji, na których żerują pasożyty, wyewoluowały większe ciała, żeby łatwiej odpierać pasożyty”.

Źródło: Feeney, Medina, Somveille, Heinsohn, Hall, Mulder, Stein, Kilner & Langmore. 2013. Brood Parasitism and the Evolution of Cooperative Breeding in Birds. Science http://dx.doi.org/10.1126/science.1240039

Bird cheaters target teams but teamwork beats cheats

Not Exactlt Rocket Science, 20 grudnia 2013

Tłumaczenie M.K.

________
Ed Yong 

Mieszka w Londynie i pracuje w Cancer Research UK. Jego blog „Not Exactly Rocket Science” jest próbą zainteresowania nauką szerszej rzeszy czytelników poprzez unikanie żargonu i przystępną prezentację. Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1030 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07
Przegapione odkrycia w historii nauki   Ridley   2019-05-02
W obronie scjentyzmu   Winegard   2019-04-30
Akupunktura kwantowa   Novella   2019-04-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk