Prawda

Środa, 1 grudnia 2021 - 03:35

« Poprzedni Następny »


Pisklę przypominające wyglądem i zachowaniem trującą gąsienicę


Jerry Coyne 2014-12-18


Istnieje przynajmniej jeden gatunek ptaków, który jest trujący dla drapieżników i pokazuje to jaskrawymi “aposematycznymi” (ostrzegającymi) kolorami.  Jest to fletowiec kapturowy z Nowej Gwinei (Pitohui dicrhous). Jego toksyczność odkrył Jack Dumbacher, jeden z naszych studentów z Chicago, a obecnie Kurator Ornitologii w Cal Academy w San Francisco.

Jak pamiętam, Jack zauważył to, kiedy trzymał takiego ptaka i poczuł ból w dłoniach. Odkrył później, że upierzenie zawierało neurotoksynę, zdobytą prawdopodobnie przez zjadanie toksycznych chrząszczy i rozprowadzanie śliny na skrzydłach. Tutaj jest fotografia fletowca kapturowego z New Guinea Birds:


Wszyscy byliśmy zdumieni, kiedy Jack odkrył to, co było pierwszym – i, być może, nadal jedynym – przypadkiem toksycznego ptaka pokazującego swoją toksyczność jaskrawymi barwami. Obecnie jednak grupa badaczy z USA i Kolumbii odkryła ptaka w Peru, którego pisklęta (ale nie osobniki dorosłe) są nie tylko jaskrawo ubarwione, ale wydają się mieć zarówno wygląd, jak zachowania toksycznej gąsienicy, która żyje na tym terenie. Te cechy piskląt są, być może, przykładem mimikry batesowskiej, w której gatunki jadalne naśladują gatunki toksyczne o jaskrawych kolorach, unikane przez drapieżników, które nauczyły się kojarzyć barwę i wzór z toksycznością. Pisklęta mają korzyść ewolucyjną z awersji drapieżników, a więc podobieństwo jest adaptacyjne i faworyzowane przez dobór naturalny.


Ten prawdopodobny przypadek mimikry batesowskiej opisali w nowej pracy w „The American Naturalist” Gustavo Londoño i in. (odnośnik i link poniżej). Wnioski są wstępne, ale podobieństwo piskląt do gąsienic jest zdumiewające. Pisklęta są narażone na drapieżników; autorzy donoszą, że drapieżniki niszczą 80% gniazd zanim pisklęta stają się samodzielne.  


Najpierw kilka filmów zrobionych przez badaczy, żeby pokazać podobieństwo. Tutaj jest toksyczna gąsienica z Narodowego Parku Manu w Peru:

>


A teraz spójrzcie na domniemaną mimikrę piskląt Laniocera hypopyrra, “pokutnika jasnobrzuchego”; tak zachowują się, kiedy wyczuwają ruch w pobliżu (także gąsienice poruszają głowami z boku na bok).

>


Proszę zauważyć różnicę wyglądu piskląt i dorosłych. Pisklęta są pomarańczowe i pokryte zakończonymi na biało włóknistymi piórkami, podczas gdy dorosłe ptaki wyglądają tak:


Dorosły pokutnik jasnobrzuchy.
Dorosły pokutnik jasnobrzuchy.

Olbrzymia różnica między wyglądem i ubarwieniem piskląt a dorosłych sugeruje, że pisklęta wyewoluowały to dziwaczne upierzenie, by wzmocnić szanse przeżycia. Inni badacze sugerowali wcześniej, że wygląd piskląt może odzwierciedlać dobór na naśladowanie gąsienicy, ale że nie znaleziono takiego owada. Sugerowano także, że barwy mogą przypominać pokryte mchem owoce lub martwe liście, a więc raczej dawałyby kamuflaż niż większą widoczność.


Tutaj jest zdjęcie jednodniowego pisklęcia, wzięte z artykułu, zarówno samego (po lewej), jak razem z niewyklutym jajem.Autorzy podkreślają wyróżniające się upierzenie piskląt, pokazane poniżej 9 dnia (po lewej) i 14 dnia (po prawej):


Przy wykluwaniu się pisklę Laniocera hypopyrra było pokryte pomarańczowym puchem (ilustracja 1a), kolor upierzenia bardzo różniący się od szarych dorosłych. Każde puchowe piórko ma od 1 do 10 wydłużonych, pomarańczowych kolców (ilustracja 2), z których każdy ma jaskrawo biały koniuszek (ilustracje 1 i 2). Te cechy upierzenia są unikatowe wśród piskląt 120 gatunków, które obserwowaliśmy na tym stanowisku badawczym. W odróżnieniu od większości piskląt gniazdowników pisklęta L. hypopyrra nie żebrzą natychmiast po przybyciu do gniazda rodzica z pokarmem. Także, kiedy wyjmowaliśmy pisklę z gniazda, żeby je zmierzyć, nie żebrało o żywność, jak to robią inne pisklęta. Innym zachowaniem, niezwykłym dla gniazdowników, było to, że po przyleceniu z żywnością rodzic spędzał dużo czasu na krawędzi gniazda zanim zaczynał karmić pisklęta.  


To opóźnione żebranie może odzwierciedlać fakt, że pisklę nie wie, czy przybywający ptak jest drapieżnikiem, czy rodzicem, a więc przyjmuje zachowanie “gąsienicy”, by odstraszyć tych pierwszych. Rodzice są przypuszczalnie przyzwyczajeni do takiego zachowania.Poniżej pisklę w 18 dniu życia (po lewej) i gąsienica, larwa ćmy flanelowej z rodziny Megalopygidae, nazywana tak, ponieważ dorosłe ćmy są pokryte puchem. Sądzę, że ten gatunek nie jest zidentyfikowany, ale wiadomo, że niektóre gąsienice z tej rodziny są toksyczne. Autorzy podkreślają dalsze podobieństwa:


Gąsienica, jaką znaleźliśmy, mierzy 12 cm, co odpowiada wielkości pisklęcia L. hypopyrra (14 cm przez pierwszych 14 dni); uderzającym podobieństwem morfologicznym są jednak pomarańczowe “włosy” gąsienicy z białymi koniuszkami, które niemal w pełni odpowiadają puchowym piórkom z kolcami i jaskrawo białymi koniuszkami u pisklęcia. Wygląd aposematycznej gąsienicy był wzmocniony przez zachowanie: pisklęta poruszały głowami (kiedy były zaniepokojone) w sposób ściśle przypominający ruchy aposematycznej gąsienicy.   Tutaj autorzy pokazują niezwykłe kolce na końcu piór, które wzmacniają podobieństwo do gąsienicy.I ostatnie zdjęcie dziwacznego pisklęcia, które traci ten wygląd, kiedy jest starsze i porzuca swoje młodzieńcze upierzenie.Jest to tylko sugestywne podobieństwo, ale jest dość zdumiewające i jeśli hipoteza jest słuszna, będzie to pierwszy ptak wykazujący mimikrę batesowską do gatunku toksycznego. Pozostaje jednak kilka pytań, zanim uznamy, że ta teza ma mocną podstawę.

  • Czy gąsienica naprawdę jest toksyczna i ptaki jej unikają ze względu na jej wygląd?  
  • Czy ten sam drapieżnik je gąsienice i pisklęta? Jeśli nie, to nie ma możliwości, by wygląd piskląt pomagał unikać napaści ze strony ptaków, które nauczyły się unikać gąsienic. Autorzy nie sugerują żadnych możliwych drapieżników, ale musiałyby one być zarówno mięso-, jak owadożerne.
  • Czy pisklę jest także toksyczne, czyli mógłby to być przypadek mimikry mullerowskiej, w której różne trujące gatunki rozwijają ten sam wzór, bo ułatwia to nauczenie drapieżnika unikania ich? Autorzy sugerują, że jest to mało prawdopodobne, bo pisklęta nie są karmione toksycznymi owadami, których trucizna mogłaby przedostać się do ich ciał.
  • Czy podobieństwo pisklęcia do gąsienicy rzeczywiście wzmacnia jego szanse przeżycia? Na to byłoby trudno odpowiedzieć, ale można to przetestować w laboratorium przedstawiając domniemanym drapieżnikom, które nauczyły się unikać gąsienic, pisklęta różnych gatunków i o różnym wyglądzie. Jeśli drapieżniki częściej unikałyby piskląt pokutnika jasnobrzuchego, byłby to dowód, że istotnie jest to przypadek mimikry batesowskiej (jeśli pisklę samo nie jest toksyczne). 
  • Czy wygląd może służyć wielu funkcjom, będąc równocześnie aposematyczne i kamuflujące (naśladujące pokryte mchem owoce lub liście)?


Na razie więc mamy ciekawą obserwację przyrodniczą, która sugeruje mimikrę batesowską, ale potrzeba dalszych badań, by to potwierdzić. Opierając się na podobieństwie podejrzewam, że istotnie jest to pierwszy znany wypadek mimikry batesowskiej u ptaków i że jest to po prostu zdumiewająca rzecz – szczególnie, że tym, co wyewoluowało, jest nie tylko wygląd pisklęcia, ale i jego zachowanie.


________
Londoño, G. A., D. A. García, and M. A. S. Martínez. 2014. Morphological and behavioral evidence of Batesian mimicry in nestlings of a lowland Amazonian bird. The American Naturalist, early publication.


A stunning possible case of mimicry bird nestling resembles a toxic caterpillar in appearance and behavior

Why Evolution Is True, 10 listopada 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Jerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1248 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk