Prawda

Środa, 10 sierpnia 2022 - 03:44

« Poprzedni Następny »


Jak wyszliśmy na ląd, kość za kością


Carl Zimmer 2014-01-19

Komputerowy obraz Tiktaalika wykonany przez Kalliopi Monoyios z University of Chicago
Komputerowy obraz Tiktaalika wykonany przez Kalliopi Monoyios z University of Chicago

Pójdź w swojej genealogii wstecz wystarczająco daleko, a znajdziesz wśród przodków rybę. Przed około 370 milionami lat nasi przodkowie byli pokrytymi łuskami stworzeniami, które żyły w morzu, pływając przy pomocy płetw i używając skrzeli do wydobywania tlenu z wody.


Potem, przez miliony lat, zaczęli przenosić się na ląd, przystosowując się do warunków lądowych. Stali się czworonogami, linią, która z czasem wydała dzisiejsze płazy, gady, ptaki i ssaki. W miarę jak naukowcy odkrywali skamieliny z tych wczesnych dni, jedna lekcja stawała się coraz głośniejsza i wyraźniejsza: przejście nie było jednym skokiem. Zamiast tego odbywało się bardzo długo i etapami.


O jednej z najważniejszych z tych skamielin świat dowiedział się w 2006 r. Poszukując skamielin na Arktyce zespół naukowców znalazł stworzenie liczące 370 milionów lat, które nazwali Tiktaalik. Jak pisałem wówczas w Loom, Tiktaalik należał do kręgowców wodnych zwanych rybami mięśniopłetwymi – do tej grupy zaliczamy dzisiaj ryby dwudyszne i celakantokształtne.


Wiele cech anatomicznych wyróżnia ryby mięśniopłetwe od innych pozostałych ryb i pokazuje, że są bliżej spokrewnione z nami i innymi czworonogami. Ogólnie mają solidne płetwy, w których są kości odpowiadające kościom w naszych rękach i nogach. Niektóre szkielety płetw tych ryb mają nie tylko kości odpowiadające kości ramiennej – długiej kości przyczepionej do barku – ale także kości promieniowej i kości łokciowej.


Przednia część Tiktaalika. Zdjęcie © Ted Daeschler

Przednia część Tiktaalika. Zdjęcie © Ted DaeschlerNawet jednak wśród mięśniopłetwych Tiktaalik niezwykle przypominał czworonogi. Miał na przykład wyraźną szyję i jego płetwy miały dodatkowe, przypominające kończyny kości. Wraz z kośćmi odpowiadającymi kości ramiennej, promieniowej i łokciowej miał podobne do przegubu kości, które funkcjonowały jako stawy, tak jak to robią w naszych rękach. Bez palców Tiktaalik nie mógł chwycić płetwami gałęzi. Potrafił jednak przyzwoicie poruszać się po błotnistych płyciznach, które były jego domem w okresie dewonu. (Neil Shubin, jeden z odkrywców Tiktaalika, opowiedział historię tego stworzenia w książce z 2009 r. Nasza wewnętrzna menażeria.)


Kości, które Shubin z kolegami opisali w 2006 r. pochodziły z przedniej części Tiktaalika. Dopiero teraz, osiem lat później, Shubin i jego koledzy odsłonili drugą połowę tej niezwykłej bestii. I jeszcze bardziej rozciągnęli opis historii przejścia od ryby do czworonoga.


Ośmioletnie opóźnienie nie jest czymś niezwykłym w świecie paleontologii. Wydobycie i zanalizowanie skamielin wymaga bardzo dużo czasu. Kiedy Shubin z kolegami najpierw odkryli Tiktaalika na Arktyce w 2004 r., nie próbowali od razu wydostawać kości. Zamiast tego wyrąbali wielki kawał skały, który zawierał skamielinę i zabrali go do University of Chicago. Tam mogli ostrożnie wydobywać kości w laboratorium.


Zanim jednak mogli włożyć skałę do helikoptera, żeby rozpocząć podróż do domu, musieli pokryć ją ochronną warstwą gipsu. Niestety, nie spodziewali się, że będą mieli tak potężną bryłę. Jej olbrzymia waga wymagałaby grubej ochrony gipsowej, a na to nie mieli dosyć gipsu w obozie. Zamiast tego postanowili rozciąć skałę na dwie części i pokryć je cieńszą warstwą.


Oba kawałki bezpiecznie dotarły do Chicago. Naukowcy zaczęli pracę nad skałą, która zawierała czaszkę i inne kości z przedniej części Tiktaalika. Kiedy skończyli, mieli kości trzech różnych osobników. Dopiero po przeanalizowaniu kości i stworzeniu szczegółowego opisu anatomii Tiktaalika, zabrali się – w 2008 r. – za drugi kawałek skały, który pozostał nieruszany przez cztery lata.


Odłupując kawałki skały zaczęli docierać do kości. Były tam promienie z płetwy brzusznej. Niektóre kości były żebrami z tylnej części zwierzęcia. A w środku skały znajdowała się szczególnie cenna kość: miednica.


Nie tego spodziewali się Shubin i jego koledzy. Najbliżsi krewni czworonogów wśród ryb mięśniopłetwych mieli malutkie miednice, które służyły jedynie do przyczepienia mięśni kontrolujących płetwę brzuszną podczas pływania. Tiktaalik miał potężną miednicę – równie wielką jak najwcześniejsze prawdziwe czworonogi z nogami i palcami. I, podobnie jak my, z boku był wycięty duży otwór, w który mogła pasować głowa kości udowej.


Rysunek dzięki uprzejmości Johna Westlunda, University of Chicago.

Rysunek dzięki uprzejmości Johna Westlunda, University of Chicago.To odkrycie skłoniło Shubina i jego kolegów do ponownego przyjrzenia się tysiącom innych fragmentów skamielin, jakie przez lata znaleźli na miejscu wykopania Tiktaalika, z których wiele pozostawało dla nich tajemnicą. Porównali nową kość Tiktaalika do tych niezaklasyfikowanych skamielin i stwierdzili, że – nie wiedząc o tym – znaleźli pięć innych miednic Tiktaalika. Jak długo nie wiedzieli, jak wygląda miednica Tiktaalika, nie wiedzieli, co znaleźli.


Wszystkie te kości biodrowe wyraźniej zarysowały Tiktaalika. Pokazywały one, że to stworzenie mogło być duże. Największe kości miednicowe, jakie znaleźli, sugerowały, że Tiktaalik mógł dorastać do ponad 2,5 metra. Innymi słowy, nasi pradawni krewni byli wielkości aligatora.


Miednica nie tylko była duża, ale duża była także płetwa brzuszna. Shubin i jego koledzy wyobrażają sobie Tiktaalika używającego potężnych mięśni przyczepionych do miednicy, by napędzać swoje płetwy tylne – nie tylko do pływania, ale do chodzenia pod wodą lub czołgania się do przodu przez błotniste płaszczyzny.


Zaadaptowane z rysunku Johna Westlunda, University of Chicago.

Zaadaptowane z rysunku Johna Westlunda, University of Chicago.Choć Tiktaalik miał biodra wielkości czworonoga, nadal anatomicznie były one rybie. Nasze biodra są ściśle połączone z naszym kręgosłupem. Byłoby katastrofalne, gdyby poruszały się luźno w naszym ciele, ponieważ nie bylibyśmy w stanie utrzymać ciężaru tułowia, ani nie moglibyśmy skutecznie wykorzystywać pracy nóg. To samo dotyczy większości innych czworonogów, z których wszystkie są zaadaptowane do poruszania się po suchym lądzie, nie zaś do podtrzymywania przez wodę. 360 milionów lat temu wczesne czworonogi wyewoluowały przyczepienie miednicy do kręgosłupa.


Ich poprzednik, Tiktaalik, miał jednak nadal swobodnie poruszające się biodra. Innymi słowy Tiktaalik pokazuje, że 370 milionów lat temu jego plan ciała nadal był jak najbardziej w trakcie przekształcania się – od głowy do ogona. 


(Historię tych badań przed Titaalikiem opowiada moja książka At the Water’s Edge.)


Źródło: Neil H. Shubin, Edward B. Daeschler, and Farish A. Jenkins, Jr., “Pelvic girdle and fin of
Tiktaalik roseae,” Proceedings of the National Academy of Sciences. 2014. http://www.pnas.org/cgi/doi/10.1073/pnas.1322559111


How we got on land bone by bone

The Loom, 13 stycznia 2014

 ___________
Carl Zimmer

Wielokrotnie nagradzany amerykański dziennikarz naukowy publikujący często na łamach „New York Times” „National Geographic” i innych pism. Autor 13 książek, w tym „Parasite Rex” oraz „The Tanglend Bank: An introduction to Evolution”. Prowadzi blog The Loom publikowany przy „National Geographic”.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1326 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk