Prawda

Wtorek, 7 lutego 2023 - 15:22

« Poprzedni Następny »


Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze


Matt Ridley 2022-03-22

Grypa hiszpanka zabiła w Europie w latach 1918-1920 kilkanaście milionów ludzi.
Grypa hiszpanka zabiła w Europie w latach 1918-1920 kilkanaście milionów ludzi.

Królowa miała “łagodne, podobne do przeziębienia objawy” z powodu infekcji Covid-19, jak podał Buckingham Palace. Te słowa przypominają nam, że poza wyjątkowo narażonymi ludźmi zwykłe przeziębienie jest zawsze i wszędzie łagodną chorobą. Istnieje 200 rodzajów wirusów, które powodują przeziębienia i doprawdy nie obezwładniają one zdrowych ludzi, nie mówiąc już o zabijaniu ich. Niemniej New and Emerging Respiratory Virus Threats Advisory Group [Grupa doradcza ds. nowych i wyłaniających się wirusów dróg oddechowych] (Nervtag) powiedziała nam, że „jest rozpowszechnionym błędnym przekonaniem, że ‘wirusy mutują, by powodować mniej poważne choroby’”. Jeśli tak jest, to jak wszystkie przeziębienia stały się łagodniejsze – i dlaczego Covid nie robi tego samego?

Ponieważ studiowałem biologię ewolucyjną, widziałem, że twierdzenie Nervtag (która dziwacznie powoływała się na poparcie swojego argumentu na myksomatozę, przenoszoną przez pchły chorobę królików) jest błędne. Z pewnością wiedzieli, że – głównie dzięki pracom profesora Paula Ewalda – dominującym przekonaniem teorii ewolucyjnej o zjadliwości choroby jest to, że zależy ona od sposobu przekazywania? Choć czasami początkowo śmiertelne, choroby układy oddechowego ewoluują w łagodniejsze, podczas gdy choroby przekazywane seksualnie, przez wodę lub przez owady (jak myksomatoza) tego nie robią.


I właściwym słowem jest tu “ewoluują”, nie zaś “mutują”. Sposób, w jaki medycy mówią o ewolucji, jest czasami alarmująco naiwny, jak gdyby siłą napędową były losowe mutacje.  Nie, nie, tysiąc razy nie: siłą napędową jest dobór. Na przykład, w tym tygodniu jechałem pociągiem, co narażało mnie na ryzyko złapania Covid od współpasażera. Jeśli jednak dwoje innych ludzi planowało podróż tym samym pociągiem, jeden z łagodnym omikronem i drugi z poważnym wariantem delta, ten drugi prawdopodobnie zmieniłby plany i został w domu, bo czułby się źle. To jest dobór. Najgorszym wrogiem wirusa jest inny wirus. Omikron wypchnął delta przynajmniej częściowo dlatego, że ludzie z łagodnymi objawami częściej chodzili do pracy lub na przyjęcia (lub w ogóle nie zauważali, że są chorzy) niż ludzie z poważnymi objawami.


Wśród ekspertów zdrowia publicznego panowała granicząca z obsesją niechęć do przyznania, że omikron jest z natury łagodny. „Nie ma powodów do wiary, że [omikron] jest z natury mniej zjadliwy” – pisał profesor Sunetra Gupta na stronie internetowej “Spectatora” w zeszłym tygodniu, dodając: „Koncepcja, że wszystkie wirusy ewoluują w tym kierunku jest całkowicie niepoprawna”.  Niemniej dowody pokazują, że to nie tylko ochronne działanie szczepionki uczyniło omikron łagodniejszym, ale przyczyniło się do tego także zachowanie samego wirusa. Wniosek jednego z badań opublikowanych w “Nature” brzmi: “Niższa patogeniczność wirusowa i wyższa odporność populacji nie muszą się wzajemnie wykluczać. Najprawdopodobniej oba czynniki odegrały rolę”.   


Jest prawdą, że dawno temu biolodzy ewolucyjni argumentowali czasem, że w doborze naturalnym chodzi o “dobro gatunku”, raczej niż jednostki, a więc wszystkie wirusy z czasem stają się łagodne. Biolog René Dubos powiedział w 1965 roku, że “przy wystarczającej ilości czasu stan pokojowego współistnienia ustanowi się w końcu między gospodarzem a pasożytem”. Jednak tego rodzaju entuzjastyczny optymizm zniknął już dziesięciolecia temu. Konkurencja napędza złośliwość jednych chorób i łagodność innych, zależnie od tego, jak są przenoszone.  


Są cztery koronawirusy, które powodują przeziębienia i wszystkie są łagodne. Około połowę wszystkich przeziębień powodują rinowirusy, których jest około 100 rodzajów. Żaden nie jest śmiertelny. To nie może być przypadek. Jeśli mutacja czyni chorobę bardziej niebezpieczną, dlaczego rinowirusy nigdy nie zamieniły się w zabójców? Jak ujęli to Niall Shanks i Rebecca Pyles w artykule z 2007 roku zatytułowanym Evolution and medicine: the long reach of “Dr Darwin”: ”Rinowirus robi ewolucyjne psoty przez utrzymywanie swojego gospodarza w ruchu – a więc w kontakcie z innymi podatnymi osobami”. Osiąga to przez, na przykład, pozostawanie w śluzie w nosie i nie wnika do krwiobiegu.  


W odróżnieniu od tego w przypadku choroby przenoszonej przez owady, takiej jak żółta febra, dżuma lub malaria, zabicie ofiary jest w porządku, jeśli najpierw owady ją ukąszą, żeby choroba mogła się szerzyć. Dr Shanks i Dr Pyles napisali: “Ponieważ malarię przenoszą komary, pasożyt nie płaci żadnej kary za unieruchomienie gospodarza – szczególnie takiego, który jest zbyt słaby, by odpędzić owada”. Zabijanie przenoszącego chorobę owada byłoby jednak błędem i istotnie, taka choroba zabija ludzi, ale nie owady. Ani też choroby przekazywane drogą płciową, takie jak HIV i syfilis, nie stają się łagodne, chociaż zabijają bardzo powoli i po długich okresach utajenia: muszą poczekać, aż zmienisz partnera.


Anomalią jest grypa z 1918 roku, która była łagodna do sierpnia 1918 roku, a wtedy zamieniła się w paskudną. Profesor Ewald sądzi, że ten wyjątek potwierdza regułę. W szczególnych warunkach w okopach poważne przypadki szerzyły się szybciej niż łagodne, ponieważ ewakuowano chorych do szpitali i domów, zarażając po drodze innych, podczas gdy łagodne przypadki pozostawały w miejscu. Innymi słowy, pielęgniarki i ci, którzy nieśli nosze, działali jak komary. Tak więc profesor Ewald nie niepokoi się zbytnio, że historia może się powtórzyć: "Przez zaniechanie badania procesów doboru, który faworyzuje wzmożoną lub zmniejszoną zjadliwość szczepów wirusa, specjaliści ryzykują, że poświęcą zbyt dużo czasu i zbyt dużo zasobów na próbach zablokowania pandemii typu 1918 roku”.  


Z pewnością jednak jest tu niepokojąca lekcja tych ostatnich dwóch lat. W dziwacznym świecie lockdownu, dobór faworyzował poważne szczepy. Jeśli twój test był pozytywny, ale czułeś się dobrze, kazano ci zostać w domu. Jeśli czułeś się źle, zabierano cię do szpitala, gdzie przekazywałeś chorobę pracownikom medycznym i innym pacjentom. A więc odmiany wirusa, które były bardziej zakaźne, takie jak alfa i delta, nie płaciły żadnej kary za zjadliwość. Być może naturalną ewolucję Covidu w kolejne łagodne przeziębienie opóźniliśmy w ten sposób o co najmniej rok.


Oczywiście, koncepcja, że tylko wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze, jest tylko teorią i należy ją kwestionować. Ciągła zjadliwość chorób bezpośredniego kontaktu, takich jak odra i ospa wietrzna, potrzebuje wyjaśnienia. Jest jednak niewybaczalne dla oficjalnych doradców z Nervtag, że nie znają tej teorii. Wyślij im kilku darwinistów, Borysie!  


My article for Spectator:

How respiratory viruses evolve to become milder

Rational Optimist, 28 lutego 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.


Najnowsza książka Matta Ridley’a o poszukiwaniach źródła Covid19 jest  już w księgarniach.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1379 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28
Rzecz o splątaniu nauki i wiary   Koraszewski   2022-12-26
Pradawny ekosystem zrekonstruowany przy użyciu skamieniałego DNA   Coyne   2022-12-19
Rozważania heretyckiego mediewisty o historii, wartościach i zdumiewającej głupocie   Landes   2022-12-16
Ewolucyjne ślepe zaułki i lepkie urządzenia: botanik Darwin   Tonhasca Júnior   2022-12-14
Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08
Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22
Cuchnąca pułapka i przytulna kryjówka   Tonhasca Júnior   2022-10-21
Obraz Izraela na amerykańskich uniwersytetach   Mansour   2022-10-19
Kenia aprobuje GMO po 10 latach zakazu   Maina   2022-10-18
Pangenom jedwabnika morwowego   Novella   2022-10-14
Czy Samolubny gen zaszkodził publicznemu rozumieniu biologii?   Coyne   2022-10-13
Nieokrzesani goście   Tonhasca Júnior   2022-10-11
Niezrozumienie równości   Winegard   2022-10-07
Zyski klimatyczne to „niewygodna prawda” — nie wszystkie wiadomości o środowisku są złymi wieściami   Lomborg   2022-10-06
Gorzko-słodki, uzależniający lek   Tonhasca Júnior   2022-09-30
Przeciwko autentyczności   Winegard   2022-09-27
Biomedyczne znaczenie płci (i jej binarnej natury)   Coyne   2022-09-22
Mózgi neandertalczyków   Novella   2022-09-20
Oszuści i oszukani w grze w zapylanie   Tonhasca Júnior   2022-09-15
Po raz kolejny “Scientific American” wypacza biologię, a teraz także historię, by podeprzeć swoją ideologię   Coyne   2022-09-14
Upadek czasopisma “Nature”   Winegard   2022-09-08
Instynkt macierzyński i “New York Times”   Coyne   2022-09-07
Ćmy ze złym public relations   Tonhasca Júnior   2022-09-05
Studenci Uniwersytetu Ghany debatują nad wykorzystaniem upraw GMO w ich kraju   Gakpo   2022-09-02
“Scientific American” poświęca się polityce, a nie nauce; odmawia publikowania krytycznych analiz swoich fałszywych lub wprowadzających w błąd twierdzeń   Coyne   2022-09-01
Dysonansy poznawcze: czekolada a muszki, wino a osy   Júnior   2022-08-29
Patrick Matthew: prawdziwy autor idei doboru naturalnego?   Coyne   2022-08-26
Odporny na choroby, genetycznie modyfikowany maniok zapowiada przełom w Kenii   Maina   2022-08-25
Niekochane, ale czasem pożyteczne   Tonhasca Júnior   2022-08-23
Trwałość laktazy w populacjach pijących mleko: ponowna ocena klasycznej historii z ewolucji człowieka   Coyne   2022-08-19
Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk