Prawda

Poniedziałek, 2 sierpnia 2021 - 13:51

« Poprzedni Następny »


Wspieranie terroryzmu pod przykrywką dziennikarstwa


Bassam Tawil 2017-03-06


Nasser Abu Baker jest korespondentem Agence France-Presse, przewodniczącym mieszczącego się w Ramallah Syndykatu Dziennikarzy Palestyńskich (PJS). Jest także aktywistą politycznym, który niedawno starał się o wybór (i przegrał) w wyborach do Rady Rewolucyjnej Fatahu. Kiedy kolega dziennikarz, Sami al-Sai, został wtrącony do więzienia za krytykowanie kierownictwa Autonomii Palestyńskiej (AP) na Facebooku, Abu Baker i PJS usprawiedliwiali jego aresztowanie i bronili AP przed zarzutami torturowania go.

Aresztowano dwóch dziennikarzy palestyńskich – jednego aresztowały władze izraelskie, a drugiego Autonomia Palestyńska (AP). Aresztowany przez Izrael nazywa się Muhammad al-Kik. Aresztowany przez siły bezpieczeństwa AP nazywa się Sami al-Sai.


Al-Kik, chociaż zarejestrowany jako dziennikarz, został aresztowany za przestępstwa związane z bezpieczeństwem, które nie mają nic wspólnego z jego deklarowanym zawodem. Izrael nie aresztował go z powodu jego reportaży i artykułów, ale z powodu jego działalności na rzecz Hamasu. Jako student na uniwersytecie Bir Zeit w 2006 r. al-Kik już był znany ze swych związków z Hamasem. Był członkiem Bloku Islamskiego – studenckiej organizacji należącej do Hamasu.


Związki al-Kika z Hamasem ściągnęły na niego także problem z Autonomią Palestyńską; jej siły bezpieczeństwa aresztowały go i przesłuchiwały kilka razy w ciągu ostatnich lat. Ostatnia wizyta sił bezpieczeństwa w domu jego rodziny odbyła się w 2014 r. Zabrano mu wówczas laptop i dokumenty osobiste.


Obecnie al-Kik znajduje się w areszcie izraelskim, gdzie rozpoczął strajk głodowy w proteście przeciwko aresztowaniu.


Zgadnijcie, kto prowadzi kampanię w jego obronie i żąda, by Izrael uwolnił go natychmiast i bezwarunkowo? Ta sama Autonomia Palestyńska, która wielokrotnie aresztowała i nękała al-Kika w przeszłości.


Ponadto, organizacje praw człowieka i ich aktywiści udzielili poparcia w tej sprawie i używają jej teraz do atakowania Izraela. Ci sami aktywiści i te same organizacje milczały, kiedy wcześniej siły bezpieczeństwa AP aresztowały al-Kika i nękały jego rodzinę.


Jedną z tych organizacji jest Amnesty International, która w zeszłym tygodniu wydała oświadczenie wzywające Izrael do uwolnienia zatrzymanego „dziennikarza”. Amnesty zaniechała przekazania informacji, że al-Kik był także aresztowany przez siły bezpieczeństwa AP i że obok pracy dziennikarza, ma udokumentowane powiązania z Hamasem. Najwyraźniej według Amnesty ten szczegół nie ma znaczenia.


Prawdą zaś jest, że większość dziennikarzy palestyńskich aresztowanych przez Izrael (o ile nie wszyscy), są aresztowani nie z powodu ich pracy w dziedzinie dziennikarstwa, ale z powodu ich działalności na rzecz rozmaitych grup palestyńskich, włącznie z Hamasem. Jest publiczną tajemnicą, że wielu „dziennikarzy” palestyńskich jest w rzeczywistości aktywistami politycznymi, otwarcie stowarzyszonymi z taką lub inną grupą terrorystyczną.


Kiedy zostają aresztowani, ci pozujący na dziennikarzy agenci ugrupowań terrorystycznych  – oraz tak zwane grupy praw człowieka i media głównego nurtu na Zachodzie – podnoszą wrzawę, że Izrael gwałci wolność mediów. Od lat Palestyńczycy, zachodni dziennikarze i upolitycznione, stronnicze grupy praw człowieka odgrywają tę szaradę. Po co mówić o rzeczywistych przyczynach aresztowania, skoro można tego używać przeciwko Izraelowi?


A oto jeszcze jeden brakujący fakt związany z zatrzymaniem aktywisty Hamasu pozującego na dziennikarza: kontrolowany przez Fatah Syndykat Dziennikarzy Palestyńskich (PJS), który mieści się w Ramallah, także dołączył do kampanii żądań uwolnienia al-Kika z izraelskiego internowania.  


Dlaczego ten szczegół jest ważny? Ponieważ ten sam Syndykat, na którego czele stoi Nasser Abu Baker (nazwisko pisane także jako Abu Bakr), który pracuje jako korespondent Agence France-Presse (AFP), nie wystąpił z poparciem dla innego dziennikarza, Samiego al-Saiego, kiedy go aresztowano i torturowano przez 20 dni w osławionym centralnym więzieniu AP, w Jerycho. Amnesty International i organizacje praw człowieka także nie wystąpiły w obronie al-Saiego, kiedy przetrzymywały go siły bezpieczeństwa AP.


Sami al-Sai, który pracuje jako korespondent prywatnej stacji telewizyjnej w palestyńskim mieście Tulkarem w północnej części Zachodniego Brzegu, został aresztowany za “podżeganie do konfliktu sekciarskiego” na Facebooku. Jest to popularne oskarżenie w Autonomii Palestyńskiej, używane jako uzasadnienie aresztowania każdego, kto krytykuje przywódców AP lub nie zgadza się z polityką Mahmouda Abbasa.


Syndykat początkowo odmówił zajęcia się sprawą al-Saiego. Rzadko kiedy broni dziennikarzy, którzy są krytyczni wobec AP. Jest tak, ponieważ szef Syndykatu, sam Abu Baker, jest związany z rządzącą frakcją AP, Fatahem. Niedawno ten korespondent nawet stawał do wyborów (które przegrał) do Rady Rewolucyjnej Fatahu.


Spotkawszy się z krytyką, Abu Baker i kilka osób z kierownictwa Syndykatu zgodzili się odwiedzić al-Saiego w jego celi więziennej w Jerycho. Zamiast jednak wezwać kierownictwo Autonomii Palestyńskiej do uwolnienia aresztowanego kolegi, Abu Baker i inni przywódcy Syndykatu wydali oświadczenie, w którym usprawiedliwiali jego aresztowanie i bronili AP przeciwko zarzutom o torturowaniu go.


Choć AFP donosiła o zatrzymaniu przez Izrael al-Kika i innych “dziennikarzy” palestyńskich, rzuca się w oczy brak jakiejkolwiek informacji o losie al-Saiego i jego zarzutach, że był torturowany w więzieniu AP.


A więc dziennikarz aresztowany przez Autonomię Palestyńską nie jest wart uwagi mediów międzynarodowych, podczas gdy każdemu aresztowanemu przez Izrael poświęca się obszerne relacje.


Nie trzeba dodawać, że Abu Baker, który pisze dla AFP o sprawach palestyńskich, nie kłopotał się pisaniem  jakiegoś doniesienia o swojej wizycie w więzieniu w Jerycho i spotkaniu z al-Saiem.


Jako przewodniczący organu kontrolowanego przez Fatah Abu Baker nie napisze czegokolwiek dla AFP, co mogłoby pokazać kierownictwo AP w negatywnym świetle.


Jeszcze dziwaczniejsze jest to, że korespondentowi AFP wolno ubiegać się o stanowisko polityczne i kontynuować pracę, jakby nic się nie zdarzyło. Czy “Le Monde” pozwoliłaby swojemu korespondentowi dyplomatycznemu relacjonować francuską kampanię wyborczą, gdyby był także jednym z kandydatów w tych wyborach? Najwyraźniej, konflikt interesów nie przeszkadza szefom Abu Bakera w AFP.


Sprawa tych dwóch dziennikarzy - Muhammada al-Kika i Samiego al-Saiego – dostarcza dalszego dowodu na hipokryzję, podwójne standardy, stronniczość i rasizm, jakie nieustannie okazują media palestyńskie i zachodnie w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Żadna sprawa, która odbijałaby się negatywnie na obrazie Autonomii Palestyńskiej lub Hamasu, nie „nadaje się do druku”. Grupy praw człowieka i media zdecydowanie nie dbają, kiedy Palestyńczycy są aresztowani i torturowani przez Palestyńczyków.


Sprawa jest ciekawa dopiero, kiedy można obwinić Izrael. Dziennikarze zachodni (i niektórzy dziennikarze izraelscy) piszący o sprawach palestyńskich, usprawiedliwiają swoje podwójne standardy mówiąc, że gdyby krytykowali AP lub kogokolwiek z jej kierownictwa, dostaliby zakaz wstępu do Ramallah lub odmówiono by im dostępu do ich źródeł. To prawda, zastraszanie działa i uprzedzenia działają. Dziennikarze i grupy praw człowieka wolą raczej wypaczyć rzeczywistość i uprawiać autocenzurę niż informować o Izraelu zgodnie z rzeczywistością lub niż rozgniewać kierownictwo Autonomii Palestyńskiej.


W Izraelu jednak dziennikarze piszą negatywne rzeczy o rządzie, armii i policji izraelskiej od świtu do zmroku i nie boją się niczego. Teraz mamy kolejny dowód: podwójne standardy, rasizm i wykorzystywanie dziennikarstwa jako przykrywki dla aktywizmu politycznego są integralną częścią nowoczesnych mediów.


Political Operatives Pose as Journalists

Gatestone Institute, 1 marca 2017

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Bassam Tawil

Palestyński badacz mieszkający na Bliskim Wschodzie


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 271 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk