Prawda

Wtorek, 29 wrzesnia 2020 - 10:55

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?


Bassam Tawil 2018-06-30

Setki Palestyńczyków wyszło na ulice Ramallah 13 czerwca, żeby potępić sankcje narzucone na Strefę Gazy przez prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa. Na polecenie Abbasa dziesiątki palestyńskich policjantów zaatakowały protestujących z brutalną siłą, używając pałek i gazu łzawiącego. (Zrzut z ekranu z Wattan)
Setki Palestyńczyków wyszło na ulice Ramallah 13 czerwca, żeby potępić sankcje narzucone na Strefę Gazy przez prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa. Na polecenie Abbasa dziesiątki palestyńskich policjantów zaatakowały protestujących z brutalną siłą, używając pałek i gazu łzawiącego. (Zrzut z ekranu z Wattan)

W ostatnich dwóch tygodniach Palestyńczycy otrzymali kolejne przypomnienie, że żyją w niedemokratycznych reżimach, które nie mają żadnego respektu dla wolności obywatelskich.


Reżimy Autonomii Palestyńskiej (AP) na Zachodnim Brzegu i Hamasu w Strefie Gazy nigdy nie pomijają okazji, by przypomnieć swojej ludności o złowieszczych konsekwencjach, jakie czekają każdego, kto występuje przeciwko przywódcom. Te dwa reżimy palestyńskie od wielu lat wpychają tę informację w gardła swojej ludności.


Nadal jednak niektórzy Palestyńczycy wydają się zaskoczeni za każdym razem, kiedy AP lub Hamas posyłają policję do rozbicia (lub, dokładniej, połamania kości) demonstracji w Ramallah lub w Strefie Gazy.


Ulice Ramallah i miasta Gaza pokazują raz jeszcze, że prawdziwą tragedią Palestyńczyków od ponad pięćdziesięciu lat jest nieudolne i skorumpowane kierownictwo – które prowadzi ich od jednej katastrofy do drugiej; które nigdy nie daje im żadnej nadziei; które radykalizuje i pierze mózgi swojej ludności; które kradnie znaczą część pomocy finansowej dostarczanej przez społeczność międzynarodową i które nie przyniosło im niczego poza dyktaturą i represjami.


Autonomia Palestyńska ma już niemal 25 lat, ale nadal działa jako skorumpowana dyktatura. Podobnie jak większość arabskich reżimów AP i jej przywódcy mają zero tolerancji wobec jakiejkolwiek krytyki.


Zapytajcie palestyńskich dziennikarzy, blogerów i komentatorów na Zachodnim Brzegu i wszyscy powiedzą wam (prywatnie i anonimowo, bo chcą zachować życie) jak Autonomia Palestyńska rozprawia się z nimi i narzuca drakońskie ograniczenia na ich pracę. Tylko w zeszłym roku co najmniej 11 palestyńskich dziennikarzy i politycznych aktywistów zostało aresztowanych lub wezwanych na przesłuchanie przez palestyńskie siły bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu. Zarzuty: wyrażanie krytyki wobec Autonomii Palestyńskiej lub jednego z jej wysokich rangą przedstawicieli, włącznie – oczywiście – z prezydentem Mahmoudem Abbasem.


Na początku tego miesiąca Autonomia Palestyńska poszła o krok dalej w pokazywaniu swoim  wyborcom, jak wygląda dyktatura. Setki Palestyńczyków pokojowo demonstrowało w centrum Ramallah, wzywając Abbasa do zniesienia sankcji, jakie nałożył na Strefę Gazy rok wcześniej. Sankcje, które poważnie pogorszyły kryzys ekonomiczny w Gazie, obejmowały zwolnienie tysięcy urzędników AP i obcięcie pomocy społecznej dla wielu rodzin. Abbas odmówił także płacenia za elektryczność i opiekę medyczną, jakich Izrael dostarcza Palestyńczykom w Strefie Gazy. 


Abbas narzucił sankcje na Strefę Gazy w nadziei, że dotknięci nimi Palestyńczycy zbuntują się przeciwko jego wrogom w Hamasie. Jak dotąd jednak, jego posunięcia wywołały skutek odwrotny do zamierzonego. Hamas nadal jest u władzy i nie ma realnego wyzwania dla jego rządów nad Strefą Gazy. Abbas nie chce także ponosić odpowiedzialności za ludność w Strefie Gazy; chce, by Strefa Gazy była problemem Izraela, Egiptu i reszty świata. Każdy, kto uważa, że Abbas pragnie powrócić do Strefy Gazy, śni na jawie. (Hamas wyrzucił Autonomię Palestyńską i Abbasa ze Strefy Gazy w 2007 r.)   


Abbas nie lubi, kiedy mu się przypomina o jego odpowiedzialności za to, co wielu określają jako kryzys humanitarny w Strefie Gazy, i nie chce, by jacykolwiek Palestyńczycy protestowali przeciwko krokom karnym, jakie narzucił na Strefę Gazy.


Najpierw Abbas wydał dyrektywę zabraniająca Palestyńczykom organizowania protestów w dużych miastach na Zachodnim Brzegu.


Jego dyrektywa nie powstrzymała jednak setek palestyńskich aktywistów przed wyjściem na ulice Ramallah 13 czerwca, by potępić sankcje Abbasa. To, co miało być pokojowym protestem, zamieniło się w pełne przemocy starcia między siłami bezpieczeństwa Abbasa a demonstrantami, których jedynym przestępstwem było to, że wzywali swojego przywódcę do zniesienia sankcji, jakie narzucił na Strefę Gazy.


Palestyńczycy na Zachodnim Brzegu próbują także okazać solidarność ze swoimi braćmi w Strefie Gazy. Wydają się zaczynać rozumieć, że Abbas, zamiast pomagać ludziom w Strefie Gazy, w rzeczywistości karze ich przez obcinanie ich pensji i odmawianie im medycznej i humanitarnej pomocy. Protest w Ramallah przyszedł także w okresie narastającej krytyki (głównie ze Strefy Gazy), że Palestyńczycy z Zachodniego Brzegu są obojętni wobec cierpień ich braci ze Strefy Gazy.


Na polecenie Abbasa dziesiątki palestyńskich policjantów, zarówno w mundurach, jak po cywilnemu, zaatakowały protestujących z brutalną siłą, używając pałek i gazu łzawiącego. Aresztowano ponad 44 demonstrantów, a 20 zostało rannych. Na tym jednak brutalność się nie skończyła. Palestyńscy policjanci najechali następnie na szpitale i kliniki medyczne w Ramallah, żeby aresztować rannych Palestyńczyków, podejrzanych o udział w pokojowym proteście. Co najmniej pięciu palestyńskich i zagranicznych dziennikarzy odniosło rany podczas akcji policji, a wielu innym skonfiskowano kamery i inne wyposażenie.  

"Autonomia Palestyńska przekroczyła wszystkie czerwone linie” – powiedział protestujący Palestyńczyk, którego policjanci pobili podczas demonstracji. „Potraktowali nas, jak gdybyśmy byli największymi wrogami Palestyńczyków. Nie mamy pojęcia, dlaczego użyli takiej siły przeciwko nam. To jest prawdziwa zbrodnia i złamanie palestyńskich praw człowieka”.

Autonomia Palestyńska broniła swojej brutalnej napaści na pokojowych demonstrantów twierdząc, że nie mieli oni pozwolenia na protest. Od kiedy jednak Palestyńczycy potrzebują pozwolenia od swoich przywódców, by demonstrować? No cóż, w tym wypadku potrzebowali pozwolenia, ponieważ protest skierowany był przeciwko Autonomii Palestyńskiej i Abbasowi.


Demonstrowanie przeciwko Izraelowi lub USA , palenie ich flag i zdjęć izraelskich i amerykańskich przywódców nie wymaga pozwolenia od palestyńskiego kierownictwa w Ramallah. W rzeczywistości palestyńscy przywódcy w Ramallah odgrywają główną rolę w inicjowaniu antyizraelskich i antyamerykańskich demonstracji, szczególnie w ostatnich miesiącach. Czym innym jest skandowanie przeciwko USA i Izraelowi, a czymś zupełnie innym, kiedy Palestyńczyk skanduje hasła przeciwko swoim przywódcom. Taki Palestyńczyk doprawdy będzie miał szczęście, jeśli tylko wyląduje w szpitalu ze złamaną kończyną. Tak więc Abbas, który już karze swoją ludność w Strefie Gazy pod pretekstem walki z Hamasem, mówi teraz swojej ludności na Zachodnim Brzegu, by zachowała swoje opinie dla siebie lub płaciła za zuchwalstwo rozbitymi głowami i połamanymi kośćmi. 


Ostrzeżenia Abbasa powtórzył jeden z jego wysokich ranga oficjeli, Akram Radżoub, który jest „gubernatorem” miasta Nablus. W wideo zamieszczonym w mediach społecznościowych po rozruchach w Ramallah Radżoub groził każdemu Palestyńczykowi, który demonstruje przeciwko prezydentowi Abbasowi:  

"Przeklniemy ojca każdego, kto protestuje… Od teraz nie boimy się i nie obchodzi to nas. Uderzymy w każdego, kto wyklina nas i narusza naszą godność. Przeklęci niech będą ojcowie tych, którzy źle o nas mówią!"

Groźby Radżouba, które bardziej przypominają język ulicznego bandziora niż oficjalnego dygnitarza, pojawiły się w reakcji na szeroko rozpowszechnioną krytykę brutalnej przemocy Autonomii Palestyńskiej przeciwko protestującym w Ramallah. Jego groźby uważa się za próbę odstraszenia innych Palestyńczyków od występowania przeciwko sankcjom Abbasa w Strefie Gazy.


Groźby Radżouba są szyderstwem z prawdy. Z jednej strony, Abbas i jego pomocnicy nadal obarczają Izrael odpowiedzialnością za cierpienia Palestyńczyków w Strefie Gazy i wzywają społeczność międzynarodową, by potępiła Izrael za bronienie się przed atakami (ze Strefy Gazy), podczas gdy w rzeczywistości sam Abbas jest w dużej mierze odpowiedzialny za obecny kryzys. To z powodu Abbasa, nie zaś Izraela, Palestyńczycy w Strefie Gazy mają zaledwie cztery lub pięć godzin elektryczności dziennie.  To z powodu Abbasa, nie zaś Izraela, dziesiątki tysięcy palestyńskich pracowników nie otrzymywało pensji przez ostatnie miesiące. To z powodu Abbasa, nie zaś Izraela, szpitalom w Strefie Gazy brakuje leków i wyposażenia medycznego.


To tylko kilka z niewygodnych prawd, o których Abbas i jego kumple z Ramallah nie życzą sobie, by dowiedział się świat lub by Palestyńczycy mówili o nich. To dlatego Abbas posłał policjantów do Ramallah, żeby pobili protestujących, których jedynym przestępstwem było to, że ośmieli się wezwać swojego przywódcę do zniesienia sankcji na Strefę Gazy.


Wydaje się, że Abbas osiągnął swój cel zastraszenia krytyków i zamknięcia im ust. Sceny przemocy na ulicach Ramallah 13 czerwca posłużyły jako wystarczający straszak. Jak skomentował jeden z aktywistów palestyńskich:

"Jest bezpieczniej demonstrować przeciwko Izraelowi niż przeciwko Abbasowi lub Autonomii Palestyńskiej. Izrael jest przynajmniej krajem prawa i porządku i mają organizacje praw człowieka oraz potężne media i system sprawiedliwości. Możemy tylko marzyć o posiadaniu tego, co mają Żydzi”.

Fakt, że Abbas jednoosobowo rządzi Zachodnim Brzegiem i rozprawia się ze swobodami obywatelskimi nie oznacza, że jego rywale w Hamasie są lepsi. Czasami wręcz trudno rozróżnić między reżimem Abbasa a reżimem Hamasu. Oba używają tych samych taktyk, by sterroryzować i zastraszyć swoją ludność. Hamas jest zły, ale kto powiedział, że Autonomia Palestyńska jest dobra?  


Sceny, jakie oglądaliśmy na ulicach Ramallah w połowie czerwca, powtórzyły się kilka dni później w mieście Gaza, kiedy Hamas użył tych samych taktyk do rozbicia pokojowego protestu. 18 czerwca policjanci i milicjanci Hamasu zaatakowali grupę Palestyńczyków, którzy pokojowo protestowani na rzecz palestyńskiej jedności. Tutaj także kilku Palestyńczyków skończyło w szpitalu, podczas gdy wielu innych znalazło się w aresztach Hamasu. Hamas także uzasadniał użycie siły tym, że protestujący nie mieli odpowiedniego pozwolenia.   


Zarówno w Ramallah, jak w Gazie Autonomii Palestyńskiej i Hamasowi udało się przekazać informację, że każdy, kto występuje przeciwko swojemu przywódcy, będzie miał połamane kości lub rozbitą czaszkę. Hamas i AP nienawidzą się wzajemnie i przez ostatnie dziesięciolecie rozdzierali się wzajemnie na kawałki – zarówno w przenośni, jak dosłownie. W ostatecznym rachunku jednak Palestyńczycy wiedzą, że walka między Autonomią Palestyńską a Hamasem nie jest walką między dobrymi i złymi, ale między złymi i złymi. Ci źli nie różnią się od innych arabskich dyktatorów, którzy niewolą i zabijają swoją ludność. 


Jeśli Palestyńczycy kiedykolwiek zechcieliby lepszego życia, pierwszą rzeczą, jaką muszą zrobić, jest pozbycie się „przywódców”, którzy niszczą ich życie.


Palestinians: How to Achieve a Better Life

Gatestone Institute, 21 czerwca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Bassam Tawil

Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na bliskim Wschodzie. 


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujDysydenci

Znalezionych 244 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk