Prawda

Środa, 20 stycznia 2021 - 01:00

« Poprzedni Następny »


Dorastanie jako Palestynka pod izraelską okupacją


Sarah Elshazly 2013-12-04

Od wczesnego dzieciństwa słyszałam różne relacje z różnych źródeł o tym, co zdarzyło się Palestyńczykom i Palestynie. Słyszałam stronę żydowską i słyszałam stronę arabską. Strona, której — jak się wydaje — nikt nie chce wysłuchać, to ci, którzy tam żyli i żyją nadal, Arabowie izraelscy.

Nie ma nas dużo w porównaniu z narodem arabskim na całym świecie, ale istniejemy. Mimo faktu, że niektórzy Żydzi chcą nas wyrzucić z Izraela, a niektórzy Arabowie wierzą, że jesteśmy przedłużeniem syjonizmu, my istniejemy. Utrzymujemy naszą kulturę i tradycje. Mahszi czyli nadziewane liście winorośli pozostają naszą ulubioną potrawą, nie zaś łosoś wędzony i serek śmietankowy (które właściwie są potrawami Żydów wschodnioeuropejskich, nie zaś Żydów izraelskich). Kochamy arabską muzykę i śpiewamy stare piosenki ludowe, wśród których jest „wein aa Ramallah", nazwa znanego miasta palestyńskiego, jak również piosenki z całego świata arabskiego. Jesteśmy jednak inni. Mamy osobiste interesy po obu stronach i jesteśmy źli na obie strony.

Izraelscy Arabowie żyli obok Żydów tak długo, jak sięga wstecz pamięć tego pokolenia. Jako obywatele Izraela żyjemy od 1948 r. Przedtem region nie był tak podzielony. Rodziny mieszkały w różnych miastach na obszarze, który obejmował Zachodni Brzeg, Gazę, Amman i inne miasta arabskie na terenie, gdzie granice zostały wytyczone później. Nagle Palestyńczycy stali się obcymi dla własnych rodzin. Zostaliśmy podzieleni granicami ustalonymi przez Europejczyków, a ci wewnątrz granic Izraela stali się „izraelskimi Arabami". Izraelscy Arabowie stali się niechcianymi, niekochanymi, nieślubnymi, dwurasowymi pasierbami konfliktu na Bliskim Wschodzie. Nikt nie chciał się z nami kojarzyć i nikt nie chciał, byśmy identyfikowali się jako jedni z nich. Musimy przepraszać za to, że istniejemy.

To, co najbardziej mnie w tym gniewa, to historie, jakie słyszałam w dzieciństwie od tych, którzy pozostali. Palestyńczycy, którzy uciekli ze swoich domów i stracili swoje rodziny i dzieci, a przede wszystkim swoją godność, są gniewni, rozgoryczeni i zrozpaczeni. Nikt nie może ich winić. Wydaje się, że nauczono ich, kogo mają nienawidzić, kto jest stroną winną i kto powinien być ukarany za ich problemy. Pamięć ludzka jest taka krótka. Łatwiej jest skupić się na jednym wrogu — szczególnie wrogu, który nie należy do tego samego „plemienia" — niż zanalizować taką sytuację, jak katastrofa palestyńskich uchodźców.

Pytanie brzmi: dlaczego Arabowie, żyjący na terenach, które stały się Izraelem, uciekli? Ci, którzy pozostali w swoich domach, żyją i dobrze im się powodzi. Więc dlaczego tamci nie zostali? Jest jeden oczywisty wróg, na którym wszystko się skupia. Ale czy to prawda? Nie do mnie należy ani nie jest moim celem roztrząsanie, kto przynależy do tego maleńkiego regionu zwanego Izraelem, ale jest moim zamiarem i powodem ryzykowania ostracyzmu ze strony własnej społeczności przypomnieć, jak było naprawdę. Świat arabski ostrzegał Palestyńczyków przed pozostaniem z Żydami. Ostrzegali także, że wyruszają do walki z syjonistami i Palestyńczycy powinni odejść, żeby nie ucierpieć w walkach. Wielu Palestyńczyków zaufało tym wezwaniom przywódców arabskich i uciekło. Istniały waśnie między niektórymi grupami Arabów i Żydów — wystarczająco dużo, by podgrzewać machinę propagandy. Ci, którzy żyli obok Żydów przez długi czas, nie dali się tak łatwo przekonać i pozostali w domu. Członkowie mojej rodziny zawsze nam mówili, że jeździły samochody i mówiono ludziom, żeby zostali. W samochodach byli Żydzi. Mówili wszystkim, że nie wyrządzą im krzywdy. Mamy więc sytuację, w której Żydzi błagają Arabów, żeby zostali i żyli razem z nimi, a Arabowie spoza kraju mówią im, że mają uciekać na łeb na szyję.

Palestyńczycy wyciągnęli najgorszy los w społeczeństwie arabskim. Są utrzymywani w biedzie i wrzeniu, ponieważ światu arabskiemu odpowiada utrzymywanie ich w takiej pozycji. Jaki jest lepszy sposób na odebranie im godności i siły i skierowanie uwagi przeciętnego Araba na doskonały cel — Żydów?

Nie wierzycie mi? To zapytajcie siebie, dlaczego Jordania, Egipt lub Syria nie dali Palestyńczykom kraju, kiedy to oni trzymali nasze ziemie? Dlaczego nie dali Jerozolimy Palestyńczykom i dlaczego oczekują więcej od Izraela? Jeśli usłyszę jeszcze jeden raz od nie-Palestyńczyka, szczególnie od muzułmanów amerykańskich, zwrot: „ponad 50 lat okupacji syjonistycznej", wybuchnę. Czy naprawdę nikt nie zna historii? Nie mówię o historii starożytnej, mówię o latach 1948 - 1967. Kto miał tę ziemię? Nawet przy założeniu, że chcieli, by Palestyńczycy mieli „wszystkie" swoje ziemie, nie ma żadnego usprawiedliwienia tego, że nie dali im niepodległego państwa. I my obwiniamy Izrael?

Pamiętam, kiedy jako dziecko oglądałam syryjską sztukę z bardzo słynnym syryjskim komikiem. Sztuka była o wojnie 1973 r., która była w październiku. Komik grał młodego mężczyznę, który walczył w tej wojnie i został wzięty do niewoli. Po uwolnieniu został aresztowany przez swoje władze. W pewnym momencie strażnik uderzył go, a on zaczął płakać. Współwięzień, który także był jeńcem wojennym, zapytał go ze zdziwieniem: „Dlaczego płaczesz? Widziałem, że wróg robił ci znacznie gorsze rzeczy, a ty tylko śmiałeś się. To było tylko uderzenie". Odpowiedział: „Wróg jest wrogiem i tego od nich oczekuję, a uderzenie jest tylko uderzeniem. Ale od brata jest to cios w serce".

Pójdźmy o krok dalej. Świat arabski pełen jest Palestyńczyków. Tak, ten sam świat arabski, który udaje, że dba i chce podsycać płomienie biednych Palestyńczyków i tak się podnieca, kiedy są zabijani. Tak, ten sam świat arabski, który siada przed telewizorami i ogląda młodego Palestyńczyka zabijanego przez Izrael, żeby usprawiedliwić swoją nienawiść do Żydów zanim pójdą do wygodnych łóżek. Ten sam świat arabski, który nauczył Palestyńczyków jak walczyć. Ten sam świat arabski nie chce dać Palestyńczykom obywatelstwa. Argument, że jest tak dlatego, iż pójdą oni do domu w swoim kraju, nie przemawia do mnie. Nawet jeśli tak jest, to dla mnie jest to przyznanie, że obecnie nie mają oni kraju. To co mają robić w międzyczasie? Dlaczego nie można dać im równych praw? Dlaczego nie mogą chodzić do szkół? Dlaczego nie mogą dostawać tej samej pracy i płacy co inni ludzie, którzy urodzili się i wyrośli w danym regionie? Gdzie jest ta miłość, a zresztą, gdzie jest ta nienawiść, której używają do uzasadnienia kwestii palestyńskiej?

Pójdźmy do uchodźców! Najpierw rządy arabskie zaczynają z taktyką straszenia ludzi, a potem biorą co mogą od Stanów Zjednoczonych i Izraela, a ich wpychają do obozów z opłakanymi warunkami życia. DLACZEGO? Dlaczego nie zostawili ich w spokoju w ich domach? Dlaczego obiecali im schronienie i nagrodzili ich czymś, co zasadniczo jest obozami jenieckimi? A przede wszystkim, dlaczego nie dali im domów na Zachodnim Brzegu, w Gazie i na Wzgórzach Golan, kiedy nad nimi panowali? Proszę nie mówić „pieniądze". Uchodźcy palestyńscy otrzymują pomoc z całego świata, niemniej nie wydaje się to poprawiać ich warunków życia. „Goszczące" ich rządy wyprowadzają część pieniędzy do własnej kieszeni, a władze palestyńskie wyprowadzają resztę i w ten sposób biedni ludzie nie dostają niczego.

Nie piszę tego jedynie po to, żeby powiedzieć, iż świat arabski nie zrobił dosyć lub nie zrobił niczego, ani nie proponują, by zrobili coś teraz. Pokazuję jedynie prawdę i chcę prosić cały świat, żeby przestał wykorzystywać naszą sprawę. Jeśli chcecie dokonać dobrego uczynku, znajdźcie sobie własny. Do piosenkarzy, którzy romantycznie idealizują cierpienia Palestyńczyków: nie w tym nic romantycznego. Nie ma w tym nic marzycielskiego. Nie ma żadnego heroizmu w małym dziecku rzucającym kamieniami w czołg. Albo ostrzeżcie dziecko, żeby trzymało się z daleko, albo zamknijcie się! Jak ośmielacie się robić to naszym dzieciom? Nasze cierpienia dają wam dobry materiał filmowy i dobrą oglądalność? Żeby nie wspomnieć sławę i starego, dobrego, potężnego Dolara?

Do przeciętnego obywatela w świecie arabskim: przestańcie wylewać za nas krokodyle łzy. Nie potrzebujemy waszych rozmów o „biednych Palestyńczykach" ani waszych protestów. Dziękujemy za wasze miłe uczucia, ale prosimy: zostawcie nas w spokoju. Nie chcemy być obiektem waszej litości. Do rządów arabskich i islamskich: uporajcie się z własnymi problemami. Nie używajcie naszego nieszczęścia do oślepiania waszych poddanych na to, co naprawdę złego jest w waszych krajach. Czego się boicie? Jeśli ludzie zmądrzeją i przestaną nienawidzić Izraela, zwrócą sie przeciwko wam? Być może, skoro zgadzacie się na taką nienawiść, zapłacicie za to cenę. Stworzyliście potworów i nie będziecie w stanie ich opanować. Martwcie się o tworzenie miejsc pracy dla własnych ubogich ludzi i o edukację waszych dzieci, a nas zostawcie w spokoju. Krótko mówiąc do tych wszystkich, którzy pędzą na śmierć nasze dzieci, prosimy, odczepcie się od nas.

Tekst oryginału.

Front Page Magazine, 28 grudnia 2004
Tłumaczenie M.K.
Pierwsza publikacja w tłumaczeniu na polski - "Racjonalista" sierpień 2011r. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 247 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk