Prawda

Środa, 14 kwietnia 2021 - 15:03

« Poprzedni Następny »


Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem


Vic Rosenthal 2020-01-13

Zdjęcie nieba w momencie uderzenia irańskiej rakiety w ukraiński samolot.
Zdjęcie nieba w momencie uderzenia irańskiej rakiety w ukraiński samolot.

Zestrzelenie ukraińskiego samolotu pasażerskiego natychmiast po jego starcie z lotniska w Teheranie jest nadal otoczone tajemnicą. 176 ludzi zginęło w katastrofie i znajdująca się w odległości dwóch czy trzech kilometrów od miejsca katastrofy wyrzutnia bardzo nowoczesnych przeciwlotniczych rosyjskich rakiet Tor-M1, odpaliła rakietę. Rząd irański początkowo zaprzeczał, że istnieje tu jakikolwiek związek, ale w obliczu niezaprzeczalnych dowodów był zmuszony do przyznania, że ich obrona przecirakietowa zestrzeliła samolot.

 

Irańczycy ogłosili, że był to błąd ludzki, w  którym ”niski rangą oficer” pomylił samolot z amerykańską rakietą cruise. Jak powiedział dowódca sił lotniczych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, generał brygady Amir-Ali Hadżizadeh, “Operator zidentyfikował samolot jak rakietę cruise, ale nie miał możliwości skontaktowania się z dowództwem obrony powietrznej dla potwierdzenia tego. Był więc zmuszony do wyboru, czy ją zestrzelić, czy nie i wybrał [sic] zestrzelenie jej. Hadżizadeh dodał, że operator miał 10 sekund na podjęcie decyzji.”


“Przyjmuję pełną odpowiedzialność i podporządkuję się każdej decyzji, która zostanie podjęta – powiedział generał Amir Ali Hadżizadeh w wywiadzie nadanym przez telewizję państwową - Kiedy dowiedziałem się co się stało, chciałem umrzeć. Powiedział, że wolałby umrzeć, niż być świadkiem takiego incydentu.”

Niemniej są tu okoliczności, które trudno zrozumieć. Jak taka ”pomyłka” mogła zostać popełniona? Rakiety cruise lecą znacznie szybciej niż samoloty pasażerskie i taka rakieta byłaby na niższej wysokości. Wiele innych samolotów pasażerskich startowało tego dnia z tego lotniska i z pewnością operator wyrzutni doskonale znał ich sylwetki. Samolot miał sprawny sygnalizator, który nadawał jego identyfikację, odbieraną przez zarówno radary wojskowe, jak i wieżę kontroli lotów (która chwilę wcześniej była w kontakcie z pilotami). Wyrzutnia TorM1 stacjonująca w pobliżu lotniska powinna być zintegrowana z innymi urządzeniami radarowymi lokalnego systemu obrony przeciwlotniczej i operator powinien mieć wyraźne sygnały samolotu pasażerskiego. Według źródeł znających ten system, żeby wybrać ten cel, operator musiał wykonać ”polecenia zignorowania sygnału”.  


Może marnie wyszkolony operator wpadł w panikę? Trudno uwierzyć. Lub z jakiegoś powodu ktoś chciał zniszczyć pasażerski lot? Nie wiemy i możemy nigdy się nie dowiedzieć.


W Iranie wybuchły gniewne protesty
 na kłamstwa rządu i na strącenie samolotu, w którym 82 osoby z 176 zabitych ludzi były Irańczykami. To nastąpiło po protestach przeciwko podniesieniu cen benzyny, w których 1500 Irańczyków zginęło z rąk sił bezpieczeństwa. Irańczycy (szczególnie wykształceni i studenci), pokazują swoją frustrację wobec reżimu, który kieruje zasoby na ekspansjonistyczne wojny i uciska ludność w kraju.


Ekspansjonizm reżimu zagraża pokojowi w regionie, jak również zagraża światu. Ten reżim zajmuje się terroryzmem na całym świecie i wepchnął jeden z narodów świata w niewolę średniowiecznej, islamistycznej teokracji, jaka nie powinna istnieć w XXI wieku. Jest epicentrum światowego antysemityzmu. I dąży do zdobycia broni jądrowej, aby stać się jeszcze bardziej niebezpieczny. Agresja Iranu jest dokładnie tego rodzaju zachowaniem, do zwalczania którego została stworzona ONZ. Niemniej, często mechanizmy ONZ działają, by pomagać mu, zamiast go hamować. 


Najbardziej pożądane byłoby, gdyby naród irański obalił reżim ajatollahów i ustanowił w jego miejsce oświecone, demokratyczne rządy. To jest mało prawdopodobne, ale niemal każdy rząd, który skupiałby się na dobrostanie swojego narodu zamiast eksportować rewolucyjny islamizm, zabiegać o dominację w regionie, dążyć do zniszczenia Izraela i grozić reszcie świata, byłby znaczącym polepszeniem.


Zamiast starać się o rozszerzanie handlu z Iranem, jak to robią kraje europejskie, cywilizowane narody świata powinny współpracować w izolowaniu i ekonomicznym nacisku na reżim irański. Siły dysydenckie w kraju powinny otrzymać wsparcie i zachętę do obalenia go. Może być konieczne użycie ograniczonej siły w celu zapobieżenia wyprodukowaniu przez reżim broni jądrowej. Wydaje się jasne, że nie zatrzyma ich nic innego, ponieważ postrzegają broń jądrową jako nieprzepuszczalny parasol dla swojego ogólnego planu i mogą mieć rację. Dlatego są skłonni dokonać niemal każdego poświęcenia – to jest, zmusić swoje społeczeństwo do poświęcenia – aby osiągnąć ten cel. Czasu jest niedużo.


Chociaż ogólna zasada, że narody nie powinny ingerować w wewnętrzne sprawy innych narodów, jest cenna, Iran pod rządami tego rewolucyjnego reżimu prowadzi politykę, która stanowi egzystencjalne zagrożenie dla innych narodów. Ignorowanie jego zachowania i pozwalanie mu na kontynuowanie dotychczasowej linii, wraz z produkowaniem broni jądrowej i pocisków balistycznych, mogących dostarczyć ją w każdy punkt świata, jest lekkomyślnością.


Na ile potrafię powiedzieć, główną przeszkodą dla skoordynowanego, międzynarodowego wysiłku są finansowe korzyści, jakie niektóre kraje i wpływowe osoby czerpią ze swoich stosunków z tym reżimem. Jednak kraje, które uważają się za odpowiedzialne, muszą odłożyć na bok krótkoterminowe zyski, jakie pochodzą z współpracy z tym reżimem i zamiast tego współdziałać z irańskim narodem, by go usunąć. Zmianę reżimu można osiągnąć bez inwazji na Iran i bez zniszczenia infrastruktury tego kraju i zabicia milionów ludzi, ponieważ znaczna część populacji będzie po naszej stronie.


USA są najpotężniejszym i najważniejszym krajem na świecie i mają siłę i wpływy potrzebne do przewodzenia kampanii przeciwko ajatollahom. Prezydent Trump wydaje się rozumieć potrzebę podjęcia działania, ale niestety, jego polityczni przeciwnicy są automatycznie przeciwko wszystkiemu, co on popiera, niezależnie od merytorycznych racji. W sprawie Iranu antagonizm jest szczególnie silny, ponieważ administracja Obamy wybrała obłaskawianie reżimu, zamiast konfrontacji. Ta sama ”jaskinia ech”, która dała nam JCPOA („umowę” nuklearną) jest z powrotem i pracuje pełną parą.


Jestem pewien, że ci, którzy widzą Trumpa jako diabła, pozostaną głusi na takie argumenty. To jest szczególnie nieszczęsne, ponieważ sytuacja zmieni się radykalnie w momencie, kiedy Iran zdobędzie broń jądrową.


Regime Change in Iran Must Become an International Objective

12 stycznia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal


Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Obecnie jest na emeryturze, mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Mercedes tu BMW tam Marek Eyal 2020-01-13


Brunatna fala

Znalezionych 842 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk