Prawda

Piątek, 18 października 2019 - 11:30

« Poprzedni Następny »


Między Gazą a Wzgórzami GolanLiat Collins 2019-03-31

Dom trafiony rakietą Hamasu . (zdjęcie: AVSHALOM SASSONI)
Dom trafiony rakietą Hamasu . (zdjęcie: AVSHALOM SASSONI)

Trzęsący się psiak chwycił w tym tygodniu ludzi za serca. Nie był to pies wojny, ale psia ofiara terroryzmu Hamasu, tulący się blisko swojego brata w tym, co pozostało z ich domu. 

Rakieta wystrzelona z Gazy we wczesnych godzinach rannych 25 marca zniszczyła spokój zazwyczaj sielskiego moszawu Miszmeret w środkowym Izraelu. Dom rodziny Wolfów, imigrantów-weteranów z Wielkiej Brytanii, zamienił się w kupę gruzu, siedem osób odniosło rozmaitej powagi rany, a dwa z ich pięciu psów zostały zabite. Zdjęcie ich rannego i zaszokowanego 10-letniego buldoga ze smutnymi i nierozumiejącymi oczyma szybko rozprzestrzeniło się w mediach społecznościowych. 


Na szczęście dwa psy zostały sfilmowane, cierpko dowcipkował jeden z przyjaciół; ranni Izraelczycy – także niemowlęta – nie wywołują tak wiele współczucia. 

 

Rakieta spowodowała coś więcej niż tylko szkody fizyczne i psychiczne. Niemal wymazała historię. Atak Hamasu – w tydzień po tym, jak ta organizacja terrorystyczna twierdziła, że dwie rakiety wystrzelone na Tel Awiw zostały wystrzelone „przez pomyłkę” – wywołał rundę przemocy. Eskalacja, włącznie z 60 rakietami wystrzelonymi na Izrael w ciągu jednej nocy, odwróciła uwagę od dwóch wiadomości, które powinny były być znacznie większymi wydarzeniami.

 

26 marca Izrael i Egipt obchodziły 40. rocznicę podpisania porozumienia pokojowego między premierem Menachem Beginem a prezydentem Anwarem Sadatem. Begin, który wycofał izraelskich cywilów i żołnierzy z Półwyspu Synajskiego jako część umowy pokojowej, był także premierem, który w grudniu 1981 roku przeprowadził Prawo Wzgórz Golan, rozciągając rządy Izraela na ten strategiczny obszar.

 

W tym tygodniu prezydent USA Donald Trump podpisał proklamację uznającą te rządy Izraela. Było to śmiałe i mile widziane posunięcie. Uznanie przez USA nie nagrodziło „izraelskiej agresji”, jak to ujęli wrogowie Izraela. Wręcz przeciwnie,  w 1967 roku świat arabski rozpętał wojnę, której rezultatem – jak mieli nadzieję – miało być unicestwienie Izraela. Oni – agresorzy - przegrali. Izrael przejął panowanie nad Golanem, Gazą, Synajem i Judeą i Samarią. To nie była wojna o „osiedla”. Nie istniały „osiedla”. Istniał Izrael, państwo żydowskie. 

 

Izraelskie panowanie nad Golanem uratowało Izrael, nie zaś zagroziło Syrii. Izrael nie jest powodem tego, że Syria ma status państwa upadłego. Może ona winić tylko siebie. Kiedy Iran próbuje ustanowić swoją władzę nad syryjską stroną Wzgórz Golan, warto pamiętać, że przed czerwcem 1967 roku Syryjczycy ze swojej pozycji nad Jeziorem Galilejskim strzelali do rybaków na Jeziorze jak do kaczek i zabijali izraelskich farmerów pracujących w polu. 

 

Ze wszystkich reakcji na amerykańskie posunięcie zarówno najzabawniejsza, jak najdziwaczniejsza była odpowiedź Human Rights Watch. “Decyzja administracji Trumpa zaprzeczenia rzeczywistości izraelskiej okupacji Wzgórz Golan demonstruje lekceważenie ochrony należnej syryjskiej populacji zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym” – oznajmiła Human Rights Watch, kiedy prezydent w tweecie ogłosił o swoim zamiarze.   “Szczególnie z powodu trwających, poważnych pogwałceń praw człowieka przez Izrael na Wzgórzach Golan mieszkańcy potrzebują stałej ochrony zgodnie z prawem o okupacji, włącznie z zakazem budowania osiedli i wydobywania zasobów naturalnych na korzyść okupanta”.  

 

To jest dopiero zaprzeczanie rzeczywistości. Jakość życia populacji Golanu, która liczy 50 tysięcy ludzi (podzielonych niemal równo między Żydów i Druzów z maleńką obecnością Alawitów), nieustanie poprawiała się z roku na rok i jest bez porównania lepsza niż jakość życia mieszkańców sąsiedniej Syrii. Podczas wojny domowej izraelskie szpitale i szpitale polowe dostarczyły opieki zdrowotnej około pięciu tysiącom Syryjczyków, przeprowadzonych przez granicę przez IDF w ramach Operacji Dobry Sąsiad. Tak, to jest militarna operacja dla ratowania życia obywateli tego, co nadal oficjalnie jest państwem wrogim. I, niezależnie od tego, ile to warte, w zeszłym tygodniu Izrael otrzymał 13. miejsce na oenzetowskim Światowym Indeksie Szczęścia; Syria była 149. spośród 156 krajów.

 

Nawet kiedy leciały rakiety, wielu Gazańczyków przyznawało, że życie było lepsze, kiedy Izrael kontrolował to terytorium.

 

Egipt, który także cierpi z powodu terrorystycznych organizacji działających w Gazie i na Synaju, trudził się, by doprowadzić do zawieszenia ognia. Nie zaproponował, że przejmie kontrolę nad Strefą Gazy, nad którą panował do 1967 roku. (Ani nie przyznał wówczas Palestyńczykom w Gazie niepodległości.) Odmówił przyjęcia odpowiedzialności za Gazę w ramach porozumienia pokojowego z 1979 roku. Wątpliwe jest jednak, czy można osiągnąć rzeczywiste rozwiązanie pokojowe z Palestyńczykami w Gazie bez powiązania ich losu z ich mówiącymi po arabsku, sunnickimi braćmi raczej niż z Izraelem.

 

Sobota 30 marca była pierwszą rocznicą tak zwanego ”Wielkiego Marszu Powrotu”. Był to rok przemocy i terroryzmu środowiskowego. Rozumiem frustrację mieszkańców Negewu, którzy musieli znosić około 20 lat ataków rakietowych i nie widzieli takiej samej reakcji, jaka przyszła w odpowiedzi na zniszczenie jednego domu w środkowym Izraelu.

 

Hamas organizuje protesty i ataki na Izrael, ponieważ potrzebuje zewnętrznego wroga; czegoś, co zapobiegnie zjawisku Wiosny Arabskiej i obaleniu ich brutalnego i kulejącego reżimu. Wyciągnęli lekcję z koszmarnego doświadczenia Syrii i innych krajów.

 

Syria szybko wezwała Radę Bezpieczeństwa ONZ, by zebrała się w sprawie uznania przez Amerykę kontroli nad Golanem. Rosja i Chiny, stali członkowie Rady Bezpieczeństwa, znajdują się w trudnym położeniu, potępiając długotrwałą kontrolę nad Golanem – posunięcie obronne – ale nie mając skrupułów w sprawie inwazji na Krym lub Tybet, albo zresztą w sprawie rosyjskiej obecności w Syrii.   

 

Kiedy w grudniu Trump niespodziewanie oznajmił, że wycofuje wojska USA z Syrii (później nieco się z tego sam wycofał), byłam w Birmingham, uczestnicząc w Limmud UK. Zapytano mnie, co sądzę o tym zaskakującym kroku. To był poważny cios dla Kurdów, którzy dzielnie walczyli z ISIS, często sami, odpowiedziałam, ale choć nie jest to dobre dla Izraela, nie stanowi to egzystencjalnego zagrożenia. Mogłoby być złagodzone takim posunięciem, jak uznanie izraelskich rządów na Wzgórzach Golan, dodałam, i tak wielu ludzi wśród uprzejmej publiczności przewróciło oczami, że niemal odczułam ruch. 

 

Niedowierzanie pochodziło w znacznej mierze z pragnienia niektórych obecnych znajdowania  błędów we wszystkim, co robi Trump. Niemniej nawet ci Izraelczycy, których odrzuca jego osobowość i styl, przyznają, że dowiódł, iż jest prawdziwym przyjacielem Izraela. Przeniesienie ambasady do Jerozolimy i wycofanie się z umowy z Iranem ma szerokie poparcie na całym politycznym spektrum poza radykalną, skrajną lewicą.

 

Trwała obecność Izraela na Golanie także cieszy się izraelskim konsensusem, szczególnie po całkowitym wycofaniu się z Gazy w 2005 roku, po którym nastąpiły ataki rakietowe o coraz większej liczebności i zasięgu. 

 

Na zorganizowanej dla prasy wycieczce na Wzgórza Golan w czerwcu zeszłego roku ówczesny przewodniczący rady regionalnej, Eli Malka (obecnie startujący z ramienia Partii Niebieska i Biała) z dumą opowiadał o sposobach rozwijania terenu, o tworzeniu nowych miejsc pracy i lepszego transportu bez naruszania najlepszych zalet Golanu: ich krajobrazu i przyrody, rolnictwa i winnic oraz miejsc historycznych, włącznie z ponad 30 starożytnymi synagogami. Golan miał szczególne znaczenie dla Żydów po rewolcie przeciwko Rzymianom, niemal 2000 lat zanim europejskie mocarstwa podzieliły region według własnych interesów i kaprysów po zakończeniu I Wojny Światowej.  

 

Nie jest jasne, czy obecna runda przemocy rozszerzy się, czy zamrze, ale oczywiście nie jest to długotrwały pokój tego typu, jaki ludzie kalibru Begina i Sadata byli w stanie zawrzeć. Sadat mądrze wybrał pokój, kiedy po wojnie Jom Kipur zrozumiał, że nie można siłą militarną unicestwić Izraela. 

 

Dylemat, jak działać zarówno wobec Gazy, jak wobec gróźb zza północnej granicy stanie przed tym, który poprowadzi kraj po wyborach 9 kwietnia. I choć nikt z przywódców partii, które startują w wyborach, nie jest doskonały, doceniam demokrację i wolność symbolizowane przez tą wielość kart wyborczych. Trawa u sąsiadów nie zawsze jest zieleńsza. Walki w Syrii w żadnym razie jeszcze się nie skończyły, a zielone w Gazie pochodzi z flag Hamasu. Nie machają nimi dla pokoju.  


Between Gaza and the Golan

Jerusalem Post 29 marca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujBrunatna fala

Znalezionych 684 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11
Bal tchórzy, opętanych i szubrawców   Koraszewski   2019-09-05
Do europejskich przywódców: żydowskie życie jest tanie   Milliere   2019-09-03
Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"   Toameh   2019-08-31
Wehikuł czasu Mahmouda Abbasa skazuje pokój (raz jeszcze)   Tobin   2019-08-30
Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09
Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu   Tawil   2019-05-08
Nie, to nie jest o „rasie”   Rosenthal   2019-05-06
Unia Europejska: pielęgnowanie niestabilności i terroryzmu na Bliskim Wschodzie   Kahn   2019-05-05
Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy   Miller   2019-05-04
Abbas chce kryzysu humanitarnego   Bergman   2019-05-01
Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu   Collier   2019-04-29
Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?   Polizoidou   2019-04-27
Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy   Taheri   2019-04-26
Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?   Toameh   2019-04-23
Uczciwość Hamasu i umowa stulecia   Toameh   2019-04-20
Współczujący wszystkich krajów łączą się   Koraszewski   2019-04-17
Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi     2019-04-15
Co się kryje za sprzeciwem wobec pokoju z Izraelem?   Tawil   2019-04-07
Wielka Brytania: Radykalni muzułmanie mile widziani, prześladowani  chrześcijanie wręcz przeciwnie   Ibrahim   2019-04-06
Konflikt świata z Izraelem w liczbach. Izraelsko-arabski konflikt w kontekście – jakiego nigdy nie widzieliście   Collier   2019-04-03
Między Gazą a Wzgórzami Golan   Collins   2019-03-31
Iran krok za krokiem zbliża się do swojego celu:  "wymazania Izraela z mapy"   Rafizadeh   2019-03-27
CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05
Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu   Collins   2019-02-28
Zbrodnie wojenne Hamasu i Islamskiego Dżihadu wobec dzieci i kobiet   Tawil   2019-02-23
“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?   Rosenthal   2019-02-22
Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk