Prawda

Czwartek, 16 lipca 2020 - 16:39

« Poprzedni Następny »


Między Gazą a Wzgórzami GolanLiat Collins 2019-03-31

Dom trafiony rakietą Hamasu . (zdjęcie: AVSHALOM SASSONI)
Dom trafiony rakietą Hamasu . (zdjęcie: AVSHALOM SASSONI)

Trzęsący się psiak chwycił w tym tygodniu ludzi za serca. Nie był to pies wojny, ale psia ofiara terroryzmu Hamasu, tulący się blisko swojego brata w tym, co pozostało z ich domu. 

Rakieta wystrzelona z Gazy we wczesnych godzinach rannych 25 marca zniszczyła spokój zazwyczaj sielskiego moszawu Miszmeret w środkowym Izraelu. Dom rodziny Wolfów, imigrantów-weteranów z Wielkiej Brytanii, zamienił się w kupę gruzu, siedem osób odniosło rozmaitej powagi rany, a dwa z ich pięciu psów zostały zabite. Zdjęcie ich rannego i zaszokowanego 10-letniego buldoga ze smutnymi i nierozumiejącymi oczyma szybko rozprzestrzeniło się w mediach społecznościowych. 


Na szczęście dwa psy zostały sfilmowane, cierpko dowcipkował jeden z przyjaciół; ranni Izraelczycy – także niemowlęta – nie wywołują tak wiele współczucia. 

 

Rakieta spowodowała coś więcej niż tylko szkody fizyczne i psychiczne. Niemal wymazała historię. Atak Hamasu – w tydzień po tym, jak ta organizacja terrorystyczna twierdziła, że dwie rakiety wystrzelone na Tel Awiw zostały wystrzelone „przez pomyłkę” – wywołał rundę przemocy. Eskalacja, włącznie z 60 rakietami wystrzelonymi na Izrael w ciągu jednej nocy, odwróciła uwagę od dwóch wiadomości, które powinny były być znacznie większymi wydarzeniami.

 

26 marca Izrael i Egipt obchodziły 40. rocznicę podpisania porozumienia pokojowego między premierem Menachem Beginem a prezydentem Anwarem Sadatem. Begin, który wycofał izraelskich cywilów i żołnierzy z Półwyspu Synajskiego jako część umowy pokojowej, był także premierem, który w grudniu 1981 roku przeprowadził Prawo Wzgórz Golan, rozciągając rządy Izraela na ten strategiczny obszar.

 

W tym tygodniu prezydent USA Donald Trump podpisał proklamację uznającą te rządy Izraela. Było to śmiałe i mile widziane posunięcie. Uznanie przez USA nie nagrodziło „izraelskiej agresji”, jak to ujęli wrogowie Izraela. Wręcz przeciwnie,  w 1967 roku świat arabski rozpętał wojnę, której rezultatem – jak mieli nadzieję – miało być unicestwienie Izraela. Oni – agresorzy - przegrali. Izrael przejął panowanie nad Golanem, Gazą, Synajem i Judeą i Samarią. To nie była wojna o „osiedla”. Nie istniały „osiedla”. Istniał Izrael, państwo żydowskie. 

 

Izraelskie panowanie nad Golanem uratowało Izrael, nie zaś zagroziło Syrii. Izrael nie jest powodem tego, że Syria ma status państwa upadłego. Może ona winić tylko siebie. Kiedy Iran próbuje ustanowić swoją władzę nad syryjską stroną Wzgórz Golan, warto pamiętać, że przed czerwcem 1967 roku Syryjczycy ze swojej pozycji nad Jeziorem Galilejskim strzelali do rybaków na Jeziorze jak do kaczek i zabijali izraelskich farmerów pracujących w polu. 

 

Ze wszystkich reakcji na amerykańskie posunięcie zarówno najzabawniejsza, jak najdziwaczniejsza była odpowiedź Human Rights Watch. “Decyzja administracji Trumpa zaprzeczenia rzeczywistości izraelskiej okupacji Wzgórz Golan demonstruje lekceważenie ochrony należnej syryjskiej populacji zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym” – oznajmiła Human Rights Watch, kiedy prezydent w tweecie ogłosił o swoim zamiarze.   “Szczególnie z powodu trwających, poważnych pogwałceń praw człowieka przez Izrael na Wzgórzach Golan mieszkańcy potrzebują stałej ochrony zgodnie z prawem o okupacji, włącznie z zakazem budowania osiedli i wydobywania zasobów naturalnych na korzyść okupanta”.  

 

To jest dopiero zaprzeczanie rzeczywistości. Jakość życia populacji Golanu, która liczy 50 tysięcy ludzi (podzielonych niemal równo między Żydów i Druzów z maleńką obecnością Alawitów), nieustanie poprawiała się z roku na rok i jest bez porównania lepsza niż jakość życia mieszkańców sąsiedniej Syrii. Podczas wojny domowej izraelskie szpitale i szpitale polowe dostarczyły opieki zdrowotnej około pięciu tysiącom Syryjczyków, przeprowadzonych przez granicę przez IDF w ramach Operacji Dobry Sąsiad. Tak, to jest militarna operacja dla ratowania życia obywateli tego, co nadal oficjalnie jest państwem wrogim. I, niezależnie od tego, ile to warte, w zeszłym tygodniu Izrael otrzymał 13. miejsce na oenzetowskim Światowym Indeksie Szczęścia; Syria była 149. spośród 156 krajów.

 

Nawet kiedy leciały rakiety, wielu Gazańczyków przyznawało, że życie było lepsze, kiedy Izrael kontrolował to terytorium.

 

Egipt, który także cierpi z powodu terrorystycznych organizacji działających w Gazie i na Synaju, trudził się, by doprowadzić do zawieszenia ognia. Nie zaproponował, że przejmie kontrolę nad Strefą Gazy, nad którą panował do 1967 roku. (Ani nie przyznał wówczas Palestyńczykom w Gazie niepodległości.) Odmówił przyjęcia odpowiedzialności za Gazę w ramach porozumienia pokojowego z 1979 roku. Wątpliwe jest jednak, czy można osiągnąć rzeczywiste rozwiązanie pokojowe z Palestyńczykami w Gazie bez powiązania ich losu z ich mówiącymi po arabsku, sunnickimi braćmi raczej niż z Izraelem.

 

Sobota 30 marca była pierwszą rocznicą tak zwanego ”Wielkiego Marszu Powrotu”. Był to rok przemocy i terroryzmu środowiskowego. Rozumiem frustrację mieszkańców Negewu, którzy musieli znosić około 20 lat ataków rakietowych i nie widzieli takiej samej reakcji, jaka przyszła w odpowiedzi na zniszczenie jednego domu w środkowym Izraelu.

 

Hamas organizuje protesty i ataki na Izrael, ponieważ potrzebuje zewnętrznego wroga; czegoś, co zapobiegnie zjawisku Wiosny Arabskiej i obaleniu ich brutalnego i kulejącego reżimu. Wyciągnęli lekcję z koszmarnego doświadczenia Syrii i innych krajów.

 

Syria szybko wezwała Radę Bezpieczeństwa ONZ, by zebrała się w sprawie uznania przez Amerykę kontroli nad Golanem. Rosja i Chiny, stali członkowie Rady Bezpieczeństwa, znajdują się w trudnym położeniu, potępiając długotrwałą kontrolę nad Golanem – posunięcie obronne – ale nie mając skrupułów w sprawie inwazji na Krym lub Tybet, albo zresztą w sprawie rosyjskiej obecności w Syrii.   

 

Kiedy w grudniu Trump niespodziewanie oznajmił, że wycofuje wojska USA z Syrii (później nieco się z tego sam wycofał), byłam w Birmingham, uczestnicząc w Limmud UK. Zapytano mnie, co sądzę o tym zaskakującym kroku. To był poważny cios dla Kurdów, którzy dzielnie walczyli z ISIS, często sami, odpowiedziałam, ale choć nie jest to dobre dla Izraela, nie stanowi to egzystencjalnego zagrożenia. Mogłoby być złagodzone takim posunięciem, jak uznanie izraelskich rządów na Wzgórzach Golan, dodałam, i tak wielu ludzi wśród uprzejmej publiczności przewróciło oczami, że niemal odczułam ruch. 

 

Niedowierzanie pochodziło w znacznej mierze z pragnienia niektórych obecnych znajdowania  błędów we wszystkim, co robi Trump. Niemniej nawet ci Izraelczycy, których odrzuca jego osobowość i styl, przyznają, że dowiódł, iż jest prawdziwym przyjacielem Izraela. Przeniesienie ambasady do Jerozolimy i wycofanie się z umowy z Iranem ma szerokie poparcie na całym politycznym spektrum poza radykalną, skrajną lewicą.

 

Trwała obecność Izraela na Golanie także cieszy się izraelskim konsensusem, szczególnie po całkowitym wycofaniu się z Gazy w 2005 roku, po którym nastąpiły ataki rakietowe o coraz większej liczebności i zasięgu. 

 

Na zorganizowanej dla prasy wycieczce na Wzgórza Golan w czerwcu zeszłego roku ówczesny przewodniczący rady regionalnej, Eli Malka (obecnie startujący z ramienia Partii Niebieska i Biała) z dumą opowiadał o sposobach rozwijania terenu, o tworzeniu nowych miejsc pracy i lepszego transportu bez naruszania najlepszych zalet Golanu: ich krajobrazu i przyrody, rolnictwa i winnic oraz miejsc historycznych, włącznie z ponad 30 starożytnymi synagogami. Golan miał szczególne znaczenie dla Żydów po rewolcie przeciwko Rzymianom, niemal 2000 lat zanim europejskie mocarstwa podzieliły region według własnych interesów i kaprysów po zakończeniu I Wojny Światowej.  

 

Nie jest jasne, czy obecna runda przemocy rozszerzy się, czy zamrze, ale oczywiście nie jest to długotrwały pokój tego typu, jaki ludzie kalibru Begina i Sadata byli w stanie zawrzeć. Sadat mądrze wybrał pokój, kiedy po wojnie Jom Kipur zrozumiał, że nie można siłą militarną unicestwić Izraela. 

 

Dylemat, jak działać zarówno wobec Gazy, jak wobec gróźb zza północnej granicy stanie przed tym, który poprowadzi kraj po wyborach 9 kwietnia. I choć nikt z przywódców partii, które startują w wyborach, nie jest doskonały, doceniam demokrację i wolność symbolizowane przez tą wielość kart wyborczych. Trawa u sąsiadów nie zawsze jest zieleńsza. Walki w Syrii w żadnym razie jeszcze się nie skończyły, a zielone w Gazie pochodzi z flag Hamasu. Nie machają nimi dla pokoju.  


Between Gaza and the Golan

Jerusalem Post 29 marca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujBrunatna fala

Znalezionych 779 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk