Prawda

Piątek, 5 marca 2021 - 19:44

« Poprzedni Następny »


CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie


Liat Collins 2019-03-24

Jan Schakowsky (członkini Kongresu, D-IL) obejmuje przedstawicielkę Code Pink na imprezie w Capitol Hill w Waszyngtonie, gdzie aktywistki wręczyły petycję poparcia dla umowy nuklearnej z Iranem w lipcu 2015 r. (zdjęcie: YURI GRIPAS / REUTERS)
Jan Schakowsky (członkini Kongresu, D-IL) obejmuje przedstawicielkę Code Pink na imprezie w Capitol Hill w Waszyngtonie, gdzie aktywistki wręczyły petycję poparcia dla umowy nuklearnej z Iranem w lipcu 2015 r. (zdjęcie: YURI GRIPAS / REUTERS)

Spadaj, Syndromie Sztokholmski; zrób miejsce dla Efektu Teherańskiego. Jeśli jeszcze nie ma nazwy dla zjawiska, w którym liberalni, lewicowi ludzie Zachodu są urzeczeni czarem Islamskiej Republiki Iranu, to powinna być.

Piszę to, kiedy zbliża się święto Purim, obchody przeżycia Żydów w starożytnej Persji po tym, jak doradca króla Achaszwerusza (Kserksesa), Haman spiskował, by zgładzić całą żydowską społeczność. Tradycyjnie Żydzi świętują na przyjęciach kostiumowych, dają podarunki i datki dobroczynne, i czytają Księgę Estery. Według Talmudu, powinni pić tak dużo, żeby nie móc już odróżnić złego Hamana od wujka Estery, bohaterskiego Mordechaja.

Członkinie grupy Code Pink miały wczesny start do tego święta, choć prawdopodobnie zrobiły to bez pomocy alkoholu. Ta organizacja, która proklamuje, że jest „kobiecą organizacją oddolną, która działa na rzecz zakończenia wojen i militaryzmu USA [oraz] popierania pokoju i inicjatyw praw człowieka”, właśnie wróciła z jednej ze swoich regularnych podróży do Iranu.   


Mam dług wdzięczności wobec mojego kolegi, Setha J. Frantzmana za napisanie o tej wizycie i danie mi okazji do chwili śmiechu – gdyby nie było to tak smutne i niebezpieczne.

Pod koniec lutego 28-osobowa delegacja Code Pink pojechała do Iranu, gdzie 25 lutego spotkała się z irańskim ministrem spraw zagranicznych Dżavadem Zarifem co było, jak opisano, jednym z głównych wydarzeń tej podróży. 

Co robiła w Iranie feministyczna organizacja praw człowieka?  Według ich strony internetowej, „Delegacja Pokoju” miała na celu „danie uczestnikom wyjątkowej szansy na zrozumienie tego bardzo oczernianego kraju i pokazanie ludzkiej twarzy tej walki politycznej”.

Mogę powiedzieć, czego ta organizacja nie robiła: nie interesowała się losem zwykłych Irańczyków. To jest kraj, który wiesza homoseksualistów i dokonał egzekucji (według danych ONZ) na co najmniej 33 dzieciach od roku 2013. (Dziewczynki można skazać na śmierć od wieku dziewięciu lat, chłopców od 15). Dzieci są nadal wydawane za mąż za starszych mężczyzn, by były gwałcone przez resztę swojego nieszczęsnego życia. Iran prześladuje mniejszości – włącznie z chrześcijanami, bahajami i Kurdami, między innymi. W zasadzie zakazał trzymania psów jako zwierząt domowych i prowadzi kampanię przeciwko ekologom. (Pamiętacie irańsko-kanadyjskiego ekologa, Kavousa Seyyed-Emamiego, który w zeszłym roku zmarł w osławionym więzieniu Teheranu Evin? Code Pink najwyraźniej nie pamiętała go. Albo ich po prostu nie obchodził.)

W tym tygodniu poinformowano, że irańska prawniczka, broniąca praw człowieka, Nasrin Sotoudeh została skazana na 38 lat więzienia i 148 batów za obronę prawa kobiet do publicznego pojawiania się bez nakrycia głowy. Co myślą o tym ultra-feministki z Code Pink? Co ważniejsze, dlaczego nie zapytały Zarifa i innych funkcjonariuszy, z którymi się spotkały, o takie potworności? (Powiem wam: chciały wrócić bezpiecznie do swojego liberalnego stylu życia w USA lub gdzie indziej.)

Planowanie wyprawy powinno być częścią zabawy. Ponieważ ja – ortodoksyjna izraelska Żydówka – nie dostałabym pozwolenia na wizytę w Iranie, nawet gdybym była w stanie przełknąć odrazę do reżimu, który tam rządzi, przyjrzałam się bliżej planom podróży grupy Code Pink.

 
Wskazówki dla tych, które chciały pojechać w tę podróż, ujawniały więcej niż odkryta głowa. Spowodowały, że włosy stanęły mi dęba.


Kogo zaproszono do uczestnictwa? Organizatorki szukały aktywistek, które mogły szeroko rozpropagować opowieści z tej wizyty. Na początku jest informacja, że otrzymanie wizy do Iranu jest trudnym i czasochłonnym procesem. Ludzie z izraelską pieczątką w paszporcie muszą zdobyć „czysty” paszport zanim złożą podanie, chociaż posiadanie irańskiej wizy nie przeszkadza w odwiedzeniu Izraela (lub „Palestyny”, jak piszą organizatorzy).

Najwięcej mówi instrukcja dotycząca obowiązującego ubioru w Iranie: 

“Dla kobiet: na normalnym ubraniu musisz zawsze mieć/nosić tunikę lub długi płaszcz (wystarczająco długi, by zakryć pośladki) i musisz nakrywać głowę chustą, kiedy jesteś w miejscu publicznym. Nie musisz zakrywać każdego pasma włosów. Nie ma ograniczeń co do kolorów.

**WAŻNE** Proszę, upewnij się, że zawsze masz ze sobą chustę i długą spódnicę/tunikę/płaszcz ze sobą w bagażu podręcznym, a nie w walizce w samolocie. Musisz nosić chustę na głowie i być zakryta zanim wyjdziesz z samolotu na lotnisku w Iranie”.

Czy którejkolwiek z nich dało to coś do myślenia, albo czy któraś zastanawiała się w tym momencie, gdzie kupić jaskrawo różowy hidżab? Czy każdy ze 148 batów, jakie ma otrzymać Sotoudeh, będzie na próżno? Każdy rok w więzieniu – zakładając, że przeżyje chłostę – będzie daremny?


Czy kobiety, które uważają prawo wyboru za ważniejsze niż prawa dziecka rosnącego w ich łonie, nie uważają za skandaliczne, że irańskie kobiety nie mają wyboru czy zakrywać swoje włosy, czy nie? 

Z wskazówek przed podróżą dowiadujemy się, że „Irańczycy są często inteligentni w rozmowach o polityce. Nie wahaj się przed podejmowaniem rozmowy o polityce z każdym, albo na formalnych spotkaniach, albo poza nimi”. Niemniej jest tam ostrzeżenie: „Po prostu bądź ostrożna i upewnij się, że mówisz do ludzi, którzy nie mają skrytych zamiarów”. 

No cóż, Code Pink wie wszystko o skrytych zamiarach – muszą one tylko być poprawne. Zamiarem Irańczyka może być błaganie o pomoc. Trzeba mieć współczucie dla człowieka, który ryzykuje powiedzenie kilku słów prawdy, nie zdając sobie sprawy z tego, jak bezużyteczni są ci idioci dla tych, których naprawdę obchodzą prawa człowieka i wolność.


“Media społecznościowe, takie jak Facebook i Twitter, są mocno filtrowane w Iranie” – zapisano we wskazówkach dla grupy.   

”Mocno filtrowane” to kolejne słowo-kod dwójmowy Code Pink. Jest to kolejny sposób kontroli, żeby ci, którzy są niezadowoleni z władz, nie mogli sięgnąć po pomoc na zewnątrz; i żeby ludzie nie wiedzieli, co dzieje się w zewnętrznym świecie. 

“Jaki rodzaj drobnych upominków mamy przywieźć? Koszulki, zapinki, ciekawe książki, czekoladę, każdą pamiątkę z twojego miasta lub stanu”.  


“Czy są jakieś restrykcje na książki przywożone do Iranu?”

“Nie bierz Biblii jako podarunku, bo zrobisz wrażenie, że jesteś w wyprawie misyjnej do Iranu. Rząd irańskie nie jest też zbyt zainteresowany Georgem Sorosem”. 

Teraz wiecie jak wygląda puszczenie oka, kiedy się to robi w przewodniku podróży.  

Zadowoleni ze swoich doświadczeń Kevin Zeese i Margaret Flowers, opisali podróż na witrynie internetowej World Beyond War, gdzie Zeese jest członkiem zarządu doradców. 

Nic dziwnego, że opisali ”nadzwyczajne spotkanie” z Zarifem jako szczytowy punkt wyprawy. Podczas podróży grupa ta powiedziała irańskim mediom, że Izrael i Arabia Saudyjska zmusiły prezydenta USA Donalda Trumpa do odstąpienia od porozumienia nuklearnego z Iranem – JCPOA.

Zeese i Flowers napisali: “Zarif wyjaśnił podstawową przyczynę problemów między Stanami Zjednoczonymi a Iranem. Nie chodzi o ropę naftową, rodzaj rządu w Iranie ani nawet o broń jądrową, chodzi o rewolucję irańską 1979 roku, która uczyniła Iran niezależnym od imperium [sic] USA po sprawowaniu przez USA kontroli nad Iranem od zamachu 1953 roku. Iran chce być respektowany jako suwerenny naród, który decyduje o własnej polityce krajowej i zagranicznej, nie zaś być zdominowany przez Stany Zjednoczone”.  

Inne godne zapisania wspomnienia pochodziły z Muzeum Pokoju: ”Nasza delegacja dała muzeum książkę o aktywizmie wojny i pokoju”.

Wygląda na to, że ironia sytuacji do nich nie dotarła. Macki terroru Teheranu są odczuwane na całym świecie, od Argentyny do Jemenu. Reżim irański finansuje organizacje terrorystyczne Hamas i Hezbollah, między innymi. Nie zrezygnował z planów zbudowania broni jądrowej – i nadal pracuje nad międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi, zdolnymi do przenoszenia głowic jądrowych. Aresztuje działaczy pokojowych i organizuje wiece, na których pali się flagi izraelskie, amerykańskie i saudyjskie. I otwarcie oznajmia o swoim celu wymazania państwa syjonistycznego z powierzchni ziemi.

Wizyta Code Pink daje ajatollahom legitymację, o jaką się starają, zdradzając równocześnie przyzwoitych ludzi – szczególnie ludzi w Iranie.  

Irański reżim musiał się zaróżowić z zadowolenia – ale ja jednak, jak słyszę o Code Pink,  widzę na czerwono.


Code Pink crosses a redline in Iran

Jerusalem Post, 15 marca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Liat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Nic nowego Marek Eyal 2019-03-24


Brunatna fala

Znalezionych 831 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk