Prawda

Środa, 20 czerwca 2018 - 03:53

« Poprzedni Następny »


Dlaczego należy obejrzeć film o ludobójstwie Ormian – “The Promise”


Uzay Bulut 2017-04-24

Chrześcijańscy Ormianie podczas mszy Wielkanocnej w kościele Surp Giragos w Diyarbakir w południowowschodniej Turcji w 2015 r. (zdjęcie: REUTERS)
Chrześcijańscy Ormianie podczas mszy Wielkanocnej w kościele Surp Giragos w Diyarbakir w południowowschodniej Turcji w 2015 r. (zdjęcie: REUTERS)

Jaka jest najstraszniejsza w historii zbrodnia przeciwko ludzkości? Dla Henry’ego Morgenthau’a Sr., który był ambasadorem USA w Imperium Osmańskim od 1913 do 1916 r. było nią ludobójstwo Ormian. Morgenthau pisał w 1919 r.: “Jestem przekonany, że w całej historii rasy ludzkiej nie ma tak straszliwego epizodu jak ten. Wielkie masakry i prześladowania z przeszłości wydają się niemal niewielkie, kiedy porównuje się je z cierpieniami rasy ormiańskiej w 1915 r.”

Około 1,5 miliona ofiar zostało zmiecionych z powierzchni ich ojczystej ziemi w Turcji Osmańskiej w kampanii zorganizowanej przez Partię Jedności i Postępu, znanej także jako Młodoturcy.

102 lata po tej zbrodni przeciwko ludzkości świat wreszcie będzie mógł zobaczyć epicki film o ludobójstwie Ormian, “The Promise” w reżyserii Terry’ego George’a z aktorem Christianem Bale. Film ma wejść na ekrany w Stanach Zjednoczonych 21 kwietnia.

Film pokazano we wrześniu na Toronto International Film Festival. 23 marca zorganizowano także specjalny pokaz na Capitol Hill w Waszyngtonie. Mimo niewielkiej liczby ludzi, którzy widzieli ten film, do 9 kwietnia otrzymał 96 897 głosów w IMDB i dostał ocenę 4,2.

 

Papież Franciszek nazwał masakrę Ormian “pierwszym ludobójstwem XX wieku”

Historyk Stefan Ihrig wyjaśnił, dlaczego ocena w magazynie “Forbes” jest tak niska: „Mamy tutaj film nadal właściwie niedostępny dla publiczności, który stał się czymś w rodzaju sensacji internetowej lub raczej, internetowego pola bitwy… Jesteśmy świadkami kolejnej anty-ormiańskiej kampanii zaprzeczenia, rozgrywającej się za granicą, daleko od Turcji, w otwartym społeczeństwie demokratycznym. Choć nie jest jasne, kto organizuje tę kampanię, trzeba założyć, że – podobnie jak z innymi kampaniami – nici prowadzą do rządu tureckiego i/lub grup nacjonalistycznych”.

Oczywiście istnieje powód tej anty-ormiańskiej kampanii przeciwko prawdzie.

Turcja wydaje się zdecydowana wymazać wszystkie oznaki obecności ormiańskiej w rodzinnej ziemi ormiańskiej.

Gazeta “Agos” informowała 22 marca, że groby z cmentarza ormiańskiego w dzielnicy  Beybasi w Erzincan zostały usunięte. Kamienie nagrobne, na których były kamienne krzyże ormiańskie (khachkars) oraz odbite z nich litery i razem z kośćmi ludzkimi było rozrzucone wokół. Miejscowi ludzie powiedzieli „Agos”, że w mieście jest także kościół ormiański, ale został w znacznej mierze zniszczony. Pozostały już tylko fundamenty.

Nawet dzisiaj Turcja nie pozwala martwym Ormianom spoczywać w spokoju.

Ormiańskie nagrobki i krzyże kamienne znajduje się rozrzucone w wielu miejscach w całej Turcji, jak na przykład w kanałach ściekowych. Turecka agencja informacyjna Dogan (DHA) informowała, że podczas prac wykopaliskowych w mieście Tekirdag w 2015 r. znaleziono ormiańskie nagrobki w kanale ściekowym.

Także ormiańskie kościoły i szkoły są celem systematycznych ataków.

Badacz Raffi Bedrosyan pisze, że budynki ormiańskich kościołów i szkół “znikają lub zamienia się je na inne cele. Jeśli nie zostały spalone i zniszczone w 1915 r. lub pozostawione by niszczały zaniedbane, zostają zamienione na budynki banków, radiostacji, meczetów, szkół państwowych lub magazynów monopolu państwowego na tytoń, herbatę, cukier itp. lub po prostu na prywatne domy i stajnie dla Turków i Kurdów”.  

W ostatnich miesiącach ormiański kościół protestancki w mieście Elazig został zamieniony na parking; historyczny kościół ormiański, Surp Asdvadzadzin, w mieście Kayseri jest zamieniony na bibliotekę i kawiarnię. A historyczny kościół ormiański Surp Minas w Erzurum jest obecnie stajnią.

Turcja nie tylko zaprzecza ludobójstwu, ale także obwinia za nie ofiary. Profesor Taner Akcam pisał w 2015 r., że tureckie podręczniki do historii używane w szkołach podstawowych i gimnazjach  “opisują Ormian jako ludzi ‘których podżegają cudzoziemcy, którzy zamierzają podzielić państwo i kraj, i którzy mordowali Turków i muzułmanów’. Tymczasem ludobójstwo Ormian – które podręczniki nazywają ‘sprawą ormiańską’ – opisane jest jako kłamstwo szerzone, by osiągnąć te cele i jest definiowane jako największa groźba dla tureckiego bezpieczeństwa narodowego”.

Systematycznie ukrywa się fakty historyczne przed tureckimi uczniami.

Powinni oni dostać prawdziwe źródła, takie jak książka z 2016 r., The Magnitude of Genocide. W książce tej historycy Colin Tatz i Winton Higgins piszą, że Młodoturcy “przyjęli koncepcję etnicznego państwa narodowego opartego na Türklük [‘Tureckości’], która obejmowała jednolitość językową i wiarę islamską… Tym samym niemówiące po turecku chrześcijańskie mniejszości w Anatolii stały się ‘problemem’ do rozwiązania jako część przedsięwzięcia budowania narodu etnicznie czystego”. Ludobójstwo Ormian było z pewnością rasowe, w sensie etnicznym, religijnym i językowym.  

Tureckie oddziały paramilitarne rozprawiły się z trzema mniejszościami chrześcijańskimi (Ormianami, Grekami i Asyryjczykami) przez pogromy, deportacje i inne potworności zaprawione spektakularnym sadyzmem. Turcy zorganizowali obozy koncentracyjne i specjalne jednostki dokonujące masowych mordów; organizowali masakry, publiczne zarzynanie, topienie i trucie; stosowali prymitywne komory gazowe, eksperymenty medyczne, zagłodzenia i marsze śmierci. (Ćwierć wieku później nazistowski reżim niemiecki starannie powtórzył wszystkie te ludobójcze metody.) Francusko-ormiański historyk, Raymond Kevorkian, ocenia, że ofiarą padło 1,5 miliona Ormian, między 750 tysięcy a 900 tysięcy Greków i między 275 tysięcy a 400 tysięcy asyryjskich chrześcijan.

Niestety, wielu historyków nie bada tej zbrodni przeciw ludzkości i wiele rządów nadal jej oficjalnie nie uznało. „Ale jednym człowiekiem, który nie zapomniał ludobójstwa Ormian (ani otaczającej je amnezji), był Adolf Hitler – piszą Tatz i Higgins. – Według przekazów, przytaczał je jako cenny precedens pokazujący, jak traktować cywilów wroga, wobec swojego sztabu generalnego 22 sierpnia 1939 r., na kilka dni przed rozkazem zaatakowania Polski, co było początkiem II wojny światowej:… ‘Kto mówi dzisiaj o unicestwieniu Ormian?’”

Aby pozostać przy życiu, wielu ocalałych z ludobójstwa musiało przyjąć religię większości we wsiach lub miastach, w których żyli lub do których ich zabrano. Jeśli większość była sunnitami, nawracali się na islam sunnicki. Jeśli większość była alewitami, zostawali alewitami. Większość z nich nadal ukrywa swoje ormiańskie korzenie ze strachu przed przemocą.

Nie jest znana dokładna liczba „ukrytych” lub „zislamizowanych” Ormian, a oszacowania różnią się. Savas Ozbey, publicysta gazety tureckiej “Hurriyet”, informował w 2013 r., że według Haykazuna Alvrtsyana, dyrektora Ośrodka Badań Kwestii Zachodnich Ormian, w dzisiejszej Turcji jest około 1,5 do 2 milionów zislamizowanych Ormian. Ukryci Ormianie stanowią niemal połowę tej liczby.

Według Yusufa Halacoglu, byłego prezesa Tureckiego Instytutu Historycznego i parlamentarzysty z ramienia Partii Ruchu Narodowego (MHP), “Patrząc na dane ONZ możemy powiedzieć, że w dzisiejszej Turcji jest około 500 tysięcy krypto-Ormian”.

Ozbey przeprowadził wywiady z kilkoma zislamizowanymi, ukrytymi i nieukrytymi Ormianami. Jeden z nich, Ormianin o nazwisku Zeki, powiedział: “Uczynili nasze życie nie do zniesienia. Także rząd wie, że jesteśmy Ormianami. To dlatego, kiedy muszą, mówią nam ‘ściągaj spodnie’, żeby sprawdzić, czy jesteśmy obrzezani. To nie było tylko w 1915 r. Byliśmy także prześladowani po zamachu stanu 12 września 1980 r. i podczas wydarzeń terrorystycznych. Torturowali nawet mojego siedmioletniego bratanka. Jakie to były tortury można było się domyślać, sądząc po krwi na sufitach, nie tylko na ścianach”.

Ali Gundogdu powiedzial, że jego dziadek, który ocalał z ludobójstwa, powtarzał to samo aż do śmierci w szpitalu w 1964 r.: “Nigdy nie mów, że jesteś Ormianinem. Czy też chcesz być zarżnięty?” Ludobójstwo Ormian nie jest “sprawą przeszłości”. Z wszystkimi sprofanowanymi kościołami ormiańskimi, z cmentarzami nadal niszczonymi, nagrobkami znajdowanymi w ściekach i kośćmi rozrzuconymi w rowach, jak również z dziesiątkami tysięcy zislamizowanych Ormian, którzy ze strachu nie mogą przyznać się do swojego pochodzenia, ludobójstwo Ormian nadal w Turcji trwa. Dlatego każdy powinien obejrzeć ten film i powiedzieć negacjonistom i kłamcom, że ludobójstwo nigdy nie będzie zapomniane.

Why everyone must see the Armenian genocide movie "The-Promise"

Jerusalem Post, 17 kwietnia 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Publicystka turecka z Ankary, która obecnie przebywa w USA i prawdopodobnie nie wróci w najbliższym czasie do Turcji. Pisze o sobie, że urodziła się jako muzułmanka.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 541 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Piromani z Gazy   Bergman   2018-06-12
Radykalizm: prawdziwym szokiem była reakcja Amerykanów...   Rafizadeh   2018-05-29
Czy będzie międzynarodowe dochodzenie dla Afrin   Frantzman   2018-05-27
Zachodnia Nakba: nienawiść do Izraela   Meotti   2018-05-24
Gaza: raz jeszcze o pokojowych Marszach Powrotu     2018-05-20
Nasi ludzie zdjęli mundury i dołączyli do marszów     2018-05-19
Gaza, Hamas i dlaczego nie będę dzisiaj krytykował Izraela   Colier   2018-05-18
Gazańczycy są ofiarami ideologii i nienawiści   Yemini   2018-05-15
Antysemityzm, tym razem w islamistycznej odmianie, znowu dręczy Francję   Ahmed   2018-05-07
Ateista jest robakiem w ciele muzułmanów…     2018-05-05
Hitler zawarł umowę z Żydami     2018-05-04
Ludobójstwo w Nigerii   Ibrahim   2018-05-03
“Biuro prasowe” Hamasu: prawda przychodzi na metę ostatnia   Tawil   2018-05-02
Kiedy globalne media ignorują latawce ze swastyką, Hamas wygrywa wojnę propagandową   Yemini   2018-04-30
Jaka jest cena życia palestyńskich cywilów?   Maroun   2018-04-22
Gdzie Alt-Right gubi się w sprawie Żydów   i Nathan Cofnas   2018-04-02
Nowy palestyński dżihad dla unicestwienia Izraela   Tawil   2018-03-31
Parkland i antysemityzm   Ahmed   2018-03-30
U.S.A.: Nasilają się muzułmańskie nawoływania do mordów   Bergman   2018-03-26
Podręczniki UNRWA nadal wypełnione są niekończącym się podżeganiem   Bedein   2018-03-20
Ukarany za nie skandowanie “Śmierć Ameryce, Izraelowi, Brytanii”   Rafizadeh   2018-03-19
Wylęgarnie lubieżnych sympatyków totalitarnych idei    Koraszewski   2018-03-16
Spojrzenie na muzułmańską logikę i zachodnią naiwność   Ibrahim   2018-03-15
Izrael jest jednym wielkim osiedlem   Tawil   2018-03-14
Dlaczego Turcja chce najechać greckie wyspy?   Bulut   2018-03-12
Armia Mahometa powraca   Koraszewski   2018-03-10
Turcja grozi inwazją na Grecję   Bulut   2018-02-28
Droga Sarah Silverman: Amnesty kłamie o rodzinie Tamimich   Marquardt-Bigman   2018-02-22
Palestyńczycy: Wojna Hamas-ISIS, skorumpowani przywódcy   Tawil   2018-02-20
Życie w Pakistanie jest piekłem dla nie-muzułmanów   Austin   2018-02-15
Arabowie niosą sztandar nazistowskiego antysemityzmu   Julius   2018-02-10
Wracając z wystawy albo antysemityzm lewicy   Lewin   2018-02-08
Aby Turcja znowu czuła się imperialna   Bekdil   2018-02-06
5 kłamstw patriarchy w “Guardiana”     Levick   2018-01-18
Czy dzieciobójcy dzielą się wodą?   Koraszewski   2018-01-17
Palestyńskie świętowanie morderstwa i terroru   Tawil   2018-01-14
Turecki Twitter eksploduje ludobójcza nienawiścią do Żydów   Bulut   2018-01-11
Hezbollah wzywa do wojny z Izraelem     2018-01-10
Ludobójstwo, którego nie było   Koraszewski   2018-01-09
Jeżeli się nie obudzimy, to skończy się tragicznie - wersja uzupełniona    Sommer   2018-01-08
Mały trybik w machinie podłości   Koraszewski   2018-01-04
Ciekawy problem z tym konfliktem   Bellerose   2018-01-01
Antysemicki antysyjonizm i rasistowska lewica   Lumish   2017-12-30
Bangladesz: prześladowania hindusów przez muzułmanów   Habib   2017-12-29
W wojnie psychologicznej słowa i obrazy zabijają   Collins   2017-12-27
Hamas zacieśnia stosunki z Iranem     2017-10-25
Izraelskie “mury apartheidu” i północnoirlandzkie “mury pokoju”: przyczynek do badania podwójnych standardów w mediach   White   2017-06-28
Iran w setną rocznicę Rewolucji Październikowej   Koraszewski   2017-06-23
Prawdziwa twarz rzekomo współczujących   Koraszewski   2017-06-22
Krokodyle łzy i terroryzm   Tawil   2017-06-21
Skrajnie prawicowy islamizm jest nowym nazizmem Europy   Frentzman   2017-06-18
Jak dobry biskup uprawia nieantysemityzm   MacEoin   2017-06-17
Francusko-niemiecka telewizja publiczna odmawia pokazania filmu dokumentalnego o europejskim antysemityzmie – film jest zbyt uczciwy     2017-06-15
Od Ilana do Sary Halimi: francuska hańba   Landes   2017-06-10
Trwa wojna między XXI a XV wiekiem   Frantzman   2017-05-27
Szwedzi namiętnie krytykują Izrael   Frantzman   2017-05-14
Gdzie się podziali antyfaszyści?   Koraszewski   2017-05-13
Witamy w czterech stolicach antysemityzmu Europy   Meotti   2017-05-01
Strajk głodowy głodnego władzy i spragnionego krwi   Collins   2017-04-30
Dlaczego należy obejrzeć film o ludobójstwie Ormian – “The Promise”   Bulut   2017-04-24
Tureckie nadzieje na konfrontację z Zachodem     2017-04-01
Prawdziwy Hamas: przykro mi, moi drodzy!   Tawil   2017-03-26
Antagonizmy i sojusze “międzynarodowej lewicy”   Herf   2017-03-25
Dlaczego antysemici nazywają ludzi “nazistami”?   Frantzman   2017-03-24
Polowanie na czarownice, zastraszanie i antysemityzm   Collier   2017-03-20
Transformacyjna moc narracji palestyńskiej   Rosenthal   2017-03-13
Nowi przywódcy Hamasu w Gazie i co to oznacza dla edukacji ku coraz gorszej przyszłości   Roth   2017-03-03
Skandynawia: Cytadela antysemityzmu Zachodu   Meotti   2017-02-28
W czym Iran jest dobry   Roth   2017-02-27
Wiecie, to Palestyńczycy zbudowali Jerozolimę     2017-02-05
Chrześcijanie karzą obrońcę chrześcijan na Bliskim Wschodzie   Maroun   2017-01-09
Czy Mahmoud Abbas będzie wypłacał pensje podpalaczom?   Marcus   2016-12-12
Intifada USA: Szalejące płomienie kłamstw na kampusach USA   Chesler   2016-12-08
Iran, Hamas i danse macabre   Toameh   2016-11-30
“Allahu, zabij odrażających chrześcijan”Muzułmańskie prześladowania chrześcijan, sierpień 2016   Ibrahim   2016-11-29
Cicha wojna Agence France Presse przeciw Izraelowi   Mamou   2016-11-23
Gwiazda Dawida staje się w Niemczech swastyką   Meotti   2016-11-20
Strzeż się pełzającego religijnego faszyzmu w Azji   Frantzman   2016-11-16
Palestyńczycy: Fatah przygotowuje się do wojny z Izraelem   Toameh   2016-11-03
Palestyńczycy: "Jesteśmy z ciebie dumni.  Zabiłeś Żydów!"   Tawil   2016-10-30
Europa eksportowała dżihadyzm tak jak kiedyś eksportowała nazizm   Fratzman   2016-10-29
Kiedy profesorowie zmieniają się w durni   Apfel   2016-10-28
Kulturowy Szoah przeciwko Żydom   Meotti   2016-10-27
Mutujący wirus antysemityzmu   Sacks   2016-10-26
Prawo do szydzenia z religii   Murray   2016-10-21
Prezydent Abbas – „ten Żyd"   Toameh   2016-10-20
Palestyńscy mordercy i ich zachodni pomagierzy   Milliere   2016-10-18
Drogi aktywisto antyizraelski   Basker   2016-10-06
"Cnotliwi" nowi naziści   Meotti   2016-09-26
Zachodni wydawcy poddają się islamowi   Meotti   2016-09-21
Pięćdziesiąt rzekomo rasistowskich praw   Levick   2016-09-19
Islam i antysemityzm w Malezji     2016-09-13
Droga Lindo Sarsour: co jest postępowego w Palestynie?   Marquardt-Bigman   2016-09-07
Oficjalny “koktajl terroru” Turcji   Bekdil   2016-09-05
Czy Żydzi, którzy odmawiają wyrzeczenia się Izraela, są wykluczeni z grup “postępowych”?   Dershowitz   2016-09-02
Czy USA wspierają współpracę UNRWA-Hamas?   Bedein   2016-08-30
Duchowni, którzy grożą reformatorom i wychwalają morderców   Murray   2016-08-27
"Nie ma miejsca dla tworu syjonistycznego w regionie"   Toameh   2016-08-23
Kiedy „barbarzyńca” jest zbyt uprzejmym słowem na palestyńskiego terrorystę   Flatow   2016-08-13
Wizja świata, czyli świętość przerywana   Koraszewski   2016-08-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Prawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pure


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk