Prawda

Niedziela, 12 lipca 2020 - 11:12

« Poprzedni Następny »


Tureckie nadzieje na konfrontację z Zachodem


Z materiałów MEMRI 2017-04-01


Szesnastego kwietnia odbędzie się w Turcji referendum w sprawie przyznania nowych uprawnień prezydentowi. Redaktor naczelny prorządowej gazety “Yeni Safak” (Nowy świt), Ibrahim Karagul, wezwał Turcję do zaprzestania walk z wrogami Zachodu, przypuszczalnie chodziło o Państwo islamskie (ISIS), i do zdobycia wszelkiego rodzaju broni włącznie z bronią jądrową. Gazeta jest znana z powodu swoich podżegających artykułów, wycelowanych w mniejszości i postaci z opozycji oraz z publikacji sfabrykowanych materiałów[1].


Karagul widzi Zachód jako zarówno słaby, jak agresywny wobec mocarstw nie-zachodnich.  „Oś atlantycka”, która nie jest już w stanie kontrolować świata, jest przeciwstawiona jej przeciwnikom: “Nie tylko Turcja, ale świat muzułmański sięgający wybrzeży Pacyfiku, Rosja, Chiny, Ameryka Łacińska, Afryka Środkowa Azja Południowa i Południowowschodnia”, które są poza regionem Atlantyku, mogą stanąć wobec tego nowego szaleństwa”.  


Zmianą, do jakiej nawołuje po referendum jest zaprzestanie pomagania Zachodowi przez skończenie z byciem „strażnikiem granic Europy, jejbrygadą antyterrorystyczną lub siłą powstrzymującą uchodźców” oraz osiągnięcie „nadzwyczajnego stanu, by stać się kompetentnym we wszystkich rodzajach obrony, włącznie z bronią jądrową”.

 

Poniżej podajemy jego artykuł w tłumaczeniu z angielskiego oryginału:


Po 16 kwietnia Turcja musi rozpocząć nową walkę o swoje istnienie. Musi przedefiniować swoją założycielską filozofię, solidarność społeczną, plany związane z regionem, stosunek do przystąpienia do UE, interpretację swojej tożsamości historycznej, priorytety polityczne i uczynić radykalną zmianę.


Musi położyć na stole całe swoje stosunki międzynarodowe i kompletnie odnowić definicje zagrożeń. Musi rozpocząć dogłębne kwestionowania swoich sojuszy i partnerstw, nawet jeśli będzie to bolesne. Musi ponownie umocnić się, przedefiniować Turcję i narysować mapę drogową niezbędnych planów na przyszłość w najwyraźniejszej postaci.


Brzemię historii znowu spoczywa na naszych barkach


Historia powróciła. Ta misja, to zestalenie, ta ostateczna rozgrywka jest tu znowu. Czy nam się to podoba, czy nie, region, nasza tożsamość cywilizacyjna i stan reformowania świata zmuszają nas do tego. Wraz z powrotem historii los raz jeszcze obarczył nasz naród ciężką, historyczną odpowiedzialnością.


Ci, inni niż my, kształtują własne fronty, ustanawiają inne partnerstwa i identyfikują nowych wrogów. Przeprowadzają dzisiaj liczące stulecia plany przeciwko nam i naszemu regionowi. Świat zachodni ustanawia nową linię na europejskiej granicy Turcji, wznosząc gruby mur, który pozostawia nas na zewnątrz.


Narody założycielskie wchodzą na scenę


To nie tylko my, wszystkie narody założycielskie, które zmieniły historię ludzkości, wracają do swojej przeszłości. Odrzucają ponadnarodowe partnerstwa i zdejmują z zakurzonych półek teczki zawierające stare plany.


Podczas gdy sieć stosunków, jakie nazywamy systemem światowym i jaki teraz zamienia się w chaos, jest przekształcana, separacja wyróżnia się bardziej niż partnerstwo i konflikt bardziej niż pojednanie. Nie tylko Turcja, ale wszystkie kraje próbują ustalić swoją pozycję wobec nowych centrów, które powstaną w tym świecie opowiadającym się za konfliktem i za ostateczną rozgrywką.


Świat zachodni jest teraz stary i wszedł w okres stagnacji. Nie jest tak silny i zdecydowany, jak był po dwóch wojnach światowych. Nowe centra i nowe siły zdobywają znaczącą pozycję. Dlatego też ostateczna rozgrywka w reformowaniu mapy sił jest taka trudna. Dlatego też jest znacznie bardziej niebezpieczna. Oś atlantycka nie będzie dłużej w stanie określać samodzielnie przyszłości świata.


Nowy, szalony stan Zachodu jest zagrożeniem dla całego świata


Niebezpieczeństwo polega na tym, że wyzwoli to straszliwą urazę i agresywność Zachodu. Nie tylko Turcja, ale świat muzułmański sięgający wybrzeży Pacyfiku, Rosja, Chiny, Ameryka Łacińska, Afryka Środkowa Azja Południowa i Południowowschodnia”, które są poza regionem Atlantyku, mogą stanąć wobec tego nowego szaleństwa. Przyszłość świata może zostać ukształtowana przez odróżnienie Wschodu i Zachodu.


Kiedy dyskutujemy o walce Turcji i nowych atakach Zachodu skierowanych na Turcję, musimy spojrzeć na cały obraz. Jeśli nie robimy tego, określanie pozycji Turcji wyłącznie na podstawie sytuacji wewnątrz kraju jest wskazówką straszliwej ślepoty.  


Wiemy, dlaczego są zaalarmowani 16 kwietnia


Dlaczego 16 kwietnia tak bardzo zaalarmował Niemcy i oś niemiecką? Dlaczego zaczęli uciekać się do najohydniejszych form wrogości i zła? Dlaczego otwarcie przesunęli swoje stosunki od Turcji do organizacji terrorystycznych? Dlaczego ogłosili dzikich terrorystów, którzy dokonali u nas masakr, za swoich partnerów?


Dlaczego wzięli pod ochronę tych, którzy odegrali rolę w poważnym ataku 15 lipca[2]? Dlaczego próbują rzucić Turcję na kolana kolejnymi atakami i akcjami? I dlaczego Europa rozpoczęła mobilizację podobną do krucjaty przeciwko Turcji?


Czy jest tak, ponieważ jak długo Turcja stoi, nie będą w stanie najechać na ten region? Nie będą w stanie rozbić go i podzielić. Im silniejsza jest Turcja, im bardziej wzmacnia się, tym więcej mówi to coś regionowi. Ich ręce osłabną i nie będą w stanie zachowywać się tak, jak im się podoba w naszych krajach i miastach. To dlatego wszyscy oni razem zaczęli ataki na Turcję.


Wiedzą, że ostatni bastion w Anatolii będzie stawiał opór


Wiedzą, że Anatolia stawi opór jak podczas krucjat. Wiedzą, że ten kraj będzie opierał się jak w Çanakkale[3]. Atakują ze wszystkich stron, by osłabić najsilniejszą, najpotężniejszą fortecę. Robiąc to, nie obchodzi ich, że nazywamy ich krzyżowcami i rasistami. Nie wahają się przed nawiązywaniem partnerstwa z organizacjami terrorystycznymi.


Turcja musi przejść próg 16 kwietnia. Nie jest to kwestia polityki wewnętrznej, to jest sprawa związana z ruchem historycznym, który trwał przez wieki. Musimy przejść ten próg dla Turcji, by ustanowiła się ponownie, i dla prawdziwie nowego początku, żeby XXI wiek nie poszedł na marne. Oni bardzo dobrze o tym wiedzą i próbują temu zapobiec, ale nasi ślepcy polityczni dopiero muszą to zrozumieć.


Musimy przestać walczyć z ich wrogami


Za nikczemnymi atakami, jakie widzimy w Niemczech, Holandii, Szwajcarii i niemal całej Europie, stoi wielki plan historyczny. Wrogość wobec Turcji, którą rozpoczęli na dodatek do wrogości wobec islamu, nie jest ograniczona do samych wyborów. Nie będzie lepiej również po wyborach. Musimy przygotować się do tej nowej sytuacji.


Po 16 kwietnia musimy podjąć radykalne decyzje w dwóch innych sprawach. Najpierw musimy odłożyć na bok walkę przeciwko wszystkiemu, co Zachód ogłosił zagrożeniem, czy jest to organizacja, czy coś innego.


Musimy uaktywnić region i ustanowić wyspy oporu


Nie musimy marnować sił na ich wrogów, podczas gdy ci sponsorzy terroryzmu najeżdżają na nasz kraj i nasze miasta poprzez organizacje terrorystyczne. Powinniśmy skupić się na własnych priorytetach i własnym definiowaniu zagrożeń. Nie jesteśmy strażnikiem granic Europy, jej brygadą antyterrorystyczną ani siłą powstrzymującą uchodźców i nie powinniśmy dłużej tak działać.


Turcja musi uaktywnić wszystkich, których może dosięgnąć we własnym regionie, tak wiele krajów, społeczności i osób, jak to możliwe, uaktywnić ich w formie wspaniałej mobilizacji i tworzyć wyspy oporu. Robiąc to, niezbędne jest osiągnięcie nadzwyczajnego stanu, by stać się kompetentnym we wszystkich rodzajach obrony, włącznie z bronią jądrową.


Poczekajcie, piekło rozpęta się wśród nich samych


Oczywiście, robiąc to, będziemy uważnie obserwować walkę między tymi, którzy stworzyli front krucjat, oraz wielkie kryzysy, jakie przeżywają z innymi ośrodkami władzy, ponieważ w rzeczywistości tam rozpęta się piekło.


Mogą nadal uderzać w Turcję, mogą nadal uruchamiać Zachód przeciwko Turcji, mogą próbować tworzyć nowego wroga i nowy strach, ale wiemy, że wielką eksplozją raz jeszcze będzie własna wojna domowa Zachodu. Rozwinie się jako starcie ośrodka atlantyckiego z innymi ośrodkami władzy.


Jeśli historia uczyniła zwrot, zawróciła dla wszystkich, dla każdego kraju i narodu. Będą stali przed dokładnie tym samym, przed czym my stoimy.


W tej wielkiej walce mamy kilka słów dla tych, którzy uważają słowa prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana za ostre, a jego postawę za niebezpieczną:  Od stulecia po raz pierwszy coś zostaje powiedziane w tym kraju. W nowej, ostatecznej, globalnej rozgrywce na wielu frontach nigdy nie będzie miejsca dla słabego.


O teraz zaakceptujecie tylko niewolę. A i to, jeśli ją wam przyznają.

 


Przypisy:

[1] "Are Turkish leaders ill-informed about their own history?" Al-monitor.com, 21 października 2016.

[2] Aluzja do nieudanego zamachu stanu z 15 lipca 2016 r.

[3] Chodzi o opór stawiany przez osmańską armię turecką aliantom zachodnim podczas kampanii Gallipoli w 1915 r.  


Źródło: MEMRI, Specjalny komunikat Nr 6845, 27 marca 2017    

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Odwiedź polską stronę MEMRI:http://www2.memri.org/polish/

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 778 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk