Prawda

Środa, 20 czerwca 2018 - 05:59

« Poprzedni Następny »


Tureckie nadzieje na konfrontację z Zachodem


Z materiałów MEMRI 2017-04-01


Szesnastego kwietnia odbędzie się w Turcji referendum w sprawie przyznania nowych uprawnień prezydentowi. Redaktor naczelny prorządowej gazety “Yeni Safak” (Nowy świt), Ibrahim Karagul, wezwał Turcję do zaprzestania walk z wrogami Zachodu, przypuszczalnie chodziło o Państwo islamskie (ISIS), i do zdobycia wszelkiego rodzaju broni włącznie z bronią jądrową. Gazeta jest znana z powodu swoich podżegających artykułów, wycelowanych w mniejszości i postaci z opozycji oraz z publikacji sfabrykowanych materiałów[1].


Karagul widzi Zachód jako zarówno słaby, jak agresywny wobec mocarstw nie-zachodnich.  „Oś atlantycka”, która nie jest już w stanie kontrolować świata, jest przeciwstawiona jej przeciwnikom: “Nie tylko Turcja, ale świat muzułmański sięgający wybrzeży Pacyfiku, Rosja, Chiny, Ameryka Łacińska, Afryka Środkowa Azja Południowa i Południowowschodnia”, które są poza regionem Atlantyku, mogą stanąć wobec tego nowego szaleństwa”.  


Zmianą, do jakiej nawołuje po referendum jest zaprzestanie pomagania Zachodowi przez skończenie z byciem „strażnikiem granic Europy, jejbrygadą antyterrorystyczną lub siłą powstrzymującą uchodźców” oraz osiągnięcie „nadzwyczajnego stanu, by stać się kompetentnym we wszystkich rodzajach obrony, włącznie z bronią jądrową”.

 

Poniżej podajemy jego artykuł w tłumaczeniu z angielskiego oryginału:


Po 16 kwietnia Turcja musi rozpocząć nową walkę o swoje istnienie. Musi przedefiniować swoją założycielską filozofię, solidarność społeczną, plany związane z regionem, stosunek do przystąpienia do UE, interpretację swojej tożsamości historycznej, priorytety polityczne i uczynić radykalną zmianę.


Musi położyć na stole całe swoje stosunki międzynarodowe i kompletnie odnowić definicje zagrożeń. Musi rozpocząć dogłębne kwestionowania swoich sojuszy i partnerstw, nawet jeśli będzie to bolesne. Musi ponownie umocnić się, przedefiniować Turcję i narysować mapę drogową niezbędnych planów na przyszłość w najwyraźniejszej postaci.


Brzemię historii znowu spoczywa na naszych barkach


Historia powróciła. Ta misja, to zestalenie, ta ostateczna rozgrywka jest tu znowu. Czy nam się to podoba, czy nie, region, nasza tożsamość cywilizacyjna i stan reformowania świata zmuszają nas do tego. Wraz z powrotem historii los raz jeszcze obarczył nasz naród ciężką, historyczną odpowiedzialnością.


Ci, inni niż my, kształtują własne fronty, ustanawiają inne partnerstwa i identyfikują nowych wrogów. Przeprowadzają dzisiaj liczące stulecia plany przeciwko nam i naszemu regionowi. Świat zachodni ustanawia nową linię na europejskiej granicy Turcji, wznosząc gruby mur, który pozostawia nas na zewnątrz.


Narody założycielskie wchodzą na scenę


To nie tylko my, wszystkie narody założycielskie, które zmieniły historię ludzkości, wracają do swojej przeszłości. Odrzucają ponadnarodowe partnerstwa i zdejmują z zakurzonych półek teczki zawierające stare plany.


Podczas gdy sieć stosunków, jakie nazywamy systemem światowym i jaki teraz zamienia się w chaos, jest przekształcana, separacja wyróżnia się bardziej niż partnerstwo i konflikt bardziej niż pojednanie. Nie tylko Turcja, ale wszystkie kraje próbują ustalić swoją pozycję wobec nowych centrów, które powstaną w tym świecie opowiadającym się za konfliktem i za ostateczną rozgrywką.


Świat zachodni jest teraz stary i wszedł w okres stagnacji. Nie jest tak silny i zdecydowany, jak był po dwóch wojnach światowych. Nowe centra i nowe siły zdobywają znaczącą pozycję. Dlatego też ostateczna rozgrywka w reformowaniu mapy sił jest taka trudna. Dlatego też jest znacznie bardziej niebezpieczna. Oś atlantycka nie będzie dłużej w stanie określać samodzielnie przyszłości świata.


Nowy, szalony stan Zachodu jest zagrożeniem dla całego świata


Niebezpieczeństwo polega na tym, że wyzwoli to straszliwą urazę i agresywność Zachodu. Nie tylko Turcja, ale świat muzułmański sięgający wybrzeży Pacyfiku, Rosja, Chiny, Ameryka Łacińska, Afryka Środkowa Azja Południowa i Południowowschodnia”, które są poza regionem Atlantyku, mogą stanąć wobec tego nowego szaleństwa. Przyszłość świata może zostać ukształtowana przez odróżnienie Wschodu i Zachodu.


Kiedy dyskutujemy o walce Turcji i nowych atakach Zachodu skierowanych na Turcję, musimy spojrzeć na cały obraz. Jeśli nie robimy tego, określanie pozycji Turcji wyłącznie na podstawie sytuacji wewnątrz kraju jest wskazówką straszliwej ślepoty.  


Wiemy, dlaczego są zaalarmowani 16 kwietnia


Dlaczego 16 kwietnia tak bardzo zaalarmował Niemcy i oś niemiecką? Dlaczego zaczęli uciekać się do najohydniejszych form wrogości i zła? Dlaczego otwarcie przesunęli swoje stosunki od Turcji do organizacji terrorystycznych? Dlaczego ogłosili dzikich terrorystów, którzy dokonali u nas masakr, za swoich partnerów?


Dlaczego wzięli pod ochronę tych, którzy odegrali rolę w poważnym ataku 15 lipca[2]? Dlaczego próbują rzucić Turcję na kolana kolejnymi atakami i akcjami? I dlaczego Europa rozpoczęła mobilizację podobną do krucjaty przeciwko Turcji?


Czy jest tak, ponieważ jak długo Turcja stoi, nie będą w stanie najechać na ten region? Nie będą w stanie rozbić go i podzielić. Im silniejsza jest Turcja, im bardziej wzmacnia się, tym więcej mówi to coś regionowi. Ich ręce osłabną i nie będą w stanie zachowywać się tak, jak im się podoba w naszych krajach i miastach. To dlatego wszyscy oni razem zaczęli ataki na Turcję.


Wiedzą, że ostatni bastion w Anatolii będzie stawiał opór


Wiedzą, że Anatolia stawi opór jak podczas krucjat. Wiedzą, że ten kraj będzie opierał się jak w Çanakkale[3]. Atakują ze wszystkich stron, by osłabić najsilniejszą, najpotężniejszą fortecę. Robiąc to, nie obchodzi ich, że nazywamy ich krzyżowcami i rasistami. Nie wahają się przed nawiązywaniem partnerstwa z organizacjami terrorystycznymi.


Turcja musi przejść próg 16 kwietnia. Nie jest to kwestia polityki wewnętrznej, to jest sprawa związana z ruchem historycznym, który trwał przez wieki. Musimy przejść ten próg dla Turcji, by ustanowiła się ponownie, i dla prawdziwie nowego początku, żeby XXI wiek nie poszedł na marne. Oni bardzo dobrze o tym wiedzą i próbują temu zapobiec, ale nasi ślepcy polityczni dopiero muszą to zrozumieć.


Musimy przestać walczyć z ich wrogami


Za nikczemnymi atakami, jakie widzimy w Niemczech, Holandii, Szwajcarii i niemal całej Europie, stoi wielki plan historyczny. Wrogość wobec Turcji, którą rozpoczęli na dodatek do wrogości wobec islamu, nie jest ograniczona do samych wyborów. Nie będzie lepiej również po wyborach. Musimy przygotować się do tej nowej sytuacji.


Po 16 kwietnia musimy podjąć radykalne decyzje w dwóch innych sprawach. Najpierw musimy odłożyć na bok walkę przeciwko wszystkiemu, co Zachód ogłosił zagrożeniem, czy jest to organizacja, czy coś innego.


Musimy uaktywnić region i ustanowić wyspy oporu


Nie musimy marnować sił na ich wrogów, podczas gdy ci sponsorzy terroryzmu najeżdżają na nasz kraj i nasze miasta poprzez organizacje terrorystyczne. Powinniśmy skupić się na własnych priorytetach i własnym definiowaniu zagrożeń. Nie jesteśmy strażnikiem granic Europy, jej brygadą antyterrorystyczną ani siłą powstrzymującą uchodźców i nie powinniśmy dłużej tak działać.


Turcja musi uaktywnić wszystkich, których może dosięgnąć we własnym regionie, tak wiele krajów, społeczności i osób, jak to możliwe, uaktywnić ich w formie wspaniałej mobilizacji i tworzyć wyspy oporu. Robiąc to, niezbędne jest osiągnięcie nadzwyczajnego stanu, by stać się kompetentnym we wszystkich rodzajach obrony, włącznie z bronią jądrową.


Poczekajcie, piekło rozpęta się wśród nich samych


Oczywiście, robiąc to, będziemy uważnie obserwować walkę między tymi, którzy stworzyli front krucjat, oraz wielkie kryzysy, jakie przeżywają z innymi ośrodkami władzy, ponieważ w rzeczywistości tam rozpęta się piekło.


Mogą nadal uderzać w Turcję, mogą nadal uruchamiać Zachód przeciwko Turcji, mogą próbować tworzyć nowego wroga i nowy strach, ale wiemy, że wielką eksplozją raz jeszcze będzie własna wojna domowa Zachodu. Rozwinie się jako starcie ośrodka atlantyckiego z innymi ośrodkami władzy.


Jeśli historia uczyniła zwrot, zawróciła dla wszystkich, dla każdego kraju i narodu. Będą stali przed dokładnie tym samym, przed czym my stoimy.


W tej wielkiej walce mamy kilka słów dla tych, którzy uważają słowa prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana za ostre, a jego postawę za niebezpieczną:  Od stulecia po raz pierwszy coś zostaje powiedziane w tym kraju. W nowej, ostatecznej, globalnej rozgrywce na wielu frontach nigdy nie będzie miejsca dla słabego.


O teraz zaakceptujecie tylko niewolę. A i to, jeśli ją wam przyznają.

 


Przypisy:

[1] "Are Turkish leaders ill-informed about their own history?" Al-monitor.com, 21 października 2016.

[2] Aluzja do nieudanego zamachu stanu z 15 lipca 2016 r.

[3] Chodzi o opór stawiany przez osmańską armię turecką aliantom zachodnim podczas kampanii Gallipoli w 1915 r.  


Źródło: MEMRI, Specjalny komunikat Nr 6845, 27 marca 2017    

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Odwiedź polską stronę MEMRI:http://www2.memri.org/polish/

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 541 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Piromani z Gazy   Bergman   2018-06-12
Radykalizm: prawdziwym szokiem była reakcja Amerykanów...   Rafizadeh   2018-05-29
Czy będzie międzynarodowe dochodzenie dla Afrin   Frantzman   2018-05-27
Zachodnia Nakba: nienawiść do Izraela   Meotti   2018-05-24
Gaza: raz jeszcze o pokojowych Marszach Powrotu     2018-05-20
Nasi ludzie zdjęli mundury i dołączyli do marszów     2018-05-19
Gaza, Hamas i dlaczego nie będę dzisiaj krytykował Izraela   Colier   2018-05-18
Gazańczycy są ofiarami ideologii i nienawiści   Yemini   2018-05-15
Antysemityzm, tym razem w islamistycznej odmianie, znowu dręczy Francję   Ahmed   2018-05-07
Ateista jest robakiem w ciele muzułmanów…     2018-05-05
Hitler zawarł umowę z Żydami     2018-05-04
Ludobójstwo w Nigerii   Ibrahim   2018-05-03
“Biuro prasowe” Hamasu: prawda przychodzi na metę ostatnia   Tawil   2018-05-02
Kiedy globalne media ignorują latawce ze swastyką, Hamas wygrywa wojnę propagandową   Yemini   2018-04-30
Jaka jest cena życia palestyńskich cywilów?   Maroun   2018-04-22
Gdzie Alt-Right gubi się w sprawie Żydów   i Nathan Cofnas   2018-04-02
Nowy palestyński dżihad dla unicestwienia Izraela   Tawil   2018-03-31
Parkland i antysemityzm   Ahmed   2018-03-30
U.S.A.: Nasilają się muzułmańskie nawoływania do mordów   Bergman   2018-03-26
Podręczniki UNRWA nadal wypełnione są niekończącym się podżeganiem   Bedein   2018-03-20
Ukarany za nie skandowanie “Śmierć Ameryce, Izraelowi, Brytanii”   Rafizadeh   2018-03-19
Wylęgarnie lubieżnych sympatyków totalitarnych idei    Koraszewski   2018-03-16
Spojrzenie na muzułmańską logikę i zachodnią naiwność   Ibrahim   2018-03-15
Izrael jest jednym wielkim osiedlem   Tawil   2018-03-14
Dlaczego Turcja chce najechać greckie wyspy?   Bulut   2018-03-12
Armia Mahometa powraca   Koraszewski   2018-03-10
Turcja grozi inwazją na Grecję   Bulut   2018-02-28
Droga Sarah Silverman: Amnesty kłamie o rodzinie Tamimich   Marquardt-Bigman   2018-02-22
Palestyńczycy: Wojna Hamas-ISIS, skorumpowani przywódcy   Tawil   2018-02-20
Życie w Pakistanie jest piekłem dla nie-muzułmanów   Austin   2018-02-15
Arabowie niosą sztandar nazistowskiego antysemityzmu   Julius   2018-02-10
Wracając z wystawy albo antysemityzm lewicy   Lewin   2018-02-08
Aby Turcja znowu czuła się imperialna   Bekdil   2018-02-06
5 kłamstw patriarchy w “Guardiana”     Levick   2018-01-18
Czy dzieciobójcy dzielą się wodą?   Koraszewski   2018-01-17
Palestyńskie świętowanie morderstwa i terroru   Tawil   2018-01-14
Turecki Twitter eksploduje ludobójcza nienawiścią do Żydów   Bulut   2018-01-11
Hezbollah wzywa do wojny z Izraelem     2018-01-10
Ludobójstwo, którego nie było   Koraszewski   2018-01-09
Jeżeli się nie obudzimy, to skończy się tragicznie - wersja uzupełniona    Sommer   2018-01-08
Mały trybik w machinie podłości   Koraszewski   2018-01-04
Ciekawy problem z tym konfliktem   Bellerose   2018-01-01
Antysemicki antysyjonizm i rasistowska lewica   Lumish   2017-12-30
Bangladesz: prześladowania hindusów przez muzułmanów   Habib   2017-12-29
W wojnie psychologicznej słowa i obrazy zabijają   Collins   2017-12-27
Hamas zacieśnia stosunki z Iranem     2017-10-25
Izraelskie “mury apartheidu” i północnoirlandzkie “mury pokoju”: przyczynek do badania podwójnych standardów w mediach   White   2017-06-28
Iran w setną rocznicę Rewolucji Październikowej   Koraszewski   2017-06-23
Prawdziwa twarz rzekomo współczujących   Koraszewski   2017-06-22
Krokodyle łzy i terroryzm   Tawil   2017-06-21
Skrajnie prawicowy islamizm jest nowym nazizmem Europy   Frentzman   2017-06-18
Jak dobry biskup uprawia nieantysemityzm   MacEoin   2017-06-17
Francusko-niemiecka telewizja publiczna odmawia pokazania filmu dokumentalnego o europejskim antysemityzmie – film jest zbyt uczciwy     2017-06-15
Od Ilana do Sary Halimi: francuska hańba   Landes   2017-06-10
Trwa wojna między XXI a XV wiekiem   Frantzman   2017-05-27
Szwedzi namiętnie krytykują Izrael   Frantzman   2017-05-14
Gdzie się podziali antyfaszyści?   Koraszewski   2017-05-13
Witamy w czterech stolicach antysemityzmu Europy   Meotti   2017-05-01
Strajk głodowy głodnego władzy i spragnionego krwi   Collins   2017-04-30
Dlaczego należy obejrzeć film o ludobójstwie Ormian – “The Promise”   Bulut   2017-04-24
Tureckie nadzieje na konfrontację z Zachodem     2017-04-01
Prawdziwy Hamas: przykro mi, moi drodzy!   Tawil   2017-03-26
Antagonizmy i sojusze “międzynarodowej lewicy”   Herf   2017-03-25
Dlaczego antysemici nazywają ludzi “nazistami”?   Frantzman   2017-03-24
Polowanie na czarownice, zastraszanie i antysemityzm   Collier   2017-03-20
Transformacyjna moc narracji palestyńskiej   Rosenthal   2017-03-13
Nowi przywódcy Hamasu w Gazie i co to oznacza dla edukacji ku coraz gorszej przyszłości   Roth   2017-03-03
Skandynawia: Cytadela antysemityzmu Zachodu   Meotti   2017-02-28
W czym Iran jest dobry   Roth   2017-02-27
Wiecie, to Palestyńczycy zbudowali Jerozolimę     2017-02-05
Chrześcijanie karzą obrońcę chrześcijan na Bliskim Wschodzie   Maroun   2017-01-09
Czy Mahmoud Abbas będzie wypłacał pensje podpalaczom?   Marcus   2016-12-12
Intifada USA: Szalejące płomienie kłamstw na kampusach USA   Chesler   2016-12-08
Iran, Hamas i danse macabre   Toameh   2016-11-30
“Allahu, zabij odrażających chrześcijan”Muzułmańskie prześladowania chrześcijan, sierpień 2016   Ibrahim   2016-11-29
Cicha wojna Agence France Presse przeciw Izraelowi   Mamou   2016-11-23
Gwiazda Dawida staje się w Niemczech swastyką   Meotti   2016-11-20
Strzeż się pełzającego religijnego faszyzmu w Azji   Frantzman   2016-11-16
Palestyńczycy: Fatah przygotowuje się do wojny z Izraelem   Toameh   2016-11-03
Palestyńczycy: "Jesteśmy z ciebie dumni.  Zabiłeś Żydów!"   Tawil   2016-10-30
Europa eksportowała dżihadyzm tak jak kiedyś eksportowała nazizm   Fratzman   2016-10-29
Kiedy profesorowie zmieniają się w durni   Apfel   2016-10-28
Kulturowy Szoah przeciwko Żydom   Meotti   2016-10-27
Mutujący wirus antysemityzmu   Sacks   2016-10-26
Prawo do szydzenia z religii   Murray   2016-10-21
Prezydent Abbas – „ten Żyd"   Toameh   2016-10-20
Palestyńscy mordercy i ich zachodni pomagierzy   Milliere   2016-10-18
Drogi aktywisto antyizraelski   Basker   2016-10-06
"Cnotliwi" nowi naziści   Meotti   2016-09-26
Zachodni wydawcy poddają się islamowi   Meotti   2016-09-21
Pięćdziesiąt rzekomo rasistowskich praw   Levick   2016-09-19
Islam i antysemityzm w Malezji     2016-09-13
Droga Lindo Sarsour: co jest postępowego w Palestynie?   Marquardt-Bigman   2016-09-07
Oficjalny “koktajl terroru” Turcji   Bekdil   2016-09-05
Czy Żydzi, którzy odmawiają wyrzeczenia się Izraela, są wykluczeni z grup “postępowych”?   Dershowitz   2016-09-02
Czy USA wspierają współpracę UNRWA-Hamas?   Bedein   2016-08-30
Duchowni, którzy grożą reformatorom i wychwalają morderców   Murray   2016-08-27
"Nie ma miejsca dla tworu syjonistycznego w regionie"   Toameh   2016-08-23
Kiedy „barbarzyńca” jest zbyt uprzejmym słowem na palestyńskiego terrorystę   Flatow   2016-08-13
Wizja świata, czyli świętość przerywana   Koraszewski   2016-08-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Prawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pure


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk