Prawda

Sobota, 4 kwietnia 2020 - 19:37

« Poprzedni Następny »


Infantylizmofilia czy chrześcijańska myśl światła?


Andrzej Koraszewski 2017-04-14

Abp Marek Jędraszewski (East News, Fot: Łukasz Piecyk)
Abp Marek Jędraszewski (East News, Fot: Łukasz Piecyk)

Wawel, 10 kwietnia, msza święta za zmarłych, nie za zmarłych, za poległych, więcej, jak wszyscy wiedzą, za zamordowanych. Celebruje arcybiskup, metropolita krakowski, jeszcze niedawno, biskup pomocniczy przy arcybiskupie Peatzu (tym od uwodzenia kleryków). W kazaniu z okazji 84. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej arcybiskup zapewniał, że Błasik był trzeźwy, a samolot nie podchodził wielokrotnie do lądowania. Mówił o mistyfikacji i pancernej brzozie. Zapewnił wreszcie, że mgła ustępuje i zbliżamy się do prawdy.

Czy arcybiskup jest zdrowy? Jak najbardziej, wydaje się jednak, że w tym szaleństwie jest metoda. Od senatora Pęka dowiedzieliśmy się, że samolot się rozpękł z powodu wybuchu bomby termobarycznej.


Zostańmy jednak przy arcybiskupie, profesorze teologii, który habilitował się, pisząc dysertację w poszukiwaniu nowego humanizmu. Jakoś mało mnie frapuje, co arcybiskup zrozumiał z Emmanuela Levinasa, została bowiem woda brzozowa i teologia praktycznego absurdu. Arcybiskup Marek Jędraszewski jest teologiem wojującym.    


Retoryka kazania nie była skomplikowana, żadnej fenomenologii, cienia strukturalizmu, raczej infantylizm, który trafiał do serc, nie budząc umysłów. Nic dziwnego, że mówca dostał oklaski na stojąco.    


Ten typ katolickich kapłanów czyni ze mnie katolikofoba. Odnoszę wrażenie, że wielu biskupów cierpi na infantylizmofilię, która zdaniem jednych jest świadomą próbą zamazania narastającego problemu pedofilii w Kościele, ujawnianych finansowych przekrętów, żądzy władzy w państwie, a zdaniem innych lęku przed ucieczką wiernych i próbą zatrzymania trendu pustoszenia kościołów. Jest jeszcze trzecia grupa, podejrzewająca przyczyny naturalne. Ci przywołują czasem fragment wiersza K.I.G.: „Jeśli ogórek nie śpiewa/i to o żadnej porze/to widać z woli nieba/prawdopodobnie nie może”.   


Jakkolwiek sprawy się mają, znaczna część hierarchów objęła katastrofę lotniczą jak zesłane z nieba narzędzie mobilizacji wiernych gotowych dać wiarę w cokolwiek. Niepokoją coraz bardziej radykalne kazania, błogosławieństwa dla Młodzieży Wszechpolskiej, wezwania do karania bluźnierstwa, rozbestwiony infantylizm religijny w polityce.     


Poseł Dominik Tarczyński, były asystent brytyjskiego egzorcysty, przekonuje, że milczenie w sprawie bluźnierstwa byłoby grzechem zaniedbania. Zgadzam się, w sprawie bluźnierstwa milczeć nie należy.


Nie jest to wyłącznie sprawa ojczyźniana. 23 marca 2017 roku kanadyjska Izba Gmin przegłosowała tak zwaną „ustawę przeciwko islamofobii”. Kanadyjski pisarz, muzułmanin pakistańskiego pochodzenia, działacz muzułmański, Tarek Fatah,  odpowiedział artykułem, pod znamiennym tytułem: Jestem islamofobem, jak mnie ukarzecie?           


Tarek Fatah przypomina, że podobna ustawa obowiązuje w Pakistanie, że w marcu na mocy tej ustawy bezpieka pakistańska objęła nadzorem kilku blogerów i sprawdza, czy aby nie dopuścili się na swoich blogach bluźnierstwa. Kodeks pakistański za obrazę Koranu przewiduje karę dożywocia, a za obrazę Mahometa śmierć.  


Oczywiście islamofobia nie ma ścisłej definicji, więc interpretacja należy do sędziów, ale również do urzędników, dziennikarzy i do pospolitego ruszenia. Tak jest w Pakistanie, ale nie inaczej jest w wolnym świecie.


Tarek Fatah kieruje pytanie do kanadyjskich polityków, do pani poseł, która zaproponowała tę ustawę i do ministra d/s Imigracji, Uchodźców i Obywatelstwa (oboje pochodzą z muzułmańskiego świata) oraz do premiera Trudeau:

„Czy popełniam akt ‘islamofobii’, jeśli postanawiam publicznie odrzucić poniższe dwa wersety Koranu?


Oto pierwszy z nich:


Koran 5:33: „Zapłatą dla tych, którzy zwalczają Boga i Jego Posłańca i starają się szerzyć zepsucie na ziemi, będzie tylko to, iż będą oni zabici lub ukrzyżowani albo też obetnie im się rękę i nogę naprzemianległe, albo też zostaną wypędzeni z kraju. Oni doznają hańby na tym świecie i kary bolesnej w życiu ostatecznym.” (tłum. Bielawskiego)


A oto drugi z nich:


Koran 8:13 „Ja wrzucę strach w serca niewiernych. Bijcie ich więc po karkach! Bijcie ich po wszystkich palcach”. (tłum. Bielawskiego).”

Miałbym kilka podobnych pytań dla polskich zwolenników stosowania kar za obrazę uczuć religijnych. Nie pytam, co z obrazą rozumu, chociaż już sobie wyobrażam, co arcybiskup powie z okazji 168. miesięcznicy smoleńskiej.


Arcybiskup swoją homilię z okazji 84. miesięcznicy smoleńskiej połączył z Wielkim Tygodniem, z Golgotą i krzyżem. Swoje kazanie zaczynał słowami:     

To szczególny dzień – Poniedziałek Wielkiego Tygodnia – kiedy przychodzi nam obchodzić już siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Wielki Tydzień jest bowiem czasem, w którym jako chrześcijanie przeżywamy ogrom tajemnicy zła – misterium iniquitatis –osiągającego swój szczyt w Wielki Piątek na Golgocie. A równocześnie w tym samym świętym czasie doświadczamy siły nadziei pokładanej w potędze Bożej miłości, która sprawiła, że nastał radosny poranek Wielkiej Nocy.   

Mówca zapewniał, że staliśmy się ofiarami mistyfikacji. Zgadzam się i przypomina mi to inny artykuł Tareka Fataha: Gdyby Bóg istniał, miałby się z czego tłumaczyć. Kanadyjski muzułmanin pisał, że Koran zapewnia, iż „jesteśmy najlepszym narodem, jaki został utworzony dla ludzi”. Zgłasza jednak do Allaha pretensje, że zasypuje muzułmanów przywódcami, „którzy z duszy ludzkiej wydobywają to, co najgorsze”. Jego obrzydzenie wywołuje hipokryzja, udawanie ofiary połączone z nawoływaniem do mordów. Zastanawia się, czy Bóg słucha tych nienawistnych kazań wygłaszanych w meczetach. Kończy swój artykuł refleksją:

„Wydawałoby się, że głębia nienawiści, jaką szerzy wielu z ‘najlepszych ludzi’ Boga, wymaga Jego uwagi.


To znaczy, jeśli On w ogóle słucha.”

Osobiście, jako ateista, nie mam tych dylematów. Zastanawiam się, co słyszą wierni, jeśli w ogóle słuchają, jak zastanawiają się nad słowami tego arcybiskupa i innych podobnych.

Osobiście odnoszę wrażenie, że wiernym uważne słuchanie kazań utrudnia nadmierny szacunek. Arcybiskup nie wstydzi się ani absurdu ukrytego w jego kazaniu, ani podżegania do nienawiści, ani wreszcie kontekstu, w jakim to podżeganie do nienawiści powinniśmy umieścić. Może nikt nigdy nie próbował go do tego skłaniać. Prymas Irlandii znalazł się kiedyś w takiej sytuacji.


 

Irlandzki prymas był głęboko zawstydzony tym, co dzieje się irlandzkim Kościele katolickim. Podejrzewam, że jakiekolwiek zawstydzenie się krakowskiego metropolity zakrawałoby na kolejny cud nad Wisłą, ale też pojawienie się na konferencji prasowej arcybiskupa Jędraszewskiego dziennikarki takiej jak Nell McCafferty wydaje się być bajką z tysiąca i jednej nocy.     


Trudno sobie wyobrazić, że cokolwiek zatrzyma tę inwazję religijnego infantylizmu. Ponoć znani jesteśmy z żołnierskiej dzielności, jednak w walce z głupotą byliśmy zawsze na straconych pozycjach, więc niech nas Matka Boska ma w swojej opiece.


Wesołego jajka i spokojnych świąt.      


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Niech Matka Boska ma nas w swojej opiece! Lucjan Ferus 2017-04-23


Znasz li ten kraj

Znalezionych 256 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak zbrodniczy okaże się ten rząd?   Koraszewski   2020-04-03
Kochać i być mądrym   Koraszewski   2020-04-01
Plac Powstańców i inne przystanki   Zbierski   2020-03-12
Bóg Kościołem upupiony   Koraszewski   2020-03-05
Wyścig do fotela i dylematy wyborcy   Koraszewski   2020-02-19
PiS budzi się z ręką w nocniku i przeciera oczy   Koraszewski   2020-02-15
Podanie o posadę prezydenta   Koraszewski   2020-02-12
Raport z małego miasta   Koraszewski   2020-01-23
Kości zostały rzucone   Koraszewski   2020-01-21
Diabeł hasa po Księżych Górkach   Kruk   2019-11-21
Nie cała władza w rękach postprawdziwków   Koraszewski   2019-11-18
Sen nocy listopadowej   Kruk   2019-11-12
Troski i zmartwienia z celibatem   Koraszewski   2019-10-30
Zjednoczona prawica i Halloween   Koraszewski   2019-10-26
Moralne zwierzę to oburzone zwierzę   Koraszewski   2019-10-21
Związki partnerskie w czwartej Rzeczpospolitej   Koraszewski   2019-10-16
Dzień po wyborach, Dzień Nauczyciela   Koraszewski   2019-10-14
Bób, Hummus, Włoszczyzna   Koraszewski   2019-10-02
Niedziela handlowa i Ogórek małoetyczna   Kruk   2019-10-01
Czy Polscy wybiją się i na co teraz?   Koraszewski   2019-09-28
Homo politicus vs. Homo sapiens   Koraszewski   2019-09-16
Uwagi o groźnej przewadze donosów nad doniesieniami   Koraszewski   2019-09-09
Dla kogo feralna okaże się trzynastka?   Koraszewski   2019-08-31
Kilka uwag o podwójnej lojalności   Koraszewski   2019-08-21
Przeszłość i przyszłość polskiego paralmentaryzmu   Koraszewski   2019-07-27
Ogólna teoria zatroskania   Koraszewski   2019-07-25
Struktura klasowa w świadomości aspołecznej   Koraszewski   2019-07-20
Trudno kochać i być mądrym, jeszcze trudniej nie znosić i pozostać mądrym   Koraszewski   2019-07-10
O szkodliwości palenia (na stosach) i migotaniu przedsionków (do władzy)   Koraszewski   2019-07-08
Marchewka stadnego myślenia i niechciany kij racjonalizmu   Koraszewski   2019-07-04
Wściekłość nieboszczyka i duma romantyków   Koraszewski   2019-06-24
Kronika szczęśliwego dzieciństwa   Ferus   2019-06-23
Spór o wiek zgody w czasach przyzwolenia   Koraszewski   2019-06-19
Nocne polucje wiceministra nieprawości   Kruk   2019-06-15
Jak słuchać, żeby być rozumianym?   Koraszewski   2019-06-12
Przepraszam, że przypominam raz jeszcze   Koraszewski   2019-06-06
Za Głupotę Naszą i Waszą   Koraszewski   2019-05-30
Uwagi o pełniących obowiązki  mądrych i dobrych   Koraszewski   2019-05-20
Primas Poloniae i jego niepokojący brak zgody   Koraszewski   2019-05-13
Serwus, madonna, czyli signum temporis   Koraszewski   2019-05-10
Chwała Bogu, mamy święto maryjne   Kruk   2019-05-03
Strajki szkolne czyli niesolidarna "Solidarność"   Garczyński-Gąssowski   2019-04-24
Jak będziemy obchodzić święto Konstytucji?   Koraszewski   2019-04-08
Oświata, poświata, stan umysłów   Koraszewski   2019-04-03
Niewiara szukająca zrozumienia   Koraszewski   2019-03-12
Jak sztuczna inteligencja wyssała antysemityzm z  mlekiem matki   Koraszewski   2019-03-03
Nie pluć na Ogórek, nie zanieczyszczać wagonu   Koraszewski   2019-02-11
Inspirująca „Pieśń ciszy”   Ferus   2019-02-03
Czy dzisiejsza Polska jest demokracją?   Koraszewski   2019-01-24
Błąd sprzed 30 lat, za który nadal płacimy   Koraszewski   2019-01-19
Czy można reaktywować Komisję Edukacji Narodowej   Koraszewski   2019-01-14
Człowiek, katolik, przecie nie ssak   Koraszewski   2019-01-09
Biblia Dobrej Zmiany(plagiat)Marcin Kruk    Kruk   2018-12-28
Rzecznik Praw Dziecka w państwowego Anioła Stróża zamieniony   Koraszewski   2018-12-17
Zawierzeni bez granic   Koraszewski   2018-12-03
Cała władza w ręce marginesu   Koraszewski   2018-11-28
Odnaleziony tekst Tischnera oraz portret (pewnego) Polaka AD 2018   Koraszewski   2018-11-19
Być Polką – duma czy wstyd? Refleksje na tle obchodów stulecia odzyskania niepodległości   Górska   2018-11-14
Jasnowidzolożka wraca na czarnym koniu   Kruk   2018-11-12
Patologia instytucji, czyli uwagi o "Klerze"   Górska   2018-11-03
Bal w Świątyni Opaczności Narodowej   Koraszewski   2018-11-02
Partie polityczne i dylematy parlamentaryzmu   Koraszewski   2018-10-29
Do urn obywatele, do urn   Koraszewski   2018-10-18
Polska w obiektywie Konrada Szołajskiego   Koraszewski   2018-10-16
Polak od kuchni   Kruk   2018-10-11
Ważny komunikat Skarbnicy Narodowej   Koraszewski   2018-10-08
Narodowa dyskalkulia i lokalne porachunki   Kruk   2018-10-04
Satyra na leniwych patriotów   Koraszewski   2018-09-28
Prawoznawstwo - broń się   Zajadło   2018-09-19
Preambułka   Koraszewski   2018-09-15
Raport z oblężonego miasta   Koraszewski   2018-09-12
Jaki ślad zostawiają słowa?   Koraszewski   2018-09-04
PRL Chrystusem narodów   Koraszewski   2018-08-31
Wolna prasa, wolność słowa, wolność handlu    Koraszewski   2018-08-24
Pamiętaj o nim na wszystkich swoich drogach   Lewin   2018-08-21
Doświadczony, kompetentny, rzetelny inteligent poszukuje rozwiązania   Koraszewski   2018-08-17
List otwarty do Mendy   Koraszewski   2018-08-13
Znieważenie pomnika dłuta Stanisława Milewskiego   Koraszewski   2018-07-30
Chłopiec, którego zabito, ponieważ był Żydem   Koraszewski   2018-07-15
Ksiądz pana wini, pan księdza, a wójt jeden taki, a drugi inny   Koraszewski   2018-07-13
Cała Polska myśli o pięcie   Kruk   2018-06-14
Dowcipy, memy, przysłowia    Koraszewski   2018-06-02
Wielkie kazanie o małej dziurze w drzwiach   Kruk   2018-05-23
Czy naród może zakochać się w demokracji?   Koraszewski   2018-05-16
Adoracja Jezusa Użytkowego   Kruk   2018-04-28
Żydzi z Madonną w tle   Lewin   2018-04-28
Hogwart potrzebny od zaraz   Koraszewski   2018-04-24
Płońsk miasto otwarte   Koraszewski   2018-04-18
Niziutkie ciśnienie i Nuż w bżuhu   Kruk   2018-04-13
Wzrost mendowatości w populacji mieszkańców Polski w efekcie zmian pogodowych   Koraszewski   2018-04-01
Polski Marzec – 50 rocznica   Garczyński-Gąssowski   2018-03-08
Byłam w niebie, mówi ośmioletnia Ania   Kruk   2018-03-07
„WSZYSCY WIEDZĄ”   Kłys   2018-03-05
Nieustający marsz niesłusznie dumnych   Koraszewski   2018-02-13
Powrót antysemickiego potwora   Koraszewski   2018-02-10
Powrót Gnoma, czyli naród znowu krzyczy „Wiesław śmiało”   Koraszewski   2018-02-05
Bluźniercy, bałwanochwalcy i inni   Kruk   2018-01-30
Ustawa przeciw kłamstwu czy przeciw prawdzie?   Koraszewski   2018-01-29
Piątek narodowo-erotyczny   Kruk   2018-01-10
Silva rerum, Facebook i rara avis   Koraszewski   2018-01-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk