Prawda

Poniedziałek, 21 października 2019 - 09:25

« Poprzedni Następny »


Bób, Hummus, Włoszczyzna


Andrzej Koraszewski 2019-10-02


Uczciwie mówiąc, wolę, żeby satyryk pozostał satyrykim, piosenkarz piosenkarzem, bramkarz bramkarzem. Medialna popularność w jakiejś dziedzinie może ułatwiać zdobycie miejsca w parlamentcie, ale w żaden sposób nie gwarantuje, że znakomity bramkarz będzie dobrym ustawodawcą.  Nie jest rzeczą konieczną, by do izby ustawodawczej trafiali wyłącznie prawnicy, ale dobrze jest, by stanowiący prawo mieli o prawie jakieś pojęcie. Awantura o Klaudię Jachirę jest ze wszech miar pouczająca. Po raz kolejny widzimy, że nie bardzo wiemy, o co właściwie chodzi z tym parlamentem. Oczywiście wolałbym posłankę Jachirę, niż posła Kukiza, b. posła Tomaszewskiego, czy Piotra Liroya, nie mam również wątpliwości, że milej byłby obserwować ją w Sejmie niż doktora praw Jarosława Kaczyńskiego, a jednak wolałbym, by Klaudia Jachira została tam, gdzie jest, i dalej wbijała szpile swojej sartyry, bez konieczności przekładania jej na parlamentarne spory.

Czy oburzył mnie „Bób, Hummus, Włoszczyzna”? Wręcz przeciwnie. Nie tylko ubawiło mnie to hasło serdecznie, ale również skłoniło do refleksji oraz pytania, czy i kogo skłoni ta sprawa do refleksji? Nawiasem mówiąc, hasło nie jest jej, to pomysł dwóch weganek, które braly udział w strajku klimatycznym na wesoło i jak wyjaśniała Klaudia Jachira na swoim blogu:

„…ośmieliłam się podważyć nacjonalistyczne hasło »Bóg Honor Ojczyzna« niemające nic wspólnego z dzisiejszym patriotyzmem, na rzecz hasła, które realnie wpływa na ekologię i nasz byt na Ziemi. Straszny skandal, że dziewczynki podeszły pod pomnik, same zrobiły transparent, bo mają świadomość jak ważne jest ograniczanie jedzenie mięsa. A ja, skandalistka, odważyłam zrobić sobie z nimi zdjęcie, bo sama jestem wegetarianką i uważam, że te dziewczyny mają rację i odwagę, by o tym głośno mówić.”

Satyra się kończy, kiedy musimy zaczynać tłumaczyć, o co w dowcipie chodziło. Tak więc, gdyby przypadkiem pani Klaudia została posłanką, groziłoby jej nieustanne wyjaśnianie, dlaczego rzeczy śmieszne uważa za śmieszne, co natychmiast likwidowałoby całą śmieszność, zmieniając satyrę w Polish Joke.Klaudia Jachira czuje się zmuszona do wyjaśniania, że hasło „Bób, Hummus, Włoszczyzna” wyśmiewa żądnych mordu wytatuowanych „patriotów” maszerujących z hasłem „Bóg, Honor,Ojczyzna”. Nie pyta, czy szanowni kombatanci popierają posiadacza pięknego tatuażu widniejącego obok. 

 

Czy może żyją w błogiej nieświadomości, kto gdzie i z jakimi zamiarami paraduje dziś z tym hasłem? Oni najwyraźniej uznali, że maszerowanie z tym hasłem ludzi o morderczych instynktach i zamiarach, nie jest dla nich bluźnierstwem i to w żaden sposób nie rani ich uczuć, ale uśmiechnięta młoda kobieta, mająca odwagę kpić z morderczej zgrai, rani ich najgłębsze uczucia religijne.


Znany i dla niektórych niesłychanie kontrowersyjny amerykański komik Bill Maher, w niedawnym wywiadzie dla NYT  zdefiniował polityczną poprawność jako „wyniesienie wrażliwości ponad prawdę”.


Nie jest tak, że wszyscy ludzie religijni są pozbawieni poczucia humoru i przewrażliwieni na punkcie swojej wiary. (Jerzy Turowicz w najpoważniejszą rozmowę wplatał dowcipy, z których wiele było takich, że niejeden kombatant uznałby je za ciężkie bluźnierstwo.) Prawdą jest jednak, że prawdziwe poczucie humoru wymaga nie tylko dystansu do samego siebie, ale i do swoich najświętszych wierzeń. Chodzi tu jednak o inne poczucie humoru niż na przykład żarty pana Rydzyka, iż czarny zakonnik pewnie się dziś nie mył. Wielu zbyt mocno wierzących ma kłopoty z satyrą i jak powiadała moja znajoma „śmieją się w złych miejscach”. Prawdowpodobnie największym problemem z religią jest to, że kapłani każdej religii przekonują swoich wiernych, że nauczają jedynej prawdy i tylko prawdy, co z definicji prowadzi do gniewu z powodu żartów.


Tak więc, nie wiem, czy Klaudia Jachira postąpiła słusznie przyjmując propozycję kandydowania do Sejmu i już zaczęła wyjaśniać, co miała na myśli wskazując z roześmianą twarzą na „Bób, Hummus, Warzywa”.


Poseł z ramienia PiS-u, chrześcijański politolog, Jan Mosiński, występował w TVP, gdzie zapytany o Klaudię Jachirę powiedział:

Apelowaliśmy do sztabu KO i Grzegorza Schetyny. Ale jak można odwołać twarz kampanii Platformy? Jest trzymana na potrzeby KO, by w ten sposób atakować to, co dla nas jest wartością, świętości.


Śmiem twierdzić, że ona jest twarzą kampanii wyborczej KO.

Chrześcijański politolog oszczędnie posługuje się prawdą, zapewne jest świadomy, że twarzą kampanii wyborczej jego partii politycznej jest nieustające kłamstwo. Startująca z 13 miejsca w Warszawie vlogerka została doczepiona trochę na zasadzie apelowania do młodszego pokolenia wyborców. (Nie wiem, czy była to strategiczna pomyłka, czy wręcz przeciwnie, ja osobiście wolałbym abyśmy nie wybierali do Izby Ustawodawczej, satyryków, piosenkarzy i innych celebrytów, bo szkodzi to zarówno stanowieniu prawa jak i satyrze.)  Jachira uprawia satyrę, więc przekracza granice, bo taka jest rola satyry. Poseł PiS i dziesiątki innych ma jednak nadzieję, że nikt nie zauważy drobnego przekłamania, ani faktu, że jego świątobliwa partia nie ma żadnych obiekcji do faktu, że hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” znalazło się w takich rękach:


Uczestnik Marszu Równości w Lublinie.
Uczestnik Marszu Równości w Lublinie.

Tak więc, przez zatajenie, przeciw czemu protestuje Klaudia Jachira mają nadzieję na przekonanie swoich wyborców, że muszą wystąpić w obronie Boga i Ojczyzny i głosować na PiS.    


Twarzą obrońców Boga i Ojczyzny jest niewątpliwie arcybiskup Jędraszewski.  W opublikowanym niedawno liście pasterskim  głosi, że żyjemy w czasach, w których ponownie pojawiło się zagrożenie wolności o charakterze totalitarnym, którego źródłem jest odrzucenie Boga.

"W konsekwencji tego odrzucenia głosi się zupełnie nową wizję człowieka, która sprawia, że staje się on karykaturą samego siebie. W ramach ideologii gender usiłuje się bowiem zatrzeć naturalne różnice między kobietą a mężczyzną. Co więcej, poprzez agresywną propagandę ideologii LGBT w imię tak zwanej 'tolerancji' i 'postępu' wyśmiewa się i szydzi z największych dla nas świętości. Równocześnie przymusza się ludzi, w tym także osoby wierzące, do propagowania ideologii LGBT"

Czytelnik tego listu odnosi wrażenie, że biskup codziennie spotyka się z Panem Bogiem na kawie z ciasteczkiem i przekazuje nam wszystko, co mu Pan Bóg ostatnio powiedział. Ciekawa jest ta obsesja kolegów Pana Boga na temat homoseksualizmu. Wielu twierdzi, że księża katoliccy to grupa zawodowa, w której procent homoseksualistów jest co najmniej dziesięciokrotnie wyższy niż w reszcie społeczeństwa. Uczciwie mówiąc trudno to sprawdzić, bo o rzetelne badania trudno, ale najciekawsze dane podaje włoski autor Frédéric Martel, w książce Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie. Nie tylko hipokryzja krakowskiego metropolity bije z jego listu, zastanawia pytanie, czy aby obecna walka Kościoła z LGTB nie jest takim samym zwodniczym manewrem, jak oburzenie na hasło „Bób, Hummus, Włoszczyzna”. Teolodzy doskonale wiedzą, że homoseksualizm był znany od czasów biblijnych, zaś biolodzy wiedzą, że był obecny na ziemi miliony lat przed powstaniem Biblii. Istnienie homoseksualizmu od zarania dziejów nie spowodowało ani zaniku naszego gatunku, ani moralnego załamania (chociaż jest prawdą, że z pomocą sług bożych moralność załamywała się w przeszłości często). Podburzanie wiernych do morderczego oburzenia w obronie Boga, Ojczyzny i biskupich pałaców jest starą strategią, więc te obecne działania nie powinny dziwić.


Wracając do Klaudii Jachiry i jej „skandalicznych” zachowań, jest ciekawe jak zareagują wyborcy 13 października, ale to oczywiście nie powie nam jak reakcje na jej zdjęcie z transparentem weganek wpłynęły na postawy wyborców w całym kraju. Nie Klaudia Jachira jest w tym przypadku najbardziej interesująca, a właśnie ci wszyscy osobliwi obrońcy Boga i Ojczyzny.       
Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
3. a gdzie ta nienawiść? Peyotl 2019-10-08
2. żarciki Peyotl 2019-10-02
1. :) baszarteg 2019-10-02


Znasz li ten kraj

Znalezionych 242 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Moralne zwierzę to oburzone zwierzę   Koraszewski   2019-10-21
Związki partnerskie w czwartej Rzeczpospolitej   Koraszewski   2019-10-16
Dzień po wyborach, Dzień Nauczyciela   Koraszewski   2019-10-14
Bób, Hummus, Włoszczyzna   Koraszewski   2019-10-02
Niedziela handlowa i Ogórek małoetyczna   Kruk   2019-10-01
Czy Polscy wybiją się i na co teraz?   Koraszewski   2019-09-28
Homo politicus vs. Homo sapiens   Koraszewski   2019-09-16
Uwagi o groźnej przewadze donosów nad doniesieniami   Koraszewski   2019-09-09
Dla kogo feralna okaże się trzynastka?   Koraszewski   2019-08-31
Kilka uwag o podwójnej lojalności   Koraszewski   2019-08-21
Przeszłość i przyszłość polskiego paralmentaryzmu   Koraszewski   2019-07-27
Ogólna teoria zatroskania   Koraszewski   2019-07-25
Struktura klasowa w świadomości aspołecznej   Koraszewski   2019-07-20
Trudno kochać i być mądrym, jeszcze trudniej nie znosić i pozostać mądrym   Koraszewski   2019-07-10
O szkodliwości palenia (na stosach) i migotaniu przedsionków (do władzy)   Koraszewski   2019-07-08
Marchewka stadnego myślenia i niechciany kij racjonalizmu   Koraszewski   2019-07-04
Wściekłość nieboszczyka i duma romantyków   Koraszewski   2019-06-24
Kronika szczęśliwego dzieciństwa   Ferus   2019-06-23
Spór o wiek zgody w czasach przyzwolenia   Koraszewski   2019-06-19
Nocne polucje wiceministra nieprawości   Kruk   2019-06-15
Jak słuchać, żeby być rozumianym?   Koraszewski   2019-06-12
Przepraszam, że przypominam raz jeszcze   Koraszewski   2019-06-06
Za Głupotę Naszą i Waszą   Koraszewski   2019-05-30
Uwagi o pełniących obowiązki  mądrych i dobrych   Koraszewski   2019-05-20
Primas Poloniae i jego niepokojący brak zgody   Koraszewski   2019-05-13
Serwus, madonna, czyli signum temporis   Koraszewski   2019-05-10
Chwała Bogu, mamy święto maryjne   Kruk   2019-05-03
Strajki szkolne czyli niesolidarna "Solidarność"   Garczyński-Gąssowski   2019-04-24
Jak będziemy obchodzić święto Konstytucji?   Koraszewski   2019-04-08
Oświata, poświata, stan umysłów   Koraszewski   2019-04-03
Niewiara szukająca zrozumienia   Koraszewski   2019-03-12
Jak sztuczna inteligencja wyssała antysemityzm z  mlekiem matki   Koraszewski   2019-03-03
Nie pluć na Ogórek, nie zanieczyszczać wagonu   Koraszewski   2019-02-11
Inspirująca „Pieśń ciszy”   Ferus   2019-02-03
Czy dzisiejsza Polska jest demokracją?   Koraszewski   2019-01-24
Błąd sprzed 30 lat, za który nadal płacimy   Koraszewski   2019-01-19
Czy można reaktywować Komisję Edukacji Narodowej   Koraszewski   2019-01-14
Człowiek, katolik, przecie nie ssak   Koraszewski   2019-01-09
Biblia Dobrej Zmiany(plagiat)Marcin Kruk    Kruk   2018-12-28
Rzecznik Praw Dziecka w państwowego Anioła Stróża zamieniony   Koraszewski   2018-12-17
Zawierzeni bez granic   Koraszewski   2018-12-03
Cała władza w ręce marginesu   Koraszewski   2018-11-28
Odnaleziony tekst Tischnera oraz portret (pewnego) Polaka AD 2018   Koraszewski   2018-11-19
Być Polką – duma czy wstyd? Refleksje na tle obchodów stulecia odzyskania niepodległości   Górska   2018-11-14
Jasnowidzolożka wraca na czarnym koniu   Kruk   2018-11-12
Patologia instytucji, czyli uwagi o "Klerze"   Górska   2018-11-03
Bal w Świątyni Opaczności Narodowej   Koraszewski   2018-11-02
Partie polityczne i dylematy parlamentaryzmu   Koraszewski   2018-10-29
Do urn obywatele, do urn   Koraszewski   2018-10-18
Polska w obiektywie Konrada Szołajskiego   Koraszewski   2018-10-16
Polak od kuchni   Kruk   2018-10-11
Ważny komunikat Skarbnicy Narodowej   Koraszewski   2018-10-08
Narodowa dyskalkulia i lokalne porachunki   Kruk   2018-10-04
Satyra na leniwych patriotów   Koraszewski   2018-09-28
Prawoznawstwo - broń się   Zajadło   2018-09-19
Preambułka   Koraszewski   2018-09-15
Raport z oblężonego miasta   Koraszewski   2018-09-12
Jaki ślad zostawiają słowa?   Koraszewski   2018-09-04
PRL Chrystusem narodów   Koraszewski   2018-08-31
Wolna prasa, wolność słowa, wolność handlu    Koraszewski   2018-08-24
Pamiętaj o nim na wszystkich swoich drogach   Lewin   2018-08-21
Doświadczony, kompetentny, rzetelny inteligent poszukuje rozwiązania   Koraszewski   2018-08-17
List otwarty do Mendy   Koraszewski   2018-08-13
Znieważenie pomnika dłuta Stanisława Milewskiego   Koraszewski   2018-07-30
Chłopiec, którego zabito, ponieważ był Żydem   Koraszewski   2018-07-15
Ksiądz pana wini, pan księdza, a wójt jeden taki, a drugi inny   Koraszewski   2018-07-13
Cała Polska myśli o pięcie   Kruk   2018-06-14
Dowcipy, memy, przysłowia    Koraszewski   2018-06-02
Wielkie kazanie o małej dziurze w drzwiach   Kruk   2018-05-23
Czy naród może zakochać się w demokracji?   Koraszewski   2018-05-16
Adoracja Jezusa Użytkowego   Kruk   2018-04-28
Żydzi z Madonną w tle   Lewin   2018-04-28
Hogwart potrzebny od zaraz   Koraszewski   2018-04-24
Płońsk miasto otwarte   Koraszewski   2018-04-18
Niziutkie ciśnienie i Nuż w bżuhu   Kruk   2018-04-13
Wzrost mendowatości w populacji mieszkańców Polski w efekcie zmian pogodowych   Koraszewski   2018-04-01
Polski Marzec – 50 rocznica   Garczyński-Gąssowski   2018-03-08
Byłam w niebie, mówi ośmioletnia Ania   Kruk   2018-03-07
„WSZYSCY WIEDZĄ”   Kłys   2018-03-05
Nieustający marsz niesłusznie dumnych   Koraszewski   2018-02-13
Powrót antysemickiego potwora   Koraszewski   2018-02-10
Powrót Gnoma, czyli naród znowu krzyczy „Wiesław śmiało”   Koraszewski   2018-02-05
Bluźniercy, bałwanochwalcy i inni   Kruk   2018-01-30
Ustawa przeciw kłamstwu czy przeciw prawdzie?   Koraszewski   2018-01-29
Piątek narodowo-erotyczny   Kruk   2018-01-10
Silva rerum, Facebook i rara avis   Koraszewski   2018-01-02
Szkolne orły i wątroba Prometeusza   Kruk   2017-12-25
Sędziami będziem wtedy my!   Koraszewski   2017-12-20
Władca much – lekcja wychowawcza   Kruk   2017-12-11
Idem per idem, czyli polska droga do demokracji   Koraszewski   2017-12-01
Nauczyciel-ateista w szkole   Koraszewski   2017-11-29
Hej, wy, naród…   Koraszewski   2017-11-23
Przypowieść o Janie i Fortepianie   Kruk   2017-11-21
Święto niepodległości, czyli bal sykofantów   Koraszewski   2017-11-11
Stan Polski przed wyborami   Koraszewski   2017-11-09
Zupa z gwoździa do trumny z św. pamięci wkładką   Kruk   2017-11-01
Długi lot bibelota   Kruk   2017-10-26
Kościół, wierzący, dialog   Koraszewski   2017-10-21
W oparach religijnej magii   Koraszewski   2017-10-10
Ipso facto omlet z groszkiem   Kruk   2017-09-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk