Prawda

Niedziela, 14 sierpnia 2022 - 16:55

« Poprzedni Następny »


Bób, Hummus, Włoszczyzna


Andrzej Koraszewski 2019-10-02


Uczciwie mówiąc, wolę, żeby satyryk pozostał satyrykim, piosenkarz piosenkarzem, bramkarz bramkarzem. Medialna popularność w jakiejś dziedzinie może ułatwiać zdobycie miejsca w parlamentcie, ale w żaden sposób nie gwarantuje, że znakomity bramkarz będzie dobrym ustawodawcą.  Nie jest rzeczą konieczną, by do izby ustawodawczej trafiali wyłącznie prawnicy, ale dobrze jest, by stanowiący prawo mieli o prawie jakieś pojęcie. Awantura o Klaudię Jachirę jest ze wszech miar pouczająca. Po raz kolejny widzimy, że nie bardzo wiemy, o co właściwie chodzi z tym parlamentem. Oczywiście wolałbym posłankę Jachirę, niż posła Kukiza, b. posła Tomaszewskiego, czy Piotra Liroya, nie mam również wątpliwości, że milej byłby obserwować ją w Sejmie niż doktora praw Jarosława Kaczyńskiego, a jednak wolałbym, by Klaudia Jachira została tam, gdzie jest, i dalej wbijała szpile swojej sartyry, bez konieczności przekładania jej na parlamentarne spory.

Czy oburzył mnie „Bób, Hummus, Włoszczyzna”? Wręcz przeciwnie. Nie tylko ubawiło mnie to hasło serdecznie, ale również skłoniło do refleksji oraz pytania, czy i kogo skłoni ta sprawa do refleksji? Nawiasem mówiąc, hasło nie jest jej, to pomysł dwóch weganek, które braly udział w strajku klimatycznym na wesoło i jak wyjaśniała Klaudia Jachira na swoim blogu:

„…ośmieliłam się podważyć nacjonalistyczne hasło »Bóg Honor Ojczyzna« niemające nic wspólnego z dzisiejszym patriotyzmem, na rzecz hasła, które realnie wpływa na ekologię i nasz byt na Ziemi. Straszny skandal, że dziewczynki podeszły pod pomnik, same zrobiły transparent, bo mają świadomość jak ważne jest ograniczanie jedzenie mięsa. A ja, skandalistka, odważyłam zrobić sobie z nimi zdjęcie, bo sama jestem wegetarianką i uważam, że te dziewczyny mają rację i odwagę, by o tym głośno mówić.”

Satyra się kończy, kiedy musimy zaczynać tłumaczyć, o co w dowcipie chodziło. Tak więc, gdyby przypadkiem pani Klaudia została posłanką, groziłoby jej nieustanne wyjaśnianie, dlaczego rzeczy śmieszne uważa za śmieszne, co natychmiast likwidowałoby całą śmieszność, zmieniając satyrę w Polish Joke.Klaudia Jachira czuje się zmuszona do wyjaśniania, że hasło „Bób, Hummus, Włoszczyzna” wyśmiewa żądnych mordu wytatuowanych „patriotów” maszerujących z hasłem „Bóg, Honor,Ojczyzna”. Nie pyta, czy szanowni kombatanci popierają posiadacza pięknego tatuażu widniejącego obok. 

 

Czy może żyją w błogiej nieświadomości, kto gdzie i z jakimi zamiarami paraduje dziś z tym hasłem? Oni najwyraźniej uznali, że maszerowanie z tym hasłem ludzi o morderczych instynktach i zamiarach, nie jest dla nich bluźnierstwem i to w żaden sposób nie rani ich uczuć, ale uśmiechnięta młoda kobieta, mająca odwagę kpić z morderczej zgrai, rani ich najgłębsze uczucia religijne.


Znany i dla niektórych niesłychanie kontrowersyjny amerykański komik Bill Maher, w niedawnym wywiadzie dla NYT  zdefiniował polityczną poprawność jako „wyniesienie wrażliwości ponad prawdę”.


Nie jest tak, że wszyscy ludzie religijni są pozbawieni poczucia humoru i przewrażliwieni na punkcie swojej wiary. (Jerzy Turowicz w najpoważniejszą rozmowę wplatał dowcipy, z których wiele było takich, że niejeden kombatant uznałby je za ciężkie bluźnierstwo.) Prawdą jest jednak, że prawdziwe poczucie humoru wymaga nie tylko dystansu do samego siebie, ale i do swoich najświętszych wierzeń. Chodzi tu jednak o inne poczucie humoru niż na przykład żarty pana Rydzyka, iż czarny zakonnik pewnie się dziś nie mył. Wielu zbyt mocno wierzących ma kłopoty z satyrą i jak powiadała moja znajoma „śmieją się w złych miejscach”. Prawdowpodobnie największym problemem z religią jest to, że kapłani każdej religii przekonują swoich wiernych, że nauczają jedynej prawdy i tylko prawdy, co z definicji prowadzi do gniewu z powodu żartów.


Tak więc, nie wiem, czy Klaudia Jachira postąpiła słusznie przyjmując propozycję kandydowania do Sejmu i już zaczęła wyjaśniać, co miała na myśli wskazując z roześmianą twarzą na „Bób, Hummus, Warzywa”.


Poseł z ramienia PiS-u, chrześcijański politolog, Jan Mosiński, występował w TVP, gdzie zapytany o Klaudię Jachirę powiedział:

Apelowaliśmy do sztabu KO i Grzegorza Schetyny. Ale jak można odwołać twarz kampanii Platformy? Jest trzymana na potrzeby KO, by w ten sposób atakować to, co dla nas jest wartością, świętości.


Śmiem twierdzić, że ona jest twarzą kampanii wyborczej KO.

Chrześcijański politolog oszczędnie posługuje się prawdą, zapewne jest świadomy, że twarzą kampanii wyborczej jego partii politycznej jest nieustające kłamstwo. Startująca z 13 miejsca w Warszawie vlogerka została doczepiona trochę na zasadzie apelowania do młodszego pokolenia wyborców. (Nie wiem, czy była to strategiczna pomyłka, czy wręcz przeciwnie, ja osobiście wolałbym abyśmy nie wybierali do Izby Ustawodawczej, satyryków, piosenkarzy i innych celebrytów, bo szkodzi to zarówno stanowieniu prawa jak i satyrze.)  Jachira uprawia satyrę, więc przekracza granice, bo taka jest rola satyry. Poseł PiS i dziesiątki innych ma jednak nadzieję, że nikt nie zauważy drobnego przekłamania, ani faktu, że jego świątobliwa partia nie ma żadnych obiekcji do faktu, że hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” znalazło się w takich rękach:


Uczestnik Marszu Równości w Lublinie.
Uczestnik Marszu Równości w Lublinie.

Tak więc, przez zatajenie, przeciw czemu protestuje Klaudia Jachira mają nadzieję na przekonanie swoich wyborców, że muszą wystąpić w obronie Boga i Ojczyzny i głosować na PiS.    


Twarzą obrońców Boga i Ojczyzny jest niewątpliwie arcybiskup Jędraszewski.  W opublikowanym niedawno liście pasterskim  głosi, że żyjemy w czasach, w których ponownie pojawiło się zagrożenie wolności o charakterze totalitarnym, którego źródłem jest odrzucenie Boga.

"W konsekwencji tego odrzucenia głosi się zupełnie nową wizję człowieka, która sprawia, że staje się on karykaturą samego siebie. W ramach ideologii gender usiłuje się bowiem zatrzeć naturalne różnice między kobietą a mężczyzną. Co więcej, poprzez agresywną propagandę ideologii LGBT w imię tak zwanej 'tolerancji' i 'postępu' wyśmiewa się i szydzi z największych dla nas świętości. Równocześnie przymusza się ludzi, w tym także osoby wierzące, do propagowania ideologii LGBT"

Czytelnik tego listu odnosi wrażenie, że biskup codziennie spotyka się z Panem Bogiem na kawie z ciasteczkiem i przekazuje nam wszystko, co mu Pan Bóg ostatnio powiedział. Ciekawa jest ta obsesja kolegów Pana Boga na temat homoseksualizmu. Wielu twierdzi, że księża katoliccy to grupa zawodowa, w której procent homoseksualistów jest co najmniej dziesięciokrotnie wyższy niż w reszcie społeczeństwa. Uczciwie mówiąc trudno to sprawdzić, bo o rzetelne badania trudno, ale najciekawsze dane podaje włoski autor Frédéric Martel, w książce Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie. Nie tylko hipokryzja krakowskiego metropolity bije z jego listu, zastanawia pytanie, czy aby obecna walka Kościoła z LGTB nie jest takim samym zwodniczym manewrem, jak oburzenie na hasło „Bób, Hummus, Włoszczyzna”. Teolodzy doskonale wiedzą, że homoseksualizm był znany od czasów biblijnych, zaś biolodzy wiedzą, że był obecny na ziemi miliony lat przed powstaniem Biblii. Istnienie homoseksualizmu od zarania dziejów nie spowodowało ani zaniku naszego gatunku, ani moralnego załamania (chociaż jest prawdą, że z pomocą sług bożych moralność załamywała się w przeszłości często). Podburzanie wiernych do morderczego oburzenia w obronie Boga, Ojczyzny i biskupich pałaców jest starą strategią, więc te obecne działania nie powinny dziwić.


Wracając do Klaudii Jachiry i jej „skandalicznych” zachowań, jest ciekawe jak zareagują wyborcy 13 października, ale to oczywiście nie powie nam jak reakcje na jej zdjęcie z transparentem weganek wpłynęły na postawy wyborców w całym kraju. Nie Klaudia Jachira jest w tym przypadku najbardziej interesująca, a właśnie ci wszyscy osobliwi obrońcy Boga i Ojczyzny.       
Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
3. a gdzie ta nienawiść? Peyotl 2019-10-08
2. żarciki Peyotl 2019-10-02
1. :) baszarteg 2019-10-02


Znasz li ten kraj

Znalezionych 348 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Gdybym ja był Panem Bogiem   Kruk   2022-08-11
Przemilczana pielgrzymka posłów polskich do grobu Arafata   Koraszewski   2022-08-04
Kaczyński w Kórniku i powrót towarzysza Szmaciaka   Koraszewski   2022-07-26
Polska demokracja wyznaniowa   Koraszewski   2022-05-30
Ból głowy po święcie pracy   Kruk   2022-05-02
Świat się zmienia na lepsze   Kruk   2022-04-22
Pisowska wojna z rozumem   Koraszewski   2022-04-14
Oni się nie wstydzą, państwo nie reaguje   Koraszewski   2022-03-23
Kto dostrzeże grozę wzrostu cen żywności?   Koraszewski   2022-03-18
Cicho płynie solidarność   Koraszewski   2022-03-09
Pokaż figę sykofantom   Koraszewski   2022-02-19
Nie oskarżam, tylko przypominam   Koraszewski   2022-02-10
List otwarty do wice-ministra zdrowia Piotra Bombera, nadzorującego Departament Dialogu Społecznego   Koraszewski   2022-02-03
Pierwsza poprawka do, że tak powiem   Koraszewski   2021-12-08
Dzyndzyk patriotyczny i kwestie prawne   Kruk   2021-11-19
Głupota oparta na wiedzy   Koraszewski   2021-11-15
Jezus, Mahomet i cała reszta   Koraszewski   2021-11-11
 Byłem z Romanem na ty   Koraszewski   2021-11-09
Jarosław Kaczyński i historia polskiego analfabetyzmu   Koraszewski   2021-10-28
Czy można zrozumieć pamięć i tożsamość?   Koraszewski   2021-10-25
My naród i klops   Koraszewski   2021-10-15
Saga rodu Fedorowiczów, powiatowa walka z zaborcą i proces Katarzyny Mrówczyny   Koraszewski   2021-10-04
Historia pewnego teatru   Łukaszewski   2021-09-25
Niech żywi nie tracą nadziei   Kruk   2021-09-15
Dyskurs nasz powszedni pozwól zmienić Panie   Koraszewski   2021-09-11
Zawieszony w prawach członka   Kruk   2021-07-21
Codzienne obowiązki sołtysa honoris causa   Koraszewski   2021-06-26
Czy warto być Polakiem – wyjaśniamy   Koraszewski   2021-06-18
Polityczna kamasutra i umysł człowieka podnieconego   Koraszewski   2021-06-12
Dławiący wiatr historii   Koraszewski   2021-06-07
Piasek dla kota i inne troski   Koraszewski   2021-06-02
Nowy ład, Polski ład, czyli Nowa Ekonomiczna Polityka   Koraszewski   2021-05-29
Sen nocy wiosennej   Koraszewski   2021-05-14
Owszem żyję, ale trudno to potwierdzić   Koraszewski   2021-05-08
Święto flagi i inne święta   Kruk   2021-05-05
Demokracja umarła, niech żyje demokracja   Koraszewski   2021-04-30
Uczucia patriotyczne w promocji   Koraszewski   2021-04-28
Chuć w narodzie, czerep nadal rubaszny, dusza anielska trzepocze sztucznymi rzęsami   Kruk   2021-04-20
Czy wicepremier zarządzi wcześniejsze wybory?   Koraszewski   2021-04-14
Nie marszcz czoła, stawiaj go wyzwaniom   Kruk   2021-04-12
Bliźni gorszego sortu i problem moralności   Koraszewski   2021-04-10
Prawda, sumienie, zgoda   Koraszewski   2021-04-07
Rewolucja w NBP, nominały jawne i poufne   Koraszewski   2021-04-01
Mural w mieście Dobrzyniu   Koraszewski   2021-03-19
Groza reedukacji narodowej   Koraszewski   2021-02-27
Państwo mi nie służy   Koraszewski   2021-02-24
Prymas częściowo nieświeży   Koraszewski   2021-02-19
Teologia zniewolenia kontra społeczeństwo obywatelskie   Koraszewski   2021-02-01
Zostałem zaszczepiony przeciw wrednemu wirusowi   Koraszewski   2021-01-27
Opowieść o Polaku, który się prawdzie nie kłaniał   Koraszewski   2021-01-06
Rok parasola i parasolki?   Koraszewski   2021-01-04
Wypas środowiskowych prawd   Koraszewski   2020-12-28
„Uwaga, tu obywatelki i obywatele, to jest legalne zgromadzenie!”. Powolne budowanie mostów ponad podziałami.   Górska   2020-12-19
Doktor Dolittle i zielony kanarek    Garczyński-Gąssowski   2020-12-12
Seks bez seksizmu, kapłaństwo bez pedofilii   Koraszewski   2020-12-08
Opowieść o nocnym stróżu, kucharce i wartościach   Koraszewski   2020-12-06
Cyrkowe fikołki, teatralne gesty i realne działania opozycji   Górska   2020-11-30
Lekcja zdalna i pytanie dodatkowe   Kruk   2020-11-26
Przez okno wszedł Ziobro, a spod łóżka wylazł biskup, czyli jak Jarosław Kaczyński rozpętał wojnę domową   Górska   2020-11-24
Mowa pozasejmowa do obywatela Kaczyńskiego   Koraszewski   2020-11-21
Przekleństwo naszych czasów i wszystkich wcześniejszych   Kruk   2020-11-16
Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!   Koraszewski   2020-11-11
Panie Ministrze Czarnek, trzeba było ich nie… epatować wizerunkami młodocianych bohaterów   Górska   2020-11-03
Kobiety żądają zdjęcia dziadów   Koraszewski   2020-11-02
Wściekłość, działanie, skuteczność   Koraszewski   2020-10-30
Mazurek Dąbrowskiego w Świętochłowicach   Górska   2020-10-29
Chrześcijańskie wartości w pisowskim sosie   Koraszewski   2020-10-26
Z notatnika starego państwowca   Koraszewski   2020-10-17
Meandry odporności stadnej   Koraszewski   2020-10-12
Patrz Kościuszko na nas z nieba   Koraszewski   2020-09-29
„Moje życie jest klęską”   Koraszewski   2020-09-14
Inna twarz polskiego Sejmu   Koraszewski   2020-09-10
Niech żyje król!   Łukaszewski   2020-09-01
Wojaki Chrystusa i cudaki z PZPR   Koraszewski   2020-08-21
Maska jako symbol statusu społecznego   Koraszewski   2020-08-16
Raz na ludowo   Łukaszewski   2020-08-11
W okopach świętej  niechęci   Koraszewski   2020-08-05
Uwaga: PiS kocha ubogich   Koraszewski   2020-07-29
Rozważania wokół praworządności   Koraszewski   2020-07-27
Reizm nasz ledwie żywy   Koraszewski   2020-07-19
Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwaMarcin Kruk   Kruk   2020-07-16
Smutek obwodów kiepsko scalonych   Kruk   2020-07-11
W niedzielę druga tura, ale właściwie czego?   Koraszewski   2020-07-07
Przekonajcie mnie dlaczego mam głosować na Trzaskowskiego   Koraszewski   2020-07-01
Dyskurs narodowy i jego meandry   Kruk   2020-06-09
Widziane z ławy oskarżonych   Koraszewski   2020-06-01
Niespodziewana erekcja impotenta na placu elekcyjnym   Koraszewski   2020-05-09
Wolność jest zaledwie wstępem   Koraszewski   2020-05-06
Między świętem braku pracy a świętem gwałcenia konstytucji   Koraszewski   2020-05-02
Trzy razy NIE w bolszewickim plebiscycie na prezydenta   Koraszewski   2020-04-17
Samorząd, solidarność, samopomoc   Koraszewski   2020-04-15
Zdalna lekcja wychowawcza   Kruk   2020-04-06
Jak zbrodniczy okaże się ten rząd?   Koraszewski   2020-04-03
Kochać i być mądrym   Koraszewski   2020-04-01
Plac Powstańców i inne przystanki   Zbierski   2020-03-12
Bóg Kościołem upupiony   Koraszewski   2020-03-05
Wyścig do fotela i dylematy wyborcy   Koraszewski   2020-02-19
PiS budzi się z ręką w nocniku i przeciera oczy   Koraszewski   2020-02-15
Podanie o posadę prezydenta   Koraszewski   2020-02-12
Raport z małego miasta   Koraszewski   2020-01-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk