Prawda

Sobota, 9 grudnia 2023 - 12:43

« Poprzedni Następny »


Walka lub ucieczka.
Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?


Liat Collins 2023-08-20

LEKARZE podczas konferencji nadzwyczajnej w Jerozolimie w zeszłym miesiącu, zorganizowanej przez federację pracy Histadrut w sprawie rządowej reformy sądownictwa.(zdjęcie: Chaim Goldberg/Flash90)

LEKARZE podczas konferencji nadzwyczajnej w Jerozolimie w zeszłym miesiącu, zorganizowanej przez federację pracy Histadrut w sprawie rządowej reformy sądownictwa.

(zdjęcie: Chaim Goldberg/Flash90)Pośrodku zamieszania w Izraelu w 2023 roku powtarza się pytanie: dokąd zmierzamy? 


Dla niektórych jest to pytanie metaforyczne: niespokojna debata na temat tego, jak wyjść z głębokich podziałów i ogólnej słabości stworzonej przez rządowy plan reformy sądownictwa – i odpowiedzi na to pytanie. Dla innych pytanie jest dosłowne: dokąd powinniśmy się przenieść? 


Opuszczenie Izraela nazywano kiedyś „jerida” – zejście w dół, przeciwieństwo aliji, wstępowanie do Izraela. Obecnie znane jest pod angielskim terminem „relocation”. Brzmi lepiej. 


Trudno mi zrozumieć Izraelczyków, którzy poważnie traktują emigrację jako wyraz swojego patriotyzmu. Pakowanie flag, którymi przez ostatnie kilka miesięcy wymachiwali podczas protestów, by rozpocząć nowe życie za granicą, wydaje się perwersyjnym sposobem demonstrowania syjonizmu i miłości do ziemi. A znalezienie kraju, w którym publiczne noszenie izraelskiej niebiesko-białej flagi nie jest ryzykownym przedsięwzięciem, stanowi osobne wyzwanie.


Ponieważ w tym roku przekraczano czerwoną linię, więc za tą linią, prawie nic nie powinno już dziwić. Akrobacje reklamowe były kreatywne. Czekam, aż pierwsi Izraelczycy spróbują ubiegać się o status uchodźcy. Być może utworzy się rząd na uchodźstwie w Portugalii, na Cyprze lub w innym kraju o ładnej pogodzie i znajdującym się wystarczająco blisko domu, aby pozostać w kontakcie z rodziną, przyjaciółmi i innymi protestującymi, którzy zostali. 


Izraelczycy protestują przeciwko reformie sądownictwa izraelskiego rządu na skrzyżowaniu Nahalal w północnym Izraelu, 5 sierpnia 2023 r. (źródło: ANAT HERMONY/FLASH90)
Izraelczycy protestują przeciwko reformie sądownictwa izraelskiego rządu na skrzyżowaniu Nahalal w północnym Izraelu, 5 sierpnia 2023 r. (źródło: ANAT HERMONY/FLASH90)

Przywódcy ruchu (lub ruchów) protestacyjnego zachęcając innych do rozważenia opuszczenia kraju, mogliby po prostu stworzyć alternatywny rząd w Izraelu. Tak wyraźnie dążą do obalenia obecnego rządu, że wydaje się, iż nie obchodzi ich, czy wraz z nim doprowadzą kraj do upadku. Sondaże polityczne mówią już o możliwości powołania przez niektórych przywódców – na przykład Szikmy Bressler – własnej partii. Zagroziłoby to w szczególności Partii Jesz Atid Jaira Lapida i Jedności Narodowej kierowanej przez Benny'ego Gantza i Gideona Sa'ara (chociaż nie ryzykowałabym przewidywania, że Gantz i Sa'ar pozostaną razem w przyszłych wyborach. Dziwni, wyobcowani towarzysze w małżeństwie z rozsądku politycznego).


„Wszyscy moi przyjaciele jadą do Portugalii, aby sprawdzić kupno domów – powiedziała mi znajoma kilka tygodni temu. - To obejmuje lekarzy i pilotów”.


Nie wiem, jakiej reakcji się spodziewała, ale grzecznie odpowiedziałam, że nadal będę tutaj, jeśli i kiedy wrócą. Coraz trudniej zachować uprzejmość. I coraz trudniej jest utrzymać przyjaciół. To część tragedii starcia o reformę/przebudowę/rewolucję – powiedz mi, jak to nazywasz, a powiem ci, kim jest większość twoich przyjaciół.

Izraelczycy nie tylko wyjeżdżają, ale odmawiają służby w armii

Piloci IAF grożący ucieczką – i odmawiający służby – są celebrowani przez wrogów kraju, takich jak Iran i jego terrorystyczne marionetki. Wraz z weteranami innych elitarnych jednostek – np. cyberobrony i wywiadu wojskowego – przykuli oni wiele uwagi. Ich rozumowanie jest takie, że bez zasady rozsądności i z przyszłą reformą sądownictwa w powietrzu, stracą swoją siatkę bezpieczeństwa i staną w obliczu aresztowania i możliwego ścigania na podstawie sfabrykowanych zarzutów zbrodni wojennych przed zagranicznymi sądami. Niektórzy wysocy rangą weterani IDF rzeczywiście borykali się z takimi problemami w przeszłości, na długo przed tym, zanim reforma pojawiła się w wiadomościach. Próby delegitymizacji i zniekształcenia obrazu kraju poprzedzają ten rząd. 


Ale odmowa służby to broń zagłady, ostateczność. Kiedy żołnierze danego kraju grożą własnemu rządowi, pachnie to zamachem stanu.


Media głównego nurtu zmobilizowały się do promowania protestów – z wielogodzinnymi relacjami na żywo – i regularnie przeprowadzają wywiady z pilotami, lekarzami, specjalistami od zaawansowanych technologii i naukowcami na temat ich planów opuszczenia kraju.


Mogliście przegapić petycję podpisaną przez 80 tysięcy rezerwistów przeciwko odmowie służby w IDF. Weterani z różnych jednostek obiecali, że w razie potrzeby wykonają dodatkową służbę rezerwową, aby uzupełnić brakującą siłę roboczą. Oczywiście nie można po prostu sprowadzić dodatkowych pilotów – a właśnie na ten fakt liczą piloci, którzy odmawiają latania. Nie przykładają pistoletu do głowy rządu: zamiast tego celują z F-35.


Jednym z powodów, dla których rząd jednostronnie kontynuował reformę, była groźba trzymania go jako zakładnika przez odmawiających rezerwistów. Koalicja obawiała się, że jeśli ustąpi, rząd nigdy nie będzie w stanie uchwalić żadnej ustawy.


A jeszcze jest niezdrowa sytuacja lekarzy, którzy organizują dzikie strajki i grożą masowym odejściem. Członkowie Izraelskiego Stowarzyszenia Medycznego i ruchu protestacyjnego Białe Fartuchy podnoszą mi ciśnienie z każdym wywiadem. Pewna lekarka twierdziła na początku tego miesiąca, że jest jedną z tysięcy osób rozważających możliwość opuszczenia kraju. Obawia się, że po reformie sądownictwa nie będzie mogła dokonywać aborcji. Nie jest jasne, dlaczego rozważa przeprowadzkę do Stanów Zjednoczonych (zwłaszcza, że aborcja jest usankcjonowana przez prawo żydowskie w różnych okolicznościach i nie jest zagrożona). W sumie w hasłach i motywach protestów jest coś więcej niż nuta amerykanizmu. Inny izraelski lekarz szukał pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które niezupełnie są bastionem praw człowieka.


Być może większość z tych, którzy się przeprowadzają, pakuje bagaż emocjonalny wraz z walizkami. 


Białe Fartuchy nie są w nastroju do leczenia. W tym tygodniu wydali ostrzeżenie, że w przypadku kryzysu konstytucyjnego „nie stawimy się do pracy” i wezwali do zamknięcia całej gospodarki, jeśli rząd zignoruje decyzję sądu (uchylającego ustawę Knesetu). 


W środę „wiodące izraelskie firmy prawnicze” opublikowały całostronicowe reklamy w co najmniej dwóch gazetach „odpowiadając na wezwanie rektora Uniwersytetu w Tel Awiwie i wzywając szefów innych organów i organizacji w kraju, zarówno publicznych, jak i prywatnych, by głośno i wyraźnie powiedzieć, nawet teraz, że jeśli zbliżymy się do sytuacji, w której rząd nie zastosuje się do wyroku Sądu Najwyższego, gospodarka zostanie zamrożona”. 


Naukowcy mówiący o obronie demokracji powinni również dwukrotnie sprawdzić swoje podwójne standardy. Kilka wiodących izraelskich uniwersytetów ma powiązania badawcze z Chinami, gdzie swobody obywatelskie nie są częścią programu nauczania.


Dziś łatwiej niż kiedykolwiek wyjechać za granicę i poczuć się jak w domu, jeśli chcesz być częścią grupy protestacyjnej. Głośne demonstracje są w tym roku dobrze prosperującym towarem eksportowym Izraela. 


W zeszłym tygodniu Calcalist poinformował, że amerykański filantrop Arthur Dantchik wstrzymuje swoje darowizny na rzecz Kohelet Policy Forum, think tanku uważanego za odpowiedzialnego za reformę sądownictwa. Dantchik wydał oświadczenie, w którym napisał: „Przez całe życie wspierałem różnorodne organizacje, które promują wolności indywidualne i swobody gospodarcze dla wszystkich ludzi. Niemniej, kiedy społeczeństwo staje się niebezpiecznie podzielone, ludzie muszą się zjednoczyć, aby zachować demokrację… Uważam, że w tej chwili najważniejsze jest, aby Izrael skupił się na uzdrowieniu i jedności narodowej”.


Ta decyzja zapadła po tygodniach hałaśliwych protestów przed jego domem. „Haaretz” opublikował chełpliwy artykuł zatytułowany: „Jak 30 Izraelczyków z Filadelfii powstrzymało amerykańskiego miliardera przed sfinansowaniem izraelskiego prawnego zamachu stanu”.


Według Haaretz grupą kierują izraelscy stypendyści i pracownicy techniczni.


Kiedy 30 osób uzbrojonych w megafony ma ostatnie słowo, brzmi to w równym stopniu jak taktyka zastraszania, jak i realizowanie praw obywatelskich. I co dobrego z tego wyszło? Próba zamknięcia jednego z nielicznych konserwatywnych think tanków w Izraelu, prawie jedynej przeciwwagi dla lewicowych grup politycznych, jest interesującym wyrazem wolności myśli.


Za każdym razem, gdy podczas obecnych protestów widzę symbol zaciśniętej pięści, przychodzi mi na myśl cytat przypisywany czasem filozofowi sądownictwa Zachariaszowi Chafee: „Twoje prawo do wymachiwania rękami kończy się tam, gdzie zaczyna się nos drugiego człowieka”.


Mimo rozłamów i podziałów, choć uwaga skupia się na tych, którzy grożą wyjazdem, imigranci wciąż przybywają. Tylko w tym tygodniu około 120 imigrantów z Francji wylądowało na lotnisku Ben-Gurion. Takie odświeżające przypomnienie o syjonizmie i idealizmie.


Ten rząd nie jest rządem moich marzeń. Dla niektórych to najgorszy koszmar, a przynajmniej tak im się mówi. Istnieją jednak uzasadnione sposoby protestowania i obalenia go – w demokratycznych wyborach. Jest duża różnica między tym a tworzeniem paniki i chaosu.

Jesteśmy w złej sytuacji, ale nie w złym miejscu. 


Link do oryginału: https://www.jpost.com/opinion/article-754383

Jerusalem Post, 10 sierpnia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Liat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych? adam 2023-08-20


Syjonizm

Znalezionych 329 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk