Prawda

Czwartek, 22 lutego 2024 - 04:04

« Poprzedni Następny »


Poranek po dniu wyborów


Liat Collins 2022-11-05

Zwolennicy LIKUDU otwierają szampana po ogłoszeniu wyników sondy powyborczej w dniu wyborów.(zdjęcie: MARC ISRAEL SELLEM/ JERUSALEM POST)

Zwolennicy LIKUDU otwierają szampana po ogłoszeniu wyników sondy powyborczej w dniu wyborów.

(zdjęcie: MARC ISRAEL SELLEM/ JERUSALEM POST)Słowa mogą zabijać –i słowa mogą leczyć. Prędzej czy później, w ciągu najbliższych czterech lat, znów odbędą się wybory. Zostaw na później okrzyki „Giewałt”.

Z pięcioma wyborami w okresie niespełna czterech lat, widzieliśmy wiele powtórek. Nic nie powtarzało się częściej niż okrzyk paniki: „Giewałt!” 


Giewałt jest jednym ze stosunkowo nielicznych słów z jidysz, które powszechnie przyjęto w hebrajskojęzycznym Izraelu o mieszanej populacji. Wypowiadają je nawet ci, których językiem jest arabski – a przynajmniej arabscy politycy przed wyborami. I tym razem także.


Im bliżej było do dnia wyborów 1 listopada , tym częściej politycy z całego spektrum używali ostrzeżenia w jidysz. Wykrzykiwali je skrajnie świeccy i ultraortodoksyjni Żydzi, jak również muzułmanie. Był to nie tyle okrzyk rozpaczy, co okrzyk bojowy – ostatnia próba zmobilizowania potencjalnych wyborców, gdy stało się jasne, że frekwencja wyborcza może odegrać decydującą rolę.


Kiedy w ciągu tego tygodnia pytano mnie o to, jakie moim zdaniem będą wyniki wyborów, odmawiałam jakichkolwiek prognoz. W ubiegłym roku Naftali Bennett, który prowadził kampanię pełną prawicowych haseł, zdołał usunąć Benjamina Netanjahu z rezydencji premiera mając zaledwie siedem mandatów (które później zmalały do pięciu). Dokonał tego, włączając do swojej koalicji partie lewicowe i partię arabską (Ra'am). Po czymś takim trudno było zgadnąć, co będzie tym razem.


Byłam jednak skłonna powiedzieć, że pomimo okazywanej wielkiej pewności siebie lidera Jesz Atid, Jaira Lapida i roszczeń do tronu przez lidera Jedności Narodowej, Benny'ego Gantza, Netanjahu miał więcej niż sporą szansę na powrót. Opierałam tę prognozę mniej na tym, co widziałem na Facebooku i w mediach społecznościowych, a bardziej na tym, co widziałem na ulicy. Dosłownie. 


Podczas gdy moja dzielnica w Jerozolimie miała mniej plakatów wyborczych niż w przeszłości, prawie wszystkie były za Netanjahu i Itamarem Ben-Gvirem z Religijnej Partii Syjonistycznej. (Nie sądzę, że było to po prostu dlatego, że Gantz ciągle zmieniał nazwę swojej partii.)


Niestety, po raz kolejny, wybory sprowadzały się w większości do haseł „Tylko Bibi” kontra „Tylko nie Bibi”. To nie jest konstruktywne.


W rzeczywistości jest to wręcz destrukcyjne.


Jak można się było spodziewać, następnego ranka rozczarowani wyborcy twierdzili, że raczej wyjadą za granicę, niż zostaną, by stawić czoła życiu w państwie żydowskim pod rządami Netanjahu, w których dominującymi siłami będą Ben-Gvir, Bezalel Smotrich i ultraortodoksyjne partie. Nie dostrzegają istoty sprawy. Porzucenie Izraela, zamiast pozostać, by mieć wpływy od wewnątrz, jest prawdziwie postsyjonistyczną reakcją. Lepiej walczyć (pokojowo) niż uciekać.


A tym, którzy zadeklarowali, że wyjdą na ulice, by zjednoczyć się przeciwko „szkodzie wyrządzonej demokracji”, należy powiedzieć, że próba obalenia wyników wyborów, w których ponad połowa elektoratu dostała to, na co głosowała, sama w sobie nie jest demokratyczna.


Wraz z „Giewałtami” było dużo szumu i zachłystywania się. Był to jeden z czynników, który pomógł Netanjahu. Tego już było za dużo. Na przykład poseł z Jesz Atid, Ram Ben Barak powiedział w wywiadzie na kilka dni przed głosowaniem: „Nie porównuję tego do niczego – mówię to z góry, aby mnie nie cytowano – ale Hitler doszedł do władzy demokratycznie, został wybrany w sposób demokratyczny”. 


Ben Barak wiedział oczywiście, że będzie cytowany. Wiedział, do czego fałszywie porównywał. I doskonale zdawał sobie sprawę z tego, jak jego straszne ostrzeżenie zostanie zinterpretowane w kraju i za granicą. Czy uważał, że połączenie Ben-Gvira, Smotricha i Netanjahu z Hitlerem może jakoś uratować państwo żydowskie? Nie. Ale mógł sądzić, że to uratuje jego karierę polityczną i nie przejmował się konsekwencjami.


Podobnie, kiedy liderka Partii Pracy Merav Michaeli twierdziła, że Icchak Rabin „został zamordowany w zamachu politycznym przy współpracy Benjamina Netanjahu”, wiedziała, że jest to kłamliwe oczernianie przywódcy Likudu.


27. rocznica zabójstwa Rabina przypada 4 listopada. Jeśli jest jedna lekcja, którą powinniśmy wyciągnąć z tego nikczemnego morderstwa, to jest to niebezpieczeństwo odczłowieczenia tych, z którymi się nie zgadzasz. Nie możesz twierdzić, że uzdrawiasz kraj, poniżając lub delegitymizując połowę jego obywateli.


Często twierdzi się, że śmierć Rabina zakończyła proces z Oslo. Ale nie da się powiedzieć, co byłoby, gdyby nie to zabójstwo. Tak zwany proces pokojowy dosłownie wybuchł, zanim Rabin został zastrzelony. Lewica skupiała się na podżeganiu, które poprzedziło jego morderstwo (pomijając fakt, że część z tego była dziełem prowokatorów Szin Bet, takich jak Avishai Raviv), ale palestyńskie zamachy samobójcze, które towarzyszyły procesowi z Oslo, były w równym stopniu częścią tła.


Pozostały blizny po zabójstwie Rabina. A w 2022 roku polaryzacja i rozłamy były widoczne w dniu wyborów tak samo, jak w rocznicę jego morderstwa.


Nie ulega wątpliwości, że zeszłoroczne zamieszki arabskie, gdy rakiety spadały na Izrael ze Strefy Gazy przed i podczas operacji Strażnik Murów, poważnie nadszarpnęły zaufanie szerszego społeczeństwa izraelskiego. To samo dotyczy trwającej przemocy w Judei i Samarii, częściach Jerozolimy, na Negewie i na innych obszarach o dużej mieszanej populacji. To jest główny czynnik stojący za fenomenalnym wzrostem poparcia skrajnej prawicy Ben-Gvira – nie zaś prymitywny, faszystowski rasizm.


Oświadczenie posłanki z ramienia arabskiej partii Hadasz, Aidy Touma-Suleiman mówiącej o palestyńskich terrorystach jako „naszych męczennikach” lepiej przysłużyło się Ben-Gvirowi niż jej. A kiedy szef partii Hadasz, Ajman Odeh podczas zamieszek w czasie Ramadanu na początku tego roku wezwał muzułmańskich policjantów i żołnierzy do „rzucenia broni” w twarz ich żydowskich kolegów, wyrządził krzywdę wszystkim. Biorąc pod uwagę, że przemoc w sektorze arabskim jest najbardziej palącą troską tej społeczności, powinien on wspierać arabskojęzycznych funkcjonariuszy izraelskiej policji, a nie podżegać przeciwko nim.


Właśnie dlatego skupienie się Ben-Gvira na przywróceniu poczucia bezpieczeństwa osobistego zadziałało lepiej niż okrzyki „Tylko nie Bibi”. Dodaj do tego rozbieżne opinie na temat żydowskiego charakteru i wartości kraju. Na przykład ministerka transportu, Michaeli zadeklarowała, że ona, liderka Partii Pracy, zapewni transport publiczny w szabat (nawiasem mówiąc, zanim odpowiednio obsłuży peryferie w dni powszednie). Podobnie jej niechęć do inwestowania w drogi w Judei i Samarii, mimo że bezpieczeństwo na drogach nie powinno zależeć od polityki - nie było to mądre pod żadnym względem.


Oczywiście, nie jest pocieszeniem, że Izrael nie jest jedynym krajem cierpiącym z powodu polaryzacji i podziałów. W rzeczywistości powinno to służyć jako ostrzeżenie. Jest droga naprzód. Kraj potrzebuje stabilnej koalicji i silnej, odpowiedzialnej opozycji. Należę do szkoły myślenia, która utrzymuje, że nie możesz kontrolować wszystkiego złego, co cię spotyka, ale możesz kontrolować swoje reakcje. Nie pomaga ani naiwność, ani paranoja. Nawiasem mówiąc, wiele kwestii i wartości tradycyjnych, ortodoksyjnych i ultraortodoksyjnych obywateli żydowskich podzielają tradycyjni i religijni muzułmanie. Ale nikt w świeckim rządzie nie zamierzał zabronić obrzezania, tak jak nikt w rządzie zależnym od partii religijnych nie będzie narzucał kobietom nakrywania głowy – pomimo całej retoryki słyszanej przed sondażami w tym tygodniu.


Demokracja nie umarła i Izrael też nie zniknie. Nie ma potrzeby dramatyzowania, łez i obaw. Jak ujął to Herb Keinon z „Jerusalem Post”:

„Mechanizmy gwarantujące równowagę polityczną tego kraju nie znikły nagle i nie wyparowały. Każdy, kto zna Izrael, wie, że kraj – czyli ludzie w tym kraju – nie staliby bezczynnie i nie pozwoliliby mu stoczyć się po faszystowskim urwisku”.

Herb Keinon

Słynna odporność Izraela – jego wewnętrzna i zewnętrzna siła – zależy od jego solidarności. Izraelczycy zbierają się podczas katastrof i wojen. Musimy także nauczyć się zbierać się w dobrych czasach. W kwietniu Izrael będzie obchodził 75. rocznicę – czas przezwyciężyć podziały polityczne i zorganizować wspólny bal. 


Słowa mogą zabijać – i słowa mogą uzdrawiać. Lewica i Prawica muszą starannie dobierać słowa. Prędzej czy później, w ciągu najbliższych czterech lat, znów odbędą się wybory. Zostawmy ten okrzyk „Giewałt” na później.  

 

The morning after Election Day

Jerusalem Post, 3 listopada 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 347 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Spór o reformę sądownictwa ośmielił wrogów Izraela   Toameh   2024-02-19
Kiedy terroryści rządzą   Bryen   2024-02-18
Izraelczycy nie zgodzą się na nic innego niż pełne zwycięstwo w GazieWykorzystywanie losu porwanych, aby skłonić Izrael do poddania się Hamasowi, jest chorą, manipulacyjną strategią, która jest skazana na polityczną porażkę   Taub   2024-02-12
Dekret prezydencki Bidena powinien nakładać sankcje na Palestyńczyków   Bard   2024-02-09
Arabscy obywatele Izraela wiedzą, że wygrali   Tawil   2024-02-08
Nowy wojskowy mesjasz izraelskiej lewicyWspólny amerykańsko-izraelski plan obalenia Netanjahu z generałem Gadim Eisenkotem w roli głównej zyskuje na popularności w miarę postępu wojny w Gazie   Taub   2024-02-02
Pusty Dzień Pamięci o HolokauścieCi, którzy popierają zawieszenie broni, aby umożliwić ludobójczemu ruchowi antysemickiemu, takiemu jak Hamas, dokonywanie kolejnych rzezi Żydów, nie powinni udawać, że opłakują Sześć Milionów.   Tobin   2024-01-28
Nadwrażliwy Sąd Najwyższy Izraela popełnia dwa błędyNajwyższa władza prawna w kraju pogłębia swoje niepokojące tendencje antydemokratyczne, pokazując, że jest głucha na nastroje narodowe   Taub   2024-01-25
Bezpieczeństwo i solidarność   Collins   2024-01-20
Zwycięstwo jest ważniejsze niż wsparcie USAPremier Izraela Benjamin Netanjahu i jego ministrowie muszą pamiętać, że Izrael nie jest amerykańskim państwem wasalnym.   Glick   2024-01-19
Język propagandy sowieckiej. Postępowy antysyjonizm i trujące dziedzictwo nienawiści zimnowojennej.   Tabarovsky   2024-01-17
Niepokojące rozmowy i gorzkie prawdy   Collins   2024-01-11
Zrozumienie Bliskiego Wschodu wymaga znajomości różnicy między Szalom i Salam   Amos   2024-01-08
Izrael ma prawa   Bryen   2024-01-05
Czy Biden chce, żeby Izrael przegrał wojnę?   Williams   2023-12-27
Ta wojna przyspiesza integrację charedim z izraelskim głównym nurtem     2023-12-22
Ponura przyszłość Izraela: wojna na wyczerpanie na wszystkich frontach   Morris   2023-12-19
Nie stosujcie wobec Żydów dziwacznej, teoretycznie chrześcijańskiej etyki     2023-12-17
Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk