Prawda

Piątek, 18 października 2019 - 18:07

« Poprzedni Następny »


Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się  

 


Tom Gross 2019-04-11


Po podliczeniu 97 procent głosów izraelski premier Benjamin Netanjahu wygląda na gotowego do zabezpieczenia sobie niezwykłej, rekordowej, piątej kadencji.

Mędrcy mówili, że wybory w Izraelu są zbyt wyrównane, by przewidzieć wynik, i pod wieloma względami były. Wygląda na to, że zarówno prawicowy Likud Netanjahu, jak jego główny rywal, centrowy sojusz Niebiesko-Białych zdobędą po 35 miejsc w 120 osobowym parlamencie izraelskim, Knesecie. Netanjahu ma jednak znacznie lepszą szanse na stworzenie koalicji z mniejszymi prawicowymi i religijnymi partiami.  


Nic nie jest jeszcze ostatecznie zdecydowane. Większość pozostałych trzech procent głosów to głosy żołnierzy i dyplomatów, którzy nie mieszkają w swoich okręgach. Policzenie ich potrwa do popołudnia i nadal mogą wpłynąć na to, która z małych partii wahających się wokół progu wyborczego, który wynosi 3,25% w systemie wyborczym proporcjonalnej reprezentacji w Izraelu, dostanie się do Knesetu. Niemniej jest prawdopodobne, że te głosy będą przechylały się na prawo i tylko jeszcze bardziej wzmocnią szanse Netanjahu na stworzenie rządu. 


Teraz należy do prezydenta Izraela, Reuvena Rivlina, wybranie, kto dostanie pierwszą możliwość na zestawienie koalicji. Mimo że Rivlin osobiście nie lubi Netanjahu (są zaciekłymi wrogami politycznymi wewnątrz Likudu) i Rivlin przy wielu okazjach podczas swojej prezydentury krytykował premiera. Z Likudem, który ma 26,3 procenta głosów i partią Niebiesko-Białych z wynikiem 26 procent, wydaje się, że Rivlin właściwie nie ma wyboru poza zwróceniem się do Netanjahu.


Ten wynik jest niezwykłym osiągnięciem Netanjahu. Jest to najlepszy wynik jego partii od wyborów 2003 roku (kiedy zdobyła 38 miejsc za Ariela Szarona) i jest najlepszy za rządów 69-letniego obecnie Netanjahu. W odchodzącym Knesecie Likud miał 30 miejsc, więc Netanjahu zdobył znacząco więcej głosów – i to mimo ogólnie bardzo wrogich mediów izraelskich oraz wiszących nad nim oskarżeń o korupcję, które wielu Izraelczyków odrzuca jako lewicowy spisek, by usunąć go ze stanowiska (w bardzo podobny sposób, w jaki wielu Amerykanów uważa, że oskarżenia wysuwane wobec Trumpa o zmowę z Rosjanami są upichconą przez media próbą usunięcia go ze stanowiska).


Dlaczego Bibi (jak często nazywają izraelskiego premiera zarówno jego zagorzali krytycy, jak wielbiciele) wypadł tak dobrze? Ci, którzy są wrodzy wobec Netanjahu, nie znoszą go, ubolewają nad jego osobowością, jego czasami podburzającym stylem, jego językiem.  


Dla większości Izraelczyków jednak odpowiedź jest prosta: gospodarka izraelska kwitnie; sytuacja bezpieczeństwa jest ogólnie dobra (mimo zawsze obecnych niepokojów) i bardzo niewielu Izraelczyków zginęło z powodu terroryzmu w porównaniu do poprzednich lat; Netanjahu ma znaczące osiągnięcia dyplomatyczne (nawiązał robocze stosunki z przywódcami USA, Rosji, Indii, Chin, Japonii i Brazylii, między innymi – włącznie z, co kluczowe, kilkoma przywódcami arabskimi); i poza często niezadowolonymi lewicowymi elitami izraelskimi, sprawy wyglądają dobrze.


Izrael jest 13 na liście najszczęśliwszych państw świata, według ostatnio opublikowanego UN World Happiness Report 2019. (W odróżnieniu od tego, Wielka Brytania zajmuje miejsce 15, USA 19, a Francja, Hiszpania i Włochy są jeszcze dalej na liście.) W zeszłym miesiącu Izrael otrzymał dziesiąte miejsce na liście najzdrowszych krajów - “Healthiest Country Index” (Ameryka jest na miejscu 35). A w zeszłym tygodniu, w najbardziej wszechstronnym badaniu tego rodzaju, pismo medyczne Lancet stwierdziło, że Izraelczycy mają najzdrowszą dietę na świecie, przed Francją, Hiszpanią i Japonią.  


Maleńki Izrael został czwartym krajem (po Rosji, USA i Chinach), który wysłał rakietę na księżyc. I Madonna ogłosiła w poniedziałek, że wystąpi z dwiema piosenkami na nadchodzącym Konkursie Piosenki Eurowizji w przyszłym miesiącu w Tel Awiwie – pierwszy raz, kiedy gwiazda tej wielkości zgodziła się wystąpić w Eurowizji.


Wyniki wyborów są jednak również niezwykłym osiągnięciem dla Benny’ego Gantza, byłego szefa armii, który wszedł do polityki w grudniu. (Ganz odszedł z armii w 2015 roku, a według izraelskiego prawa jest trzyletnie moratorium, podczas którego byli generałowie nie mogą wchodzić do polityki.) Gantz wygłosił pierwsze polityczne przemówienie pod koniec stycznia i jego koalicja Niebiesko-Białych została stworzona dopiero 21 lutego.  


To była dewastująca noc dla izraelskiej lewicy. Partia Pracy – partia wielu byłych premierów, włącznie z laureatami Nagrody Nobla, Icchakiem Rabinem i Szimonem Peresem – zdobyła tylko sześć miejsc (spadek z 19 w odchodzącym Knesecie). Wielu jej zwolenników głosowało jednak taktycznie na centrystę Gantza, ponieważ miał większe szanse na zastąpienie Netanjahu i mogą oni powrócić do Partii Pracy przy następnych wyborach.  


Czy więc te wyniki oznaczają, że Netanjahu stworzy ”bardzo prawicowy rząd” (jak przepowiadają media) z małymi szansami na pokój? Niekoniecznie.


Jak pisałem w zeszłym tygodniu, Netanjahu wie, że to może być jego ostatnia kadencja, a geostrategiczne warunki nadają się na inicjatywy pokojowe – szczególnie dlatego, że duża część świata arabskiego już po cichu nawiązuje stosunki z Izraelem. (Kilka dni temu nawet popierający Hamas Katar odegrał izraelski hymn narodowy i podniósł flagę Izraela, kiedy izraelski gimnastyk zdobył złoty medal – a byłoby to nie do pomyślenia jeszcze rok temu.)


Mimo twardej przedwyborczej retoryki sądzę, że Netanjahu zaakceptuje nadchodzący plan pokojowy Trumpa, który, nawet jeśli skłania się ku Izraelowi, nadal będzie wymagał od Izraela znaczących ustępstw.  

Śledziłem karierę Netanjahu od kiedy spotkałem go po raz pierwszy jeszcze jako nastolatek i zanim wszedł on do polityki – wydawca George Weidenfeld, ja i mój ojciec zjedliśmy z nim przedłużające się śniadanie w Nowym Jorku, kiedy Netanjahu był dyplomatą w misji Izraela przy ONZ w latach 1980. I dzisiaj znam niektórych kluczowych doradców Netanjahu.


Wbrew poglądom wielu innych obserwatorów sądzę więc, że Netanjahu może próbować stworzyć szerszą koalicję z Gantzem jako ministrem obrony lub wicepremierem. Będzie wówczas na znacznie silniejszej pozycji w kraju, by przełknąć ustępstwa, jakich plan Trumpa będzie wymagał od Izraela, bez polegania wyłącznie na twardo prawicowych partnerach w koalicji. 


A co z Palestyńczykami? Całkowicie nieustępliwy palestyński przywódca Mahmoud Abbas (obecnie w 15. roku swojej czteroletniej kadencji) od ponad dziesięciu lat odmawia choćby rozmawiania o pokoju i odrzucił wszystkie wcześniejsze plany pokojowe.


Nowy sondaż jednak, opublikowany wczoraj wieczorem przez Jerozolimski Ośrodek Mediów i Komunikacji (kierowaną przez Palestyńczyków organizację z dobrymi notowaniami w przeprowadzaniu sondaży) ujawnił, że 87 procent Palestyńczyków chce, by Abbas ogłosił wybory, 89 procent chce jego odejścia z urzędu, i tylko 6 procent popiera jeszcze bardziej nieustępliwego przywódcę Hamasu, Ismaila Haniję. Tak więc Abbas – jeśli chce pozostać jako przywódca – nie ma innego wyboru jak zaakceptować plan Trumpa i poprawić los swojej ludności, nawet jeśli nie otrzyma wszystkiego, czego chce.


Netanyahu heads for record fifth term, but may invite Gantz to join him  
 

10 kwietnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 


Tom Gross
 
Były korespondent gazety "Sunday Telegraph" w Jerozolimie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 123 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05
Fenomen żydowskiego antysyjonizmu   Koraszewski   2019-03-22
Strach i odraza na punktach kontrolnych IDF   Altabef   2019-03-19
Izraelski Arab z prawicy chce być bezpieczny   Oz   2019-03-12
Nie, syjonizm nie jest kolonializmem osadniczym     2019-03-10
Absurdalność wymiany terytoriów   Rosenthal   2019-03-02
Żydowska krew   Bergman   2019-02-25
Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają   Tobin   2019-02-06
Nie uczestniczyłem w Dniu Pamięci o Holocauście   Tsalic   2019-02-04
Dlaczego odmówiłam udziału w Marszu Kobiet   Levin   2019-02-02
O konflikcie arabsko-izraelskim i lewicowych grupach żydowskich   Thaabet   2019-01-18
Do naszych arabskich obywateli   Rosenthal   2019-01-17
Moje serce jest w Izraelu   Maroun   2019-01-10
Dlaczego syjonizm nie jest ani jak panafrykanizm, ani jak biały nacjonalizm   Valdary   2019-01-07
Kolejna bitwa w wojnie o kulturę w Izraelu   Rosenthal   2018-12-10
Okrzyk ”Prawo powrotu” wyciszony przez pełną historię   Julius   2018-11-30
Partia Meretz próbuje zawłaszczyć pamięć Icchaka Rabina   Maroun   2018-11-16
Trauma i terror: widok z Południa   Plosker   2018-11-15
Zamach na Hotel King David   Amos   2018-11-09
Wypełnianie warunków umowy społecznej   Rosenthal   2018-10-29
Pokój z Jordania – nie wpadajcie w panikę   Kedar   2018-10-28
Gideon Levy jest pijany siłą   Maroun   2018-09-17
Żydowskie prawa do Izraela (część 1): Deklaracja Niepodległości   Rain   2018-09-12
Antysyjonizm nie jest antysemityzmem, ale jest może gorszy   Maroun   2018-09-11
Kto jest okupantem?     2018-08-23
Czy Izrael pozostanie państwem żydowskim i syjonistycznym?   Rosenthal   2018-08-17
Żydowskie państwo w nieżydowskich oczach     2018-08-03
Znieść Rabbinat!   Rosenthal   2018-07-02
Żołnierz IDF o swoich przeżyciach podczas obrony granicy   Barad   2018-06-20
Taniec na linie     2018-05-13
List otwarty do niemieckiej kanclerz   Bat Adam   2018-05-12
O latawcach i Natalie Portman   Collins   2018-04-29
Tchórzliwy profesor Henry Maitles i aktywiści, którzy uciekli   Collier   2018-04-13
Muzułmańscy dysydenci przeciw nienawiści   Koraszewski   2018-04-05
Prawdziwe powody, dla których ułuda dwóch państw nie umiera... i prosty powód, dla którego powinna   Bellerose   2018-03-11
Arab z urodzenia, syjonista z wyboru   Maroun   2018-02-14
Jak Golda Meir definiowała “Palestyńczyków”?   Meir   2018-01-21
Dlaczego milczycie?   Stern   2017-12-25
Otwarty list do Mandla Mandeli   Neguise   2017-12-13
Czy Izrael musi płacić za pokój?   Rosenthal   2017-12-01
Naród Narracji   Rosenthal   2017-08-18
Niepodważalne argumenty o ludach rdzennych   Fred Maroun   2017-08-16
Nasi druzyjscy sąsiedzi   Shapiro   2017-07-27
Przerywając ciszę, by ujawnić zbrodnię   Koraszewski   2017-06-12
Do pokoju przez prawdę: książka, która odważa się powiedzieć prawdę o Izraelu   Greenfield   2017-06-09
Przestańcie próbować ratować Izrael   Collins   2017-06-05
Czasami obraz wart jest więcej niż tysiąc słów   Fitzgerald   2017-05-26
Z takimi “syjonistami”, kto potrzebuje wrogów?   Yemini   2017-05-15
50 lat demonizacji i wypaczania prawdy     2017-05-12
Czy spotkał się pan z Chelsea Manning, Herrr Minister?   Yemini   2017-05-10
 Kogo obchodzi Izrael?   Koraszewski   2017-05-09
Dlaczego budują osiedla?   Tsalic   2017-03-21
To nie Izrael powoduje antysemityzm   Dershowitz   2017-03-02
Czy Żydzi są rdzennym ludem w ziemi Izraela? Oczywiście   Bellerose   2017-02-19
Patrząc z linii frontu   Stuart   2017-02-18
Tego dnia narodziła się izraelska demokracja   White   2017-02-17
Dlaczego organizacje pokojowe polegają na “alternatywnych faktach”?   Miller   2017-02-12
Dlaczego nas nienawidzą   Rosenthal   2017-01-27
Dyplomacja strachu, ambasada USA i jak Trump powinien odpowiedzieć na groźby palestyńskie     2017-01-14
Cywilizowani barbarzyńcy i niespodziewani przyjaciele     2017-01-06
316 mil do Aleppo. Lekcja dla Izraela   Collier   2016-12-30
Prawda jest opinią mniejszości   Rosenthal   2016-12-18
Czy Żydzi powinni przepraszać?   Żabotyński   2016-12-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk