Prawda

Poniedziałek, 8 marca 2021 - 00:56

« Poprzedni Następny »


Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się  

 


Tom Gross 2019-04-11


Po podliczeniu 97 procent głosów izraelski premier Benjamin Netanjahu wygląda na gotowego do zabezpieczenia sobie niezwykłej, rekordowej, piątej kadencji.

Mędrcy mówili, że wybory w Izraelu są zbyt wyrównane, by przewidzieć wynik, i pod wieloma względami były. Wygląda na to, że zarówno prawicowy Likud Netanjahu, jak jego główny rywal, centrowy sojusz Niebiesko-Białych zdobędą po 35 miejsc w 120 osobowym parlamencie izraelskim, Knesecie. Netanjahu ma jednak znacznie lepszą szanse na stworzenie koalicji z mniejszymi prawicowymi i religijnymi partiami.  


Nic nie jest jeszcze ostatecznie zdecydowane. Większość pozostałych trzech procent głosów to głosy żołnierzy i dyplomatów, którzy nie mieszkają w swoich okręgach. Policzenie ich potrwa do popołudnia i nadal mogą wpłynąć na to, która z małych partii wahających się wokół progu wyborczego, który wynosi 3,25% w systemie wyborczym proporcjonalnej reprezentacji w Izraelu, dostanie się do Knesetu. Niemniej jest prawdopodobne, że te głosy będą przechylały się na prawo i tylko jeszcze bardziej wzmocnią szanse Netanjahu na stworzenie rządu. 


Teraz należy do prezydenta Izraela, Reuvena Rivlina, wybranie, kto dostanie pierwszą możliwość na zestawienie koalicji. Mimo że Rivlin osobiście nie lubi Netanjahu (są zaciekłymi wrogami politycznymi wewnątrz Likudu) i Rivlin przy wielu okazjach podczas swojej prezydentury krytykował premiera. Z Likudem, który ma 26,3 procenta głosów i partią Niebiesko-Białych z wynikiem 26 procent, wydaje się, że Rivlin właściwie nie ma wyboru poza zwróceniem się do Netanjahu.


Ten wynik jest niezwykłym osiągnięciem Netanjahu. Jest to najlepszy wynik jego partii od wyborów 2003 roku (kiedy zdobyła 38 miejsc za Ariela Szarona) i jest najlepszy za rządów 69-letniego obecnie Netanjahu. W odchodzącym Knesecie Likud miał 30 miejsc, więc Netanjahu zdobył znacząco więcej głosów – i to mimo ogólnie bardzo wrogich mediów izraelskich oraz wiszących nad nim oskarżeń o korupcję, które wielu Izraelczyków odrzuca jako lewicowy spisek, by usunąć go ze stanowiska (w bardzo podobny sposób, w jaki wielu Amerykanów uważa, że oskarżenia wysuwane wobec Trumpa o zmowę z Rosjanami są upichconą przez media próbą usunięcia go ze stanowiska).


Dlaczego Bibi (jak często nazywają izraelskiego premiera zarówno jego zagorzali krytycy, jak wielbiciele) wypadł tak dobrze? Ci, którzy są wrodzy wobec Netanjahu, nie znoszą go, ubolewają nad jego osobowością, jego czasami podburzającym stylem, jego językiem.  


Dla większości Izraelczyków jednak odpowiedź jest prosta: gospodarka izraelska kwitnie; sytuacja bezpieczeństwa jest ogólnie dobra (mimo zawsze obecnych niepokojów) i bardzo niewielu Izraelczyków zginęło z powodu terroryzmu w porównaniu do poprzednich lat; Netanjahu ma znaczące osiągnięcia dyplomatyczne (nawiązał robocze stosunki z przywódcami USA, Rosji, Indii, Chin, Japonii i Brazylii, między innymi – włącznie z, co kluczowe, kilkoma przywódcami arabskimi); i poza często niezadowolonymi lewicowymi elitami izraelskimi, sprawy wyglądają dobrze.


Izrael jest 13 na liście najszczęśliwszych państw świata, według ostatnio opublikowanego UN World Happiness Report 2019. (W odróżnieniu od tego, Wielka Brytania zajmuje miejsce 15, USA 19, a Francja, Hiszpania i Włochy są jeszcze dalej na liście.) W zeszłym miesiącu Izrael otrzymał dziesiąte miejsce na liście najzdrowszych krajów - “Healthiest Country Index” (Ameryka jest na miejscu 35). A w zeszłym tygodniu, w najbardziej wszechstronnym badaniu tego rodzaju, pismo medyczne Lancet stwierdziło, że Izraelczycy mają najzdrowszą dietę na świecie, przed Francją, Hiszpanią i Japonią.  


Maleńki Izrael został czwartym krajem (po Rosji, USA i Chinach), który wysłał rakietę na księżyc. I Madonna ogłosiła w poniedziałek, że wystąpi z dwiema piosenkami na nadchodzącym Konkursie Piosenki Eurowizji w przyszłym miesiącu w Tel Awiwie – pierwszy raz, kiedy gwiazda tej wielkości zgodziła się wystąpić w Eurowizji.


Wyniki wyborów są jednak również niezwykłym osiągnięciem dla Benny’ego Gantza, byłego szefa armii, który wszedł do polityki w grudniu. (Ganz odszedł z armii w 2015 roku, a według izraelskiego prawa jest trzyletnie moratorium, podczas którego byli generałowie nie mogą wchodzić do polityki.) Gantz wygłosił pierwsze polityczne przemówienie pod koniec stycznia i jego koalicja Niebiesko-Białych została stworzona dopiero 21 lutego.  


To była dewastująca noc dla izraelskiej lewicy. Partia Pracy – partia wielu byłych premierów, włącznie z laureatami Nagrody Nobla, Icchakiem Rabinem i Szimonem Peresem – zdobyła tylko sześć miejsc (spadek z 19 w odchodzącym Knesecie). Wielu jej zwolenników głosowało jednak taktycznie na centrystę Gantza, ponieważ miał większe szanse na zastąpienie Netanjahu i mogą oni powrócić do Partii Pracy przy następnych wyborach.  


Czy więc te wyniki oznaczają, że Netanjahu stworzy ”bardzo prawicowy rząd” (jak przepowiadają media) z małymi szansami na pokój? Niekoniecznie.


Jak pisałem w zeszłym tygodniu, Netanjahu wie, że to może być jego ostatnia kadencja, a geostrategiczne warunki nadają się na inicjatywy pokojowe – szczególnie dlatego, że duża część świata arabskiego już po cichu nawiązuje stosunki z Izraelem. (Kilka dni temu nawet popierający Hamas Katar odegrał izraelski hymn narodowy i podniósł flagę Izraela, kiedy izraelski gimnastyk zdobył złoty medal – a byłoby to nie do pomyślenia jeszcze rok temu.)


Mimo twardej przedwyborczej retoryki sądzę, że Netanjahu zaakceptuje nadchodzący plan pokojowy Trumpa, który, nawet jeśli skłania się ku Izraelowi, nadal będzie wymagał od Izraela znaczących ustępstw.  

Śledziłem karierę Netanjahu od kiedy spotkałem go po raz pierwszy jeszcze jako nastolatek i zanim wszedł on do polityki – wydawca George Weidenfeld, ja i mój ojciec zjedliśmy z nim przedłużające się śniadanie w Nowym Jorku, kiedy Netanjahu był dyplomatą w misji Izraela przy ONZ w latach 1980. I dzisiaj znam niektórych kluczowych doradców Netanjahu.


Wbrew poglądom wielu innych obserwatorów sądzę więc, że Netanjahu może próbować stworzyć szerszą koalicję z Gantzem jako ministrem obrony lub wicepremierem. Będzie wówczas na znacznie silniejszej pozycji w kraju, by przełknąć ustępstwa, jakich plan Trumpa będzie wymagał od Izraela, bez polegania wyłącznie na twardo prawicowych partnerach w koalicji. 


A co z Palestyńczykami? Całkowicie nieustępliwy palestyński przywódca Mahmoud Abbas (obecnie w 15. roku swojej czteroletniej kadencji) od ponad dziesięciu lat odmawia choćby rozmawiania o pokoju i odrzucił wszystkie wcześniejsze plany pokojowe.


Nowy sondaż jednak, opublikowany wczoraj wieczorem przez Jerozolimski Ośrodek Mediów i Komunikacji (kierowaną przez Palestyńczyków organizację z dobrymi notowaniami w przeprowadzaniu sondaży) ujawnił, że 87 procent Palestyńczyków chce, by Abbas ogłosił wybory, 89 procent chce jego odejścia z urzędu, i tylko 6 procent popiera jeszcze bardziej nieustępliwego przywódcę Hamasu, Ismaila Haniję. Tak więc Abbas – jeśli chce pozostać jako przywódca – nie ma innego wyboru jak zaakceptować plan Trumpa i poprawić los swojej ludności, nawet jeśli nie otrzyma wszystkiego, czego chce.


Netanyahu heads for record fifth term, but may invite Gantz to join him  
 

10 kwietnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 


Tom Gross
 
Były korespondent gazety "Sunday Telegraph" w Jerozolimie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 185 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk