Prawda

Poniedziałek, 27 czerwca 2022 - 19:29

« Poprzedni Następny »


Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw


Mitchell Bard 2021-07-14

Widok Dzielnicy Żydowskiej (Starego Miasta) w Jerozolimie po jej zdobyciu przez Legion Arabski w 1948 roku.
Widok Dzielnicy Żydowskiej (Starego Miasta) w Jerozolimie po jej zdobyciu przez Legion Arabski w 1948 roku.

Ach, rozwiązanie w postaci dwóch państw, takie nieskomplikowane, takie eleganckie, takie nadzwyczaj sprawiedliwe. Gdyby tylko Palestyńczycy mieli jakiś inny cel w życiu niż wyłącznie zniszczenie Izraela.

 

J Street, to żydowskie propalestyńskie lobby, które oręduje za rozwiązaniem w postaci dwóch państw. Ich nazbyt uproszczony ogląd świata zwięźle pokazuje strona ich witryny internetowej nazwana By the Numbers. Nie ma tam żadnych źródeł dla podanych liczb, ale przeanalizujmy je.


Jedną z nich jest, że 42 procent Zachodniego Brzegu jest przeznaczona na żydowskie osiedlenie. Zakładając, że jest to informacja poprawna, no to co?  


W następstwie podpisanych przez Palestyńczyków Porozumień z Oslo, Izrael wycofał się z 40 procent Zachodniego Brzegu. Co do pozostałych 60 procent premier Icchak Rabin oznajmił: “Chcę wam przypomnieć, zobowiązaliśmy się… w Knesecie do nie likwidowania żadnego osiedla w ramach Tymczasowego Porozumienia, ani nie będziemy zamrażać budowy i naturalnego wzrostu”. Porozumienie nie zabrania ani nie ogranicza zakładania lub ekspansji żydowskich społeczności na Zachodnim Brzegu.

 

Drugą statystyką jest liczba nielegalnych placówek na Zachodnim Brzegu. J Street mówi, że jest ich 100. To jest sprawa wielokrotnie podnoszona w Izraelu; w rzeczywistości, jedna z tych placówek, Evyatar, została ewakuowana w zeszłym tygodniu – przynajmniej tymczasowo. W maju przedstawiono prawo legalizujące 70 placówek. Nie zostało uchwalone. Te placówki powstały wbrew prawu Izraela, nie wbrew Porozumieniu z Oslo.


J Street nie ma statystyk dotyczących liczby palestyńskich budynków nielegalnie zbudowanych na Zachodnim Brzegu, ani nie dba o to łamanie porozumienia pokojowego. Porozumienie z Oslo daje Izraelowi pełną kontrolę nad “Obszarem C” i każda budowa przez Palestyńczyków na tym obszarze bez izraelskiego pozwolenia jest nielegalna. W 2016 roku Unia Europejska sfinansowała co najmniej 91 nielegalnych budowli, a w 2017 roku kolejnych 57. W lipcu 2020 roku UE, Dania i Autonomia Palestyńska podpisały warte niemal 7 milionów dolarów porozumienie o zbudowaniu 16 projektów infrastruktury na „Obszarze C”, co podniosło wkład UE do ponad 18 milionów dolarów na 58 projektów.

 

J Street mówi, że jest125 osiedli i 600 tysięcy osadników na Zachodnim Brzegu i we wschodniej Jerozolimie. Według Statystyki Populacji Zachodniego Brzegu, 128 osiedli miało na początku roku 2021 populację liczącą 475 481 osób. Kolejne 23 społeczności z 325 tysiącami żydowskich mieszkańców żyje na Starym Mieście i we wschodnich dzielnicach Jerozolimy, które społeczność międzynarodowa uznaje za część Zachodniego Brzegu.

 

Dane J Street są problematyczne, ponieważ nie odpowiadają rzeczywistości, co więcej przez wliczanie wschodniej Jerozolimy, ta organizacja akceptuje stanowisko, że stolica Izraela jest okupowanym terytorium i powinna zostać podzielona.


Jest zaskakujące, że ta grupa tak bardzo pomniejsza rzeczywistą liczbę osadników, przy równoczesnym wysuwaniu fałszywego argumentu, że są oni przeszkodą dla pokoju. Wyjaśnienie może znajdować się w innej liczbie używanej przez tę grupę, która prawdopodobnie najbardziej odzwierciedla ich nadmiernie uproszczone podejście do tej sprawy. Według J Street, 50 procent Izraelczyków, żyjących na terenach, które prawdopodobnie staną się częścią palestyńskiego państwa w przyszłym porozumieniu pokojowym, zgodziłaby się dobrowolnie przenieść do Izraela właściwego, jeśli otrzymają rekompensatę.  


Nie jestem pewien, czy ta liczba pochodzi z sondażu J Street, któremu nie ufałbym, ale jedyne sondaże, jakie znalazłem pokazują zupełnie inne wyniki.


Sondaż
 z 2007 roku opinii osadników w 60 najbardziej odległych (i najbardziej radykalnych) osiedlach pokazuje, że 37 procent zaakceptowałoby rekompensatę w zamian za dobrowolną ewakuację; 25 procent powiedziało, że „czynnie sprzeciwialiby się” ewakuacji ich osiedli. Proszę pamiętać, że wówczas było poniżej 300 tysięcy osadników (z wyłączeniem Jerozolimy).  


Spośród tych, którzy nie byli skłonni przenieść się, 65 procent powiedziało, że na ich stanowisko wpłynęło wycofanie się z Gazy. To było wtedy, kiedy Hamas przechwycił panowanie nad Gazą i przed eskalacją ataków rakietowych, która doprowadziła do „Operacji Płynny Ołów” w grudniu 2008 roku oraz tysięcy rakiet wystrzelonych później na Izrael. W owym czasie osadników bardziej niepokoił sposób przeprowadzenia ewakuacji z Gazy i traktowanie osadników przez rząd po wycofaniu się niż możliwość, że Zachodni Brzeg stanie się Hamastanem.


W kwietniu 2008 roku, kiedy premier Ehud Olmert rozważał jednostronne wycofanie się,  przedstawiono ustawę o rekompensacie dla osadników, którzy dobrowolnie opuszczą swoje domy. Podobnie jak J Street, sponsorzy tej propozycji twierdzili, że aż 50 procent osadników zgodziłoby się na odejście. We wrześniu 2008 roku wicepremier Haim Ramon przedstawił jednak gabinetowi sondaż, który wskazywał, że tylko 18 procent, czyli 11 tysięcy z 61 tysięcy osadników żyjących wówczas na wschód od bariery bezpieczeństwa zgodziłaby się na przeniesienie w zamian za finansową rekompensatę.  

 

Dwa lata później sondaż pokazał, że z 80 tysięcy osadników mieszkających w izolowanych osiedlach tylko 16 procent byłoby skłonnych przenieść się, a według sondażu z 2014 roku z 95 tysięcy Żydów, którzy żyli poza barierą bezpieczeństwa Izraela, 40 procent powiedziało, że odmówiliby odejścia, nawet gdyby Izraelczycy wypowiedzieli się w referendum za utworzeniem palestyńskiego państwa na Zachodnim Brzegu.  

 

Popatrzmy także na sondaż z 2015 roku sponsorowany przez Begin-Sadat Center for Strategic Studies, który pokazał, że połowa żydowskich Izraelczyków uważa, że izraelscy cywile powinni wrócić do Gazy.

 

Propalestyńskie lobby oręduje za etniczną czystką Żydów z ich historycznej ojczyzny. Ilu Żydów trzeba by usunąć?


Większość planów pokojowych zakłada, że Izrael zaanektuje duże bloki osiedli, które obejmują 75 do 80 procent osadników. Problem polega na tym, że tylko 71 procent Żydów mieszka dzisiaj w tych blokach. To znaczy, że Izrael musiałby usunąć z grubsza 140 tysięcy Żydów z ich domów. Nawet jeśli odsetek w blokach sięgnąłby 80 procent, nadal trzeba by było ewakuować ponad 90 tysięcy Żydów. To nie obejmuje 325 tysięcy Żydów, których Palestyńczycy chcą usunąć z wschodniej Jerozolimy.  


Zvika Krieger pisał w “Atlantic” w 2012 roku, że “zabranie ponad 100 tysięcy Żydów z Zachodniego Brzegu byłoby prawdopodobnie najbardziej praktycznie i politycznie trudnym elementem porozumienia”.  

 

Tak myślisz?


Zgódźmy się na moment z tą fantazją. J Street dostarcza informację o 300 milionach dolarów, jakie rocznie wydaje rząd izraelski na finansowanie osiedli. To jest około 630 dolarów rocznie na osadnika. Przypuszczalnie ta liczba jest przedstawiona, żeby zasugerować, że czystka etniczna Żydów jest pożądana, ponieważ Izrael oszczędzi pieniądze.


Pomijając emocjonalny koszt zmuszenia tysięcy Żydów do opuszczenia ich domów i rozłamu, jaki spowodowałoby to w izraelskim społeczeństwie, spójrzmy na koszt ekonomiczny.


Koszt
 wycofania się z Gazy wynosił co najmniej 1,3 miliarda dolarów. To były wydatki na rekompensatę za ewakuację, wartość domów, ziemi i przedsiębiorstw, zasiłki dla bezrobotnych, zastąpienie synagog. Jeśli te dane są poprawne, koszt na osadnika wynosił 165 tysięcy dolarów. W dodatku oceniano, że Siły Obronne wydały 500 milionów na usunięcie z Gazy baz i wyposażenia.  

 

Żydzi na Zachodnim Brzegu prawdopodobnie żądaliby więcej pieniędzy niż otrzymali Żydzi z Gazy. Powiedzmy, że przeciętnie koszt na osadnika wynosi 200 tysięcy dolarów. Koszt zrekompensowania 90 do 140 tysięcy Żydów wynosiłby między 15 a 23 miliardy dolarów czyli około 11 do 18 procent budżetu Izraela. Dodajmy Żydów z Jerozolimy i dochodzimy do 83-93 miliardów dolarów, olbrzymie 65 do 72 procent budżetu. Żadne z tych oszacowań nie obejmuje kosztu przeniesienia zasobów IDF.


W ostatecznym rachunku koszty są nieistotne, ponieważ Palestyńczycy nie są zainteresowani w pokoju za żadną cenę.


Two-state simpletons

JNS. Org., 7 lipca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMitchell Geoffrey Bard


Amerykański analityk polityki zagranicznej, redaktor i autor, który specjalizuje się w polityce USA – Bliski Wschód. Jest dyrektorem wykonawczym organizacji non-profit American-Israeli Cooperative Enterprise i dyrektorem Jewish Virtual Library. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 249 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk