Prawda

Poniedziałek, 27 czerwca 2022 - 18:59

« Poprzedni Następny »


Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej


David E. Bernstein 2021-07-09

Uczestniczki 180 kursu pilotów wojskowych Izraelskich Sił Lotniczych przed wręczeniem dyplomów 25 czerwca 2020. Źródło: Biuro rzecznika IDF.

Uczestniczki 180 kursu pilotów wojskowych Izraelskich Sił Lotniczych przed wręczeniem dyplomów 25 czerwca 2020. Źródło: Biuro rzecznika IDF.Po wydarzeniach takich jak niedawna wojna Hamasu z Izraelem, ludzie w sposób nieunikniony zadają pytanie, dlaczego stosunkowo niewielkie potyczki z udziałem Izraela przyciągają tak wiele uwagi świata, podczas gdy stokrotnie bardziej krwawe i geopolitycznie ważniejsze konflikty ledwo powodują poniesienie brwi świata.


Myślę, że odpowiedź jest oczywista, choć rzadko prezentowana: wielu ludzi – włącznie z wieloma żydowskimi i chrześcijańskimi syjonistami – urzeka to, że Żydzi mają wreszcie  suwerenne  państwo i militarną siłę. Jednak suwerenność i siła Izraela napawają odrazą znacznie większe masy ludzi.


Zacznijmy od tego, że tradycyjna katolicka teologia zakładała, że Żydzi są skazani na wędrowanie po ziemi, bezpaństwowi i bezdomni, jako kara za odrzucenie Jezusa. Widok Żydów panujących w Ziemi Świętej nad chrześcijanami i muzułmanami jest pigułką trudną do przełknięcia i Kościół katolicki potrzebował dziesięcioleci, by zacząć udawać, że się z tym pogodził. Choć Kościół mówi, że pogodził się z tym, wielu tradycyjnych chrześcijan zgłasza swój sprzeciw.


Tymczasem bardziej liberalni chrześcijańscy teolodzy pozostają przywiązani do koncepcji, że męczeństwo (jak to przecierpiane przez Jezusa), jest najwyższą cnotą. Ci liberałowie przyznają i żałują niesprawiedliwych cierpień przez wieki zadawanych Żydom w chrześcijańskim świecie. Jednak widzą to cierpienie jako pewien symbol, z Żydami jako męczennikami za grzechy chrześcijan, tak jak Jezus był męczennikiem za grzechy świata.


Koszmar Holocaustu skłaniał do przypisania Żydom nowej roli: mieli używać swojego męczeństwa, by stać się proroczym głosem na rzecz pokoju, wręcz pacyfizmu, i pracować dla zbawienia ludzkości. Zdecydowanie nie było ich rolą zbudowanie potężnego państwa z potężną armią, zdolną do dokonywania militarnych czynów. Żydzi, odmawiający roli ofiary, są – jak na ironię – postrzegani jako zdrada chrześcijańskich ideałów. Dlatego też chrześcijańscy krytycy Izraela tak często oskarżają Żydów, że nie nauczyli się niczego z Holocaustu; dla nich Holocaust jest opowieścią o chrześcijańskim grzechu i możliwym odkupieniu przez działania ofiar; los żydowskiego narodu jako narodu jest w najlepszym przypadku nieistotny.


Co ciekawe, wielu żydowskich lewicowców znajduje się w podobnej ideologicznej łodzi jak chrześcijańscy liberałowie, chociaż podstawy są marksistowskie zamiast chrześcijańskich. Od kiedy powiedział to sam Karol Marks, istnieje silny nurt lewicowej myśli, która twierdzi, że Żydzi nie są żadną grupą etniczną, a jedynie żałosnymi azjatycko-europejskimi nomadami, którzy zaistnieli jako grupa tylko po to, by służyć interesom klasowym najpierw feudalnych władców, a potem kapitalistów. Nie mają ani uprawnionej religii (żadna religia nie jest uprawniona), ani uprawnionej kultury (bo Żydzi), ani żadnego prawa do samostanowienia.   


Nie mając żadnego innego prawomocnego powodu istnienia, jedynym sposobem dla Żydów do uzasadnienia ich dalszej egzystencji jako kolektywu jest użycie ich żydowskiego doświadczenia niesprawiedliwości jako powodu do działań w różnych ruchach wyzwolenia – jak długo nie obejmuje to żydowskiego ruchu wyzwolenia – syjonizmu. Żydowski nacjonalizm jest wyłącznie reakcyjnym nacjonalizmem opartym na głupim sentymentalizmie lub, co gorsza, rasistowską koncepcją żydowskiej wyższości. Dlaczego właściwie żydowska solidarność jest rasistowska, ale solidarność żadnej innej grupy etnicznej nie jest, nigdy nie zostaje wyjaśnione, ale co najmniej znaczy to, że Izrael nie ma żadnego prawa do prawomocnego użycia siły w samoobronie, ponieważ sam Izrael nie może być prawomocny.  


W świecie muzułmańskim dominującą narracją jest to, że Mahomet po okazaniu militarnej sprawności przez zmasakrowanie miejscowych żydowskich plemion w Arabii, łaskawie pozwolił Żydom na pokojowe życie pod arabską suwerennością. Według zaakceptowanego mitu, Żydzi i muzułmanie żyli potem w cudowniej harmonii pod muzułmańskimi rządami przez kolejne tysiąc dwieście lat, aż zakłócił to syjonizm.


W efekcie niepodległość i militarna potęga Izraela uderza w dwa spokrewnione mity. Jednym jest, że muzułmańskie rządy nad żydowskimi dhimmi było dobrotliwe i dlatego Żydzi bliskowschodni nie mieli powodu do starania się i otrzymania niezależności. Drugim jest, że muzułmanie jako faworyzowana przez Boga grupa religijna, zawsze będą panować nad Żydami, a nie odwrotnie. Widok żydowskiej armii raz za razem pokonującej muzułmańskich przeciwników (w odróżnieniu od zwycięstw Mahometa nad Żydami w Koranie), destabilizuje światopogląd wielu muzułmanów.


Ponadto, Mahomet rozpoczął swoje imperium na ograniczonym terytorium i z małą armią, by szybko rozszerzyć je na niemal cały Bliski Wschód i Afrykę Północną. Niewątpliwie istnieje wśród nich ukryty strach, że Izrael jest zaledwie czubkiem góry lodowej żydowskiego ekspansjonizmu. Jest to, oczywiście, niezrozumienie syjonizmu i judaizmu, ale przeciętny muzułmanin niewiele wie o judaizmie. Jest więc dla muzułmanów naturalne zakładanie, że judaizm jest tak ekspansjonistyczny i uniwersalistyczny jak islam.


Wreszcie, warto zanotować, że antyizraelskie pomysły nie wyłoniły się spontanicznie, ale są produktami sponsorowanych przez państwa antysemickich kampanii, które trwały przez dziesięciolecia, a prowadziły je Watykan, carska Rosja, nazistowskie Niemcy, ZSRR i rozmaite arabskie i muzułmańskie państwa. Propaganda ZSRR odrzucająca Izrael jako nielegalne kolonialne państwo założone przez “syjonistów”, którzy nie mają żadnego prawa do reprezentowania narodu żydowskiego, miało szczególnie długotrwały wpływ na światową opinię publiczną. Młodzi lewicowcy powtarzają dzisiaj slogany organów sowieckiej propagandy, takich jak “Izwiestia” i “Prawda” sprzed pięćdziesięciu lat i nie są nawet świadomi tego, skąd pochodzą te slogany.  


Najważniejszym wnioskiem z tego wszystkiego jest to, że krytyki użycia przez Izrael siły wojskowej nie da się zmniejszyć przez zmianę “zachowania” Izraela. Podstawowym źródłem krytyki nie jest to, jak Izrael używa siły, ale ideologicznie podbudowana odraza wobec faktu, że Żydzi w ogóle używają siły militarnej poprzez swoje własne, suwerenne państwo. Dlatego też, kiedy krytycy Izraela twierdzą, że Izrael używa “nieproporcjonalnej” siły, nigdy nie daje się ustalić, jaki poziom siły zaakceptowaliby ci krytycy. Skoro dla nich odrażające jest samo istnienie Izraelskiej Armii Obronnej, a Izrael jest uznany za z samej natury nielegalny, żadne użycie siły nie będzie do zaakceptowania.  


Israel’s Critics are Repulsed by Jewish Sovereignty and Military Power

Times of Israel, 4 lipca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaDavid E. Bernstein

 

Amerykański profesor prawa, wykładowca konstytucjonalizmu w Antonin Scalia Law School, na George Mason University.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 249 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk