Prawda

Środa, 20 października 2021 - 08:55

« Poprzedni Następny »


Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?


Elder of Ziyon 2019-11-08


Haaretz” opublikował fascynujący artykuł o wsparciu, jakie rząd Netanjahu daje arabskiej mniejszości Izraela, czego zachodnie media są zwyczajnie nieświadome (poza kilkoma blogerami...)


W Haaretz czytamy:


Ron Gerlitz mówi, że nigdy nie zapomni dramatycznego tygodnia pod koniec 2015 roku.  Kilka miesięcy wcześniej, jako koordynator żydowsko-arabskiej organizacji non profit, Sikkuy – Stowarzyszenie Popierania Obywatelskiej Równości, otrzymał wezwanie do Ministerstwa Finansów. Poinformowano go, że ministerstwo przeprowadziło wszechstronne, tajne badanie o budżetowej dyskryminacji arabskich społeczności w Izraelu, którą chce się zająć. Rozwiązaniem będzie plan skierowany na wyrównanie nakładów z budżetu rządu w bezprecedensowy sposób. Nie miała to być jednorazowa wypłata dla społeczności arabskich, jak to robiono w przeszłości, ale fundamentalna zmiana mechanizmów finansowania, żeby populacje otrzymywały sprawiedliwą, proporcjonalną część wsparcia w  dziedzinach, takich jak transport publiczny, ale znacznie większą niż proporcjonalna w kilku innych dziedzinach jako część procesu akcji afirmacyjnej.

...
Rząd spotkał się 27 grudnia 2015 roku, żeby przegłosować ten projekt, znany formalnie jako Rezolucja Nr 922: pięcioletni Plan Rozwoju Ekonomicznego Sektora Arabskiego. Grunt był przygotowany. Ale tego ranka hebrajska edycja ”TheMarker” opublikowała artykuł zatytułowany Prawicowy rząd zaangażowany w największy jak dotąd plan dla arabskiej społeczności – 15 miliardów szekli. Ministrowie Likudu wycofali poparcie, zaniepokojeni tym, co mogą powiedzieć ich wyborcy.

Sponsorzy rezolucji obstawali przy swoim i nad poprawioną wersją projektu głosowano trzy dni później, 30 grudnia. Również ta wersja nie przeszła z powodu żądań kilku ministrów, by uwarunkować jakąkolwiek akcję afirmacyjną dla izraelskich Arabów od wykonywania przez nich służby narodowej. Levy, Saif, Gerlitz i sam Benjamin Netanjahu niemal zrezygnowali, niemniej premierowi udało się zwołać gabinet raz jeszcze, tego samego popołudnia. To było trzecie takie spotkanie w ciągu tygodnia na ten sam temat – coś, co zazwyczaj zdarza się tylko w czasach wojny.  

Dzisiaj 46-letni Gerlitz, który w zeszłym miesiącu zakończył pracę w Sikkuy, mówi, że jest pewien, że Netanjahu naprawdę chciał doprowadzić zatwierdzenia tej rezolucji, ponieważ zwołał dwa dodatkowe posiedzenia gabinetu, aż wreszcie zatwierdzili to – bez klauzuli o służbie narodowej.

“To było nadzwyczajne – mówi. - Netanjahu mógł ustąpić wobec sprzeciwu ministrów i nie uchwalać tego planu, odłożyć go do dalszych dyskusji na rok 2016, dokonać w nim olbrzymich zmian lub uwarunkować jego uchwalenie od włączenia najrozmaitszych żądań wobec Arabów. Niemniej upierał się przy przepchnięciu go właściwie bez warunków, tak jak przedstawił go wydział budżetowy ministerstwa finansów. Ludzie, którzy byli na tych posiedzeniach gabinetu rządowego, mówią, że przeciwnicy planu dużo krzyczeli. ‘Takiego przedszkola nie widziałem od ponad 60 lat’  – powiedział Netnajahu do ministrów sprzeciwiających się tej inicjatywie”.  

To jest Netanjahu, pchający plan pomocy Arabom wbrew własnej partii – i osiągający w końcu jednogłośne zatwierdzenie planu.  

Czy to brzmi jak Bibi, o którym czytamy w mediach?

I ta inicjatywa dała konkretne rezultaty:

...Przez ostatnich siedem lat, według Centralnego Biura Statystycznego, liczba arabskich studentów na uniwersytetach i uczelniach w Izraelu wzrosła o 80 procent. Przez pięć lat liczba Arabów studiujących informatykę i liczba arabskich studentów na studiach magisterskich (we wszystkich dziedzinach) skoczyły o 50 procent, podczas gdy liczba arabskich doktorantów wzrosła o 60 procent. 

W ostatnim dziesięcioleciu liczba Arabów pracujących w dziedzinach najnowocześniejszych technologii zwiększyła się 19-krotnie, a jedną czwartą wśród nich stanowią kobiety. Ocenia się, że do roku 2020 Arabowie będą stanowić 10 procent zatrudnionych w branży high-tech, zdaniem Tsofen, organizacji, która służy jako łącznik między tą społecznością a pracodawcami w dziedzinach nowoczesnej technologii w Izraelu. Odsetek arabskich lekarzy w Izraelu wspiął się z 10 procent w 2008 roku do 15 procent w 2018 roku. 21 procent wszystkich lekarzy-mężczyzn w Izraelu jest Arabami, według danych Ministerstwa Zdrowia. Instytucje edukacyjne w społeczności arabskiej uzyskują bezprecedensowy poziom finansowania – włącznie z 130 milionami szekli (37 milionów dolarów) na programy nieformalnej edukacji. Ponadto, transport publiczny wreszcie dociera do małych miast arabskich tak, że Bank Izraela oświadczył niedawno, że luka w dostępie do takiego transportu między żydowskimi i arabskimi miejscowościami o populacji ponad 20 tysięcy znacznie zmalała.   

Dlaczego człowiek, co do którego większość ludzi Zachodu jest pewna, że jest rasistą, miał robić coś takiego? Artykuł podaje kilka hipotez:  

Są rozmaite opinie o tym, dlaczego Netanjahu popierał ten plan, pyta Gerlitz: “Może po prostu dbał o ekonomiczne interesy Izraela. Może było dla niego ważne zgodzenie się z  Kahlon, Gamliel i ludźmi z ministerstwa finansów, jeśli chciał zrównoważyć negatywny wpływ antyarabskiego podżegania, żeby sprawy nie wyrwały się spod kontroli”.

Albo też jest inna możliwość, której ”Haaretz” i lewica nie potrafią pojąć.

Może Netanjahu wcale nie jest rasistą. Może jest moralnym człowiekiem, który chce widzieć silny Izrael z kwitnącą arabską mniejszością.

Rasista nie robiłby po cichu rzeczy, żeby pomóc ludziom, których nienawidzi. Wsparcie Bibi dla arabskich społeczności było robione bez tego, by media o tym wiedziały, a powyższa historia pokazuje, co stało się, kiedy zostało to ujawnione – ujawnienie okazało się przeszkodą do zrealizowania planu, ponieważ niektórzy ludzie w koalicji Bibi istotnie są nastawieni niechętnie wobec Arabów.

Co doprowadza nas do prawdziwej odpowiedzi.

Netanjahu ma wizję siły i bezpieczeństwa Izraela na następne sto lat. To jest i to był jego nadrzędny cel. Nie może osiągnąć tego celu bez wygrania wyborów – opozycyjne partie po prostu nie podzielają jego strategicznej wizji (jeśli w ogóle mają jakąś wizję).

Dla wygrania wyborów Bibi musi czasami apelować do mniej liberalnych elementów w swojej partii i w społeczeństwie izraelskim. Jeśli nie wygra, to jego zdaniem przegrywa Izrael.

Rzekomy ”rasizm” Bibi jest publiczny – nie dba zupełnie o to, czy ludzie myślą, że jest rasistą, ponieważ jeśli nie wygra, nic nie może zrobić, by pomóc Izraelowi. Jego prawdziwe postawy wobec Arabów ujawniają się w tym, co robi za kulisami, a początek artykułu w „Haaretz” pokazuje, że zrobił dużo więcej, by pomóc arabskiej społeczności w Izraelu, niż jakikolwiek poprzedni premier z prawa czy z lewa.  

Netanjahu jest politykiem i przez ostatnich dziesięć lat był bardzo dobrym politykiem. Jego polityczne instynkty są tym, co pomaga mu realizować jego wizję Izraela. Jego wizją Izraela jest państwo, w którym Arabowie są traktowani jak równi i otrzymują te same możliwości co Żydzi w żydowskim państwie.

Z pewnością jest to lepsze wyjaśnienie niż te, jakie proponują w artykule. 

W 2016 roku Bibi odwiedził arabską szkołę i dał radę uczniom z pierwszej klasy:

 Pamiętam, kiedy sam poszedłem do pierwszej klasy; byłem bardzo podniecony. To było podniecające. Na tablicy były słowa: „Witajcie, pierwszoklasiści”. Zabrało mi trochę czasu, zanim byłem w stanie przeczytać te słowa. Potem było „Witajcie drugoklasiści” i „Witajcie trzecioklasiści” – i tak to szło dalej, i to właśnie was czeka. Chłopcy i dziewczynki, chcę, żeby każdy z was zrobił dwie rzeczy: po pierwsze, uczył się. Po drugie, bądźcie dobrymi dziećmi. Słuchajcie waszych rodziców i waszych nauczycieli. Chcę, żebyście mnie posłuchali, bo chcę, żebyście uczyli się – uczyli się pisać, uczyli się czytać, uczyli się hebrajskiego, arabskiego i angielskiego. Chcę, żebyście uczyli się matematyki. Chcę, żebyście uczyli się nauk ścisłych. Chcę, żebyście uczyli się historii –historii narodu żydowskiego i historii waszej społeczności.  Chcę, żebyście uczyli się prawdy, a prawda mówi, że naszym losem jest wspólne życie. Chcę, żebyście zostali lekarzami, naukowcami, pisarzami i byli wszystkim tym, czym chcecie być – i czym jesteście w stanie być. Chcę, żebyście byli lojalnymi obywatelami, zintegrowanymi w państwie Izrael; to jest wasze państwo. Jestem naprawdę zachwycony wami. Uczcie się dobrze. Idźcie do domu i róbcie to, co wasi rodzice wam mówią. Życzę wam sukcesu.

To jest prawdopodobnie najdokładniejszy obraz pragnienia Netanjahu dla Arabów w Izraelu, jaki kiedykolwiek został napisany.

 

How to explain "racist" Netanyahu's unprecedented support of Arabs?

Elder of Ziyon, 1 listopada 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Elder of Ziyon
Znany amerykański bloger, doskonały obserwator mediów, który wielokrotnie zmuszał amerykańskie media do zmieszczania sprostowań po kłamliwych publikacjach o Izraelu.     


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Szkoda chłopa, szkoda nas... Marek Eyal 2019-11-08


Syjonizm

Znalezionych 220 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk