Prawda

Czwartek, 29 wrzesnia 2022 - 22:04

« Poprzedni Następny »


Dylemat więźniów


Liat Collins 2022-07-10

Surfingowcy biorą udział w proteście w Aszdod w czerwcu 2020 r., wzywając do uwolnienia Izraelczyków i ciał żołnierzy IDF przetrzymywanych w niewoli przez Hamas. W tym czasie rodzina Hiszama al-Sajeda nie chciała rozgłosu.(zdjęcie: OLIVIER FITOUSSI/FLASH90)

Surfingowcy biorą udział w proteście w Aszdod w czerwcu 2020 r., wzywając do uwolnienia Izraelczyków i ciał żołnierzy IDF przetrzymywanych w niewoli przez Hamas. W tym czasie rodzina Hiszama al-Sajeda nie chciała rozgłosu.

(zdjęcie: OLIVIER FITOUSSI/FLASH90)W tygodniu, kiedy Hamas postawił w centrum uwagi temat Izraelczyków, których trzyma w niewoli, powstał rozdzierający dylemat. W wyraźnym akcie wojny psychologicznej organizacja terrorystyczna opublikowała we wtorek [28 czerwca] nagranie wideo izraelskiego Beduina Hiszama al-Sajeda z maską tlenową na twarzy i wyglądającego na bardzo chorego. Przypominało to, że Hamas przetrzymuje również więźnia Averę Mengistu, Izraelczyka etiopskiego pochodzenia, a także ciała dwóch zabitych żołnierzy, wyniesione przez tunel terrorystyczny w operacji Ochronny Brzeg w 2014 roku.

W przeciwieństwie do porucznika Hadara Goldina i sierżanta Orona Szaula, uważanych za zmarłych, Sajed i Mengistu prawdopodobnie żyją, mimo że nie słyszano o nich od czasu przekroczenia granicy Gazy, Mengistu w 2014 roku i Sajed w następnym roku. 


Z wyraźnym naruszeniem prawa międzynarodowego nie tylko są oni przetrzymywani wbrew ich woli, ale Hamas nawet nie pozwala na wizyty Czerwonego Krzyża. Fakt, że pierwszą oznaką życia Sayeda było jego sfilmowanie w stanie bliskim śmierci, był celowy – kolejna okrutna broń w arsenale wojny psychologicznej.


Rozgłos w przypadku jeńców Hamasu jest, z punktu widzenia Izraela sytuacją, w której cokolwiek zrobi pogorszy sprawę. Im więcej uwagi poświęca się więźniom, tym wyższa cena, jakiej Hamas może żądać w zamian za informacje o nich i ewentualne uwolnienie. 


Hamas wygrywa tak czy inaczej. Chociaż to ta wspierana przez Iran grupa przetrzymuje dwóch obywateli Izraela, Izrael będzie uważany za odpowiedzialny za ich los. Im gorsza będzie ich sytuacja, tym bardziej Izrael będzie obwiniany za to, że nie zrobił wystarczająco dużo, aby ich odzyskać. Sajed i Mengistu nie znaleźli się na czołówkach gazet, jak żołnierz IDF Gilad Schalit podczas swojej ponad pięcioletniej niewoli w kazamatach Hamasu. Schalit, również uprowadzony przez tunel terrorystyczny, został ostatecznie zwrócony w 2011 roku w zamian za ponad 1000 więźniów, w większości Palestyńczyków i skazanych Arabów izraelskich. Wielu z uwolnionych więźniów powróciło później do terroryzmu. Trauma wymiany Schalita jest jednym z powodów, dla których Izrael nie chce ponownie zapłacić tak wysokiej ceny.


Zrzut z ekranu z wideo Hamasu z Hiszamem al-Sajedem
Zrzut z ekranu z wideo Hamasu z Hiszamem al-Sajedem

Istnieją również fundamentalne różnice między sposobem, w jaki Izraelczycy odnoszą się do żołnierzy uprowadzonych podczas służby dla swojego kraju, a przypadkami Sajeda i Mengistu, którzy mają problemy psychiczne i weszli do Gazy z własnej woli. 


Niezwykłe dla Hamasu było opublikowanie materiału wideo z Sajedem bez żądania czegoś w zamian. Już to samo rodzi pytania nie tylko o to, dlaczego, ale dlaczego teraz? 


Hamas powiedział, że byłby skłonny uwolnić Sajeda w zamian za palestyńskich więźniów w izraelskich więzieniach, którzy są chorzy. To chory żart. Obywatele przetrzymywani wbrew ich woli, bez kontaktu z rodzinami i światem zewnętrznym, nie mogą być porównywani do groźnych więźniów należących do organizacji terrorystycznej. Nie ma żadnego podobieństwa ani tego, kim są, ani warunków, w jakich są przetrzymywani. Hańba zazwyczaj tak hałaśliwym organizacjom praw człowieka za to, że nie prowadzą aktywnej kampanii na rzecz uwolnienia przez Hamas dwóch uwięzionych Izraelczyków z problemami psychiatrycznymi. Gdzie jest śledztwo ONZ, kiedy naprawdę go potrzeba?


Publikując materiał filmowy, Hamas prawdopodobnie chce ponownie umieścić temat wymiany w świetle reflektorów mediów. Być może po części motywują go izraelskie wybory. Mogą myśleć, że mają większe szanse na przeforsowanie umowy z Jairem Lapidem jako premierem w nadchodzących miesiącach, zamiast czekać do wyborów, nie wiedząc, kto będzie zasiadał w kancelarii premiera. 


Kiedy Ezra Sa'ar, były przedstawiciel Szin Bet zaznajomiony z tematem, przemawiał w środę w programie Kalmana Libermana w radio Reszet Bet, ostrzegł przed manipulacjami Hamasu. Hamas chce maksymalnych korzyści z przetrzymywania izraelskich więźniów, powiedział. Ukrywanie ich przez lata to skomplikowana i kosztowna sprawa. Nie ma sensu przetrzymywać jeńców bez zysku. Są środkiem do celu, powiedział Sa'ar. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku Sajeda i Mengistu, którzy nie zostali aktywnie porwani, ale sami wpadli w otwarte ramiona Hamasu. 


Jest prawdopodobne, że stan zdrowia Sajeda pogorszył się i jest zły, niemniej jednak fakt, że Hamas kładzie nacisk na trudną sytuację Sajeda, a nie Mengistu, może służyć innemu celowi.


„Hamas jest bardzo racjonalny - powiedział Sa'ar. - Umie grać na najbardziej wrażliwych strunach w izraelskim społeczeństwie”. Możliwe, że organizacja terrorystyczna ma nadzieję, że Beduini z Negewu wywrą presję na południową gałąź Ruchu Islamskiego – reprezentowaną w odchodzącej koalicji przez Ra'am-Zjednoczoną Listę Arabską Mansoura Abbasa – co z kolei wywrze presję na rząd. 


Wojna psychologiczna


Ilekroć pojawia się temat wojny psychologicznej, zwracam się do dra Rona Schleifera, który napisał książkę na ten temat, a właściwie więcej niż jedną książkę. Schleifer ze Szkoły Komunikacji Uniwersytetu Ariel jest przyjacielem i byłym kolegą z roku z czasów studenckich na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. 


„Z perspektywy wojny psychologicznej głównym celem uprowadzenia Schalita było zaszokowanie społeczeństwa izraelskiego” – mówi Schleifer. „Ustalone wtedy zasady są teraz wdrażane. Zawsze muszą dać wrogowi coś, o co może się martwić. Kiedy temat zniknie z publicznej świadomości, muszą upewnić się, że pojawi się ponownie”.


Schleifer mówi, że odciski palców Iranu są w tej wojnie psychologicznej widoczne. „Celem jest wprawienie Izraela w zakłopotanie, zarówno rządu, jak i izraelskiego społeczeństwa”. 


„Mówią, że nawet z Mosadem, IDF i jednostką wywiadowczą 8200 oraz Szin Bet, Izrael nie może znaleźć kogoś przetrzymywanego około 40 minut jazdy od Tel Awiwu. To jest żenujące. Ma również na celu powiedzenie Izraelowi i izraelskiej opinii publicznej: ‘Cała wasza broń i technologia nie oznaczają, że możecie nas pokonać’”.


„Zawstydzanie Izraela w ten sposób jest genialne” – mówi Schleifer. Psuje to wizerunek Izraela nie tylko z humanitarnego punktu widzenia, ale szkodzi reputacji jego służb bezpieczeństwa i zdolności wywiadowczych.


Hamas jest oczywiście również zainteresowany próbami wywołania podziałów w izraelskim społeczeństwie. W tym przypadku może to być próba pokazania, że Izrael nie dba tak samo o dwóch jeńców z mniej faworyzowanych środowisk, jak o swoich zaginionych żołnierzy.


„Hamas chce pogłębić „palestynizację” izraelskich Arabów – mówi Schleifer. - Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest zawstydzenie kraju i powiedzenie Beduinom, że Izrael nie dba o nich jako obywateli Izraela”.


W długofalowej kampanii public relations podstawowa zasada brzmi: musisz utrzymać temat w centrum uwagi, mówi Schleifer. „Musisz upewnić się, że temat pozostaje na porządku dnia”.


Tu leży samo sedno dylematu. Umieszczenie tematu w centrum uwagi podnosi cenę. 

„Niezależnie od tego, czy Sajed przeżyje, czy umrze, z punktu widzenia Hamasu będzie to sukces”.

Dr Ron Schleifer

To wideo jest częścią perwersyjnej wojny, w której rywalizuje się o uwagę. Film Hamasu doprowadził do wznowienia dyskusji na temat ceny wymiany więźniów oraz tego, czy lub jak rząd powinien rozmawiać z Hamasem, przynajmniej na ten temat.


Hezbollah, kolejna irańska marionetka, niewątpliwie patrzy i uczy się, tak samo jak nauczył się od Hamasu budowania tuneli terroru, które przechodzą pod granicą.   


Poseł do Knesetu Tzachi Hanegbi opowiedział mi kiedyś historię o swojej zmarłej matce, Geuli Cohen, twardogłowej prawicowej parlamentarzystce. Kiedy Hanegbi służył w pierwszej wojnie libańskiej, zapytano ją, co by zrobiła, gdyby jej syn dostał się do niewoli. Jej odpowiedź brzmiała: „Jako matka byłabym przed Kancelarią Premiera z megafonem 24 godziny na dobę, wzywając rząd do zrobienia wszystkiego, co byłoby potrzebne, aby uzyskać jego zwolnienie. Jako członek Knesetu siedziałabym w Kancelarii Premiera i mówiła mu, żeby nie słuchał ludzi na zewnątrz”. 


Odpowiedź Cohen podsumowuje bolesną sytuację.


Wciąż mamy nadzieję na uwolnienie samych jeńców, a nie tylko uwolnienie filmów zrobionych przez Hamas, ale musimy liczyć się z ukrytą ceną.


The prisoners’ dilema

Jerusalem Post, 30 czerwca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 257 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk