Prawda

Niedziela, 1 października 2023 - 13:53

« Poprzedni Następny »


Co “wszyscy wiedzą”


Vic Rosenthal 2021-08-16

Podpalacze, których świat z jakiegoś powodu kocha.   

Podpalacze, których świat z jakiegoś powodu kocha.   Dlaczego nawet “proizraelskie” głosy tak często dodają zastrzeżenie do swoich uwag, jak gdyby byli zawstydzeni, kiedy mówią o nas coś w pełni pozytywnego?


artykule, który miażdży Bena & Jerry’ego i innych bojkotujących, Alan Dershowitz uznaje jednak za konieczne wspomnienie, że czasami “nie zgadza się z izraelską polityką” i że “ma “żarliwą nadzieję, że izraelski rząd i palestyńscy przywódcy powrócą do negocjacyjnego stołu”, sugerując, że jest choćby najmniejsza wina Izraela w tym, że konflikt ciągnie się nadal.   

 


Z jaką dokładnie polityką Dershowitz się nie zgadza? Izrael jest w stanie wojny od 15 maja 1948 roku, a Żydzi w Eretz Yisrael byli pod oblężeniem na długo przed tą data. Wiatr wojny jest raz zimny, raz gorący, ale nigdy nie ustaje. Dzisiaj Izrael jest atakowany przez irańskie marionetki na północy i na południu i prowadzi coraz bardziej krwawą wojnę przeciwko terrorystom związanym z Hamasem i OWP w Judei i Samarii. W piątek Hezbollah wystrzelił na Izrael dziewiętnaście rakiet. To, że zostały albo przechwycone przez Żelazną Kopułę, albo spadły na niezamieszkałe miejsca nie zmienia faktu, że miały zabijać. Hamas, nie zrażony ciosami, jakie otrzymał w niedawnej mini-wojnie, nadal wysyła wybuchowe i zapalające balony nad południowy Izrael, by podpalały pola i lasy.  

 

W tak zwanych “demonstracjach” w Judei i Samarii biorą udział setki palestyńskich Arabów, terrorystów z improwizowaną, ale często śmiertelną bronią, taką jak koktajle Mołotowa i proce, które mogą (szacując ostrożnie) wyrzucać kamienie z prędkością ponad 60 m/s, czyli 216 km/h. Terroryści na terenach miejskich często zrzucają betonowe bloki z dachów budynków, które mogą zabić (i już zabijały) żołnierzy w hełmach.  

 

Tak, czasami któryś z tych terrorystów sam zostaje zabity. Następnym razem, kiedy przeczytasz, że IDF “zamordowała niewinne palestyńskie dziecko”, zastanów się nad możliwością, że to dziecko ma 16 lub 17 lat i właśnie rzuciło bombę zapalającą z zamiarem spalenia kogoś żywcem. Tak, czasami pośrodku strefy walk zdarzają się wypadki i ginie naprawdę niewinny człowiek. Palestyńscy przywódcy są w pełni świadomi tej możliwości i każdy taki incydent wykorzystują do maksimum. Jest to częścią całego procesu, może nawet najważniejszą częścią.


Jednym z najsłynniejszych przykładów “izraelskiej brutalności” był “Wielki Marsz Powrotu”, „protesty” przy płocie granicznym z Gazą, podczas których zginęło około 180-220 Palestyńczyków i tysiące odniosło rany w ciągu 42 tygodni tych „protestów” w latach 2018-2019. 14 maja 2018 roku poinformowano, że zabito 62 ludzi. Straszne? Strzelano w reakcji na próby inwazji ludzkimi falami, by przebić się przez granicę i zalać pobliskie żydowskie miejscowości. Czy można wątpić, że gdyby im się udało przedrzeć, dokonaliby rzezi? Użyto wielu nie śmiercionośnych środków powstrzymania ich, ale w momencie, kiedy potencjalni mordercy przekroczyli granicę, nie było innego praktycznego sposobu na powstrzymanie ich poza otwarciem ognia.


Tymczasem trwa nieustanny i ignorowany w mediach terroryzm na drogach, szczególnie w Judei i Samarii, ale także w granicach sprzed 1967 roku, z terrorystami rzucającym kamienie i bomby zapalające na żydowskie samochody, a nawet organizującymi zasadzki i strzelającymi do samochodów. Są ataki taranującymi samochodami, w których arabscy kierowcy wjeżdżają w grupy Żydów, którzy czekają na przystankach autobusowych, a czasami kierowca wyskakuje potem z samochodu z nożem i rzuca się na tych, którzy przeżyli zamach samochodowy. Jak powiedziałem, wiatr wojny jest raz gorący, raz zimny, ale nigdy nie ustaje.   


Jesteśmy w stanie wojny, zawsze byliśmy w stanie wojny i nasi wrogowie w żaden sposób nie są zainteresowani pokojem (przynajmniej nie takim pokojem, który pozostawia jakąkolwiek resztkę żydowskiej suwerenności między rzeką a morzem). Kiedy Palestyńczycy mówią, że popierają “rozwiązanie w postaci dwóch państw”, chodzi im o takie rozwiązanie, które obejmuje “powrót” milionów “uchodźców” do Izraela, tworząc nie jedno, ale dwa państwa arabskie między rzeką a morzem. Dlatego też Palestyńczycy odrzucili wszystkie oferty terytorialne, jakie przedstawił Izrael i dlatego nikt nie “siada do stołu negocjacyjnego”, na co Dershowitz  ma „żarliwą nadzieję”.

 

Jest więc w rzeczywistości bardzo niewiele, wobec czego można być “krytycznym”, poza, być może tym, że nasi przywódcy są zbyt płochliwi, by podjąć ostre kroki, które są niezbędne, by zapewnić nasze przeżycie. Izrael stoi przed militarnym zagrożeniem zza granicy i terrorystycznym zagrożeniem ze strony własnej populacji arabskiej – po obu stronach Zielonej Linii, jak pokazały niedawne “zamieszki” w naszych miastach o mieszanej populacji, które w innym czasie i miejscu mogłyby by nazwane pogromami. Te zagrożenia są równie poważne, jak były zawsze. Chociaż nasza siła militarna wzrosła przez lata, nasi wrogowie zarówno stali się silniejsi, jak i bardziej wyrafinowani. A nasza głębia strategiczna jest znacznie mniejsza dzisiaj niż była po wojnie 1967 roku.


W dodatku do bezpośredniego, fizycznego zagrożenia jest także bezprecedensowy, olbrzymi atak na nasze prawo do istnienia, jaki widzimy we wszelkiego rodzaju mediach, szczególnie w mediach społecznościowych. Tezę, że nie należymy tu, na Bliskim Wschodzie  (a właściwie nigdzie indziej też) przyjmuje zdumiewająca różnorodność ludzi i instytucji na całym świecie. Podczas gdy w 1948 roku przeciwstawiały nam się głównie państwa arabskie, dzisiaj są ruchy mizosyjonistyczne na całym świecie, włącznie z najbardziej rozwiniętymi krajami, takimi jak USA, Wielka Brytania i państwa Unii Europejskiej. Mamy mniej przyjaciół niż kiedykolwiek, a niektórzy z tych przyjaciół są mniej pewni niż dawniej.  

 

I na tym polega problem. Nawet nasi przyjaciele uważają w głębi serc, że nie powinniśmy być tutaj, nie w Ariel i nie w Jerozolimie (no cóż, może przyznają nam Tel Awiw). Wierzą, że bez żadnego powodu traktujemy brutalnie Palestyńczyków. Wierzą, że zabijamy zbyt dużo cywilów, kiedy bronimy się przed atakami rakietowymi z Gazy. Nic z tego nie jest prawdą, ale różne media wykonały tak dobrą robotę, że palestyńska narracja zarówno o bieżących wydarzeniach, jak o historii regionu,  wkradła się już wszędzie. Stała się częścią tego, co “wszyscy wiedzą”.


Nie dodawajcie do tego. Jeśli chcecie powiedzieć coś uczciwego o Izraelu, proszę powiedzcie to bez dodawania zastrzeżeń. To nie jest skomplikowane: Izrael, ojczyzna żydowskiego narodu, nadal walczy o życie z wszystkimi przeciwnościami, robi to już przez 73 lata i potrzebuje wszelkiego wsparcia, jakie może dostać.


What „Everyone Knows

8 sierpnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Vic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 319 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk