Prawda

Piątek, 24 marca 2023 - 14:43

« Poprzedni Następny »


Antysemityzm i żydowskie państwo


Vic Rosenthal 2021-08-19


Żydzi zawsze byli mniejszością w ich tymczasowych krajach w Diasporze, więc zazwyczaj byli na łasce i niełasce antysemitów. Jeśli w danym miejscu i czasie nie byli czynnie prześladowani, możliwość prześladowania zawsze wisiała w powietrzu. Zasada posiadania zawsze zapakowanej walizki nie jest dzisiaj mniej trafna niż była w poprzednich stuleciach.


Mimo podnoszącego na duchu (ale iluzorycznego) uczucia światowej solidarności dobrych ludzi i powtarzanej tezy, że antysemityzm jest tylko jedną z form znacznie ogólniejszego zbioru religijnych, etnicznych, rasowych (itd.) nienawiści, które ci wszyscy dobrzy ludzie powinni potępić (co powtórzył niedawno Yair Lapid), wszechobecność antysemityzmu przez tysiąclecia i jego zaledwie zmieniająca kształt natura w rzeczywistości jest sui generis, czymś wyjątkowym. I nauczyliśmy się z Holocaustu, że naród żydowski w ostatecznym rachunku musi stać samotnie przeciwko temu zjawisku.  


Pierwsi syjoniści, tacy jak Moses Hess, Leo Pinsker, A. D. Gordon i, oczywiście, Theodor Herzl sądzili, że odrodzenie żydowskiej suwerenności usunie podstawę antysemityzmu przez zakończenie ułomnego życia ekonomicznego Żydów w diasporze i przywróci im szacunek dla samych siebie jako dla istot produktywnych na wszystkich polach. Świat zapomniał, że Żydzi mieli ojczyznę i widział ich tylko jako tych, którzy nigdzie nie należeli i którzy byli wiecznymi cudzoziemcami, niezależnie jak długo żyli w danym miejscu. Oczywiście, sami Żydzi nigdy nie zapomnieli o swojej ojczyźnie, ale to tylko wzmacniało obraz ich obcej i egzotycznej natury w oczach ich gospodarzy.   


Gordon sądził, że dzięki pracy przy tworzeniu własnego państwa, można będzie fundamentalnie zmienić naród żydowski. Wraz z usunięciem ograniczeń diaspory Żydzi będą moli zająć się prawdziwie produktywną pracą, szczególnie w rolnictwie, co stworzy „nowego Żyda”, silnego, samodzielnego, zupełnie innego niż wystraszone obiekty pogromów w diasporze. Żyda, który wreszcie będzie wiedział, jak się bronić! Ruch socjalistycznych kibuców, który realizował program Gordona, istotnie stworzył takiego Żyda (chociaż utrata żydowskich tradycji i duchowej motywacji, co było następstwem, nie przysłużyła się dobrze państwu. Ale to jest inna sprawa). Oczekiwano, że kiedy Żydzi staną się znów “zwykłym” narodem ze zwykłą ojczyzną, w której są żydowscy policjanci i żydowskie prostytutki, antysemityzm wymrze.   


Dzisiaj Izrael ma wielu policjantów i wiele prostytutek. Antysemityzm jednak nie wymarł wraz z ponownym stworzeniem suwerennego państwa żydowskiego. Po prostu zmutował i dzisiaj jego zjadliwa „odmiana Delta” jest skrajną, irracjonalną, obsesyjną nienawiścią do żydowskiego państwa, którą nazywam mizosyjonizmem. Ręka w rękę z tradycyjnym religijnym, rasowym i politycznym antysemityzmem mizosyjonizm stał się użytecznym narzędziem dla islamskich dyktatur i innych antyzachodnich sił. Szczególnie Związek Radziecki wykazał bardzo wiele pomysłowości, wykorzystując go jako narzędzie do zbudowania antyamerykańskiego (i, oczywiście, antyizraelskiego) bloku w ONZ. Dzisiaj świat przenikają rozmaite formy starego i nowego antysemityzmu.


Wyobraźcie sobie możliwość zgromadzenia w jednym pokoju Bogdana Chmielnickiego, Adolfa Hitlera, Józefa Stalina, Louisa Farrakhana, Ismaila Haniję, Jeremy’ego Corbyna, Rashidę Tlaib, Larę FriedmanGideona Levy’ego. Wszyscy oni są antysemitami o większym lub mniejszym znaczeniu. Byłoby bardzo mało spraw, co do których zgadzaliby się poza jedną: rzekomą nikczemnością żydowskiego narodu. Ich następcy i zwolennicy są wszędzie; początkowy bodziec dostarczony przez KGB w latach 1960. i 1970. podpalił przyciszoną nienawiść do Żydów, której otwarte przejawy są tak szokujące dla tych, którzy nie znają historii narodu żydowskiego.


Większość inicjatyw “walki z antysemityzmem” polega na jakimś rodzaju edukacyjnych przedsięwzięć. Są one skazane na niepowodzenie, szczególnie “edukacja o Holocauście”, której intencją jest apelowanie, by ludzie lepiej zachowywali się w stosunku do Żydów przez wzbudzenie w nich współczucia dla Żydów. Psychologicznie ma to odwrotny skutek, powodując dystansowanie się od Żydów. W reakcji antysemici twierdzą, że Holocaust albo jest żydowskim kłamstwem, albo, jeśli istotnie miał miejsce, został spowodowany przez zachowanie samych Żydów. Częściowy sukces Hitlera wręcz zachęca antysemitów i chcą dokończyć jego robotę. Dodają, że Żydzi są jak naziści.


Mizosyjoniści absurdalnie twierdzą z uporem, że ich “krytyka Izraela” różni się od antysemityzmu i w żadnym razie nie jest jego zmutowaną postacią. Dodają, że Izraelczycy są jak naziści. Mizosyjoniści mówią także, że cały problem polega na istnieniu żydowskiego państwa. Gdyby Izrael nie istniał, nie byłoby konfliktu, nie byłoby terroryzmu i nie byłoby nienawiści. Jako kontrprzykład wskazuję na całą historię narodu żydowskiego przed rokiem 1948.


Tym, czego należy się nauczyć i przyswoić sobie, jest to, że Żydzi nie mogą zakończyć antysemityzmu przez zmianę zachowania na jeszcze lepsze, albo przez zaangażowanie się w działalność na rzecz “sprawiedliwości społecznej”, by pomóc innym uciskanym grupom (których wielu członków bardzo nie lubi Żydów) lub przez stanie się „nowymi Żydami”, którzy prowadzą traktor i doją krowy zamiast pożyczać pieniądze.


Bari Weiss napisała książkę pod tytułem How to fight Antisemitism. Podobała mi się książka, ale tytuł jest marny. Wrogiem nie jest “antysemityzm”; wrogami są antysemici. Jest tylko jeden sposób na “walkę z antysemityzmem”, a jest nim wpojenie w antysemitów wystarczającego respektu – i strachu – przed żydowską siłą, by powstrzymali się od swoich antyżydowskich działań. Ideologia może wymrzeć samodzielnie (lub nie, nas to nie obchodzi). Prawdziwym wrogiem nie jest abstrakcyjna ideologia, wróg jest konkretny i    określony: i my, i oni wiemy, kim oni są.


Dlatego też państwo żydowskie, mimo faktu, że jego istnienie samo w sobie nie zapobiega antysemityzmowi, jest nieocenione w zwalczaniu i zakończeniu go. Bezpaństwowy naród jest bezsilnym narodem, a użycie siły jest najlepszym lekarstwem na nienawiść do Żydów. Żydowskie państwo zbombardowało reaktory jądrowe we wrogich krajach i izraelskie tajne służby aresztowały lub likwidowały terrorystów na całym świecie. Żydowska policja broni Żydów w Izraelu przed terroryzmem, a żydowska dyplomacja, wsparta siłą militarną i ekonomiczną, może bronić ich również w diasporze. Wreszcie, prześladowani Żydzi mogą pojechać do żydowskiego państwa; Izrael już prewencyjnie uratował zagrożone żydowskie populacje z miejsc takich jak Etiopia i Jemen.


Jeśli istnieje problem, to jest nim to, że wielu Izraelczyków zapomniało historię Żydów, a nawet historię własnego państwa. Myślą, że teraz jesteśmy “normalnym” narodem w “normalnym” państwie, więc możemy odprężyć się i żyć normalnym życiem. Nie jesteśmy i nie możemy. Nasze państwo ma wyjątkową odpowiedzialność: musi chronić nasz naród we wrogim świecie.


Antisemitism and the Jewish State

Elder of Ziyon, 12 sierpnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 278 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk