Prawda

Poniedziałek, 27 czerwca 2022 - 19:57

« Poprzedni Następny »


Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem


David Harris 2021-07-22


Antysemici przyszli po Izraelczyków.


Nieustannie atakowali jedyną demokrację na Bliskim Wschodzie i realizację liczącej 3500 lat wizji z zamiarem jej zniszczenia. Żadna suwerenność nie jest dozwolona dla niemal siedmiu milionów Żydów!


Atakowali Izraelczyków w kraju i za granicą, rakietami i pociskami, tunelami, uprowadzeniami, porywaniem samolotów, wysadzaniem autobusów, podpalającymi balonami i napadami na ambasady. Tymczasem ich zwolennicy i pomagierzy dodali demonizację, delegitymizację, flotylle, kampanie BDS i prawnicze manewry 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.  


Ale, co tam, nie byłem Izraelczykiem i mnie to nie dotyczyło.


Przez dziesięciolecia uciskali miliony radzieckich Żydów.


Identyfikowali tych Żydów przez dowody osobiste, które deklarowały narodowość osoby na podstawie narodowości jej rodziców – i, od czasów Stalina, Żydzi byli oficjalnie uznani za narodowość. Żadnej ucieczki. Robiąc z Żydów kozły ofiarne i szkalując ich, uczynili życie niesłychanie trudnym dla Żydów w dziedzinach edukacji, dostępu do miejsc pracy, życia codziennego itd. I starali się zapewnić, że Żydzi nie będą mieli dostępu do informacji o judaizmie, żydowskiej historii i tradycji, języka hebrajskiego lub Izraela – innymi słowy, kulturowe ludobójstwo.


Ale, co tam, nie byłem radzieckim Żydem, więc mnie to nie dotyczyło. 

 

Uczynili życie bardzo trudnym dla etiopskich Żydów.


Etiopscy Żydzi, częsty cel prześladowań i dyskryminacji, jedna z najstarszych społeczności żydowskich świata, żyli w nieustannym strachu przed swoimi nie-żydowskimi sąsiadami, strachu tak wielkim, że tysiące ich zginęło, kiedy próbowali na piechotę uciec do sąsiedniego Sudanu – by wreszcie znaleźć schronienie w Izraelu, centrum ich trwających tysiąclecia modlitw.


Ale, co tam, nie byłem etiopskim Żydem, więc mnie to nie dotyczyło. 

 

Opróżnili większość krajów arabskich ze społeczności żydowskich.  


Setki tysięcy Żydów, którzy przez stulecia żyli tam, gdzie teraz jest Algieria, Egipt, Irak, Liban, Libia, Sudan, Syria i Jemen, uciekły przed nienawiścią, morderczym motłochem i niekończącymi się prześladowaniami. Małe społeczności pozostały tylko w Maroku i Tunezji. I żydowskie populacje w sąsiadującym Iranie i Turcji zmniejszyły się dramatycznie, w Afganistanie zaś nie ma więcej Żydów.


Ale, co tam, nie byłem Żydem mizrachijskim ani sefardyjskim, więc mnie to nie dotyczyło.

 

Nieco ponad 20 lat temu antysemici pojawili się znowu w Europie.


Żydów atakowano i zabijano w Paryżu, Tuluzie, Brukseli, Burgas i Kopenhadze. Były napady i bezczeszczenia synagog i cmentarzy. Żydzi stali się, raz jeszcze, przedmiotem szalonych teorii spiskowych. Antyizraelscy demonstranci wyszli na ulice europejskich miast, wymachując flagami Hamasu i Hezbollahu, ludobójczych grup terrorystycznych. Żydowskie dzieci nie mogły dłużej uczęszczać do niektórych szkół państwowych. Liczni Żydzi, szczególnie we Francji, musieli przeprowadzić się do innych dzielnic z powodu gróźb. Tysiące Żydów dokonało aliji.

 

Ale, co tam, nie byłem europejskim Żydem, więc mnie to nie dotyczyło.

 

Podłożyli bombę w budynku AMIA, sercu argentyńskich Żydów, największej społeczności żydowskiej w Ameryce Łacińskiej. (A następnego dnia podłożyli bombę w samolocie linii krajowych, w którym Żydzi stanowili większość pasażerów.)


Osiemdziesiąt pięć osób zostało zabitych w Buenos Aires. 300 zranili. Sprawcami byli Iran i Hezbollah. Do dzisiejszego dnia społeczność żydowska w Argentynie boi się, a nikt ze sprawców nie siedzi w więzieniu.


Ale, co tam, nie byłem Żydem z Ameryki Łacińskiej, więc mnie to nie dotyczy.

 

Zaprzeczanie Holocaustowi wzrosło w gwałtownym tempie, korzystając z globalnego zasięgu mediów społecznościowych i zanikającej pamięci rzeczywistych zdarzeń.  


Holocaust, zamordowanie sześciu milionów Żydów, w tym 1,5 miliona dzieci, przez nazistowskie Niemcy i ich kolaborantów, było przemiennie zaprzeczane, wypaczane, trywializowane, racjonalizowane i upolitycznione. 


Ale, co tam, Holocaust nie dotknął mojej rodziny, więc mnie to nie dotyczyło.

 

Religijni Żydzi, rozpoznawalni przez swój wyróżniający się ubiór, byli atakowani na ulicach, szczególnie w Nowym Jorku, nękani, wyszydzani, bici i kopani. Droga do i z synagogi stała się niebezpieczna. Modlenie się w synagodze także. Robienie zakupów w koszernym sklepie narażało na niebezpieczeństwo. Pójście na obiad do koszernej restauracji niekoniecznie było bezpieczne. Podobnie jak gromadzenie się na obchody Chanuki.


Ale, co tam, nie byłem religijnym Żydem, więc mnie to nie dotyczyło.

 

Nienawistnicy przyszli po proizraelskich Żydów, którzy zebrali się spokojnie w USA, żeby demonstrować poparcie dla Izraela.


Tego było za dużo dla antysemitów. Pal diabli wolność zgromadzeń. Sam widok ludzi z izraelską flagą, popierających amerykańskiego sojusznika na Bliskim Wschodzie, sprzeciwiających się niepohamowanemu terrorowi Hamasu, lub kojarzonych ze syjonizmem, ruchem narodowo-wyzwoleńczym żydowskiego narodu, wywołał bandycką, pełną przemocy reakcję. Tym Żydom trzeba było pokazać ich miejsce.  


Ale, co tam, nie byłem proizraelski, nawet nie byłem, broń Boże, syjonistą, więc mnie to nie dotyczyło.

 

Proizraelscy studenci na licznych kampusach byli atakowani w salach wykładowych i na dziedzińcach..


Wrodzy członkowie grona nauczycielskiego, agresywne grupy studenckie, wpływ intersekcjonalności i pewni tchórzliwi administratorzy połączyli się, by stworzyć w wielu miejscach toksyczne środowisko. Kwestionowano także uprawnienia niektórych Żydów do ubiegania się o pozycję w samorządzie studenckim wyłącznie z powodu ich tożsamości etnicznej.


Ale, co tam, nie tylko nie byłem jednym z “tych” prześladowanych studentów, ale z zapałem popierałem prześladowców, więc to mnie nie dotyczyło. 

 

Chwileczkę. Coś tu śmierdzi. Te wszystkie “przebudzone” ruchy, które popieram, wydają się znajdować coraz więcej powodów, by wskazywać palcem na Żydów, obwiniać Żydów, stygmatyzować Żydów, wykluczać Żydów, demonizować Żydów. 

 

Myślałem, że byłem całkowicie bezpieczny w moim światku. Dołączyłem do wszystkich zrytualizowanych potępień syjonizmu. Zawsze stawiałem na pierwszym miejscu uniwersalizm. Dystansowałem się od tych “klanowych” Żydów, tych Żydów, którzy nigdy nie potrafią zapomnieć własnej historii. Było dla mnie punktem dumy ustawianie Żydów na ostatnim, a nie na pierwszym miejscu na mojej liście priorytetów. 

 

Byłem całkowicie przekonany, że niebezpieczeństwo dla wszystkich przychodzi tylko ze strony skrajnej prawicy, neonazistów, facetów z QAnon. Na nich skupiałem całą uwagę.

 

Próbowałem pokazać, że na tym Żydzie mogą polegać, nawet kiedy, jak się okazuje, byłem używany, by chronić “moją” grupę przed oskarżeniami o antysemityzm. W końcu, skoro byłem jednym z nich, a oni często wypychali mnie do pierwszego szeregu, kiedy to było im wygodne, to jak można ich było oskarżać o antysemityzm?

 

O mój Boże, teraz zaczynają patrzeć krzywo na mnie. Ale wokół jest pusto, nie ma już nikogo, żeby mnie bronić. 

 

Cholera, dlaczego nie chciałem nauczyć się niczego o historii żydowskiego narodu? Antysemityzm jest antysemityzmem. Co znaczy, że Żyd jest Żydem.

 

A więc dla antysemitów moje “dobre” (żydowskie) zasługi niezbyt się liczą, a przynajmniej nie na długo. Wygląda na to, że nie ma wyjątków. 

 

Myślałem, że mogę się uratować przez sprzedanie milionów innych Żydów. Zamiast tego sprzedałem własną godność i niczego w zamian nie otrzymałem, absolutnie niczego, poza bolesnym ciosem zadanym przez rzeczywistość.


To antisemites, a Jew is a Jew is a Jew

Times of Israel, 19 lipca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

David Harris

Dyrektor wykonawczy American Jewish Committee (AJC),

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 249 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk