Prawda

Środa, 7 czerwca 2023 - 11:06

« Poprzedni Następny »


Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem


David Harris 2021-07-22


Antysemici przyszli po Izraelczyków.


Nieustannie atakowali jedyną demokrację na Bliskim Wschodzie i realizację liczącej 3500 lat wizji z zamiarem jej zniszczenia. Żadna suwerenność nie jest dozwolona dla niemal siedmiu milionów Żydów!


Atakowali Izraelczyków w kraju i za granicą, rakietami i pociskami, tunelami, uprowadzeniami, porywaniem samolotów, wysadzaniem autobusów, podpalającymi balonami i napadami na ambasady. Tymczasem ich zwolennicy i pomagierzy dodali demonizację, delegitymizację, flotylle, kampanie BDS i prawnicze manewry 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.  


Ale, co tam, nie byłem Izraelczykiem i mnie to nie dotyczyło.


Przez dziesięciolecia uciskali miliony radzieckich Żydów.


Identyfikowali tych Żydów przez dowody osobiste, które deklarowały narodowość osoby na podstawie narodowości jej rodziców – i, od czasów Stalina, Żydzi byli oficjalnie uznani za narodowość. Żadnej ucieczki. Robiąc z Żydów kozły ofiarne i szkalując ich, uczynili życie niesłychanie trudnym dla Żydów w dziedzinach edukacji, dostępu do miejsc pracy, życia codziennego itd. I starali się zapewnić, że Żydzi nie będą mieli dostępu do informacji o judaizmie, żydowskiej historii i tradycji, języka hebrajskiego lub Izraela – innymi słowy, kulturowe ludobójstwo.


Ale, co tam, nie byłem radzieckim Żydem, więc mnie to nie dotyczyło. 

 

Uczynili życie bardzo trudnym dla etiopskich Żydów.


Etiopscy Żydzi, częsty cel prześladowań i dyskryminacji, jedna z najstarszych społeczności żydowskich świata, żyli w nieustannym strachu przed swoimi nie-żydowskimi sąsiadami, strachu tak wielkim, że tysiące ich zginęło, kiedy próbowali na piechotę uciec do sąsiedniego Sudanu – by wreszcie znaleźć schronienie w Izraelu, centrum ich trwających tysiąclecia modlitw.


Ale, co tam, nie byłem etiopskim Żydem, więc mnie to nie dotyczyło. 

 

Opróżnili większość krajów arabskich ze społeczności żydowskich.  


Setki tysięcy Żydów, którzy przez stulecia żyli tam, gdzie teraz jest Algieria, Egipt, Irak, Liban, Libia, Sudan, Syria i Jemen, uciekły przed nienawiścią, morderczym motłochem i niekończącymi się prześladowaniami. Małe społeczności pozostały tylko w Maroku i Tunezji. I żydowskie populacje w sąsiadującym Iranie i Turcji zmniejszyły się dramatycznie, w Afganistanie zaś nie ma więcej Żydów.


Ale, co tam, nie byłem Żydem mizrachijskim ani sefardyjskim, więc mnie to nie dotyczyło.

 

Nieco ponad 20 lat temu antysemici pojawili się znowu w Europie.


Żydów atakowano i zabijano w Paryżu, Tuluzie, Brukseli, Burgas i Kopenhadze. Były napady i bezczeszczenia synagog i cmentarzy. Żydzi stali się, raz jeszcze, przedmiotem szalonych teorii spiskowych. Antyizraelscy demonstranci wyszli na ulice europejskich miast, wymachując flagami Hamasu i Hezbollahu, ludobójczych grup terrorystycznych. Żydowskie dzieci nie mogły dłużej uczęszczać do niektórych szkół państwowych. Liczni Żydzi, szczególnie we Francji, musieli przeprowadzić się do innych dzielnic z powodu gróźb. Tysiące Żydów dokonało aliji.

 

Ale, co tam, nie byłem europejskim Żydem, więc mnie to nie dotyczyło.

 

Podłożyli bombę w budynku AMIA, sercu argentyńskich Żydów, największej społeczności żydowskiej w Ameryce Łacińskiej. (A następnego dnia podłożyli bombę w samolocie linii krajowych, w którym Żydzi stanowili większość pasażerów.)


Osiemdziesiąt pięć osób zostało zabitych w Buenos Aires. 300 zranili. Sprawcami byli Iran i Hezbollah. Do dzisiejszego dnia społeczność żydowska w Argentynie boi się, a nikt ze sprawców nie siedzi w więzieniu.


Ale, co tam, nie byłem Żydem z Ameryki Łacińskiej, więc mnie to nie dotyczy.

 

Zaprzeczanie Holocaustowi wzrosło w gwałtownym tempie, korzystając z globalnego zasięgu mediów społecznościowych i zanikającej pamięci rzeczywistych zdarzeń.  


Holocaust, zamordowanie sześciu milionów Żydów, w tym 1,5 miliona dzieci, przez nazistowskie Niemcy i ich kolaborantów, było przemiennie zaprzeczane, wypaczane, trywializowane, racjonalizowane i upolitycznione. 


Ale, co tam, Holocaust nie dotknął mojej rodziny, więc mnie to nie dotyczyło.

 

Religijni Żydzi, rozpoznawalni przez swój wyróżniający się ubiór, byli atakowani na ulicach, szczególnie w Nowym Jorku, nękani, wyszydzani, bici i kopani. Droga do i z synagogi stała się niebezpieczna. Modlenie się w synagodze także. Robienie zakupów w koszernym sklepie narażało na niebezpieczeństwo. Pójście na obiad do koszernej restauracji niekoniecznie było bezpieczne. Podobnie jak gromadzenie się na obchody Chanuki.


Ale, co tam, nie byłem religijnym Żydem, więc mnie to nie dotyczyło.

 

Nienawistnicy przyszli po proizraelskich Żydów, którzy zebrali się spokojnie w USA, żeby demonstrować poparcie dla Izraela.


Tego było za dużo dla antysemitów. Pal diabli wolność zgromadzeń. Sam widok ludzi z izraelską flagą, popierających amerykańskiego sojusznika na Bliskim Wschodzie, sprzeciwiających się niepohamowanemu terrorowi Hamasu, lub kojarzonych ze syjonizmem, ruchem narodowo-wyzwoleńczym żydowskiego narodu, wywołał bandycką, pełną przemocy reakcję. Tym Żydom trzeba było pokazać ich miejsce.  


Ale, co tam, nie byłem proizraelski, nawet nie byłem, broń Boże, syjonistą, więc mnie to nie dotyczyło.

 

Proizraelscy studenci na licznych kampusach byli atakowani w salach wykładowych i na dziedzińcach..


Wrodzy członkowie grona nauczycielskiego, agresywne grupy studenckie, wpływ intersekcjonalności i pewni tchórzliwi administratorzy połączyli się, by stworzyć w wielu miejscach toksyczne środowisko. Kwestionowano także uprawnienia niektórych Żydów do ubiegania się o pozycję w samorządzie studenckim wyłącznie z powodu ich tożsamości etnicznej.


Ale, co tam, nie tylko nie byłem jednym z “tych” prześladowanych studentów, ale z zapałem popierałem prześladowców, więc to mnie nie dotyczyło. 

 

Chwileczkę. Coś tu śmierdzi. Te wszystkie “przebudzone” ruchy, które popieram, wydają się znajdować coraz więcej powodów, by wskazywać palcem na Żydów, obwiniać Żydów, stygmatyzować Żydów, wykluczać Żydów, demonizować Żydów. 

 

Myślałem, że byłem całkowicie bezpieczny w moim światku. Dołączyłem do wszystkich zrytualizowanych potępień syjonizmu. Zawsze stawiałem na pierwszym miejscu uniwersalizm. Dystansowałem się od tych “klanowych” Żydów, tych Żydów, którzy nigdy nie potrafią zapomnieć własnej historii. Było dla mnie punktem dumy ustawianie Żydów na ostatnim, a nie na pierwszym miejscu na mojej liście priorytetów. 

 

Byłem całkowicie przekonany, że niebezpieczeństwo dla wszystkich przychodzi tylko ze strony skrajnej prawicy, neonazistów, facetów z QAnon. Na nich skupiałem całą uwagę.

 

Próbowałem pokazać, że na tym Żydzie mogą polegać, nawet kiedy, jak się okazuje, byłem używany, by chronić “moją” grupę przed oskarżeniami o antysemityzm. W końcu, skoro byłem jednym z nich, a oni często wypychali mnie do pierwszego szeregu, kiedy to było im wygodne, to jak można ich było oskarżać o antysemityzm?

 

O mój Boże, teraz zaczynają patrzeć krzywo na mnie. Ale wokół jest pusto, nie ma już nikogo, żeby mnie bronić. 

 

Cholera, dlaczego nie chciałem nauczyć się niczego o historii żydowskiego narodu? Antysemityzm jest antysemityzmem. Co znaczy, że Żyd jest Żydem.

 

A więc dla antysemitów moje “dobre” (żydowskie) zasługi niezbyt się liczą, a przynajmniej nie na długo. Wygląda na to, że nie ma wyjątków. 

 

Myślałem, że mogę się uratować przez sprzedanie milionów innych Żydów. Zamiast tego sprzedałem własną godność i niczego w zamian nie otrzymałem, absolutnie niczego, poza bolesnym ciosem zadanym przez rzeczywistość.


To antisemites, a Jew is a Jew is a Jew

Times of Israel, 19 lipca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

David Harris

Dyrektor wykonawczy American Jewish Committee (AJC),

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 297 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk