Prawda

Niedziela, 28 maja 2023 - 14:27

« Poprzedni Następny »


Antysyjonizm i jego korzenie


Seth J. Frantzman 2022-09-24

Antysyjonistyczna karykatura z  radzieckiego pisma  „Krokodil,” 1972. 
Antysyjonistyczna karykatura z  radzieckiego pisma  „Krokodil,” 1972. 

Czytałem o odejściu jakiegoś francuskiego artysty i była dyskusja na temat jego antysemityzmu i tego, czy był to może tylko „antysyjonizm”… przypominano jego obsesję na punkcie Izraela i to, że nawet wydawał się kpić z masakry w Monachium.

 

Dało mi to do myślenia. Zawsze dyskutujemy rzeczowo o „antysyjonizmie”. Na przykład „oto uprzywilejowany facet X z jakiegoś miejsca w europejskim kraju Y i jest antysyjonistą”… i mamy o tym rozmawiać, jakby to było zupełnie normalne, że ktoś po prostu ma obsesję, nienawidzi jednego kraju… i robi z tego filozofię. Czy powinniśmy dociekać za pomocą krytycznej teorii ras, jak do tego dotarł?


Chodzi mi o to, że oto umiera człowiek, a my chcemy dyskutować, czy jego „antysyjonizm” nie był przesadny, czyli w rzeczywistości był antysemityzmem.

 

Proponuję jednak zadać głębsze pytanie. Weźmy przypadkowego francuskiego reżysera, brytyjskiego lorda, niemieckiego pianistę lub szwedzką aktorkę… jakiś przypadkowy przykład… i zapytajmy… jak to jest, że urodzili się w latach czterdziestych lub sześćdziesiątych ubiegłego wieku, a ich rodzice byli zupełnie otwarcie rasistowskimi antysemitami… może nawet pro-nazistowscy… i tak się złożyło, że skierowali swoją obsesję przeciwko jednemu krajowi z 200… jakby po prostu zaadoptowali „antysyjonizm”… czy ich koledzy i rówieśnicy przypadkowo adoptują inną ideę z przedrostkiem anty? Na przykład syjonizm jest narodowym ruchem narodu żydowskiego… więc jeśli weźmiemy losowo 100 próbek, to czy stwierdzimy, że istnieje też anty-chinizm i anty-biafryzm, anty-turkizm… czy też jest tylko jeden ruch, który przyjął „anty-narodową” ideologię?

 

To ciekawe, że w Europie są dwa tuziny państw narodowych, od Łotwy po Irlandię, kraje jednego języka i w większości jednej religii… i że jakoś nikt nie wstaje rano we Francji i nie ma obsesji na punkcie sprzeciwu wobec Bułgarii lub Kosowa, Szwecji lub baskijskiego nacjonalizmu… wstają i rozglądają się po świecie i mają obsesję na punkcie „syjonizmu”… a ich rodzice również mieli obsesję, ale byli antysemitami. Na przykład ich rodzice nie lubili widoku synagogi, ale dzieci wstają i nie lubią kraju, który ma na swojej fladze Gwiazdę Dawida.

 

Gdyby dyskusja była normalna, spodziewalibyśmy się, że na Zachodzie równie wielu ludzi ma obsesję na punkcie chińskiego nacjonalizmu, Hindutwy, nacjonalizmu greckiego i tureckiego, Łotwy… Katangi… Suazi … na uniwersytetach byliby profesorowie, będący ekspertami i aktywistami anty-suazi … ale ich nie ma.

 

Jest tylko jedna rzecz, którą Zachód wymyśla jako wspólną sprawę antynarodowych aktywistów. I wymyślono ją w 1945 roku, w dniu zakończenia wojny. Ludzie przeszli od antysemityzmu do antysyjonizmu. Tam, gdzie kiedyś ich antysemityzm był smakowity w ekskluzywnych klubach,  teraz otrzymują pochwały za profesjonalny „antysyjonizm”… towarzyszy temu porozumiewawcze przymrużenie oka, że wiedzą, co robią…

 

Gdyby cokolwiek z tego było uczciwe, spodziewalibyśmy się, że wielu z nich będzie miało obsesję na punkcie Sahary Zachodniej. Nie mają. A to dlatego, że zachodni antysyjonizm jest ich nowoczesną formą antysemityzmu.

 

Mówią „no cóż, ja tylko krytykuję rząd Izraela” lub „Nie wierzę w etniczne państwa narodowe”… z wyjątkiem tego, że oczywiście z innymi państwami narodowymi nie mają problemu. Nie robią tego wobec żadnego innego kraju. Nie jest „uprawnioną” krytyką Izraela przyjęcie „antysyjonizmu”, ponieważ nie jest to częścią całego ruchu „anty” dla czegokolwiek innego. Niektórzy z nich krytykują Rosję, ale nie są zawodowymi „antysłowianami”…. Ponieważ nie ma porównania z niczym innym, można wywnioskować, że krytyczna teoria rasy pokazuje, że zawsze mieli tę jedną obsesję.

 

Kiedy jakiś klub uniwersytecki w jakimś miejscu mówi, że sprzeciwia się tylko „syjonistom”, ale żadnym innym ruchom narodowym, to jest to po prostu antysemityzm. Tu nie ma miejsca na debatę. Jak doszli do wniosku, że wyodrębnili jedną grupę etniczną i jeden kraj?

 

Jeśli chcą krytykować Izrael w „uprawniony” sposób, jedynym sposobem, w jaki mogą to zrobić uczciwie, jest szersza krytyka innych krajów… przyjęcie poglądu „antysyjonistycznego” jest wyłącznie formą nienawiści. Nie powinno być żadnego „antysyjonizmu” i nie powinno się o tym dyskutować. Powinno to być postrzegane jako równie dziwaczne, jakby ktoś powiedział, że jest zawodowym działaczem „anty-Liberii”… czego nikt by nie słuchał, bo dlaczego ktoś z Zachodu miałby obsesję mieć na punkcie Liberii …

 

Ci, którzy prezentują swój antysyjonizm jako przykrywkę dla nowej formy starej nienawiści, nigdy nie powinni być wysłuchiwani ani usprawiedliwiani… a fakt, że jakiś reżyser lub „artysta” to przyjął, powinien automatycznie wyjaśniać, kim ten człowiek jest. To część środowiska, zachodni znak kulturowy.

 

*Dodam, że czasami usprawiedliwiający antysyjonizm mówią coś takiego: „nie akceptujemy syjonistycznych członków naszego klubu uniwersyteckiego, to nie jest antysemityzm, ponieważ mamy wielu żydowskich członków, którzy są antysyjonistami; jeśli jesteś antysyjonistą, możesz do nas dołączyć”... na co powtórzyłbym raz jeszcze, że wyraźnie widzimy obsesję na temat tylko jednego ruchu narodowego i jest jeszcze gorzej, ponieważ mówią, że akceptują członków określonej rasy/etniczności/ mniejszości religijnej, tylko jeśli odrzucają konkretne państwo za granicą, które podziela jego status wyznaniowy/etniczny/narodowy. Wyobraź sobie, że mówią: „akceptujemy jako członków Greków i Beludżów, ale tylko wtedy, gdy są antygreccy i antybeludżowcy”… to byłoby z miejsca odrzucone. Fakt, że niektórzy Żydzi są „antysyjonistami” tak jak niektórzy Turcy są przeciw tureckiemu państwu, to jest w porządku, ludzie, którzy są członkami grupy, mają prawo sprzeciwiać się wewnętrznie nacjonalistycznym aspektom grupy… jak Łotysze mogą poprzeć konfederację bałtycką, jeśli chcą… Kosowianie mogą być przeciw niepodległości Kosowa lub kosowskiemu ruchowi narodowemu… to zależy od nich… ale nikt spoza Kosowa nie może za nich decydować… więc żadna grupa na jakimś kampusie w USA nie powinna mówić kosowskiemu Albańczykowi, że musi odrzucić Kosowo, aby dołączyć do zupełnie niepowiązanej z tą sprawą grupy… i oczywiście nikt by tego nie zrobił… robią to tylko z Izraelem… jedynym krajem, który wyróżniają. Nikt nie mówi studentom z Bangladeszu, że muszą odrzucić Bangladesz i wspierać zjednoczenie Bangladeszu z Indiami lub proponować coś dziwacznego, tak jak ludzie robią z Izraelem, starając się go wymazać z mapy świata.

 

Dlatego musimy badać same korzenie „antysyjonizmu” i nigdy nie akceptować idei, że ma on jakąkolwiek legitymację. Z pewnością nie ma żadnej (poza starą obsesją antyżydowską).

 

Wpis na stronie Facebooka Setha Frantzmana z 14 września 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Seth J. Frantzman - publicysta "Jerusalem Post".   

 

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 294 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk