Prawda

Piątek, 22 wrzesnia 2023 - 16:18

« Poprzedni Następny »


Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir


Judean Rose 2022-09-23


Pobożni Żydzi przypominają żydowskie miasto Betar i jego historię za każdym razem, gdy łamią chleb, gdyż czwarte błogosławieństwo Łaski po Posiłkach upamiętnia masakrę i cud, który zdarzył się w tym miejscu. Masakra miała miejsce w 135 roku n.e. Setki tysięcy Żydów zostało wymordowanych przez Rzymian, a Żydom nie wolno było zbierać ciał do pochówku przez wiele lat. Obecnie znajduje się tam kwitnące miasto żydowskie, liczące około 59 tysięcy mieszkańców, Betar Illit. Ale jest też arabskie osiedle z mniej niż 5 tysiącami mieszkańców, zwane Battir. W 2014 r. Battir zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i wpisane na stronie internetowej UNESCO jako „Palestyna: Kraina Drzew Oliwnych i Winorośli — Krajobraz Kulturowy Południowej Jerozolimy, Battir”.

Battir leży na północny wschód od „Chirbet el-Jahud”, po arabsku „Ruiny Żydów”, stanowiska archeologicznego ruin starożytnego żydowskiego miasta Betar. Arabowie nazwali je „Ruinami Żydów”, ponieważ dokładnie wiedzą, co się tam wydarzyło i że to miasto było żydowskie. Wiedzą, że nazwano go „Betar” i przyjęli tę nazwę, zmieniając tylko na bardziej arabsko brzmiącą: „Battir”. Możecie być pewni, że UNESCO też o tym wie. Dlatego tak desperacko chcieli zmienić nazwę wioski na „Palestyna: Kraj Drzew Oliwnych i Winorośli — Krajobraz Kulturowy Południowej Jerozolimy, Battir”, która wymazuje żydowską tożsamość, charakter i historię tego miejsca.


Zrujnowane mury twierdzy Betar, ostatniego bastionu Bar Kochby
Zrujnowane mury twierdzy Betar, ostatniego bastionu Bar Kochby

UNESCO bardzo chciałoby wymazać żydowską historię tego miejsca, które było świadkiem masakry za czasów rzymskiego cesarza Hadriana. Tak się składa, że Betar był centrum nieudanego buntu Bar Kochby przeciwko Rzymianom. Po tym, jak Rzymianie pokonali armię Bar Kochby, zemścili się, mordując ludność żydowskiego Betaru. Okrutna natura rzezi rzymskiej jest makabryczna i trudna do opowiedzenia: głowy niemowląt roztrzaskane o skały; konie unurzane w żydowskiej krwi.


Tragiczne. 


Ale to było za mało dla Rzymian, którzy odmówili Żydom prawa do pogrzebania swoich zmarłych.

<span>Szczątki Hurvat Itri, zniszczone podczas buntu Bar Kochby</span>
Szczątki Hurvat Itri, zniszczone podczas buntu Bar Kochby

Minęły lata. Rabban Gamaliel wraz ze swoim dworem pościł i modlił się całymi dniami, po czym Gamaliel poświęcił swój majątek, mając nadzieję na uzyskanie pozwolenia od rzymskich despotów na pogrzebanie zmarłych z Betaru. Przez cały ten czas ciała zabitych pozostawały tam, gdzie życie ofiar zostało skrócone, na otwartej przestrzeni na polach. Za każdym razem, gdy Żyd mijał Betar, łamało mu się serce, wiedząc, że w tym miejscu leżą niepogrzebani. To była niezagojona rana.


W końcu Rzymianie wydali pozwolenie na pochówek, a kiedy Żydzi poszli odzyskać ciała do pochówku, jak głosi legenda, byli świadkami cudu: ciała w najmniejszym stopniu nie były uszkodzone. Były wciąż całe, choć na tym pustkowiu nie brakowało drapieżników.


Ta legenda i wiara w cud, który przydarzył się narodowi żydowskiemu, zainspirował sąd rabiniczny do ustanowienia wspomnianego błogosławieństwa, dziękując Bogu za Jego podwójną miarę dobroci zarówno w zachowaniu szczątków, jak i przyzwoleniu na oddanie zmarłym ostatecznej czci (Brachot 48b).


To błogosławieństwo, którego używa się przy różnych okazjach, na przykład przy słuchaniu dobrej nowiny, piciu wina lub gdy pada deszcz w Izraelu po suszy. Jednak główne zastosowanie błogosławieństwa następuje podczas Łaski po Posiłkach, ponieważ posiłek jest zawsze częścią żydowskiej celebracji – a czy jest lepszy czas niż świąteczny posiłek, aby uznać bożą dobroć po żydowskiej tragedii?


Ale wracając do UNESCO, które z pewnością wie, że Betar był zamieszkany przez Żydów od epoki żelaza do II wieku n.e. i buntu Bar Kochby. Organ ONZ wie o tym i jest również w pełni świadomy masakry Żydów w Betar. Są to ustalone, dobrze udokumentowane fakty.


Z drugiej strony „Palestyna” nigdy nie była i nadal nie jest państwem lub krajem arabskim – o czym UNESCO również wie. Przez wpisanie judejskiego miasta jako symbolu „Palestyny” na swojej stronie internetowej, UNESCO po raz kolejny zdradza swój antysemicki cel, jakim jest wymazanie Ziemi i Państwa Izrael oraz jego rdzennej ludności, Żydów. Wszyscy wiemy o ciągłych rezolucjach ONZ przeciwko demokratycznemu Izraelowi, w porównaniu z brakiem rezolucji przeciwko wszystkim innym państwom członkowskim ONZ. To jest po prostu ten  sam stary europejski antysemityzm.


W jaki sposób „Battir” został objęty ochroną UNESCO? Rozpoczęło się to w 2007 roku, kiedy Izrael zaczął budowę bariery bezpieczeństwa. W tym czasie Battir pozwał izraelskie Ministerstwo Obrony do sądu, by zmusić Izrael do zmiany planowanej trasy bariery, która, jak twierdzili, przecinałaby 2000-letni system nawadniający, który, jak pisze Wikipedia, jest „nadal w użyciu”.  UNESCO bez wątpienia pomogło Battirowi postawić Izrael przed sądem i faktycznie w 2011 roku, również według Wikipedii, przyznało Battirowi „nagrodę w wysokości 15 tysięcy dolarów za „ochronę i zarządzanie krajobrazami kulturowymi” ze względu na dbałość o jego starożytne tarasy i system nawadniania”. 


Innymi słowy, 15 000 dolarów na pomoc w wymazaniu historii żydowskiej.


Ta hojna nagroda naturalnie zachęciła Arabów do pójścia dalej, więc w maju 2012 roku Autonomia Palestyńska wysłała delegację do siedziby UNESCO w Paryżu, aby zasugerować dodanie Battir do swojej listy światowego dziedzictwa. W tym czasie wiceminister turystyki AP, Hamadan Taha, ogłosił, że UNESCO chce „utrzymać [Battir] jako dziedzictwo palestyńskie i humanitarne”.


Ale chodzi o to, że ponieważ nigdy nie było państwa arabskiego o nazwie „Palestyna”, nie ma takiego dziedzictwa. To miejsce jest specyficznie żydowskie. Sugerować inaczej to wyrażać nienawiść do Żydów poprzez zaprzeczanie udokumentowanej historii – to śmieszne. Pamiętajcie: Arabowie nazywają go „Battir”, ponieważ jest to to Betar.


<span>Rzymska inskrypcja znaleziona w pobliżu „Battir”, która wymienia 5 i 11 legion rzymski.</span>
Rzymska inskrypcja znaleziona w pobliżu „Battir”, która wymienia 5 i 11 legion rzymski.

Mówiąc o antysemityzmie i wymazywaniu żydowskiej historii, pamiętajmy, dlaczego w ogóle zbudowano tę barierę bezpieczeństwa, pretekst dla UNESCO do napisania: „Palestyna: Ziemia Drzew Oliwnych i Winorośli — Krajobraz Kulturowy Południowej Jerozolimy, Battir”.
 

Jewish Virtual Library:

Przed zbudowaniem bariery i w wielu miejscach, gdzie nie została ona jeszcze ukończona, wystarczy przejść przez niewidzialną linię, aby przejść z Zachodniego Brzegu do Izraela. Nie istniały żadne bariery, więc łatwo zauważyć, że bariera (nieważne jak niedoskonała) przynajmniej utrudni terrorystom pracę. Około 75% zamachowców-samobójców, którzy zaatakowali cele w Izraelu, przekroczyło granicę w rejonie, w którym zbudowano pierwszą część bariery.


Od września 2000 r. do końca 2006 r. na Zachodnim Brzegu doszło do ponad 3000 ataków terrorystycznych, w wyniku których zginęło 1622 osób wewnątrz Zielonej Linii. Dla porównania, od 2007 r., kiedy postawiono większość bariery bezpieczeństwa, do połowy 2022 r. w 141 atakach zginęło 100 osób.


Nawet palestyńscy terroryści przyznali, że bariera bezpieczeństwa jest środkiem odstraszającym. 11 listopada 2006 r. przywódca Islamskiego Dżihadu Abdallah Ramadan Shalah powiedział w telewizji Al-Manar, że organizacje terrorystyczne mają zamiar kontynuowania samobójczych ataków bombowych, ale ich czas i możliwość przeprowadzenia ich z Zachodniego Brzegu zależą od innych czynników. „Na przykład”, powiedział, „jest bariera oddzielająca, która jest przeszkodą dla ruchu oporu, a gdyby jej nie było, sytuacja byłaby zupełnie inna”.

Nawiasem mówiąc, żydowska historia Betaru była inspiracją dla organizacji młodzieżowej Władimira Żabotyńskiego o tej samej nazwie, po części dlatego, że Bar Kochba był Żydem, który walczył przeciwko obcej dominacji. Etzel, a także partia Likud mają swoje korzenie w ruchu Betar. Premierzy Begin i Shamir byli w młodości członkami Betaru, a później obaj byli w Etzel. 


Betarowy ruch młodzieżowy nosi nazwę od ostatniego stanowiska bojowników Betaru i pozostaje aktywny do dziś jako syjonistyczna grupa przywódcza.


Zbiór papirusów zawierających rozkazy Bar Kochby z ostatniego roku buntu, znaleziona w jaskini na pustyni Judzkiej przez izraelskiego archeologa Yigaela Yadina.

Zbiór papirusów zawierających rozkazy Bar Kochby z ostatniego roku buntu, znaleziona w jaskini na pustyni Judzkiej przez izraelskiego archeologa Yigaela Yadina.Zbiór papirusów zawierających rozkazy Bar Kochby z ostatniego roku buntu, znaleziona w jaskini na pustyni Judzkiej przez izraelskiego archeologa Yigaela Yadina.


Mając za sobą całą tę żydowską historię, co powinniśmy sądzić o arabskim osiedlu Battir, które założono na tym miejscu żydowskiej masakry? Jak mamy postrzegać nagi antysemityzm UNESCO w przekupywaniu AP, by pomogła wymazać żydowską historię tego miejsca?


I dlaczego mielibyśmy udawać, że „Battir” jest „palestyńskie”, skoro był to i zawsze będzie żydowski Betar? 


Beitar’s Firm Jewish History and the Falsehood of Battir (Judean Rose)

Elder of Ziyon, 14 września 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Judean Rose - izraelska blogerka. 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 318 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk