Prawda

Niedziela, 26 czerwca 2022 - 00:34

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków


Bassam Tawil 2021-10-13

Słowa administracji Bidena o osiągnięciu “rozwiązania w postaci dwóch państw”  nie wydają się imponować wielu Palestyńczykom. Ci Palestyńczycy, według niedawnego sondażu opinii publicznej, wolą prowadzić walkę zbrojną przeciwko Izraelowi. Przy takich poglądach można bezpiecznie założyć, że palestyńskie państwo, które administracja Bidena ma nadzieje założyć obok Izraela, będzie opanowane przez wspieranych przez Iran terrorystów, takich jak Hamas i Palestyński Islamski Dżihad. Na zdjęciu: ówczesny wiceprezydent, Joe Biden w 2013 roku. (Zdjęcie: Wikipedia)
Słowa administracji Bidena o osiągnięciu “rozwiązania w postaci dwóch państw”  nie wydają się imponować wielu Palestyńczykom. Ci Palestyńczycy, według niedawnego sondażu opinii publicznej, wolą prowadzić walkę zbrojną przeciwko Izraelowi. Przy takich poglądach można bezpiecznie założyć, że palestyńskie państwo, które administracja Bidena ma nadzieje założyć obok Izraela, będzie opanowane przez wspieranych przez Iran terrorystów, takich jak Hamas i Palestyński Islamski Dżihad. Na zdjęciu: ówczesny wiceprezydent, Joe Biden w 2013 roku. (Zdjęcie: Wikipedia)

Mimo decyzji administracji Bidena o wznowieniu finansowej pomocy dla Palestyńczyków i działań na rzecz wskrzeszenia “procesu pokojowego” z Izraelem, większość Palestyńczyków nadal popiera Hamas, palestyńską grupę terrorystyczną, która nie uznaje prawa Izraela do istnienia.


Słowa
 administracji Bidena o osiągnięciu “rozwiązania w postaci dwóch państw”  nie wydają się imponować wielu Palestyńczykom. Uważają oni, według niedawnego sondażu opinii publicznej, że to rozwiązanie nie jest dłużej praktyczne lub realne. Ci Palestyńczycy, jak pokazuje sondaż, wolą prowadzić „walkę zbrojną” przeciwko Izraelowi.


W niedawnym przemówieniu na 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent USA, Joe Bidem, mówił w sprawie polityki swojej administracji wobec arabsko-izraelskiego konfliktu:

"Gwarancje Stanów Zjednoczonych dla bezpieczeństwa Izraela są niekwestionowane. I poparcie – nasze poparcie dla niepodległego państwa żydowskiego jest jednoznaczne. Nadal jednak wierzę, że rozwiązanie w postaci dwóch państw jest najlepszym sposobem zapewnienia, że Izrael – przyszłości Izraela jako żydowskiego, demokratycznego państwa, żyjącego obok zdolnego do życia, suwerennego i demokratycznego palestyńskiego państwa”.

Jak na ironię, tego samego dnia, kiedy Biden wygłosił tę mowę do Zgromadzenia Ogólnego ONZ, Palestyński Ośrodek Badań Polityki i Opinii opublikował kolejny sondaż opinii publicznej, który pokazał, że wielu ludzi Zachodu nie ma pojęcia o rzeczywistych postawach palestyńskiego społeczeństwa.  


Wyniki tego sondażu potwierdziły, że większość Palestyńczyków nadal widzi w Hamasie i innych terrorystach swoich bohaterów i wzory osobowe. Wyniki potwierdziły także, że większość Palestyńczyków nadal wierzy, że przemoc i terroryzm są najlepszym i jedynym sposobem obcowania z Izraelem.


Przy takich poglądach można bezpiecznie założyć, że palestyńskie państwo, które administracja Bidena ma nadzieję założyć obok Izraela, będzie opanowane przez wspieranych przez Iran terrorystów, takich jak Hamas i Palestyński Islamski Dżihad, których zadeklarowanym celem jest zastąpienie Izraela islamistycznym państwem po zabiciu lub wygnaniu z ich ojczyzny tak wielu Żydów, jak to możliwe.


Wyniki sondażu prowadzą do jednoznacznego wniosku, że Palestyńczycy mówią Bidenowi, iż jego proponowane “rozwiązanie w postaci dwóch państw” dalece nie jest najlepszym sposobem zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.


Palestyńczycy mówią, że “rozwiązanie w postaci dwóch państw” jest najlepszym sposobem ułatwienia misji zniszczenia Izraela. Niestety, przynajmniej w bliskiej przyszłości, najprawdopodobniej byłoby “anty-rozwiązaniem”, które mogłoby zdestabilizować region i wciągnąć w konflikt Stany Zjednoczone.   


Palestyńczycy pokazują wyraźnie, że palestyńskie państwo na jakiejkolwiek części Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy będzie używane jako baza do "wyzwolenia" całej ziemi od rzeki Jordan do Morza Śródziemnego.  


Należy pamiętać, że już istnieje na wpół niepodległe palestyńskie państwo w Strefie Gazy, skąd Izrael całkowicie wycofał się w 2005 roku. To autonomiczne państwo, które od 2007 roku jest pod rządami Hamasu i innych grup dżihadystycznych, już jest używane jako baza terrorystyczna i tylko w tym roku wystrzeliło na Izrael tysiące rakiet i balonów zapalających.


Skoro nie ma już w Strefie Gazy izraelskiej armii ani żydowskich osadników, dlaczego Palestyńczycy w dalszym ciągu ostrzeliwują Izrael rakietami i innymi pociskami? Odpowiedź jest prosta: Palestyńczycy chcą wygnać Żydów nie tylko ze Strefy Gazy, ale z całego Izraela.


Najważniejszym odkryciem w tym sondażu był dramatyczny spadek poparcia dla prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa i wzrost popularności Hamasu, jak również wzrost poparcia dla terroryzmu wobec Izraela.


To odkrycie nie powinno dziwić ludzi, którzy znają wojowniczą, antyizraelską retorykę, głoszoną codziennie przez palestyńskich przywódców, media, kaznodziei w meczetach i politycznych aktywistów.  


Podczas gdy administracja Bidena rozmawia z Abbasem i jego zespołem, niemal 80% Palestyńczyków, jak pokazuje sondaż, żąda rezygnacji Abbasa z urzędu prezydenta.  


Ich żądanie ujawnia, że przeważająca większość Palestyńczyków nie ma zaufania do Abbasa i prawdopodobnie odrzuci każde porozumienie pokojowe, jakie podpisze on z Izraelem. Każdy, kto podpisze umowę pokojową z Izraelem, będzie traktowany jako zdrajca i nagrodzony tak jak egipski prezydent, Anwar Sadat, który podpisał traktat pokojowy z Izraelem i został zamordowany. Jest to konsekwencja, której Abbas jest w pełni świadomy:

"Opuszczenie walki przeciwko syjonizmowi jest zdradą stanu i przeklęty będzie ten, który dokona takiego czynu”. (Karta Hamasu Charter, Artykuł 32)

Palestyńczycy wiedzą także, że Abbas, który już siedemnasty rok sprawuje urząd, na który otrzymał czteroletni mandat, nie ma uprawnień do podpisywania niczego i z nikim. Wyniki sondażu pokazują, że większość Palestyńczyków widzi Abbasa jako nie mającego legitymacji przywódcę, który już nie reprezentuje większości swojego narodu.


Krótko mówiąc, Palestyńczycy oznajmiają administracji Bidena oraz reszcie świata, że zwracanie się do Abbasa jako przywódcy, by przedstawił jakiekolwiek porozumienie pokojowe swojej ludności, jest marnowaniem czasu.


Inny, kluczowy wynik badań, który administracja Bidena i inne międzynarodowe zainteresowane strony powinny wziąć pod uwagę: Hamas i przeciwnicy Abbasa wygrają nowe palestyńskie wybory prezydenckie i parlamentarne.


Ten wynik także nie zaskakuje nikogo, kto zna palestyńską arenę polityczną i był chyba powodem, dla którego Abbas postanowił wczesną wiosną tego roku odwołać wybory parlamentarne i prezydenckie, wyznaczone na 22 maja i 30 lipca. Abbas nie potrzebuje sondaży, by wiedzieć, że jego rywale w Hamasie i innych palestyńskich grupach przytłaczająco pokonają go przy urnach wyborczych.   


Abbas i jego rządzący Fatah jeszcze się nie pozbierali po osłupiającej porażce z rąk Hamasu w palestyńskich wyborach parlamentarnych w 2006 roku. Niespełna rok później Hamas zrzucał członków Autonomii Palestyńskiej Abbasa z najwyższych pięter wysokich budynków w Gazie, wypędzając Abbasa i AP na Zachodni Brzeg. Od tego czasu Abbas nie tylko nie był w stanie odwiedzić swojego domu w Gazie, ale w 2014 roku Hamas próbował dokonać coup d'état przeciwko niemu.


Sondaże dotyczące nowych wyborów są najlepszym dowodem, że przyszłe państwo palestyńskie będzie pod panowaniem grupy terrorystycznej, której Karta otwarcie wzywa wszystkich Arabów i muzułmanów do stworzenia islamskiego państwa:

"Islamski Ruch Oporu jest wyróżniającym się palestyńskim ruchem, którego lojalność jest wobec Allaha i którego sposobem życia jest islam. Dąży do podniesienia sztandaru Allaha nad każdym centymetrem Palestyny". (Artykuł 6)

Karta Hamasu przysięga prowadzić dżihad (świętą wojnę) przeciwko Izraelowi:

"Dzień, w którym wrogowie uzurpują sobie część muzułmańskiej ziemi, Dżihad staje się indywidualnym obowiązkiem każdego muzułmanina. W obliczu uzurpacji Żydów, jest obowiązkowe podniesienie sztandaru Dżihadu" (Artykuł 15)


"Szeregi zewrą się, wojownicy dołączą do innych wojowników i masy w całym islamskim świecie wystąpią w odpowiedzi na wezwanie obowiązku, głośno deklarując: ‘Witaj Dżihadzie!’ Ten okrzyk sięgnie niebios i będzie rozbrzmiewał, aż osiągnięte zostanie wyzwolenie, najeźdźcy rozgromieni i będzie zwycięstwo Allaha”. (Artykuł 33)

I przysięga odrzucenia każdego wynegocjowanego rozwiązania:

"Inicjatywy [pokojowe] i tak zwane pokojowe rozwiązania i międzynarodowe konferencje są sprzeczne z zasadami Islamskiego Ruchu Oporu… Te konferencje są niczym innym jak środkiem do mianowania niewiernych na arbitrów w ziemiach islamu… Nie ma rozwiązania palestyńskiego problemu poza Dżihadem. Inicjatywy, propozycje i międzynarodowe konferencje są tylko marnowaniem czasu, daremnym działaniem. (Artykuł  13)

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się dzisiaj, przywódca Hamasu, Ismail Hanija otrzymałby 56% głosów w stosunku do 34% dla Mahmouda Abbasa.


Gdyby Abbas nie stanął do wyborów, Palestyńczycy głosowaliby na Marwana Barghoutiego, przywódcę terrorystycznego, który odsiaduje w izraelskim więzieniu pięć wyroków dożywocia za jego rolę w serii ataków przeciwko Izraelowi, w których zamordowano co najmniej pięcioro ludzi blisko dwadzieścia lat temu.


Hanija i Barghouti są popularni wśród Palestyńczyków z powodu ich zaangażowania w terroryzm przeciwko Izraelowi. Palestyńczycy są widocznie niezadowoleni z Abbasa, bo wierzą, że nie robi wystarczająco dużo, by podejmować terrorystyczne ataki na Izrael.  


Także jak na ironię (a Bliski Wschód potrafi dostarczyć niemało ironii), kiedy Biden mówił na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ  o swojej wizji “rozwiązania w postaci dwóch państw”,  sondaż (opublikowany tego samego dnia, w którym przemawiał) pokazał, że 62% Palestyńczyków jest przeciwnych koncepcji „rozwiązania  w postaci dwóch państw”.


W sondażu odkryto także, że 39% Palestyńczyków woli prowadzenie “walki zbrojnej” przeciwko Izraelowi. Ponadto, duża większość (61%) sprzeciwia się wznowieniu izraelsko-palestyńskich negocjacji pokojowych.


Najbardziej może ironiczne jest to, że decyzja administracji Bidena o wznowieniu finansowej pomocy dla Palestyńczyków i o ponownych stosunkach USA z Abbasem i palestyńskim kierownictwem nie wydaje się zachwycać Palestyńczyków. Znaczna większość mówi, że w ogóle nie życzą sobie, by palestyńscy przywódcy zadawali się z prezydentem USA. Według tego sondażu 58% Palestyńczyków jest całkowicie przeciwna powrotowi do dialogu z administracją prezydenta Bidena. Ponadto, 49% nie wierzy, że wybór Bidena i wznowienie amerykańskiej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej otworzy drzwi do powrotu izraelsko-palestyńskich negocjacji w ramach „rozwiązania w postaci dwóch państw”.


Wyniki sondażu raz jeszcze naświetlają szeroki rozziew między postrzeganiem i pragnieniami administracji Busha i społeczności międzynarodowej a rzeczywistością palestyńskiej sytuacji.


Ci, którzy nadal mówią o “rozwiązaniu w postaci dwóch państw”, nie tylko łudzą samych siebie, ale zagrażają bezpieczeństwu Bliskiego Wschodu, dążąc do utworzenia kolejnego terrorystycznego państwa, szczególnie tuż po fiasku poddania się USA talibom w Afganistanie.  


Moja porada dla Bidena i innych światowych przywódców: zanim powiążecie ideę pokoju i bezpieczeństwa z ideą “rozwiązania w postaci dwóch państw”, spróbujcie uwierzyć Palestyńczykom, kiedy mówią, że wolą „walkę zbrojną”. Spróbujcie uwierzyć Palestyńczykom, kiedy mówią, że zagłosują na każdego przywódcę, który popiera przemoc i terroryzm przeciwko Izraelowi. Spróbujcie uwierzyć, kiedy Palestyńczycy mówią, że odrzucają pokój z Izraelem, że naprawdę myślą to, co mówią.


Biden Ignores Palestinian Support For Terrorists

Gatestone Institute, 4 października 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Bassam Tawil
Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2151 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk