Prawda

Niedziela, 9 sierpnia 2020 - 18:57

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich


Khaled Abu Toameh 2020-03-17

Palestynka trzyma plakat z napisem: „Chcemy życia w godności, nie milcz na temat twoich praw”. 19 lipca 2019 (Zdjęcie: MEE/Ahmed Abou Salem)
Palestynka trzyma plakat z napisem: „Chcemy życia w godności, nie milcz na temat twoich praw”. 19 lipca 2019 (Zdjęcie: MEE/Ahmed Abou Salem)

Podczas gdy Izrael współpracuje bez wytchnienia z Palestyńczykami, by ograniczyć i zapobiec szerzeniu się koronawirusa, państwa arabskie wydają się robić to, co robią najlepiej, kiedy chodzi o pomoc dla ich palestyńskich braci: ignorują ich potrzeby.  


W ciągu ostatnich kilku dni izraelskie władze dostarczyły Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu 200 zestawów do testowania na koronawirusa. Ponadto profesjonalne zespoły izraelskie i palestyńskie pracują razem, by zapobiec szerzeniu się wirusa. 


Izraelskie władze dostarczyły także kolejne 200 zestawów do testowania na koronawirusa do rządzonej przez Hamas Strefy Gazy, mimo tysięcy rakietbalonów zapalających i przenoszących bomby, które panujący tam rząd Hamasu wystrzelił i wysłał na Izrael.


W dodatku izraelskie władze zorganizowały przekazanie 20 ton środków dezynfekujących z izraelskich fabryk do palestyńskiej służby zdrowia. Wśród tych środków były chlor i woda utleniona. Środki używane do dezynfekcji, zachowania higieny i czyszczenia urządzeń sanitarnych. Te środki dezynfekujące są używane do czyszczenia powierzchni na otwartych terenach i pomagają w czyszczeniu zamkniętych pomieszczeń, takich jak meczety i kościoły.  


Warto zauważyć, że Egipt, który graniczy ze Strefą Gazy, nie posłał żadnych zestawów do testowania ani środków dezynfekujących dla żyjących tam Palestyńczyków.


Tymczasem Palestyńczycy w Libanie są zaniepokojeni, że libańskie władze mogą użyć koronawirusa jako wymówki, by jeszcze bardziej zacieśnić restrykcje wobec mieszkańców  obozów dla uchodźców.


Samir Geagea, libański polityk i przewodniczący Sił Libańskich, antypalestyńskiej, chrześcijańskiej partii politycznej, został ostro skrytykowany za wezwanie do natychmiastowego zamknięcia 12 palestyńskich obozów uchodźców w jego kraju.  


W styczniu 2019 roku, według Agendy Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA) w Libanie było 475075 palestyńskich uchodźców. [Według spisu powszechnego przeprowadzonego przez rząd libański w 2017 roku, było w Libanie 174 tysiące Palestyńczyków. przyp. tłum.] "Palestyńczycy w Libanie nie mają wielu ważnych praw” - wskazywała UNRWA.

"Nie mogą pracować w aż 39 zawodach i nie mogą posiadać nieruchomości. Ponieważ nie są formalnymi obywatelami innego państwa, palestyńscy uchodźcy nie mogą żądać tych samych praw, jakie mają inni cudzoziemcy żyjący i pracujący w Libanie. Konflikt w Syrii zmusił wielu Palestyńczyków z Syrii do ucieczki do Libanu w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Niemal 29 tysięcy z nich otrzymuje pomoc UNRWA w tym kraju, włącznie z pomocą gotówką, edukacją, opieką zdrowotną i ochroną”.

Palestyńscy uchodźcy mają zakaz pracy w wielu dziedzinach w Libanie, włącznie z medycyną, prawem i inżynierią.  


"Po ponad siedemdziesięciu latach Liban nadal jest krajem, gdzie palestyńscy uchodźcy cierpią najbardziej, gdzie są pozbawieni wielu ekonomicznych i ludzkich praw, włącznie z możliwością pracy w pewnych zawodach, proceduralnymi komplikacjami w uzyskaniu pozwolenia na pracę i odmową prawa posiadania nieruchomości” - powiedział dr Mohsen Saleh, dyrekto Zaitouna Center for Studies w Bejrucie.

"Trwające restrykcje nałożone na palestyńskich uchodźców, które odmawiają im prawa do pracy, prowadzą do poczucia niesprawiedliwości i ucisku. To powoduje ekstremizm i problemy społeczne. Można to wykorzystywać, co szkodzi Libanowi, jego bezpieczeństwu i stosunkowej stabilności. Tak więc, pozwolenie palestyńskim uchodźcom na pracę w przyzwoitych warunkach jest sprawą konieczności z punktu widzenia politycznego, bezpieczeństwa i społecznego, jak również potrzeby ekonomicznej”.

Palestyńczycy niepokoją się obecnie, że w dodatku do dyskryminujących praw apartheidu, władze libańskie mogą ich zamknąć  w obozach uchodźców pod pretekstem walki z koronawirusem. Obawiają się, że „rasistowskie” wezwanie Geagei do zamknięcia obozów uchodźców poważnie pogorszy warunki humanitarne i zdrowotne Palestyńczyków.


Tayseer Khaled, wysoki rangą członek należącego do OWP Demokratycznego Frontu Wyzwolenia Palestyny  (DFLP) potępił propozycję Geagei jako „rasistowską i nie do przyjęcia”. Idea zamknięcia obozów, powiedział, „jest naruszeniem ludzkich praw i ludzkich wartości”.


Inna frakcja OWP, Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (PFLP), powiedziała w reakcji na propozycję Geagei, że „rasistowskie umysły, nie zaś obozy uchodźców, należy umieścić w izolacji”.


Palestyński działacz praw człowieka, Mohammed al-Szuli, odpowiedział, że nie powinno być żadnej różnicy między Libańczykami a Palestyńczykami w wojnie z koronawirusem. Podkreślił, że władze libańskie nie zamknęły żadnego libańskiego miasta ani wsi, ani nie zakazały swoim obywatelom opuszczania domów.


"Wypowiedź Geagei jest politycznym posunięciem wymierzonym tylko w Palestyńczyków - komentował al-Szuli – Żadnego przypadku koronawirusa nie zarejestrowano w obozach uchodźców i Palestyńczycy nie sprzeciwiają się środkom ostrożności. Nie ma potrzeby tak ekstremistycznych wypowiedzi”.  


Grupa o nazwie Sojusz Palestyńskich Frakcji w Libanie także potępiła jako „rasistowskie” żądanie libańskiego polityka zamknięcia wszystkich obozów uchodźców i zakazanie Palestyńczykom wchodzenia i wychodzenia z nich. „Ta globalna epidemia obejmuje kraje i społeczności, i kupczenie nią kosztem palestyńskich uchodźców i ich prawa do życia jest  naganne i nie do przyjęcia – oznajmiła grupa w swoim oświadczeniu. – To żądanie odzwierciedla mroczną mentalność libańskiego polityka”.


Kiedy Palestyńczycy wyrażają niepokój z powodu dyskryminujących praw apartheidu w Libanie, Assad Abu Khalil, libańsko-amerykański profesor z California State University, Stanislaus, wystąpił z kolejnym krwawym oszczerstwem przeciwko Izraelowi – jedynemu krajowi, który pomaga Palestyńczykom w walce z koronawirusem. 8 marca ten profesor tweetował: "Izrael będzie miał – jestem tego pewien – inne medyczne procedury dla Żydów i dla nie-Żydów. Nie-Żydów wsadzi do masowych więzień”.


Ten libański profesor, który utrzymuje, że jest propalestyński”, nie wydaje się troszczyć o surowe restrykcje narzucone Palestyńczykom przez jego kraj rodzinny – Liban. Ani nie wydaje się kłopotać tym, że libański (nie zaś izraelski) polityk jest tym, który faktycznie wzywa do umieszczenia Palestyńczyków w „masowych więzieniach”.


Widocznie nie jest rozsądne dla Palestyńczyków żywienie jakichkolwiek złudzeń, że Liban, Egipt lub większość krajów arabskich przyjdzie im z pomocą, szczególnie w świetle wybuchu epidemii koronawirusa. Liban dyskryminował Palestyńczyków przez dziesięciolecia i nie wydaje się prawdopodobne, że zmieni swoją politykę tylko z powodu wirusa.


Egipt, ze swej strony, już dawno opuścił Palestyńczyków przez praktyczne zapieczętowanie swojej granicy ze Strefą Gazy. Libańczycy, Egipcjanie i większość Arabów uważają, że Palestyńczycy są problemem Izraela. Kiedy minie obecny kryzys z powodu wirusa, można mieć nadzieje, że Palestyńczycy będą pamiętali, że tylko jeden kraj pospieszył im z ratunkiem: Izrael. Mogą także pamiętać, że ich arabscy bracia zdradzili ich – nie po raz pierwszy i niewątpliwie nie po raz ostatni.


Israel Helps Palestinians Prevent Coronavirus; Arabs Betray Them

Gatestone Institute, 16 marca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1582 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk