Prawda

Piątek, 3 kwietnia 2020 - 21:06

« Poprzedni Następny »


Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa


Jeff Jacoby 2020-03-17

Pasażerowie w maskach przybywają na międzynarodowe lotnisko Dulles pod Waszyngtonem w ostatni piątek.
Pasażerowie w maskach przybywają na międzynarodowe lotnisko Dulles pod Waszyngtonem w ostatni piątek.

Przyjaciółka zapytała mnie, czy nie uważam, że te rozgorączkowane relacje medialne o Covid-19, chorobie koronawirusa, wymykają się spod kontroli. Wie, że od dawna jestem sceptyczny wobec wrzaskliwej paniki, jaka stała się rzeczą nieodłączną od publicznej dyskusji o zmianie klimatycznej. Czy to nie jest w gruncie rzeczy to samo? 


Nie, nie jest, powiedziałem i krótko wyjaśniłem, dlaczego te dwie sprawy bardzo się moim zdaniem różnią. Zastanawiałem się jednak potem nad jej pytaniem. Być może dłuższe wyjaśnienie będzie użyteczne.


Pierwszą i najbardziej oczywistą różnicą między paniką klimatyczną a rosnącym lękiem w sprawie koronawirusa jest to, że istnieje długa historia wirusowych epidemii, zaraz i pandemii. Nie ma nic spekulacyjnego ani teoretycznego w morderczej skuteczności, z jaką nowe choroby potrafią szerzyć się jak pożar w społecznościach spotykających się z nimi po raz pierwszy. Dżuma Justyniana, która wybuchła w Konstantynopolu w 541 roku zabiła – według oszacowań – co najmniej 25 milionów ludzi, kiedy szerzyła się w Azji, Afryce Północnej, Arabii i Europie. Czarna Śmierć w XIV wieku zmiotła z powierzchni Ziemi jedną trzecią populacji Eurazji. Najbardziej śmiertelna pandemia XX wieku, grypa hiszpańska, która wybuchła pod koniec I Wojny Światowej, skazała na przedwczesną śmierć ponad 50 milionów ludzi – więcej niż wszystkich żołnierzy i cywilów zabitych podczas wojny.


Horrory pandemii są udokumentowane i często opisywane. Niemniej, choć aktywiści klimatyczni przepowiadają kończące świat scenariusze katastrofy od lat 1960., apokalipsa jakoś nie wydaje się ziszczać.


Chociaż klimat zawsze jest zmienny, nieopanowane, antropogeniczne ocieplenie niewątpliwie prowadzi do kataklizmu. Ludzkie społeczności mają jednak wielką zdolność łagodzenia egzystencjalnych zagrożeń i takiej adaptacji, by się z nich wydostać. Dlatego też jest niebezpieczne, jaki pisał klimatolog Michael Mann, przesadne prezentowanie nauki o globalnym ociepleniu „w sposób, który przedstawia problem jako nie do rozwiązania i podsyca uczucia nieuchronnej katastrofy i beznadziei”. 


W odróżnieniu od tego, niepokojenie się o dewastację spowodowaną wirusową epidemią nie jest jedynie kwestią "ufania nauce" lub "przebudzenia się" do niewygodnej prawdy. Zarazy są rzeczywiste. Wybuchały z śmiertelnymi efektami w przeszłości, tak samo jak Covid-19 wybucha obecnie.


Włochy, pierwszy europejski kraj, który doświadczył tej choroby, przeszedł od zera zachorowań do ponad 12 tysięcy w zaledwie trzy tygodnie. Tylko w środę liczba włoskich nowych zachorowań w ciągu doby wzrosła z 631 do 827. W Iranie, informują, że ponad 11 tysięcy zachorowało, z których 514 zmarło (dane z piątku rano). Jednak dziesiątki wysokich rangą funkcjonariuszy reżimu znajdują się wśród zarażonych, co sugeruje, że choroba jest znacznie bardziej rozprzestrzeniona niż przyznaje to Teheran. W momencie, kiedy to piszę, Stany Zjednoczone mają znacznie niższą liczbę zachorowań, ale to kwestia czasu. Rząd i przemysł, zakazując lotów z Europy, zawieszając sezon NBA, odwołując maratony i duże parady, tworzą bariery kontaktów społecznych, które mogą ograniczyć łańcuch wirusowych zakażeń i „spłaszczyć krzywą” wzrostu epidemii.  


Wszystko to jest zgodne z naukowymi zasadami, które są dobrze znane, empirycznie potwierdzone i osadzone w doświadczeniu, nie zaś w polityce.  


Nie znaczy to, że kryzys Covid-19 nie został zarażony polityką: oczywiście, że został. Jak niemal wszystko w tych dniach, ten kryzys zamienił się w polityczną strawę – na prawicy nie mniej niż na lewicy. Gdy tylko dzieje się coś złego, stronnicy próbują zdobyć polityczne punkty lub rzucać politycznymi kamieniami.  


Na ogół jednak strategia reagowania na koronawirusa skupia się na sprawach praktycznych tu i teraz: zbieranie danych, dawanie pierwszeństwa badaniom, praca nad szczepionką, przygotowywanie medycznych obiektów – i komunikowanie społeczeństwu powściągliwym językiem i w porę o najbardziej praktycznych sposobach łagodzenia spodziewanych szkód. Eksperci na ogół trzymają się tego, co znane i skupiają się na tych nieznanych czynnikach, o których wiadomo, że istnieją, równocześnie szczerze wyjaśniając, że zaraza z pewnością rozszerzy się znacznie bardziej zanim nastąpi poprawa.


Kontrast z debatą o klimacie nie mógłby być wyraźniejszy.


Na podstawie modeli komputerowych, których wyniki wielokrotnie były błędne, krzyżowcy zmiany klimatu, włącznie z wieloma harcownikami w mediach, żarliwie upierają się, że „czas na debaty minął”, że „97 procent” naukowców podziela ich pogląd i że każdy, kto jest sceptyczny wobec scenariusza nadciągającej katastrofy, jest moralnym odpowiednikiem negacjonisty Holocaustu. Z fanatycznym zapałem oświadczają, że inne opinie muszą zostać uciszone.


Krzyżowcy zmiany klimatu, włącznie z wieloma harcownikami w mediach, żarliwie upierają się, że „czas na debaty minął” i że świat jest skazany, jeśli nie zmieni drastycznie nowoczesnego stylu życia.
Krzyżowcy zmiany klimatu, włącznie z wieloma harcownikami w mediach, żarliwie upierają się, że „czas na debaty minął” i że świat jest skazany, jeśli nie zmieni drastycznie nowoczesnego stylu życia.

Niczego podobnego nie widać w pełnych niepokoju dyskusjach wokółCovid-19. W rzeczywistości, jak podkreśla Larry Kummer  na geopolitycznym blogu Fabius Maximus, wypowiedzi z Centrum Kontroli Chorób i Światowej Organizacji Zdrowia były „wyraźne i konkretne w sprawie niepewności naszej wiedzy o epidemii koronawirusa… Naukowcy z WHO i CDC prowadzą swoją kampanię bez ataków, nie mówiąc już o szkalowaniu, tych ekspertów, którzy się z nimi nie zgadzają (a jest wiele obszarów spornych)”. 


Najbardziej jednak znaczącą różnicą między sprawą koronawirusa a sprawą klimatu jest to, że nikt nie zamienia koronawirusa w kulturowe pole bitwy. Nie wykorzystuje się choroby, by żądać drastycznej zmiany nowoczesnego życia. Skrajne kroki podejmowane obecnie – kwarantanny, zamykanie szkół, zamknięcie Kapitolu USAzamknięcie całego europejskiego kraju to nie jest kara za grzeszne życie. Choć te kroki są ostre, ich jedynym celem jest spowolnienie tempa zarażania, nie zaś radykalna transformacja społeczeństwa zgodnie z utopijnymi marzeniami środowiskowych aktywistów.


Poza odrobiną polityki na obrzeżach, wszystko, co jest powiedziane i robione w związku z koronawirusem, jest nastawione na ratowanie życia. Relacje medialne mogą być trochę zadyszane, a panika nigdy nie jest pomocna, ale to nie jest żadna napędzana ideologią histeryczna reakcja. Następnych kilka miesięcy może być okropnych. Często jestem sceptyczny, ale nie w tej sprawie.  


I’m skeptical about climate alarmism but i take coronavirus fears seriously

15 marca 2020

Tłumaczenie: Malgorzata Koraszewska

Jeff Jacoby

Prawnik i publicysta "Boston Globe".  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1501 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk