Prawda

Niedziela, 5 lipca 2020 - 08:00

« Poprzedni Następny »


Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa


Jeff Jacoby 2020-03-17

Pasażerowie w maskach przybywają na międzynarodowe lotnisko Dulles pod Waszyngtonem w ostatni piątek.
Pasażerowie w maskach przybywają na międzynarodowe lotnisko Dulles pod Waszyngtonem w ostatni piątek.

Przyjaciółka zapytała mnie, czy nie uważam, że te rozgorączkowane relacje medialne o Covid-19, chorobie koronawirusa, wymykają się spod kontroli. Wie, że od dawna jestem sceptyczny wobec wrzaskliwej paniki, jaka stała się rzeczą nieodłączną od publicznej dyskusji o zmianie klimatycznej. Czy to nie jest w gruncie rzeczy to samo? 


Nie, nie jest, powiedziałem i krótko wyjaśniłem, dlaczego te dwie sprawy bardzo się moim zdaniem różnią. Zastanawiałem się jednak potem nad jej pytaniem. Być może dłuższe wyjaśnienie będzie użyteczne.


Pierwszą i najbardziej oczywistą różnicą między paniką klimatyczną a rosnącym lękiem w sprawie koronawirusa jest to, że istnieje długa historia wirusowych epidemii, zaraz i pandemii. Nie ma nic spekulacyjnego ani teoretycznego w morderczej skuteczności, z jaką nowe choroby potrafią szerzyć się jak pożar w społecznościach spotykających się z nimi po raz pierwszy. Dżuma Justyniana, która wybuchła w Konstantynopolu w 541 roku zabiła – według oszacowań – co najmniej 25 milionów ludzi, kiedy szerzyła się w Azji, Afryce Północnej, Arabii i Europie. Czarna Śmierć w XIV wieku zmiotła z powierzchni Ziemi jedną trzecią populacji Eurazji. Najbardziej śmiertelna pandemia XX wieku, grypa hiszpańska, która wybuchła pod koniec I Wojny Światowej, skazała na przedwczesną śmierć ponad 50 milionów ludzi – więcej niż wszystkich żołnierzy i cywilów zabitych podczas wojny.


Horrory pandemii są udokumentowane i często opisywane. Niemniej, choć aktywiści klimatyczni przepowiadają kończące świat scenariusze katastrofy od lat 1960., apokalipsa jakoś nie wydaje się ziszczać.


Chociaż klimat zawsze jest zmienny, nieopanowane, antropogeniczne ocieplenie niewątpliwie prowadzi do kataklizmu. Ludzkie społeczności mają jednak wielką zdolność łagodzenia egzystencjalnych zagrożeń i takiej adaptacji, by się z nich wydostać. Dlatego też jest niebezpieczne, jaki pisał klimatolog Michael Mann, przesadne prezentowanie nauki o globalnym ociepleniu „w sposób, który przedstawia problem jako nie do rozwiązania i podsyca uczucia nieuchronnej katastrofy i beznadziei”. 


W odróżnieniu od tego, niepokojenie się o dewastację spowodowaną wirusową epidemią nie jest jedynie kwestią "ufania nauce" lub "przebudzenia się" do niewygodnej prawdy. Zarazy są rzeczywiste. Wybuchały z śmiertelnymi efektami w przeszłości, tak samo jak Covid-19 wybucha obecnie.


Włochy, pierwszy europejski kraj, który doświadczył tej choroby, przeszedł od zera zachorowań do ponad 12 tysięcy w zaledwie trzy tygodnie. Tylko w środę liczba włoskich nowych zachorowań w ciągu doby wzrosła z 631 do 827. W Iranie, informują, że ponad 11 tysięcy zachorowało, z których 514 zmarło (dane z piątku rano). Jednak dziesiątki wysokich rangą funkcjonariuszy reżimu znajdują się wśród zarażonych, co sugeruje, że choroba jest znacznie bardziej rozprzestrzeniona niż przyznaje to Teheran. W momencie, kiedy to piszę, Stany Zjednoczone mają znacznie niższą liczbę zachorowań, ale to kwestia czasu. Rząd i przemysł, zakazując lotów z Europy, zawieszając sezon NBA, odwołując maratony i duże parady, tworzą bariery kontaktów społecznych, które mogą ograniczyć łańcuch wirusowych zakażeń i „spłaszczyć krzywą” wzrostu epidemii.  


Wszystko to jest zgodne z naukowymi zasadami, które są dobrze znane, empirycznie potwierdzone i osadzone w doświadczeniu, nie zaś w polityce.  


Nie znaczy to, że kryzys Covid-19 nie został zarażony polityką: oczywiście, że został. Jak niemal wszystko w tych dniach, ten kryzys zamienił się w polityczną strawę – na prawicy nie mniej niż na lewicy. Gdy tylko dzieje się coś złego, stronnicy próbują zdobyć polityczne punkty lub rzucać politycznymi kamieniami.  


Na ogół jednak strategia reagowania na koronawirusa skupia się na sprawach praktycznych tu i teraz: zbieranie danych, dawanie pierwszeństwa badaniom, praca nad szczepionką, przygotowywanie medycznych obiektów – i komunikowanie społeczeństwu powściągliwym językiem i w porę o najbardziej praktycznych sposobach łagodzenia spodziewanych szkód. Eksperci na ogół trzymają się tego, co znane i skupiają się na tych nieznanych czynnikach, o których wiadomo, że istnieją, równocześnie szczerze wyjaśniając, że zaraza z pewnością rozszerzy się znacznie bardziej zanim nastąpi poprawa.


Kontrast z debatą o klimacie nie mógłby być wyraźniejszy.


Na podstawie modeli komputerowych, których wyniki wielokrotnie były błędne, krzyżowcy zmiany klimatu, włącznie z wieloma harcownikami w mediach, żarliwie upierają się, że „czas na debaty minął”, że „97 procent” naukowców podziela ich pogląd i że każdy, kto jest sceptyczny wobec scenariusza nadciągającej katastrofy, jest moralnym odpowiednikiem negacjonisty Holocaustu. Z fanatycznym zapałem oświadczają, że inne opinie muszą zostać uciszone.


Krzyżowcy zmiany klimatu, włącznie z wieloma harcownikami w mediach, żarliwie upierają się, że „czas na debaty minął” i że świat jest skazany, jeśli nie zmieni drastycznie nowoczesnego stylu życia.
Krzyżowcy zmiany klimatu, włącznie z wieloma harcownikami w mediach, żarliwie upierają się, że „czas na debaty minął” i że świat jest skazany, jeśli nie zmieni drastycznie nowoczesnego stylu życia.

Niczego podobnego nie widać w pełnych niepokoju dyskusjach wokółCovid-19. W rzeczywistości, jak podkreśla Larry Kummer  na geopolitycznym blogu Fabius Maximus, wypowiedzi z Centrum Kontroli Chorób i Światowej Organizacji Zdrowia były „wyraźne i konkretne w sprawie niepewności naszej wiedzy o epidemii koronawirusa… Naukowcy z WHO i CDC prowadzą swoją kampanię bez ataków, nie mówiąc już o szkalowaniu, tych ekspertów, którzy się z nimi nie zgadzają (a jest wiele obszarów spornych)”. 


Najbardziej jednak znaczącą różnicą między sprawą koronawirusa a sprawą klimatu jest to, że nikt nie zamienia koronawirusa w kulturowe pole bitwy. Nie wykorzystuje się choroby, by żądać drastycznej zmiany nowoczesnego życia. Skrajne kroki podejmowane obecnie – kwarantanny, zamykanie szkół, zamknięcie Kapitolu USAzamknięcie całego europejskiego kraju to nie jest kara za grzeszne życie. Choć te kroki są ostre, ich jedynym celem jest spowolnienie tempa zarażania, nie zaś radykalna transformacja społeczeństwa zgodnie z utopijnymi marzeniami środowiskowych aktywistów.


Poza odrobiną polityki na obrzeżach, wszystko, co jest powiedziane i robione w związku z koronawirusem, jest nastawione na ratowanie życia. Relacje medialne mogą być trochę zadyszane, a panika nigdy nie jest pomocna, ale to nie jest żadna napędzana ideologią histeryczna reakcja. Następnych kilka miesięcy może być okropnych. Często jestem sceptyczny, ale nie w tej sprawie.  


I’m skeptical about climate alarmism but i take coronavirus fears seriously

15 marca 2020

Tłumaczenie: Malgorzata Koraszewska

Jeff Jacoby

Prawnik i publicysta "Boston Globe".  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1559 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk