Prawda

Niedziela, 22 wrzesnia 2019 - 03:41

« Poprzedni Następny »


Zlecenie walki z szatanem


Andrzej Koraszewski 2019-09-02


Wydawnictwo „Arbitror” wydało właśnie książkę Konrada Szołajskiego pod tytułem Zlecenie: walka z szatanem. Powieść detektywistyczna, oparta na materiałach, które reżyser zbierał, kiedy pracował nad dokumentalnym filmem „Walka z szatanem” (film jest dostępny w Polsce na HBO GO). W powieści matka zaginionej nastolatki zwraca się do detektywa z prośbą o odnalezienie córki, wstępne rozpoznanie prowadzi do podejrzenia, że dziewczyna jest w łapach egzorcystów i rozpoczyna poszukiwania.

O egzorcystach i egzorcyzmach słyszymy coraz częściej, jednak opisywane w tej książce sceny, zachowania zajmujących się tym procederem księży, wierzących w opętania zwykłych ludzi i zachowania samych rzekomo opętanych, mogą normalnemu człowiekowi wydawać się w najwyższym stopniu nieprawdopodobne. Lekturę książki przerywałem szperaniem w Internecie, wbijając takie hasła jak: „Centrum Pomocy Duchowej”, „egzorcyzmy”, „opętanie, pomoc” i podobne. Setki stron internetowych pokazujących do jakiego stopnia prawdą jest, że żyjemy w kraju może nie tyle opętanym przez diabła, co przez jego pomocników w  sutannach. O samej powieści Konrada Szołajskiego opowiadać nie będę, bo opowiadanie o fabule powieści kryminalnych jest nietaktem. Nieprawdopodobny świat egzorcyzmów wymaga jednak przybliżenia.


Po swoim filmie z 2015 roku Szołajski mówił:

"W 'Walce z szatanem' ważne były moje własne emocje. Gdy się dziwiłem, starałem się to zdziwienie przekazać widzowi. I w tym filmie właśnie moje własne zdumienie było podstawową kategorią, którą się kierowałem. Długo nie mogłem uwierzyć w to, co zobaczyłem".

Rzeczywiście, czytając opisy świata wierzących w opętania w końcu drugiej dekady XXI wieku, nie sposób uciec od zdumienia.

Konrad Szołajski nie pisze o tym w swojej książce, ale zastanawia pytanie, kto zlecił tropienie szatana w nowoczesnym świecie? Na to pytanie odpowiedział swego czasu naczelny egzorcysta Watykanu, ojciec Gabriel Amorth. Egzorcysta wskazał na Jana Pawła II.

Do jego pontyfikatu egzorcyzmy były uważane za ‘średniowieczne’ praktyki, które zarzucono wraz z rozwojem nauki, psychiatrii, medycyny i techniki – powiedział. – Ten papież przybył z dalekiego kraju zaakceptował i odnowił rytuał egzorcyzmów w 1998 roku prawie 400 lat po tym jak został on ustanowiony.

Sam Papież odprawił rytuał egzorcyzmów w murach Watykanu, co udokumentował dziennikarz David Murgia w programie telewizyjnym Włoskiej Konferencji Episkopatu. Okazuje się, że Karol Wojtyła był zafascynowany egzorcyzmami od wczesnej młodości i pasjami wypędzał diabły z opętanych. Kardynał Jacques-Paul Martin wspominał, że w 1982 roku Papież-Polak uwolnił młodą kobietę, która była rzekomo opętana przez szatana. Z prośbą o pomoc w tej sprawie zwrócił się do Papieża biskup Spoleto z Perugii, który poprosił o audiencję i osobiście przedstawił Papieżowi sprawę młodej dziewczyny, która znajdowała się pod opieką lokalnego egzorcysty, ale ani lekarze, ani egzorcysta nie umieli jej pomóc. Podobno Papież-Polak dał radę.


Ojciec Gabriele Amorth, naczelny pomocnik naszego Papieża na polu wojny z szatanem, zmarł w 2016 roku, twierdząc wcześniej, że w ciągu swojej długiej kariery egzorcysty wypędził, (głównie z młodych dziewcząt), dziesiątki tysięcy diabłów (dokładniej ponad 70 tysięcy). To on, przy boku naszego Papieża, zaczął masowe szkolenia księży egzorcystów, w 1990 r. powołał do istnienia Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów. Miał marzenie, żeby przy każdej diecezji był egzorcysta. Przekonywał, że wiara w Boga bez wiary w szatana jest niepełna i że nie może być katolicyzmu bez szatana. (Wiele wskazuje na to, że to on pierwszy dostrzegł szatana w Harrym Potterze.)


Papież Benedykt XVI w 2013 roku odprawił mszę świętą dla egzorcystów, którzy zjechali się z całego świata. Wcześniej, jak informował ojciec Amorth, Benedykt XVI osobiście wypędził diabły  z dwóch opętanych:    

„Kiedy ukazał się papież, "opętani zaczynają zachowywać się dziwnie. Jeden drży i szczęka zębami. Zakonnice zdają sobie sprawę, że obce istoty w ciałach mężczyzn coraz gwałtowniej się irytują. Zakonnice próbują uspokoić Giovanniego i Marco. Nagle Giovanni odwraca się do nich i powoli, głosem jakby pochodzącym z innego świata, mówi: – Nie jestem Giovannim. Papież podchodzi do pierwszego rzędu ludzi. Pozdrawia ich. Opętani zaczynają wyć. Padają na ziemię i wyją. Papież odwraca się ku nim. Widzi leżących na ziemi, krzyczących, drżących i toczących z ust pianę mężczyzn. W ich, patrzących prosto na niego oczach dostrzega bezbrzeżną nienawiść. Podnosi rękę, błogosławi ich. Dla opętanych ten gest jest jak smagnięcie, jak potężny cios, który odrzuca ich na trzy metry. Już nie krzyczą, tylko płaczą i płaczą. Uspokajają się dopiero, gdy papież odchodzi. Ale niczego nie pamiętają".

Papież Franciszek już w 2014 roku zademonstrował swoją miłość do egzorcyzmów zwołując sabat egzorcystów. Powiedział wówczas zebranym, że księża świadczący posługę egzorcyzmów „okazują miłość do Kościoła i akceptację tych, którzy cierpią z powodu działania szatana”.


Jeden z uczestników tego zlotu, amerykański ksiądz z Południowej Karoliny, powiedział dziennikarzowi, że „Egzorcyzmy są trochę jak chirurgia mózgu w świecie duchowym”.


Trudno oprzeć się wrażeniu, że papież Franciszek jest jeszcze większym fanem egzorcyzmów niż jego dwaj poprzednicy. Być może wynika to z faktu, że pochodzi z Argentyny, a w Ameryce Łacińskiej praktykowanie egzorcyzmów nigdy nie ustało, więc przywrócenie tych barbarzyńskich praktyk do łask przez Jana Pawła II zostało tam powitane z wielką ulgą.           


Czytając książkę Konrada Szołajskiego  moglibyśmy pomyśleć, że opisywane przez niego sceny to wymysł chorej wyobraźni. Autor zapewnia, że oparte są na jego doświadczeniach, kiedy zbierał materiały do filmu „Walka z Szatanem”.  Bez trudu możemy znaleźć potwierdzenie realizmu tych scen przeglądając Internet, czytając „Pytania do egzorcysty”, opisy przypadków, oferty usług egzorcystów.


Poniższa mapa tych usług jest dalece niepełna:Kościół chce, aby zmodyfikowany rytuał nadawał egzorcyzmowi status terapii alternatywnej, która może konkurować z konwencjonalną medycyną. Szamani w sutannach ostrzegają przed pułapkami szatana, oferują pomoc na psychologiczne problemy, na depresję, bezsenność, czy bóle mięśni wpędzając ludzi w prawdziwe tragedie.


Jeszcze w 2010 roku ojciec Amorth w zapale poszukiwania diabłów powiedział dziennikarzowi, że „diabeł mieszka też w Watykanie i konsekwencje tego możecie zobaczyć na własne oczy”. Było to prawdopodobnie jedyne zdanie zbliżone do prawdy w całej jego kapłańskiej karierze egzorcysty.


Jestem głęboko przekonany, że prowadzone przez Kościół egzorcyzmy są działalnością przestępczą i powinny być ścigane przez prawo. O ile się orientuję te praktyki nie są ścigane w żadnym kraju z powodu niczym nieuzasadnionego szacunku dla religii. Są chronione w tym samym, a nawet większym stopniu jak księżowska pedofilia. Wyrządzają jednak nie mniej zła.


Osobiście pewnie wolałbym, żeby książka Konrada Szołajskiego była reporterskim opisem z pracy reżysera, ale nie mogę wykluczyć, że wybór formuły powieści kryminalnej pozwoli na jej dotarcie do szerszego kręgu czytelników, pokazując realia przestępczych praktyk Kościoła katolickiego w Polsce, praktyk, których nie odważa się potępić żaden biskup i niestety żaden polityk.    

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. wina szatana Leszek 2019-09-02


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 570 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (II)   Ferus   2019-09-15
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców   Ferus   2019-09-08
Zlecenie walki z szatanem   Koraszewski   2019-09-02
Mrówki i ludzie. Czyli niepokojące podobieństwo „korony stworzenia” do bezrozumnych owadów.   Ferus   2019-09-01
Jabłko, które jabłkiem nie było   Ferus   2019-08-25
Ta miłość zaczęła się od strachu   Koraszewski   2019-08-24
Problem „ukrywającego się Boga”.   Ferus   2019-08-18
Hipoteza Boga kontra nauka (IV)   Ferus   2019-08-11
Na początku był jakiś Jezus   Koraszewski   2019-08-05
Hipoteza Boga kontra nauka (III)   Ferus   2019-08-04
Hipoteza Boga kontra nauka (II)   Ferus   2019-07-28
Hipoteza Boga kontra nauka   Ferus   2019-07-21
Apostołowie Nowego Ładu (II)   Ferus   2019-07-14
Bóg bez państwa i państwo bez Boga   Koraszewski   2019-07-12
Apostołowie Nowego Ładu. Czyli ludzie pogodzeni z nieubłaganymi prawami natury.   Ferus   2019-07-07
Pamięć i odrzucona tożsamość   Koraszewski   2019-06-27
O znaczeniu świeckich usług medycznych   Igwe   2019-06-22
Bezlitosne Miłosierdzie Boże   Ferus   2019-06-16
Dziecko i jego I Komunia Święta   Ferus   2019-06-09
Tajemnica zawodowa duchownych   Ferus   2019-06-02
Rozmyślając nad sensem życia (VIII)   Ferus   2019-05-26
Rozmyślając nad sensem życia (VII)   Ferus   2019-05-19
Rozmyślając nad sensem życia (VI)   Ferus   2019-05-12
De non existentia Dei   Koraszewski   2019-05-06
Rozmyślając nad sensem życia (V)   Ferus   2019-05-05
Nieszczęsny ateizm. List do przyjaciela   Koraszewska   2019-05-04
Ewangelia według pana Jeża   Koraszewski   2019-05-02
Biły się dwa bogi   Koraszewski   2019-04-29
Rozmyślając nad sensem życia IV.   Ferus   2019-04-28
Ani nie manifest, ani nie tak nowego ateizmu   Koraszewski   2019-04-26
Wzrastająca obecność boga   Koraszewski   2019-04-22
Rozmyślając nad sensem życia (III)   Ferus   2019-04-21
Dziękujmy Panu, korona cierniowa ocalona   Koraszewski   2019-04-19
Czary, zagrożenie bezpieczeństwa i prawo szariatu   Igwe   2019-04-16
Rozmyślając nad sensem życia (II).   Ferus   2019-04-14
Dlaczego ateiści walczą o prawo wyjścia z cienia w Afryce i nie tylko w Afryce?   Igwe   2019-04-10
Rozmyślając nad sensem życia   Ferus   2019-04-07
Krzywdy wyrządzone ludzkości przez naukę   Ferus   2019-04-01
Zdobywca nagrody Templetona i jego nonsensy w „Scientific American”   Coyne   2019-03-28
Mały Traktat o duszy dziecka poczętego tak lub inaczej   Koraszewski   2019-03-26
Czy religijne prawdy są zbyt trudne do zrozumienia? (II)   Ferus   2019-03-24
Zwalczanie oszukańczych kapłanów i komercjalizacji religii w Republice Południowej Afryki   Igwe   2019-03-23
Dlaczego musiałem zostać ateistą   Ferus   2019-03-17
Eks-ateistka obnaża nędzę ateizmu   Koraszewski   2019-03-07
Ego kontra Świadomość. Czyli lepiej żyć złudzeniami czy prawdą o rzeczywistości?   Ferus   2019-03-03
Trzy dni, które nie wstrząsną Kościołem   Koraszewski   2019-02-25
Ego kontra Świadomość II. Czyli lepiej żyć złudzeniami czy prawdą o rzeczywistości?   Ferus   2019-02-24
Kiedy największa na świecie sunnicka instytucja religijne potępi swój kolonializm?    Shoaaib   2019-02-24
Artykuł w ”New York Times”: Nauka może uczyć się od religii   Coyne   2019-02-20
Ego kontra Świadomość. Czyli lepiej żyć złudzeniami czy prawdą o rzeczywistości?   Ferus   2019-02-17
Papież ucałował notorycznego islamistycznego antysemitę   Meotti   2019-02-12
Czy religijne prawdy są zbyt trudne do zrozumienia?   Ferus   2019-02-10
Płaska Ziemia: kwestia wiedzy czy wiary? (II)   Ferus   2019-01-27
Płaska Ziemia: czyli kwestia wiedzy czy wiary?   Ferus   2019-01-20
Zachodni apologeci ekstremizmu   Rafizadeh   2019-01-19
Refleksje po lekturze „Ateisty”   Ferus   2019-01-13
Czy Afryce potrzebna jest religijna reformacja?   Igwe   2019-01-08
Eksperci od „prawdziwej” wolności i grzechu   Ferus   2019-01-06
Ośmioletnia panna młoda   Rafizadeh   2019-01-02
Intrygujące pytanie papieża Franciszka   Ferus   2018-12-30
Tak, jest wojna między nauką a religią   Coyne   2018-12-29
Jasełkowo-teologiczne refleksje dziadka „Maryi panienki”.   Ferus   2018-12-23
Pogodzenie nauki i religii?   Coyne   2018-12-21
Adwokat diabła II.Czyli religijna wersja ludzkich umiejętności „poszukiwania wyjścia”.   Ferus   2018-12-16
Adwokat diabła. Czyli religijne racje zastępujące prawdę.   Ferus   2018-12-09
Duchowni wypaczają religię i mordują kobiety   Reza   2018-12-03
Niechciany dar Boga. Czyli trudności z akceptacją nieuniknionego.   Ferus   2018-12-02
W Nigerii porzucenia religii jest ryzykownym przedsięwzięciem   Igwe   2018-11-29
Człowiek musi w coś wierzyć. Podsumowanie.   Ferus   2018-11-25
 “Islam przeżywa ostre starcie z nowoczesnością i wymaga reform”     2018-11-22
Człowiek musi w coś wierzyć. Schizma arcybiskupa Lefebvre'a   Ferus   2018-11-18
Człowiek musi w coś wierzyć. Mariawici.   Ferus   2018-11-11
Boski niebyt, nauka i patriotyzm   Koraszewski   2018-11-07
Człowiek musi w coś wierzyć. Raskolnicy, Swedenborg.   Ferus   2018-11-04
Człowiek musi w coś wierzyć. Savonarola, Luter i inni   Ferus   2018-10-28
Allah stworzył kobiety, żeby były w domach     2018-10-25
Prawdziwy opór przeciw fanatyzmowi   Chesler   2018-10-24
Człowiek musi w coś wierzyć. Kontynuacja.   Ferus   2018-10-21
List Einsteina kwestionujący religię, biblię i ideę Boga jest znowu na sprzedaż   Coyne   2018-10-19
Jak ekstremistyczny rząd traktuje dziewczynki i kobiety   Bulut   2018-10-19
Szatan pierwszej klasy   Kruk   2018-10-15
Przemyślana odmowa przymusowej relokacji uchodźców   Ferus   2018-10-14
Kiedy rzeczywistość zaprzecza religijnej fikcji. Czyli refleksje nad listem papieża Franciszka do ludu Bożego.   Ferus   2018-10-07
Rozum uskrzydlony wiarą (III)   Ferus   2018-09-30
Rozum uskrzydlony wiarą (II)   Ferus   2018-09-23
Rozum uskrzydlony wiarą   Ferus   2018-09-16
Zbrodnie Boga czy zbrodnie ludzi w imieniu Boga?   Ferus   2018-09-09
Kiedy stworzenie czuje się lepsze od Stwórcy.   Ferus   2018-09-02
Na skrzydłach Nauki i Wiary (III)   Ferus   2018-08-26
Na skrzydłach Nauki i Wiary (II)   Ferus   2018-08-19
Na skrzydłach Nauki i Wiary   Ferus   2018-08-12
Religia i strach, historia hidżabu   Rafizadeh   2018-08-10
Dziecko, grzech i kochający Ojciec w niebie   Ferus   2018-08-05
Refleksje sprzed lat: Na skrzydłach Nauki i Wiary II.   Ferus   2018-07-29
Refleksje sprzed lat: Na skrzydłach Nauki i Wiary.   Ferus   2018-07-22
Bogowie jak ludzie: bogowie na niby (VI)   Ferus   2018-07-15
Czy panie zaorzą Kościół?   Koraszewski   2018-07-09
Bogowie jak ludzie: bogowie na niby (V)   Ferus   2018-07-08
Bogowie jak ludzie: bogowie na niby (IV)   Ferus   2018-07-01
Wolna myśl, religianctwo i nasze uniwersytety   Igwe   2018-06-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk