Prawda

Poniedziałek, 18 stycznia 2021 - 01:12

« Poprzedni Następny »


Zlecenie walki z szatanem


Andrzej Koraszewski 2019-09-02


Wydawnictwo „Arbitror” wydało właśnie książkę Konrada Szołajskiego pod tytułem Zlecenie: walka z szatanem. Powieść detektywistyczna, oparta na materiałach, które reżyser zbierał, kiedy pracował nad dokumentalnym filmem „Walka z szatanem” (film jest dostępny w Polsce na HBO GO). W powieści matka zaginionej nastolatki zwraca się do detektywa z prośbą o odnalezienie córki, wstępne rozpoznanie prowadzi do podejrzenia, że dziewczyna jest w łapach egzorcystów i rozpoczyna poszukiwania.

O egzorcystach i egzorcyzmach słyszymy coraz częściej, jednak opisywane w tej książce sceny, zachowania zajmujących się tym procederem księży, wierzących w opętania zwykłych ludzi i zachowania samych rzekomo opętanych, mogą normalnemu człowiekowi wydawać się w najwyższym stopniu nieprawdopodobne. Lekturę książki przerywałem szperaniem w Internecie, wbijając takie hasła jak: „Centrum Pomocy Duchowej”, „egzorcyzmy”, „opętanie, pomoc” i podobne. Setki stron internetowych pokazujących do jakiego stopnia prawdą jest, że żyjemy w kraju może nie tyle opętanym przez diabła, co przez jego pomocników w  sutannach. O samej powieści Konrada Szołajskiego opowiadać nie będę, bo opowiadanie o fabule powieści kryminalnych jest nietaktem. Nieprawdopodobny świat egzorcyzmów wymaga jednak przybliżenia.


Po swoim filmie z 2015 roku Szołajski mówił:

"W 'Walce z szatanem' ważne były moje własne emocje. Gdy się dziwiłem, starałem się to zdziwienie przekazać widzowi. I w tym filmie właśnie moje własne zdumienie było podstawową kategorią, którą się kierowałem. Długo nie mogłem uwierzyć w to, co zobaczyłem".

Rzeczywiście, czytając opisy świata wierzących w opętania w końcu drugiej dekady XXI wieku, nie sposób uciec od zdumienia.

Konrad Szołajski nie pisze o tym w swojej książce, ale zastanawia pytanie, kto zlecił tropienie szatana w nowoczesnym świecie? Na to pytanie odpowiedział swego czasu naczelny egzorcysta Watykanu, ojciec Gabriel Amorth. Egzorcysta wskazał na Jana Pawła II.

Do jego pontyfikatu egzorcyzmy były uważane za ‘średniowieczne’ praktyki, które zarzucono wraz z rozwojem nauki, psychiatrii, medycyny i techniki – powiedział. – Ten papież przybył z dalekiego kraju zaakceptował i odnowił rytuał egzorcyzmów w 1998 roku prawie 400 lat po tym jak został on ustanowiony.

Sam Papież odprawił rytuał egzorcyzmów w murach Watykanu, co udokumentował dziennikarz David Murgia w programie telewizyjnym Włoskiej Konferencji Episkopatu. Okazuje się, że Karol Wojtyła był zafascynowany egzorcyzmami od wczesnej młodości i pasjami wypędzał diabły z opętanych. Kardynał Jacques-Paul Martin wspominał, że w 1982 roku Papież-Polak uwolnił młodą kobietę, która była rzekomo opętana przez szatana. Z prośbą o pomoc w tej sprawie zwrócił się do Papieża biskup Spoleto z Perugii, który poprosił o audiencję i osobiście przedstawił Papieżowi sprawę młodej dziewczyny, która znajdowała się pod opieką lokalnego egzorcysty, ale ani lekarze, ani egzorcysta nie umieli jej pomóc. Podobno Papież-Polak dał radę.


Ojciec Gabriele Amorth, naczelny pomocnik naszego Papieża na polu wojny z szatanem, zmarł w 2016 roku, twierdząc wcześniej, że w ciągu swojej długiej kariery egzorcysty wypędził, (głównie z młodych dziewcząt), dziesiątki tysięcy diabłów (dokładniej ponad 70 tysięcy). To on, przy boku naszego Papieża, zaczął masowe szkolenia księży egzorcystów, w 1990 r. powołał do istnienia Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów. Miał marzenie, żeby przy każdej diecezji był egzorcysta. Przekonywał, że wiara w Boga bez wiary w szatana jest niepełna i że nie może być katolicyzmu bez szatana. (Wiele wskazuje na to, że to on pierwszy dostrzegł szatana w Harrym Potterze.)


Papież Benedykt XVI w 2013 roku odprawił mszę świętą dla egzorcystów, którzy zjechali się z całego świata. Wcześniej, jak informował ojciec Amorth, Benedykt XVI osobiście wypędził diabły  z dwóch opętanych:    

„Kiedy ukazał się papież, "opętani zaczynają zachowywać się dziwnie. Jeden drży i szczęka zębami. Zakonnice zdają sobie sprawę, że obce istoty w ciałach mężczyzn coraz gwałtowniej się irytują. Zakonnice próbują uspokoić Giovanniego i Marco. Nagle Giovanni odwraca się do nich i powoli, głosem jakby pochodzącym z innego świata, mówi: – Nie jestem Giovannim. Papież podchodzi do pierwszego rzędu ludzi. Pozdrawia ich. Opętani zaczynają wyć. Padają na ziemię i wyją. Papież odwraca się ku nim. Widzi leżących na ziemi, krzyczących, drżących i toczących z ust pianę mężczyzn. W ich, patrzących prosto na niego oczach dostrzega bezbrzeżną nienawiść. Podnosi rękę, błogosławi ich. Dla opętanych ten gest jest jak smagnięcie, jak potężny cios, który odrzuca ich na trzy metry. Już nie krzyczą, tylko płaczą i płaczą. Uspokajają się dopiero, gdy papież odchodzi. Ale niczego nie pamiętają".

Papież Franciszek już w 2014 roku zademonstrował swoją miłość do egzorcyzmów zwołując sabat egzorcystów. Powiedział wówczas zebranym, że księża świadczący posługę egzorcyzmów „okazują miłość do Kościoła i akceptację tych, którzy cierpią z powodu działania szatana”.


Jeden z uczestników tego zlotu, amerykański ksiądz z Południowej Karoliny, powiedział dziennikarzowi, że „Egzorcyzmy są trochę jak chirurgia mózgu w świecie duchowym”.


Trudno oprzeć się wrażeniu, że papież Franciszek jest jeszcze większym fanem egzorcyzmów niż jego dwaj poprzednicy. Być może wynika to z faktu, że pochodzi z Argentyny, a w Ameryce Łacińskiej praktykowanie egzorcyzmów nigdy nie ustało, więc przywrócenie tych barbarzyńskich praktyk do łask przez Jana Pawła II zostało tam powitane z wielką ulgą.           


Czytając książkę Konrada Szołajskiego  moglibyśmy pomyśleć, że opisywane przez niego sceny to wymysł chorej wyobraźni. Autor zapewnia, że oparte są na jego doświadczeniach, kiedy zbierał materiały do filmu „Walka z Szatanem”.  Bez trudu możemy znaleźć potwierdzenie realizmu tych scen przeglądając Internet, czytając „Pytania do egzorcysty”, opisy przypadków, oferty usług egzorcystów.


Poniższa mapa tych usług jest dalece niepełna:Kościół chce, aby zmodyfikowany rytuał nadawał egzorcyzmowi status terapii alternatywnej, która może konkurować z konwencjonalną medycyną. Szamani w sutannach ostrzegają przed pułapkami szatana, oferują pomoc na psychologiczne problemy, na depresję, bezsenność, czy bóle mięśni wpędzając ludzi w prawdziwe tragedie.


Jeszcze w 2010 roku ojciec Amorth w zapale poszukiwania diabłów powiedział dziennikarzowi, że „diabeł mieszka też w Watykanie i konsekwencje tego możecie zobaczyć na własne oczy”. Było to prawdopodobnie jedyne zdanie zbliżone do prawdy w całej jego kapłańskiej karierze egzorcysty.


Jestem głęboko przekonany, że prowadzone przez Kościół egzorcyzmy są działalnością przestępczą i powinny być ścigane przez prawo. O ile się orientuję te praktyki nie są ścigane w żadnym kraju z powodu niczym nieuzasadnionego szacunku dla religii. Są chronione w tym samym, a nawet większym stopniu jak księżowska pedofilia. Wyrządzają jednak nie mniej zła.


Osobiście pewnie wolałbym, żeby książka Konrada Szołajskiego była reporterskim opisem z pracy reżysera, ale nie mogę wykluczyć, że wybór formuły powieści kryminalnej pozwoli na jej dotarcie do szerszego kręgu czytelników, pokazując realia przestępczych praktyk Kościoła katolickiego w Polsce, praktyk, których nie odważa się potępić żaden biskup i niestety żaden polityk.    

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. wina szatana Leszek 2019-09-02


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 677 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Bajkowe dziedzictwo religii. Czyli wspaniała, ale też przerażająca potęga wyobraźni.   Ferus   2021-01-17
Bóg, ojczyzna, nędza i zniewolenie   Koraszewski   2021-01-14
Opatrzność Boża, a szczepienia na COVID-19   Ferus   2021-01-03
W Gazie Hamas jest Grinchem, który ukradł Boże Narodzenie   Fitzgerald   2020-12-31
Episkopat Polski w sprawie szczepionek zaleca: róbta co chceta   Koraszewski   2020-12-30
Bożonarodzeniowa koniunkcja planet. Czyli coroczna „koniunkcja” religii z nauką.   Ferus   2020-12-27
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów (III)   Ferus   2020-12-20
Islam nakazuje kochać Mahometa i Dżihad bardziej niż własne rodziny     2020-12-14
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów (II)   Ferus   2020-12-13
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów   Ferus   2020-11-29
Brudny czyściec i diabelnie skuteczny strach przed piekłem   Ferus   2020-11-22
Dylemat moralny czy prosty wybór?   Ferus   2020-11-15
Refleksje sprzed lat: „W obronie kobiet” II.   Ferus   2020-11-08
Refleksje sprzed lat: „W obronie kobiet”   Ferus   2020-11-01
Nasze zacofanie jest najgorszą obrazą Proroka   Montaser   2020-10-31
USA to jedyny kraj, który rozlicza mułłów   Rafizadeh   2020-10-27
Dyspensa zwalniająca wiernych z myślenia   Ferus   2020-10-25
Dziecinne pytanie: Po co ludzie stworzyli bogów?   Ferus   2020-10-18
Dziecinne pytanie: Po co Bóg stworzył ludzi?   Ferus   2020-10-11
Alternatywa dla idei zbawienia   Ferus   2020-10-04
Beczka dziegciu i łyżka miodu   Ferus   2020-09-27
Refleksje sprzed lat: „Głęboka wiara” i inne.   Ferus   2020-09-20
Zamordowanie amerykańskiego “bluźniercy” w Pakistanie   Ibrahim   2020-09-16
Czy istnieją „głęboko niewierzący”?   Ferus   2020-09-06
Ludzie są grzeszni, ale Kościół (na pokaz) jest święty   Kruk   2020-09-03
Kogo bije dzban?   Koraszewski   2020-08-31
Refleksje sprzed lat: „Łaska boska” i inne   Ferus   2020-08-30
Ignorowane ludobójstwo chrześcijan w Nigerii    Ibrahim   2020-08-25
Egocentryzm religijny   Ferus   2020-08-23
Quo vadis religio?   Ferus   2020-08-16
Palestyńczycy: Priorytety muzułmańskich “uczonych” podczas COVID-19   Toameh   2020-08-04
Ituriel – elektroniczny bóg. Czyli książka, której nie napisałem.   Ferus   2020-08-02
Porwanie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-08
Dlaczego nauki i religii nie można ze sobą pogodzić   Koraszewski   2020-07-05
Palestyńczycy: Nieislamskie prawo o ochronie rodziny   Toameh   2020-07-02
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-01
Pochwała parlamentarnego ateizmu   Koraszewski   2020-06-28
Palestyńczycy: Czy rzeczywiście chodzi o “aneksję”?   Toameh   2020-06-26
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i KnesetCzęść 5: Wbijanie noża   Pandavar   2020-06-24
Przerażająca prawda o dziewicach z raju   Koraszewski   2020-06-24
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja (VI)   Ferus   2020-06-21
Turcja: Uczniowie czytają Koran i porzucają islam   Bulut   2020-06-19
Wiara, nauka i umiłowanie bzdury   Koraszewski   2020-06-17
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-06-17
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. V   Ferus   2020-06-14
Dżihadystyczne narracje i islamskie fobie w Nigerii   Igwe   2020-06-11
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu (3)   Pandavar   2020-06-10
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. IV   Ferus   2020-06-07
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu   Pandavar   2020-06-03
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja (III)   Ferus   2020-05-31
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Knesset.   Pandavar   2020-05-27
Męczeństwo w obronie niezmiernej głupoty   Koraszewski   2020-05-25
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. II   Ferus   2020-05-24
Nie ma boga nad Boga   Koraszewski   2020-05-18
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości - fikcja   Ferus   2020-05-17
Naprawdę świat chce być oszukiwany?   Ferus   2020-05-10
Usunięcie „Izraela” z duńskiej Biblii   Jacoby   2020-05-05
Fikcja uznawana za Prawdę (VIII)   Ferus   2020-05-03
Fikcja uznawana za Prawdę (VII)   Ferus   2020-04-26
Fikcja uznawana za Prawdę (VI)   Ferus   2020-04-19
Fikcja uznawana za Prawdę (V)   Ferus   2020-04-11
Fikcja uznawana za Prawdę (IV)   Ferus   2020-04-05
Oderwanie charedim   Rosenthal   2020-04-01
Fikcja uznawana za Prawdę (III)   Ferus   2020-03-29
Pandemia i muzułmańskie priorytety   Pandavar   2020-03-26
Fikcja uznawana za Prawdę (II)   Ferus   2020-03-22
Fikcja uznawana za Prawdę   Ferus   2020-03-15
Uciekłaś od wojny, a oni przyjęli cię      2020-03-13
Najdłużej trwająca mistyfikacja. Podsumowanie.   Ferus   2020-03-08
Religie usprawiedliwiają zabijanie, kradzież i inne przestępstwa   Al-Tamimi   2020-03-06
Credo islamu z ust autorytetu     2020-03-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IX)   Ferus   2020-03-01
Francja po cichu wprowadza z powrotem przestępstwo bluźnierstwa   Meotti   2020-02-27
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VIII)   Ferus   2020-02-23
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VII)   Ferus   2020-02-16
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VI)   Ferus   2020-02-09
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (V)   Ferus   2020-02-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IV)   Ferus   2020-01-26
Nie, islamofobia nie jest tym samym co antysemityzm   Bulut   2020-01-26
Niepowodzenie islamistycznej kampanii Erdogana w Turcji   Bekdil   2020-01-25
Najbardziej szalony grant Templetona jak dotąd: Ewolucja i “ofiarna miłość”   Coyne   2020-01-20
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „B”.   Ferus   2020-01-19
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „A”.   Ferus   2020-01-12
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (III)   Ferus   2020-01-05
Murem za czarną zarazą   Koraszewski   2019-12-30
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (II)   Ferus   2019-12-29
Jak Bóg stworzyl kiłę i dlaczego było to dobre   Kruk   2019-12-28
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości   Ferus   2019-12-22
Moje ostatnie jasełkowe refleksje   Ferus   2019-12-15
Papież Franciszek, „Pieśń o Rolandzie” i imam Al-Tayeb   Meotti   2019-12-12
Refleksje sprzed lat: Podstępna działalność Szatana i inne.   Ferus   2019-12-08
Chrześcijaństwo, Zagłada i syjonizm   Koraszewski   2019-12-02
Bajka-nie bajka o powstaniu religii   Ferus   2019-12-01
Wskrzeszenie Józefy K.   Koraszewski   2019-11-26
Refleksje sprzed lat: Wartości chrześcijańskie   Ferus   2019-11-24
Byli ateiści, obecnie wierzący   Ferus   2019-11-17
Dewocja to pobożność? Czyli wizyta u starszej pobożnej pani.   Ferus   2019-11-10
Biskupa czerep rubaszny   Koraszewski   2019-11-08
Sen mara, Bóg wiara, nieśmiały głos podświadomości, czy bezsensowne rojenia senne?   Ferus   2019-11-03
Refleksje sprzed lat: „Proporcje krzyku i smaku”   Ferus   2019-10-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk