Prawda

Sobota, 6 czerwca 2020 - 01:26

« Poprzedni Następny »


Uzdrawianie wiarą zabija dzieci


Jerry Coyne 2014-11-19


Jeden z najgorszych aspektów konfliktu nauki z religią dotyczy medycyny, w szczególności tendencji pewnych grup do wyrzekania się medycyny naukowej na rzecz albo opartego na religii uzdrawiania, albo niepotwierdzonych metod ludowego lub duchowego leczenia, które także oparte są na wierze. Jest to szczególnie okrutne, kiedy temu „uzdrawianiu wiarą” poddane są dzieci.

W wielu częściach USA, a najwyraźniej również w Kanadzie, można nie dopuścić do udzielenia opieki medycznej dzieciom, jeśli robi się to z powodów religijnych lub wiary w „tradycyjną medycynę”. Przerażający raport U.S.’s National District Attorney Association wylicza, jak w poszczególnych stanach można uniknąć kary za zabicie własnego dziecka przez poleganie na modlitwach o uzdrowienie. W raporcie czytamy:


37 stanów, Dystrykt Columbii i terytorium Guamu mają prawa stanowiące, że rodzice lub opiekunowie, którzy nie dostarczają dziecku pomocy medycznej z powodu swoich przekonań religijnych, nie odpowiadają karnie za szkody wyrządzone dziecku.  


Oczywiście, jeśli nie dostarczysz pomocy medycznej z powodów niereligijnych, odpowiadasz karnie, jest to więc całkowicie nieuzasadniony „przywilej” dla wierzących. A wynikiem jest śmierć setek dzieci i noworodków (możesz odmówić pomocy ze strony położnej i ginekologa), a matka i dziecko zamiast opieki medycznej otrzymują modlitwy.


Piszę o tym sporo w “Albatrosie”, ponieważ nie tylko jest to przykład niezgodności między nauką a wiarą, ale i dlatego, że jest to szeroko rozpowszechnione w Ameryce oraz dlatego, że prawa uwalniające od winy i kary rodziców zostały uchwalone przez stanowe organy ustawodawcze (a pierwotnie nakazane przez administrację prezydenta Forda jako część standaryzacji praw przyzwalających na maltretowanie dzieci w całej Ameryce), w pewnym sensie więc jesteśmy odpowiedzialni za wiele śmierci, chorób i kalectwa niewinnych dzieci. (Rząd federalny z czasem wycofał wymóg wyjątkowego traktowania religii, ale było już zbyt późno: w wielu stanach prawo już zostało uchwalone.)


A nawet kiedy rodzice zostają postawieni w stan oskarżenia, dezorientująca dżungla praw i nieuzasadniona sympatia sędziów i przysięgłych wobec religijnych rodziców oznacza często, że praktycznie rzecz biorąc unikają wszelkiej kary.


Trzeba położyć kres temu dziwacznemu uprzywilejowywaniu religii: należy wymagać, by wszystkie poważnie chore dzieci otrzymywały prawdziwą opiekę medyczną, nie zaś modlitwy lub niesprawdzone ziółka; a rodzice, którzy im tego odmawiają, powinni być sądzeni tak samo, jak rodzice, którzy zaniedbują swoje dzieci z przyczyn niereligijnych.  Członkowie Stowarzyszenia Chrześcijańskiej Nauki są najbardziej winni tego rodzaju zaniedbań, ale jest wiele sekt religijnych, które wierzą w uzdrawianie wiarą i istnieje przynajmniej jedno oszacowanie, że aż 81% dzieci, które umarły z powodu zawierzenia  uzdrawianiu wiarą, mogły być uratowane przez konwencjonalną medycynę.


W tym tygodniu jednak, jak informuje KEZI.com w Oregonie, władze USA postąpiły słusznie w jednej sprawie. Na szczęście, jest to jeden z tych stanów, które nie czynią wyjątku dla religii, ale mają wielu ewangelicznych chrześcijan, którzy trzymają się uzdrawiania wiarą:


Po czterech godzinach dyskusji w poniedziałek wieczorem przysięgli w Linn County uznali zarówno Wenonę, jak Travisa Rossiterów winnymi nieumyślnego pozbawienia życia pierwszego i drugiego stopnia.  


Para została oskarżona o spowodowanie śmierci ich 12-letniej córki, Syble, która zmarła z powodu kwasicy ketonowej wywołanej przez cukrzycę. Prokurator twierdził, że rodzice powinni byli wiedzieć o problemach zdrowotnych córki i że rozsądny człowiek zwróciłby się do lekarza. Rossiterowie twierdzili, że myśleli, iż córka ma grypę i dlatego nie zaprowadzili jej do lekarza.


Prokurator przedstawił także świadectwo, że Rossiterowie należą do Church of the First Born w Brownsville, grupy, która wierzy w uzdrawianie wiarą. Chociaż Travis Rossiter powiedział podczas przesłuchania przez policję, że wierzy, iż wizyta u lekarza jest grzechem, Wenona Rossiter zeznawała w poniedziałek, że nie chodziło tu o kwestię ich religii, ponieważ nie byli świadomi tego, że Syble miała cukrzycę. Powiedziała także przed ławą przysięgłych, że kiedyś zabrała męża na pogotowie.


Wyrok zostanie ogłoszony 19 grudnia.


Cukrzyca młodzieńcza jest chorobą, często kończy się śmiercią w przypadkach prób uzdrawiania wiarą. Rodzice modlą się, podczas gdy ich dzieci umierają, zazwyczaj w męczarniach, a przecież tę chorobę łatwo jest kontrolować insuliną. I doprawdy, czy wiarygodne  jest twierdzenie, że rodzice nie wiedzieli, iż dziecko ma cukrzycę? Dziecko w ostatnich stadiach tej choroby potrzebuje lekarza, nie zaś modlitw z powodu podejrzenia o „grypę”. Zobaczymy, czy sąd potraktuje Rossiterów z całą surowością prawa, tak jak powinien, bo jest to wypadek, kiedy odstraszenie innych jest ważne. I musimy anulować wszystkie prawa o wyjątkach dla religii tak w kwestii szczepionek, jak i uzdrawiania wiarą w USA.


Tymczasem Kanadyjczycy muszą dopiero nauczyć się tego, bowiem sąd w Ontario odrzucił prośbę szpitala, by chora na białaczkę dziewczynka „autochtonka” (zgaduję, że jest to kanadyjskie określenie na tych, których my nazywamy „rdzennymi Amerykanami”; używają oni również określenia „Pierwszy Naród”) otrzymała chemioterapię zamiast tradycyjnego i nieskutecznego leku, używanego przez jej rodziców.


Jak informuje CBC:


Sąd odrzucił wniosek szpitala Hamilton, zgodnie z którym Towarzystwo Pomocy Dzieciom interweniowałoby w przypadku dziewczynki, której rodzina przerwała chemioterapię na rzecz tradycyjnej medycyny. Dziewczynka leczona jest na leukemię na Florydzie.


W wypowiedzi zamieszczonej w gazecie społeczności Six Nations, rodzina dziewczynki w centrum tej sprawy mówi, że “stres, pod jakim nasza rodzina żyła do dzisiaj, był niczym nieusprawiedliwiony” oraz, że nigdy nie naraziliby na szwank dobra dziecka, mówiąc, że monitorowanie jej krwi jest częścią planu opieki.


Przepraszam ale to jest całkowita bzdura. „Terapia” zaaplikowana przez rodzinę zabije tę dziewczynkę, a sędzia będzie miał na rękach jej krew. Lekarze oceniają, że dziewczynka ma 90-95% szans przeżycia przy chemioterapii, ale umrze bez tego leczenia. Niemniej „prawo” autochtonów robienia czego chcą ze swoimi chorymi dziećmi jest świętowane jako triumf i jest chronione prawem:


Sędzia Gethin Edward przewodniczył tej skomplikowanej i potencjalnie precedensowej sprawie w sądzie w Brantford w Ontario od jego początku 25 września.


“Nie stwierdzam, by J.J. była dzieckiem potrzebującym ochrony, kiedy jej podejmujący za nią decyzje [opiekunowie] wybrali jej konstytucyjnie chronione prawo stosowania ich tradycyjnej medycyny zamiast rekomendowanego przez powoda leczenia chemioterapią” – powiedział Edward, odczytując głośno wyrok.


Konstytucyjna ochrona religii to jedna rzecz i nie jestem jej przeciwny, ale gdzie jest konstytucyjna ochrona prawa szkodzenia własnym dzieciom przez odmawianie im opieki medycznej? Dzieci nie mogą decydować za siebie i jeśli ich religijni rodzice chcą się nad nimi modlić zamiast zabrać je do szpitala, prawo państwa do ochrony życia dzieci wypiera moim zdaniem „prawo” działania według dyktatów religii. Z reportażu CBC dowiadujemy się dalej:


Edward, cytując zeznania dwóch lekarzy ze Szpitala Dziecięcego McMaster, zgodził się, że dziecko nie było w stanie podejmować własnych decyzji medycznych. Stwierdził jednak, że matka ma „prawa autochtoniczne” – które nazwał „integralnymi” dla stylu życia rodziny – i pozwolił jej na wybór tradycyjnej medycyny dla jej córki.  


. . . Sędzia Edward powtórzył, że nikt, włącznie z lekarzami ze szpitala McMaster, który prosił o interwencję prawną, nie sugerował, że matka dziewczynki jest niedbałą matką.  


“Nikt nie sugerował, że DH nie jest dbającym, kochającym rodzicem” – powiedział w orzeczeniu.


“Autochtoniczne prawa”? Leczenie umierającego dziecka dietą z warzyw i “pozytywnymi postawami”? To jest zwyczajnie zbrodnicze. Kliknij na zrzut z ekranu poniżej i posłuchaj doprowadzających do szału argumentów orędowników „tradycyjnej medycyny”:Nie istnieje “prawo autochtoniczne”, które usprawiedliwia zaniechanie sprawdzonej medycyny na rzecz praktyk szamanów. Kiedy dziewczynka umrze, pamiętajmy, że to decyzja tego sądu i ugięcie się przed “prawami autochtonicznymi” doprowadziły do jej śmierci.  


Szpital, niestety, nie odwoła się od wyroku. Dziecku zostanie odebrane życie z powodu bezrozumnego respektu dla wadliwie sformułowanych praw „Pierwszego Narodu”, które nie zasługują na więcej respektu, jeśli chodzi o dobro dziecka, niż „prawa religijne” w USA.


Mam dużo więcej do powiedzenia w tej sprawie, która doprowadza mnie do szału, ale zrobię to w “Albatrosie”. Teraz mogę powiedzieć tylko, że duchowe/religijne uzdrawianie i „tradycyjna medycyna” są przejawami wiary, która zaprzecza nauce i podczas gdy rodzice mogą wybierać własne leczenie, nie mają prawa do zaniechania ratowania życia dziecka przez wybór szamańskich praktyk.


Faith based healing kills kids

Why Evolution Is True, 15 listopada 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Jerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Rozwagi, Jerry pol-bel 2014-11-20
1. dziecko nie jest własnością rodziców mieczysławski 2014-11-18


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 629 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu   Pandavar   2020-06-03
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja (III)   Ferus   2020-05-31
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Knesset.   Pandavar   2020-05-27
Męczeństwo w obronie niezmiernej głupoty   Koraszewski   2020-05-25
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. II   Ferus   2020-05-24
Nie ma boga nad Boga   Koraszewski   2020-05-18
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości - fikcja   Ferus   2020-05-17
Naprawdę świat chce być oszukiwany?   Ferus   2020-05-10
Usunięcie „Izraela” z duńskiej Biblii   Jacoby   2020-05-05
Fikcja uznawana za Prawdę (VIII)   Ferus   2020-05-03
Fikcja uznawana za Prawdę (VII)   Ferus   2020-04-26
Fikcja uznawana za Prawdę (VI)   Ferus   2020-04-19
Fikcja uznawana za Prawdę (V)   Ferus   2020-04-11
Fikcja uznawana za Prawdę (IV)   Ferus   2020-04-05
Oderwanie charedim   Rosenthal   2020-04-01
Fikcja uznawana za Prawdę (III)   Ferus   2020-03-29
Pandemia i muzułmańskie priorytety   Pandavar   2020-03-26
Fikcja uznawana za Prawdę (II)   Ferus   2020-03-22
Fikcja uznawana za Prawdę   Ferus   2020-03-15
Uciekłaś od wojny, a oni przyjęli cię      2020-03-13
Najdłużej trwająca mistyfikacja. Podsumowanie.   Ferus   2020-03-08
Religie usprawiedliwiają zabijanie, kradzież i inne przestępstwa   Al-Tamimi   2020-03-06
Credo islamu z ust autorytetu     2020-03-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IX)   Ferus   2020-03-01
Francja po cichu wprowadza z powrotem przestępstwo bluźnierstwa   Meotti   2020-02-27
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VIII)   Ferus   2020-02-23
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VII)   Ferus   2020-02-16
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VI)   Ferus   2020-02-09
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (V)   Ferus   2020-02-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IV)   Ferus   2020-01-26
Nie, islamofobia nie jest tym samym co antysemityzm   Bulut   2020-01-26
Niepowodzenie islamistycznej kampanii Erdogana w Turcji   Bekdil   2020-01-25
Najbardziej szalony grant Templetona jak dotąd: Ewolucja i “ofiarna miłość”   Coyne   2020-01-20
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „B”.   Ferus   2020-01-19
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „A”.   Ferus   2020-01-12
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (III)   Ferus   2020-01-05
Murem za czarną zarazą   Koraszewski   2019-12-30
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (II)   Ferus   2019-12-29
Jak Bóg stworzyl kiłę i dlaczego było to dobre   Kruk   2019-12-28
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości   Ferus   2019-12-22
Moje ostatnie jasełkowe refleksje   Ferus   2019-12-15
Papież Franciszek, „Pieśń o Rolandzie” i imam Al-Tayeb   Meotti   2019-12-12
Refleksje sprzed lat: Podstępna działalność Szatana i inne.   Ferus   2019-12-08
Chrześcijaństwo, Zagłada i syjonizm   Koraszewski   2019-12-02
Bajka-nie bajka o powstaniu religii   Ferus   2019-12-01
Wskrzeszenie Józefy K.   Koraszewski   2019-11-26
Refleksje sprzed lat: Wartości chrześcijańskie   Ferus   2019-11-24
Byli ateiści, obecnie wierzący   Ferus   2019-11-17
Dewocja to pobożność? Czyli wizyta u starszej pobożnej pani.   Ferus   2019-11-10
Biskupa czerep rubaszny   Koraszewski   2019-11-08
Sen mara, Bóg wiara, nieśmiały głos podświadomości, czy bezsensowne rojenia senne?   Ferus   2019-11-03
Refleksje sprzed lat: „Proporcje krzyku i smaku”   Ferus   2019-10-27
Trudne początki mitu   Ferus   2019-10-20
Jak Bóg ogarnia swoje dzieło   Ferus   2019-10-13
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (V)   Ferus   2019-10-06
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców IV   Ferus   2019-09-29
Katolicka Afryka i jej niepokoje   Igwe   2019-09-27
Turcja: ucieczka od religii?   Bulut   2019-09-25
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (III)   Ferus   2019-09-22
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (II)   Ferus   2019-09-15
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców   Ferus   2019-09-08
Zlecenie walki z szatanem   Koraszewski   2019-09-02
Mrówki i ludzie. Czyli niepokojące podobieństwo „korony stworzenia” do bezrozumnych owadów.   Ferus   2019-09-01
Jabłko, które jabłkiem nie było   Ferus   2019-08-25
Ta miłość zaczęła się od strachu   Koraszewski   2019-08-24
Problem „ukrywającego się Boga”.   Ferus   2019-08-18
Hipoteza Boga kontra nauka (IV)   Ferus   2019-08-11
Na początku był jakiś Jezus   Koraszewski   2019-08-05
Hipoteza Boga kontra nauka (III)   Ferus   2019-08-04
Hipoteza Boga kontra nauka (II)   Ferus   2019-07-28
Hipoteza Boga kontra nauka   Ferus   2019-07-21
Apostołowie Nowego Ładu (II)   Ferus   2019-07-14
Bóg bez państwa i państwo bez Boga   Koraszewski   2019-07-12
Apostołowie Nowego Ładu. Czyli ludzie pogodzeni z nieubłaganymi prawami natury.   Ferus   2019-07-07
Pamięć i odrzucona tożsamość   Koraszewski   2019-06-27
O znaczeniu świeckich usług medycznych   Igwe   2019-06-22
Bezlitosne Miłosierdzie Boże   Ferus   2019-06-16
Dziecko i jego I Komunia Święta   Ferus   2019-06-09
Tajemnica zawodowa duchownych   Ferus   2019-06-02
Rozmyślając nad sensem życia (VIII)   Ferus   2019-05-26
Rozmyślając nad sensem życia (VII)   Ferus   2019-05-19
Rozmyślając nad sensem życia (VI)   Ferus   2019-05-12
De non existentia Dei   Koraszewski   2019-05-06
Rozmyślając nad sensem życia (V)   Ferus   2019-05-05
Nieszczęsny ateizm. List do przyjaciela   Koraszewska   2019-05-04
Ewangelia według pana Jeża   Koraszewski   2019-05-02
Biły się dwa bogi   Koraszewski   2019-04-29
Rozmyślając nad sensem życia IV.   Ferus   2019-04-28
Ani nie manifest, ani nie tak nowego ateizmu   Koraszewski   2019-04-26
Wzrastająca obecność boga   Koraszewski   2019-04-22
Rozmyślając nad sensem życia (III)   Ferus   2019-04-21
Dziękujmy Panu, korona cierniowa ocalona   Koraszewski   2019-04-19
Czary, zagrożenie bezpieczeństwa i prawo szariatu   Igwe   2019-04-16
Rozmyślając nad sensem życia (II).   Ferus   2019-04-14
Dlaczego ateiści walczą o prawo wyjścia z cienia w Afryce i nie tylko w Afryce?   Igwe   2019-04-10
Rozmyślając nad sensem życia   Ferus   2019-04-07
Krzywdy wyrządzone ludzkości przez naukę   Ferus   2019-04-01
Zdobywca nagrody Templetona i jego nonsensy w „Scientific American”   Coyne   2019-03-28
Mały Traktat o duszy dziecka poczętego tak lub inaczej   Koraszewski   2019-03-26
Czy religijne prawdy są zbyt trudne do zrozumienia? (II)   Ferus   2019-03-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk