Prawda

Czwartek, 24 wrzesnia 2020 - 16:11

« Poprzedni Następny »


Nie, islamofobia nie jest tym samym co antysemityzm


Uzay Bulut 2020-01-26


Mordercza przemoc przeciwko Żydom na Zachodzie – ze strony islamistów i innych - staje się alarmująco powszechna. Tymczasem wielu islamistów i ich apologetów coraz głośniej propaguje fałszywą narrację, że „islamofobia” nie różni się od antysemityzmu.


Na przykład, prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, wezwał 22 marca do globalnej walki przeciwko „rosnącej islamofobii”, podobnej do walki przeciwko „antysemityzmowi po Holocauście”. Na spotkaniu ministrów Organizacji Kooperacji Islamskiej (OIC) powiedział: “Tak jak ludzkość walczyła przeciwko antysemityzmowi po katastrofie Holocaustu, powinna walczyć przeciwko rosnącej islamofobii w ten sam zdecydowany sposób”.  


Erdogan od dawna przedstawia wprowadzające w błąd analogie między ”islamofobią” a antysemityzmem, jak również między faszyzmem i syjonizmem, ruchem, który broni prawa narodu żydowskiego do samostanowienia i wyraża poparcie dla żydowskiego państwa w historycznej Ziemi Izraela.


“Islamofobia musi zostać uznana za zbrodnię przeciwko ludzkości w ten sam sposób, w jaki powinny być uznane syjonizm, antysemityzm i faszyzm” - powiedział Erdogan na “Fifth Alliance of Civilizations Forum” w Wiedniu w 2013 roku.


Erdogan i inni islamiści próbują umieścić ofiary przemocy – naród żydowski – w tej samej kategorii co sprawców morderczej mowy nienawiści, to jest islamistycznych antysemitów. 


 “Każdy śmiertelny atak na Żydów na Zachodzie między 2012 a 2019 rokiem miał miejsce w Europie, co sugeruje, że ten kontynent stał się teraz centralnym punktem groźby dżihadystycznego terroru wobec Żydów na Zachodzie” - napisał w czerwcu 2019 roku Mitchell D. Silber, były dyrektor Analizy Wywiadu w Departamencie Policji w Nowym Jorku, a obecnie profesor w  Wyższej Szkole Spraw Publicznych i Międzynarodowych na  Columbia University.


Następnie powiedział: “Cztery śmiertelne ataki terrorystyczne zdarzyły się w Europie w latach od 2012 do 2019, dokonane przez osoby, których motywacją do zaatakowania wyraźnie żydowskich celów była pełna przemocy islamistyczna ideologia”.   


Nieustannie jednak słyszymy ”ostrzeżenia” ze strony islamistów i ich sojuszników, byśmy nie głosili ”islamofobii”, także kiedy islamiści atakują i mordują niewinnych ludzi za to, że mają inną wiarę lub przekonania.


W odróżnieniu od antysemityzmu – który jest zdefiniowany przez 31 państw członkowskich  International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA) jako “pewne postrzeganie Żydów, które może być wyrażane jako nienawiść… wobec żydowskich instytucji społecznych i religijnych” – islamofobia jest określeniem, które według francuskiego filozofa,  Pascala Brucknera, zostało wymyślone pod koniec lat 1970. przez irańskich fundamentalistów do “zadeklarowania, że islam jest nienaruszalny”. 


Określenie to zostało ponownie wprowadzone w lutym 1997 roku w artykule zatytułowanym “Islamophobia its features and dangers,” autorstwa brytyjskiego think tanku, Runnymede Trust – który w 1996 założył Commission on British Muslims and Islamophobia. W listopadzie 1997 roku the Runnymede Trust opublikował kolejny raport pod tytułem “Islamophobia: a challenge for us all.”


Jak Bruckner napisał w zjadliwym eseju, opublikowanym we francuskiej gazecie „Libération” w 2010 roku: 

“Określenie ‘islamofobia’ służy szeregowi funkcji: zaprzecza rzeczywistości islamskiej ofensywy w Europie, by ją tym lepiej uzasadnić; atakuje świeckość przez zrównanie jej z fundamentalizmem. Nade wszystko jednak chce zamknąć usta tym wszystkim muzułmanom, którzy kwestionują Koran, którzy żądają równości płci, którzy roszczą sobie prawo do porzucenia religii i którzy chcą praktykować swoją wiarę swobodnie i bez poddawania się dyktatom brodatych doktrynerów. Tak więc młode dziewczyny są piętnowane za nie noszenie zasłon, jak też piętnowani są francuscy, niemieccy lub angielscy obywatele pochodzący z Maghrebu, Turcji, Afryki lub Algierii, którzy żądają prawa do religijnej obojętności, prawa do niewiary w Boga, prawa do nie poszczenia w ramadan. Oskarżycielskie palce wskazują na tych renegatów, skupia się na nich gniew ich religijnych społeczności w celu zdławienia wszelkiej nadziei wśród wyznawców Proroka”.

Innymi słowy, antysemityzm i „islamofobia” nie mają ze sobą nic wspólnego.  „Islamofobia” jest w rzeczywistości świadomym celem islamistycznym.   


“Zapomnij o ‘islamofobii’ jako społecznej bolączce podobnej do rasizmu” - pisze dr Andrew Bostom, autor The Legacy Of Jihad: Islamic Holy War And The Fate Of Non-Muslims.

“Tworzenie strachu przed islamem jest świętym obowiązkiem wiernych muzułmanów. Fjordman przypomina nam, jak wielki współczesny znawca islamu, Hans Jansen, zauważył, że Koran, na przykład, werset 8:60, ma odniesienie do emblematu Bractwa Muzułmańskiego:


‘...nakazuje muzułmanom wpajanie strachu przed islamem, (islamofobii), w serca nie- muzułmanów, przy użyciu wszystkich koniecznych środków, by zmusić ich do poddania się potędze islamu’”.

Bostom wyjaśnia, że ten motyw – wywoływanie terroru u nie muzułmanów – powtarza się w koranicznych wersetach, takich jak 3:151 i 8:12, w wypowiedziach założyciela islamu Mahometa (hadisy) i jego biografii (sira).

“Koran 8:60 mówi:


‘Przygotujcie przeciwko nim, ile możecie sił i oddziałów konnicy, którymi moglibyście przerazić wroga Boga i wroga waszego, jak również innych, którzy są poza nimi, a których wy nie znacie. Bóg ich zna!’


3:151 ‘My wrzucimy w serca tych, którzy nie uwierzyli, przerażenie za to, iż oni dodawali Bogu jako współtowarzyszy to, czemu On nie zesłał żadnej władzy. Ich miejscem schronienia będzie ogień. A jakże złe to miejsce pobytu dla niesprawiedliwych!’


8:12 ‘Twój Pan objawił aniołom: "Oto Ja jestem z wami! Umocnijcie więc tych, którzy wierzą! Ja wrzucę strach w serca niewiernych. Bijcie ich więc po karkach!
Bijcie ich po wszystkich palcach!"’


Mahomet powtarza ten nakaz w najważniejszym, kanonicznym zbiorze hadisów (Sahih Buchari Tom 4, Księga 52, Numer 220), mówiąc, ‘Zostałem zwycięski przez terror’.”

Bostom konkluduje: “Dzisiaj to prawdziwie doktrynalne i historyczne znaczenie islamofobii przeszło orwellowską transformację. Nasze media i elity polityczne, kuląc się w poddaniu dżihadystycznym dyktatom kulturowym głównych grup frontu Bractwa Muzułmańskiego, które dominują w instytucjonalnym islamie amerykańskim, twierdzą teraz, że ‘islamofobia’ jest nieuzasadnionym, wręcz dyskryminującym strachem przed muzułmanami i ich wyznaniem”.   


Dlaczego więc islamiści podnoszą taki szum o „islamofobię”, skoro przerażanie nie- muzułmanów jest w istocie islamistycznym obowiązkiem?


Bowiem określenie „islamofobia”, które jest propagowane szczególnie na Zachodzie, wydaje się mieć na celu cenzurowanie bardzo potrzebnej krytyki islamskiej ideologii, która spowodowała unicestwienie lub represje milionów ludzi, włącznie z muzułmanami. 


Antysemityzm czyli nienawiść do Żydów historycznie powodował drastyczne łamanie praw, pogromy, a także ludobójstwo Żydów. Ponadto, wielu islamistów promujących fałszywą narrację, że „islamofobia jest nowym antysemityzmem” sami są antysemitami, a motywują ich agresywnie antysemickie nauki islamskiej teologii.


Erdogan, na przykład, podczas obchodów „Światowego Dnia Praw Człowieka” 11 grudnia 2017 roku powołał się na hadis sankcjonujący zabijanie Żydów. "Ci, którzy myślą, że są właścicielami Jerozolimy, powinni wiedzieć, że jutro nie będą mogli chować się za drzewami” - oznajmił Erdogan. 


Hadis, do którego nawiązał Erdogan, mówi: "Ostatnia godzina nie nadejdzie aż muzułmanie będą walczyć przeciwko Żydom i muzułmanie będą ich zabijali, aż Żydzi będą chować się za kamieniem lub drzewem, a kamień lub drzewo powiedzą: muzułmaninie, sługo Allaha, za mną jest Żyd; przyjdź i zabij go; ale drzewo kolcowoju tego nie powie, bo jest to drzewo Żydów”.


W recenzji z książki dra Bostoma The Legacy of Islamic Antisemitism From Sacred Texts to Solemn History, Raymond Ibrahim pisze:

“W żadnym przypadku nie można twierdzić, że jest to produkt uboczny zachodniego antysemityzmu lub stworzenia Izraela, bowiem niechęć wobec Żydów ma solidną podstawę doktrynalną w najbardziej autorytatywnych tekstach islamskich.  


Werset za wersetem w Koranie i hadis za hadisem surowo ganią, potępiają i przeklinają Żydów; są oni nazywani ‘siejącymi zepsucie’, ‘wyzyskiwaczami’, ‘fałszerzami’, ‘zabójcami proroków’ i ‘świniami i małpami’. Takie szkalujące słowa znajdują się w Koranie (odwiecznym słowie Alaha) i w hadisach (słowach islamskiego proroka). Tak więc muzułmańska wrogość do Żydów ma niewiele wspólnego z okolicznościami lub polityką”.

Ponadto antysemickie nauczanie w islamie odegrało dużą rolę w czystce etnicznej Żydów na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i rejonie Zatoki. Żydzi w tym regionie doznawali trwającej wieki systematycznej opresji i prześladowań pod rządami muzułmańskimi. 


Po podboju regionu przez muzułmanów w VII i VIII wieku Żydzi i chrześcijanie pod rządami islamskimi stali się “dhimmi”, poddanymi drugiej kategorii, zmuszonymi do kupowania prawa do życia przez płacenie muzułmańskim władcom wygórowanego podatku o nazwie dżizja. Prześladowania Żydów w krajach muzułmańskich trwały przez cały XX wiek i 850 tysięcy Żydów w końcu zmuszono do opuszczenia krajów arabskich i Iranu, gdzie żyli przez ponad 2500 lat – o cały tysiąc lat przed powstaniem islamu.   


Chociaż historia prześladowań Żydów w Europie i Rosji jest dobrze udokumentowana, świat akademicki w znacznej mierze ignorował prześladowania Żydów w świecie muzułmańskim. Być może częściowo rolę odgrywa tu strach przed otrzymaniem etykietki „islamofoba” i to powstrzymało wielu uczonych przed badaniem i pisaniem o prześladowaniach Żydów w
muzułmańskich społeczeństwach. 


Obecnie zaś islamiści importują swoją morderczą nienawiść do Żydów do Europy i Ameryki Północnej. Kilka przykładów: 

  • W Belgii nauczyciel liceum w Bruksel zamieścił na Facebooku wideo imama wzywającego do dżihadu, czyli świętej wojny przeciwko Żydom i tym, którzy z nimi „spiskują”. Talal Magri, który uczy o islamie w Athénée Royal Agri-Saint-Georges, zamieścił wideo w listopadzie 2019 roku przedstawiające niezidentyfikowanego mężczyznę, wygłaszającego kazanie po arabsku, jak informowała witryna internetowa La Dernière Heure. Kaznodzieja mówi: „Tych, którzy kooperują, pracują, spiskują z Żydami, Allahu, zabierz ich natychmiast. Wstrząśnij ich fundamentami i obal ich budynki, Allahu. Wspieraj wojowników dżihadu, od przyłączenia się do których wymawiają się niektórzy wśród nas”.
  • W Danii imam Mundhir Abdallah z meczetu Al-Faruq w Kopehadze nawiązał do hadisu wzywającego muzułmanów, by powstali przeciwko Żydom. „Dzień Sądu Ostatecznego nie nadejdzie aż muzułmanie będą walczyć z Żydami i zabiją ich” – napisał Abdallah na Facebooku i powiedział w wideo na YouTube w marcu 2018 roku. 
  • W Hiszpanii imam Saleheoldine al-Moussaoui z miasta Azuqueca De Henares w pobliżu Madrytu powiedział w piątkowym kazaniu w 2017 roku: “O Allahu, zniszcz rabujących Żydów… policz ich jednego po drugim i nie oszczędź żadnego z nich”.  
  • We Francji imam z Toulouse,  Mohamed Tatai, w kazaniu wygłoszonym w 2017 roku recytował ten sam hadis, mówiący, że w Dzień Sądu Ostatecznego muzułmanie zabiją Żydów. Powiedział słuchaczom, że „prorok Mahomet powiedział nam o ostatecznej i decydującej bitwie: ‘Dzień Sądu nie nadejdzie, aż muzułmanie będą walczyć z Żydami. Żydzi będą chować się za kamieniami i drzewami, a kamienie i drzewa powiedzą: O muzułmaninie, o sługo Allaha, za mną chowa się Żyd, przyjdź i zabij go – poza drzewem kolcowoju, które jest jednym z drzew Żydów”. 15 grudnia 2017 roku to kazanie zostało zamieszczone na kanale YouTube Grande Mosquée de Toulouse.
  • W USA, w Pittsburghu imam Naeem Abdullah – w wykładach zamieszczonych na jego kanale YouTube między październikiem 2016 roku a grudniem 2018 roku – mówił, że Żydzi “czynią szyderstwo ze swojej religii” i „mają wszystkie pieniądze”. Ponadto powiedział: „Jeśli spojrzysz głębiej za kulisy, Żydzi kierują wszystkim”, a niektórzy Żydzi „zostali zamienieni w małpy i świnie, dosłownie”.   
  • W Kanadzie w 2014 roku szejk Wael AlGhitawi, imam w meczecie w Montrealu, prosił Allaha podczas kazania, by “zniszczył przeklętych Żydów” i „zabił ich jednego za drugim”. W innym kazaniu, z 2017 roku, imam powiedział, że Żydzi są „ludźmi, którzy mordują proroków, rozlewają ich krew i przeklinają Pana”.

75 lat po Holocauście wezwanie „zabić Żydów” słychać w krajach Zachodu – tym razem głównie ze strony imamów i innych muzułmanów. Jednak w listopadzie zeszłego roku dr Yousef Al-Othaimeen, sekretarz generalny Organizacji Współpracy Islamskiej (OIC), “zażądał wprowadzenia prawa międzynarodowego, które kryminalizowałoby wszystkie akty islamofobii” - informowała witryna internetowa Arab News. 


I na tym polega tragedia: zakaz uzasadnionej krytyki islamskiej teologii, by powstrzymać „islamofobię”, tylko wzmocni dżihadystów i jeszcze bardziej zaszkodzi ofiarom tej ideologii. Nawet jeśli któregoś dnia „islamofobia” będzie nielegalna według międzynarodowego prawa, islamska przemoc wobec muzułmanów i nie-muzułmanów będzie trwała i prawdopodobnie będzie jeszcze gorsza, bo nie będzie już nikogo, kto krytykowałby idee motywujące do dżihadystycznego terroru, nienawiści i maltretowania.    


Dobrym miejscem do rozpoczęcia bitwy jest skończenie z szerzeniem kłamstwa, że „islamofobia” jest tym samym, co antysemityzm.


No, Islamophobia is not the same as antisemitism

Israel National News, 9 stycznia 2010

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Publicystka turecka z Ankary, która obecnie przebywa w USA. Pisze o sobie, że urodziła się jako muzułmanka.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 656 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Refleksje sprzed lat: „Głęboka wiara” i inne.   Ferus   2020-09-20
Zamordowanie amerykańskiego “bluźniercy” w Pakistanie   Ibrahim   2020-09-16
Czy istnieją „głęboko niewierzący”?   Ferus   2020-09-06
Ludzie są grzeszni, ale Kościół (na pokaz) jest święty   Kruk   2020-09-03
Kogo bije dzban?   Koraszewski   2020-08-31
Refleksje sprzed lat: „Łaska boska” i inne   Ferus   2020-08-30
Ignorowane ludobójstwo chrześcijan w Nigerii    Ibrahim   2020-08-25
Egocentryzm religijny   Ferus   2020-08-23
Quo vadis religio?   Ferus   2020-08-16
Palestyńczycy: Priorytety muzułmańskich “uczonych” podczas COVID-19   Toameh   2020-08-04
Ituriel – elektroniczny bóg. Czyli książka, której nie napisałem.   Ferus   2020-08-02
Porwanie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-08
Dlaczego nauki i religii nie można ze sobą pogodzić   Koraszewski   2020-07-05
Palestyńczycy: Nieislamskie prawo o ochronie rodziny   Toameh   2020-07-02
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-01
Pochwała parlamentarnego ateizmu   Koraszewski   2020-06-28
Palestyńczycy: Czy rzeczywiście chodzi o “aneksję”?   Toameh   2020-06-26
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i KnesetCzęść 5: Wbijanie noża   Pandavar   2020-06-24
Przerażająca prawda o dziewicach z raju   Koraszewski   2020-06-24
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja (VI)   Ferus   2020-06-21
Turcja: Uczniowie czytają Koran i porzucają islam   Bulut   2020-06-19
Wiara, nauka i umiłowanie bzdury   Koraszewski   2020-06-17
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-06-17
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. V   Ferus   2020-06-14
Dżihadystyczne narracje i islamskie fobie w Nigerii   Igwe   2020-06-11
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu (3)   Pandavar   2020-06-10
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. IV   Ferus   2020-06-07
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu   Pandavar   2020-06-03
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja (III)   Ferus   2020-05-31
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Knesset.   Pandavar   2020-05-27
Męczeństwo w obronie niezmiernej głupoty   Koraszewski   2020-05-25
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. II   Ferus   2020-05-24
Nie ma boga nad Boga   Koraszewski   2020-05-18
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości - fikcja   Ferus   2020-05-17
Naprawdę świat chce być oszukiwany?   Ferus   2020-05-10
Usunięcie „Izraela” z duńskiej Biblii   Jacoby   2020-05-05
Fikcja uznawana za Prawdę (VIII)   Ferus   2020-05-03
Fikcja uznawana za Prawdę (VII)   Ferus   2020-04-26
Fikcja uznawana za Prawdę (VI)   Ferus   2020-04-19
Fikcja uznawana za Prawdę (V)   Ferus   2020-04-11
Fikcja uznawana za Prawdę (IV)   Ferus   2020-04-05
Oderwanie charedim   Rosenthal   2020-04-01
Fikcja uznawana za Prawdę (III)   Ferus   2020-03-29
Pandemia i muzułmańskie priorytety   Pandavar   2020-03-26
Fikcja uznawana za Prawdę (II)   Ferus   2020-03-22
Fikcja uznawana za Prawdę   Ferus   2020-03-15
Uciekłaś od wojny, a oni przyjęli cię      2020-03-13
Najdłużej trwająca mistyfikacja. Podsumowanie.   Ferus   2020-03-08
Religie usprawiedliwiają zabijanie, kradzież i inne przestępstwa   Al-Tamimi   2020-03-06
Credo islamu z ust autorytetu     2020-03-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IX)   Ferus   2020-03-01
Francja po cichu wprowadza z powrotem przestępstwo bluźnierstwa   Meotti   2020-02-27
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VIII)   Ferus   2020-02-23
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VII)   Ferus   2020-02-16
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VI)   Ferus   2020-02-09
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (V)   Ferus   2020-02-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IV)   Ferus   2020-01-26
Nie, islamofobia nie jest tym samym co antysemityzm   Bulut   2020-01-26
Niepowodzenie islamistycznej kampanii Erdogana w Turcji   Bekdil   2020-01-25
Najbardziej szalony grant Templetona jak dotąd: Ewolucja i “ofiarna miłość”   Coyne   2020-01-20
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „B”.   Ferus   2020-01-19
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „A”.   Ferus   2020-01-12
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (III)   Ferus   2020-01-05
Murem za czarną zarazą   Koraszewski   2019-12-30
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (II)   Ferus   2019-12-29
Jak Bóg stworzyl kiłę i dlaczego było to dobre   Kruk   2019-12-28
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości   Ferus   2019-12-22
Moje ostatnie jasełkowe refleksje   Ferus   2019-12-15
Papież Franciszek, „Pieśń o Rolandzie” i imam Al-Tayeb   Meotti   2019-12-12
Refleksje sprzed lat: Podstępna działalność Szatana i inne.   Ferus   2019-12-08
Chrześcijaństwo, Zagłada i syjonizm   Koraszewski   2019-12-02
Bajka-nie bajka o powstaniu religii   Ferus   2019-12-01
Wskrzeszenie Józefy K.   Koraszewski   2019-11-26
Refleksje sprzed lat: Wartości chrześcijańskie   Ferus   2019-11-24
Byli ateiści, obecnie wierzący   Ferus   2019-11-17
Dewocja to pobożność? Czyli wizyta u starszej pobożnej pani.   Ferus   2019-11-10
Biskupa czerep rubaszny   Koraszewski   2019-11-08
Sen mara, Bóg wiara, nieśmiały głos podświadomości, czy bezsensowne rojenia senne?   Ferus   2019-11-03
Refleksje sprzed lat: „Proporcje krzyku i smaku”   Ferus   2019-10-27
Trudne początki mitu   Ferus   2019-10-20
Jak Bóg ogarnia swoje dzieło   Ferus   2019-10-13
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (V)   Ferus   2019-10-06
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców IV   Ferus   2019-09-29
Katolicka Afryka i jej niepokoje   Igwe   2019-09-27
Turcja: ucieczka od religii?   Bulut   2019-09-25
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (III)   Ferus   2019-09-22
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (II)   Ferus   2019-09-15
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców   Ferus   2019-09-08
Zlecenie walki z szatanem   Koraszewski   2019-09-02
Mrówki i ludzie. Czyli niepokojące podobieństwo „korony stworzenia” do bezrozumnych owadów.   Ferus   2019-09-01
Jabłko, które jabłkiem nie było   Ferus   2019-08-25
Ta miłość zaczęła się od strachu   Koraszewski   2019-08-24
Problem „ukrywającego się Boga”.   Ferus   2019-08-18
Hipoteza Boga kontra nauka (IV)   Ferus   2019-08-11
Na początku był jakiś Jezus   Koraszewski   2019-08-05
Hipoteza Boga kontra nauka (III)   Ferus   2019-08-04
Hipoteza Boga kontra nauka (II)   Ferus   2019-07-28
Hipoteza Boga kontra nauka   Ferus   2019-07-21
Apostołowie Nowego Ładu (II)   Ferus   2019-07-14
Bóg bez państwa i państwo bez Boga   Koraszewski   2019-07-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk