Prawda

Poniedziałek, 13 lipca 2020 - 06:25

« Poprzedni Następny »


Katolicki hierarcha mówi, że anioły istnieją, ale są bezskrzydłe


Jerry Coyne 2013-12-24

“SKĄD TO WIESZ?”

To jest pytanie, które zawsze należy stawiać wierzącym, kiedy przedstawiają niczym nie poparte twierdzenia poczynając od stwierdzenia:  „Bóg cię kocha” do "Nasze dusze żyją po śmierci”. Odpowiedzią będzie zawsze jedna z dwóch rzeczy: „Tak mówi Biblia” lub „Po prostu wiem, że to prawda”. Żadna z tych odpowiedzi nie jest racjonalna, ale zadowalają one wierzących.


Właściwie to pytanie “skąd to wiesz” naprawdę odróżnia Nowy Ateizm od Starego. Choć ateiści zawsze mówili o braku dowodów na teizm, wejście na ring naukowców i ludzi przyjaznych nauce, poczynając od Carla Sagana i Dawkinsa, Hitchensa, Harrisa, Pinkera oraz Dennetta, uświadomiło nam, że dogmaty religijne są hipotezamii że potrzeba powodów i dowodów, by je zaakceptować. Jeśli nie ma żadnych, nie ma też powodu wierzenia w Boga.

Niemniej dogmat religijny istotnie zmienia się, ale nie dlatego, że teolodzy znaleźli lepsze argumenty. Zmienia się, ponieważ a.) nauka pokazała fałszywość dogmatu (Księga Rodzaju, Adam i Ewa, stworzenie, Exodus itd.) lub b.) moralność świecka pokazała, że nie da się już dłużej utrzymać zasad wiary religijnej (piekło jako miejsce wiecznych męczarni, otchłań, dyskryminacja gejów, odmowa mormonów dopuszczenia czarnych do stanu kapłańskiego itd.)

O najlepszym w tym miesiącu pytaniu „skąd to wiesz” dowiedziałem się z artykułu Sky News: “Angels exist but have no wings, says Church.” [Anioły istnieją, ale nie mają skrzydeł, powiada Kościół]. Z artykułu dowiadujemy się, że natchniony ksiądz zdecydował, iż anioły, podobnie jak mrówki-robotnice, są bezskrzydłe:

Anioły naprawdę istnieją, ale nie mają skrzydeł i są bardziej jak okruchy światła, zdaniem kościelnego hierarchy.

“Angelolog” Kościoła Katolickiego, ojciec Renzo Lavatori [JAC: wspaniałe nazwisko!] mówi, że istoty niebiańskie są znowu w modzie dzięki różnym religiom New Age.

Twierdzi jednak stanowczo, że tradycyjne przedstawianie aniołów jako unoszących się, skrzydlatych cherubów jest błędne.

“Sądzę, że przeżywamy ponowne odkrywanie aniołów w chrześcijaństwie” – powiedział ojciec Lavatori na konferencji o aniołach w przepysznie ozdobionym freskami renesansowym pałacu w Rzymie.

Konferencja o aniołach odbywa się w rzymskim Palazzo della Cancelleria. ”Nie tyle widzisz anioły, ile odczuwasz ich obecność – przypominają trochę światło słoneczne, które załamuje się na ciebie przez kryształową wazę.” – dodał.

Ten wysoki rangą duchowny brał w tym tygodniu udział w debacie o sztuce angelicznej zorganizowanej przez Fondazione Archivio Storico, włoską fundację sztuki.

SKĄD ON TO WIE? Oto wynik wyszukiwania w Biblii hasła “anioł” (jest tam 10 stron odnośników). Choć nie ma wyraźnych wzmianek o ich uskrzydleniu, są antropomorficzne, noszą ubrania, mają ciała itp.:

Apokalipsa św. Jana 10:10 I wziąłem książeczkę z ręki anioła i połknąłem ją, a w ustach moich stała się słodka jak miód, a gdy ją spożyłem, goryczą napełniły się moje wnętrzności.

Okruchy światła nie mają rąk. Biblia mówi nam wyraźnie, że anioły wyglądają jak ludzie i mogą wznosić się i opadać, czy to na skrzydłach, czy przy pomocy jakiejś innej siły.

I najwyraźniej cheruby, które są aniołami, mają skrzydła – duże skrzydła!

Księga wyjścia 25:20 Cheruby będą miały rozpostarte skrzydła ku górze i zakrywać będą swymi skrzydłami przebłagalnię, twarze zaś będą miały zwrócone jeden ku drugiemu. I ku przebłagalni będą zwrócone twarze cherubów.

1 Księga Królewska 6:27 Gdy umieścił te cheruby w głębi wnętrza świątyni, to rozpościerały swe skrzydła tak, że skrzydło jednego dotykało jednej ściany, a skrzydło drugiego cheruba dotykało drugiej ściany. Skrzydła zaś ich skierowane do środka świątyni dotykały się wzajemnie.

2 Księga Kronik 3:11 Skrzydła cherubów rozciągały się na dwadzieścia łokci. Jedno skrzydło, sięgające do ściany przybytku, miało pięć łokci, pozostałe skrzydło, dotykające skrzydła drugiego cheruba, również miało pięć łokci.

Także serafiny, które są klasyfikowane jako anioły w Świętej Taksonomii Istot Bożych, są skrzydlate:

serafin

m IV, DB. –a, Ms. ~nie; lm M. ci –i, te –y, DB. –ów, rel.  

“w angelologii chrześcijańskiej: anioł z najwyższego hierarchicznie chóru anielskiego, przedstawiany w sztuce z trzema parami skrzydeł”

[JAC: Jeśli chcecie zobaczyć LOLzy badanie "angelologii", w nonsensie teologicznym ustępujące jedynie baraminologii (próba rozpoznania, jakie „rodzaje” organizmów Bóg stworzył), popatrzcie tutaj lub tutaj.]

Skoro więc serafiny są aniołami i mają skrzydła, jak zacytowano powyżej, to ojciec Lavatori po prostu nie ma racji. Albo też "skrzydła" mogą być zwyczajnie metafora biblijną na “okruchy światła”:

Księga Izajasza 6:2 Serafiny stały ponad Nim; każdy z nich miał po sześć skrzydeł; dwoma zakrywał swą twarz, dwoma okrywał swoje nogi, a dwoma latał.

Jak więc ojciec Lavatori wpadł na pomysł, że anioły są okruchami światła? Bardzo chciałbym zadać mu to pytanie, bo „okruchy światła” nie pojawiają się w Biblii.

Sky News podaje więcej informacji, ujawniając, że podczas gdy ojciec Lavatori wie, że anioły nie są antropomorficzne, wie on także że diabeł jest rzeczywisty (choć nie mówi, czy Belzebub ma rogi, kopyta i ogon):

Ojciec Lavatori powiedział, że spopularyzowany wygląd aniołów jest wynikiem ich „powrotu do mody”, ale lekceważąco odrzuca całą sztukę anielską wokół Bożego Narodzenia.

"Jest na to miejsce, ale trzeba zrozumieć, że to nie jest rzeczywista reprezentacja. Anioły nie mają skrzydeł ani nie wyglądają jak cherubinki” – powiedział.

Ten bardzo często publikowany duchowny katolicki jest także “demonologiem” i mówi, że anioły są bardziej potrzebne niż kiedykolwiek.

Jest tak, powiedział, ponieważ wzrastająca sekularyzacja i materializm społeczeństwa “otworzyła drzwi” diabłu.

"Jest dużo więcej ingerencji sił diabelskich. To dlatego widzimy kolejki ludzie przed gabinetami egzorcystów w kościołach” – powiedział.

Papież Franciszek także mówi więcej o diable niż o aniołach i uważam, że słusznie. Ale to dopiero początek, dojdzie także do aniołów”.

The Independent” pisze, że Lavatori "ryzykuje gniew chrześcijan na świecie”, wysuwając takie aroganckie twierdzenie. To znaczy, że chrześcijanie chcą swoich aniołów ze skrzydłami. Czy wiara może być bardziej absurdalna?

ALE—wiemy z LOLcat Bible, że kocie anioły mają skrzydła:


 

Nie będziesz obżerał się w Niebie!

h/t: Barry

Catholic official says that angels exist but are wingless

Why Evolution Is True, 21 grudnia 2013Jerry A. Coyne
Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 645 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Porwanie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-08
Dlaczego nauki i religii nie można ze sobą pogodzić   Koraszewski   2020-07-05
Palestyńczycy: Nieislamskie prawo o ochronie rodziny   Toameh   2020-07-02
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-01
Pochwała parlamentarnego ateizmu   Koraszewski   2020-06-28
Palestyńczycy: Czy rzeczywiście chodzi o “aneksję”?   Toameh   2020-06-26
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i KnesetCzęść 5: Wbijanie noża   Pandavar   2020-06-24
Przerażająca prawda o dziewicach z raju   Koraszewski   2020-06-24
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja (VI)   Ferus   2020-06-21
Turcja: Uczniowie czytają Koran i porzucają islam   Bulut   2020-06-19
Wiara, nauka i umiłowanie bzdury   Koraszewski   2020-06-17
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-06-17
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. V   Ferus   2020-06-14
Dżihadystyczne narracje i islamskie fobie w Nigerii   Igwe   2020-06-11
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu (3)   Pandavar   2020-06-10
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. IV   Ferus   2020-06-07
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu   Pandavar   2020-06-03
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja (III)   Ferus   2020-05-31
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Knesset.   Pandavar   2020-05-27
Męczeństwo w obronie niezmiernej głupoty   Koraszewski   2020-05-25
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. II   Ferus   2020-05-24
Nie ma boga nad Boga   Koraszewski   2020-05-18
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości - fikcja   Ferus   2020-05-17
Naprawdę świat chce być oszukiwany?   Ferus   2020-05-10
Usunięcie „Izraela” z duńskiej Biblii   Jacoby   2020-05-05
Fikcja uznawana za Prawdę (VIII)   Ferus   2020-05-03
Fikcja uznawana za Prawdę (VII)   Ferus   2020-04-26
Fikcja uznawana za Prawdę (VI)   Ferus   2020-04-19
Fikcja uznawana za Prawdę (V)   Ferus   2020-04-11
Fikcja uznawana za Prawdę (IV)   Ferus   2020-04-05
Oderwanie charedim   Rosenthal   2020-04-01
Fikcja uznawana za Prawdę (III)   Ferus   2020-03-29
Pandemia i muzułmańskie priorytety   Pandavar   2020-03-26
Fikcja uznawana za Prawdę (II)   Ferus   2020-03-22
Fikcja uznawana za Prawdę   Ferus   2020-03-15
Uciekłaś od wojny, a oni przyjęli cię      2020-03-13
Najdłużej trwająca mistyfikacja. Podsumowanie.   Ferus   2020-03-08
Religie usprawiedliwiają zabijanie, kradzież i inne przestępstwa   Al-Tamimi   2020-03-06
Credo islamu z ust autorytetu     2020-03-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IX)   Ferus   2020-03-01
Francja po cichu wprowadza z powrotem przestępstwo bluźnierstwa   Meotti   2020-02-27
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VIII)   Ferus   2020-02-23
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VII)   Ferus   2020-02-16
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VI)   Ferus   2020-02-09
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (V)   Ferus   2020-02-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IV)   Ferus   2020-01-26
Nie, islamofobia nie jest tym samym co antysemityzm   Bulut   2020-01-26
Niepowodzenie islamistycznej kampanii Erdogana w Turcji   Bekdil   2020-01-25
Najbardziej szalony grant Templetona jak dotąd: Ewolucja i “ofiarna miłość”   Coyne   2020-01-20
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „B”.   Ferus   2020-01-19
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „A”.   Ferus   2020-01-12
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (III)   Ferus   2020-01-05
Murem za czarną zarazą   Koraszewski   2019-12-30
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (II)   Ferus   2019-12-29
Jak Bóg stworzyl kiłę i dlaczego było to dobre   Kruk   2019-12-28
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości   Ferus   2019-12-22
Moje ostatnie jasełkowe refleksje   Ferus   2019-12-15
Papież Franciszek, „Pieśń o Rolandzie” i imam Al-Tayeb   Meotti   2019-12-12
Refleksje sprzed lat: Podstępna działalność Szatana i inne.   Ferus   2019-12-08
Chrześcijaństwo, Zagłada i syjonizm   Koraszewski   2019-12-02
Bajka-nie bajka o powstaniu religii   Ferus   2019-12-01
Wskrzeszenie Józefy K.   Koraszewski   2019-11-26
Refleksje sprzed lat: Wartości chrześcijańskie   Ferus   2019-11-24
Byli ateiści, obecnie wierzący   Ferus   2019-11-17
Dewocja to pobożność? Czyli wizyta u starszej pobożnej pani.   Ferus   2019-11-10
Biskupa czerep rubaszny   Koraszewski   2019-11-08
Sen mara, Bóg wiara, nieśmiały głos podświadomości, czy bezsensowne rojenia senne?   Ferus   2019-11-03
Refleksje sprzed lat: „Proporcje krzyku i smaku”   Ferus   2019-10-27
Trudne początki mitu   Ferus   2019-10-20
Jak Bóg ogarnia swoje dzieło   Ferus   2019-10-13
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (V)   Ferus   2019-10-06
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców IV   Ferus   2019-09-29
Katolicka Afryka i jej niepokoje   Igwe   2019-09-27
Turcja: ucieczka od religii?   Bulut   2019-09-25
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (III)   Ferus   2019-09-22
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (II)   Ferus   2019-09-15
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców   Ferus   2019-09-08
Zlecenie walki z szatanem   Koraszewski   2019-09-02
Mrówki i ludzie. Czyli niepokojące podobieństwo „korony stworzenia” do bezrozumnych owadów.   Ferus   2019-09-01
Jabłko, które jabłkiem nie było   Ferus   2019-08-25
Ta miłość zaczęła się od strachu   Koraszewski   2019-08-24
Problem „ukrywającego się Boga”.   Ferus   2019-08-18
Hipoteza Boga kontra nauka (IV)   Ferus   2019-08-11
Na początku był jakiś Jezus   Koraszewski   2019-08-05
Hipoteza Boga kontra nauka (III)   Ferus   2019-08-04
Hipoteza Boga kontra nauka (II)   Ferus   2019-07-28
Hipoteza Boga kontra nauka   Ferus   2019-07-21
Apostołowie Nowego Ładu (II)   Ferus   2019-07-14
Bóg bez państwa i państwo bez Boga   Koraszewski   2019-07-12
Apostołowie Nowego Ładu. Czyli ludzie pogodzeni z nieubłaganymi prawami natury.   Ferus   2019-07-07
Pamięć i odrzucona tożsamość   Koraszewski   2019-06-27
O znaczeniu świeckich usług medycznych   Igwe   2019-06-22
Bezlitosne Miłosierdzie Boże   Ferus   2019-06-16
Dziecko i jego I Komunia Święta   Ferus   2019-06-09
Tajemnica zawodowa duchownych   Ferus   2019-06-02
Rozmyślając nad sensem życia (VIII)   Ferus   2019-05-26
Rozmyślając nad sensem życia (VII)   Ferus   2019-05-19
Rozmyślając nad sensem życia (VI)   Ferus   2019-05-12
De non existentia Dei   Koraszewski   2019-05-06
Rozmyślając nad sensem życia (V)   Ferus   2019-05-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk