Prawda

Sobota, 30 maja 2020 - 20:01

« Poprzedni Następny »


Czego Żydzi nauczyli Koptyjkę


Maggie A. 2015-02-20

Portret Koptyjki na sarkofagu, 3 wiek naszej ery, Louvre.
Portret Koptyjki na sarkofagu, 3 wiek naszej ery, Louvre.

Jestem amerykańską Koptyjką. Moja rodzina legalnie wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych wiele lat temu. Życie chrześcijan w kraju o przytłaczającej większości populacji muzułmańskiej było ponure. I chociaż wyjazd spowodował całą litanię problemów, okazał się mądrym posunięciem. Warunki życia Koptów w Egipcie znacznie pogorszyły się od tamtego czasu.

Moi rodzice zabierali mnie prawie każdego lata na wakacje do Egiptu, żebym dobrze poznała  moje etniczno-religijne korzenie. Odwiedzałam rodzinę, zawierałam przyjaźnie, pływałam w przecudnych wodach Morza Czerwonego i Śródziemnego, podziwiałam wielkość piramid w Gizie. Nauczyłam się arabskiego, koptyjskiego i odwiedziłam jedne z najstarszych i najwspanialszych klasztorów na świecie.


I chociaż jestem do głębi Amerykanką, te doroczne wycieczki wpłynęły na mnie w najlepszy możliwy sposób. Mój dom jest pełen pięknych ikon i cieszy mnie, że mogę odmawiać modlitwy po koptyjsku, arabsku i angielsku. Nie sądzę, żeby jakakolwiek ceremonia chrztu była tak piękna, jak koptyjska w obrządku ortodoksyjnym, a gdy jestem załamana, zapach naszych kadzideł wpływa na mnie kojąco. Jestem dumna z mojego dziedzictwa.


Boli mnie jednak, gdy muszę krytykować moich współbraci.


Wielu chrześcijan z Bliskiego Wschodu widzi w Żydach obiekt drwin. Ta skłonność mówi znacznie więcej o nas, niż o nich.


Rozmiarów naszej pogardy nie da się porównać z pogardą, jaką darzą Żydów muzułmanie. To jest jasne. Dzieli nas przepaść. Choć znalazłoby się wielu nieprzyzwoitych chrześcijan i równie wielu przyzwoitych muzułmanów, myślący ludzie uważają, że istnieje coraz większy problem w obrębie islamu. Nie powstało, na przykład, brutalne Państwo Chrześcijańskie, w którym niewinni ludzie są uprowadzani, gwałceni i mordowani w najbardziej barbarzyński sposób. Nikt nie może robić takich porównań (DW: @BarackObama) i nadal twierdzić, że kieruje się rozumem.


Mimo to, jest zbyt wielu ludzi w naszej społeczności, którzy żywią szczególną i głęboko irracjonalną pogardę dla Żydów. Wiem, bo byłam i jestem tymi opiniami bombardowana.


Pozwólcie, że podam kilka przykładów z własnego doświadczenia.


Powiedzmy, że podaję Ci, ja Koptyjka, kawałek ciasta na deser. Wydaje Ci się, że dostałeś zbyt mały kawałek. Jak wyrazisz swoje niezadowolenie? Nazywając mnie Żydówką. (Są przecież skąpi, prawda?)


Jeśli będę narzekać na naszą skłonność do robienia zakupów w samo Święto Dziękczynienia, usłyszę natychmiast, że jest to spowodowane tym, że gospodarka jest sterowana przez żądnych pieniędzy Żydów, którzy nie mają czegoś takiego jak rodzina.


A co, jeżeli włączę telewizję? No, wiesz. Żydzi kontrolują media.


Jeden z moich ulubionych przykładów wydarzył się, kiedy miałam dziesięć lat. Przypadkowo zabrałam niewłaściwą pracę domową do szkółki niedzielnej (gdzie masz uczyć się o miłości Boga). To było wypracowanie o Holokauście. I co się stało? Dostałam wykład o tym, jak to nigdy się nie wydarzyło, a Żydzi są niegodziwymi mistrzami propagandy.


Potem dwa razy podczas studiów w Occidental College byłam na stażu w Fundacji Historii Wizualnej Shoah. Zarówno duchowni, jak i członkowie zgromadzenia ostrzegali mnie, że taka praca zagraża mojej koptyjskiej tożsamość.


Chodzenie na randki z Żydem? Zapomnij. 


Hamas? Bractwo Muzułmańskie? ISIS/L? Wszystkie zostały stworzone przez złe państwo Izrael, nie wiesz o tym? To sprawka Żydów.


A teraz kilka moich doświadczeń.


Z tego, co widziałam, wydają się być ludźmi. Znam nawet kilku, którzy są rodzicami i wydaje mi się, że kochają swoje dzieci.


Podobnie jak chrześcijanie, są głównym celem dżihadystów.


Podczas pracy w fundacji Shoah, każdy Żyd, którego tam spotkałam (dosłownie każdy) przyjmował mnie bardzo ciepło. Wiedzieli, że jestem Egipcjanką; powiedziałam im.


Podczas studiów wpadłam w objęcia ateizmu, i to właśnie mój profesor religioznawstwa, żydowski rabin Sanford Ragins z synagogi Leo Baeck, delikatnie zachęcił mnie do ponownego przemyślenia sprawy, rozwodząc się nad pięknem chrześcijaństwa. (Muszę dodać, że jego bogactwo duchowe, skłoniło mnie do obszerniejszego studiowania judaizmu.)


Podczas żałoby dziesięć lat temu, po nagłej śmierci kogoś, kogo bardzo kochałam, to pisma rabina Harolda S. Kushnera i Viktora E. Frankla pocieszyły mnie najbardziej ze wszystkiego.


Niczego nie da się z tym porównać. 


Oczywiście, łatwo zrozumieć moją konsternację. Według moich współwyznawców, oni wszyscy mieli być niebezpiecznymi ludźmi, którzy nie szanują rodzinnych wartości. Tymczasem oni mnie przygarnęli, wykształcili i umocnili. Oczywiście, to nie znaczy, że każdy Żyd jest dobry. Takie podejście jest tak samo niedorzeczne, jak to, że wszyscy muzułmanie są terrorystami. Ale na pewno oznacza to, że należy oceniać każdego z nich z osobna w oparciu o jego czy jej charakter. Tak podpowiada zdrowy rozsądek.

 

Tak często Koptowie nie dostają ważnych stanowisk w Egipcie - stanowisk, na które mają wszystkie wymagane kwalifikacje. Żaden z nowych gubernatorów w kraju, na przykład, nie jest Koptem. Żaden. Te niesprawiedliwości zdarzają się tak często, bo zbyt wielu z naszych młodszych braci i sióstr, myśli, że jesteśmy gorsi. Dlaczego? Bo jesteśmy inni. Niekoniecznie zrobiliśmy coś złego - jesteśmy po prostu inni. Jak możemy narzekać na tę dyskryminację, gdy często ulegamy toksycznym postawom (tak, stosunkowo mniej niż muzułmanie) na temat naszych starszych braci i sióstr?


Na zakończenie twierdzę, że pisząc to nie jestem zdrajczynią. Wiem, że zagrożenie pochodzące od społeczności muzułmańskiej różni się całkowicie od wszelkich innych zagrożeń. Wiem, że istnieje różnica między tym co się mówi, a tym co się robi, i że nie prowadzimy światowej wojny w imię chrześcijaństwa wobec każdego, kto śmie nas obrażać.  


Ale taka postawa nie może pozostawać standardowym zachowaniem.


Pismo Święte trąbi na okrągło o tym, żebyśmy traktowali innych, tak jak sami chcielibyśmy być traktowani. Aby to zrobić, musimy zająć się naszymi wieloletnimi uprzedzeniami wobec Żydów. Może to zwiększy naszą wiarygodność w oczach świata, a co jest nawet ważniejsze, w oczach Boga.

 

What Jews Taught A Copt

Jerusalem Post, 11 lutego 2015

Tłumaczenie: Magdalena DonajkoMaggie A.

Autorka przedstawiła się tylko imieniem i pierwszą literą nazwiska, opublikowała swój tekst na łamach „Jerusalem Post”, a nie jakiegoś pisma Koptów. Czy kierowały nią obawy? Sposób myślenia i pisania raczej na to nie wskazuje. Nie można wykluczyć innego lub innych powodów – albo braku wystarczająco liberalnych mediów koptyjskich, które zdecydowałyby się na taką publikację, albo przekonania Autorki, że tą drogą jej przesłanie dotrze do większej liczby współwiernych. Nie można wykluczyć, że zadecydowały o tym obydwa czynniki, a może jeszcze kilka dodatkowych.         


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 627 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Knesset.   Pandavar   2020-05-27
Męczeństwo w obronie niezmiernej głupoty   Koraszewski   2020-05-25
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości – fikcja. II   Ferus   2020-05-24
Nie ma boga nad Boga   Koraszewski   2020-05-18
Najskuteczniejsze narzędzie ludzkości - fikcja   Ferus   2020-05-17
Naprawdę świat chce być oszukiwany?   Ferus   2020-05-10
Usunięcie „Izraela” z duńskiej Biblii   Jacoby   2020-05-05
Fikcja uznawana za Prawdę (VIII)   Ferus   2020-05-03
Fikcja uznawana za Prawdę (VII)   Ferus   2020-04-26
Fikcja uznawana za Prawdę (VI)   Ferus   2020-04-19
Fikcja uznawana za Prawdę (V)   Ferus   2020-04-11
Fikcja uznawana za Prawdę (IV)   Ferus   2020-04-05
Oderwanie charedim   Rosenthal   2020-04-01
Fikcja uznawana za Prawdę (III)   Ferus   2020-03-29
Pandemia i muzułmańskie priorytety   Pandavar   2020-03-26
Fikcja uznawana za Prawdę (II)   Ferus   2020-03-22
Fikcja uznawana za Prawdę   Ferus   2020-03-15
Uciekłaś od wojny, a oni przyjęli cię      2020-03-13
Najdłużej trwająca mistyfikacja. Podsumowanie.   Ferus   2020-03-08
Religie usprawiedliwiają zabijanie, kradzież i inne przestępstwa   Al-Tamimi   2020-03-06
Credo islamu z ust autorytetu     2020-03-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IX)   Ferus   2020-03-01
Francja po cichu wprowadza z powrotem przestępstwo bluźnierstwa   Meotti   2020-02-27
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VIII)   Ferus   2020-02-23
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VII)   Ferus   2020-02-16
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (VI)   Ferus   2020-02-09
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (V)   Ferus   2020-02-02
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (IV)   Ferus   2020-01-26
Nie, islamofobia nie jest tym samym co antysemityzm   Bulut   2020-01-26
Niepowodzenie islamistycznej kampanii Erdogana w Turcji   Bekdil   2020-01-25
Najbardziej szalony grant Templetona jak dotąd: Ewolucja i “ofiarna miłość”   Coyne   2020-01-20
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „B”.   Ferus   2020-01-19
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości. Suplement „A”.   Ferus   2020-01-12
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (III)   Ferus   2020-01-05
Murem za czarną zarazą   Koraszewski   2019-12-30
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości (II)   Ferus   2019-12-29
Jak Bóg stworzyl kiłę i dlaczego było to dobre   Kruk   2019-12-28
Najdłużej trwająca mistyfikacja w dziejach ludzkości   Ferus   2019-12-22
Moje ostatnie jasełkowe refleksje   Ferus   2019-12-15
Papież Franciszek, „Pieśń o Rolandzie” i imam Al-Tayeb   Meotti   2019-12-12
Refleksje sprzed lat: Podstępna działalność Szatana i inne.   Ferus   2019-12-08
Chrześcijaństwo, Zagłada i syjonizm   Koraszewski   2019-12-02
Bajka-nie bajka o powstaniu religii   Ferus   2019-12-01
Wskrzeszenie Józefy K.   Koraszewski   2019-11-26
Refleksje sprzed lat: Wartości chrześcijańskie   Ferus   2019-11-24
Byli ateiści, obecnie wierzący   Ferus   2019-11-17
Dewocja to pobożność? Czyli wizyta u starszej pobożnej pani.   Ferus   2019-11-10
Biskupa czerep rubaszny   Koraszewski   2019-11-08
Sen mara, Bóg wiara, nieśmiały głos podświadomości, czy bezsensowne rojenia senne?   Ferus   2019-11-03
Refleksje sprzed lat: „Proporcje krzyku i smaku”   Ferus   2019-10-27
Trudne początki mitu   Ferus   2019-10-20
Jak Bóg ogarnia swoje dzieło   Ferus   2019-10-13
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (V)   Ferus   2019-10-06
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców IV   Ferus   2019-09-29
Katolicka Afryka i jej niepokoje   Igwe   2019-09-27
Turcja: ucieczka od religii?   Bulut   2019-09-25
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (III)   Ferus   2019-09-22
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (II)   Ferus   2019-09-15
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców   Ferus   2019-09-08
Zlecenie walki z szatanem   Koraszewski   2019-09-02
Mrówki i ludzie. Czyli niepokojące podobieństwo „korony stworzenia” do bezrozumnych owadów.   Ferus   2019-09-01
Jabłko, które jabłkiem nie było   Ferus   2019-08-25
Ta miłość zaczęła się od strachu   Koraszewski   2019-08-24
Problem „ukrywającego się Boga”.   Ferus   2019-08-18
Hipoteza Boga kontra nauka (IV)   Ferus   2019-08-11
Na początku był jakiś Jezus   Koraszewski   2019-08-05
Hipoteza Boga kontra nauka (III)   Ferus   2019-08-04
Hipoteza Boga kontra nauka (II)   Ferus   2019-07-28
Hipoteza Boga kontra nauka   Ferus   2019-07-21
Apostołowie Nowego Ładu (II)   Ferus   2019-07-14
Bóg bez państwa i państwo bez Boga   Koraszewski   2019-07-12
Apostołowie Nowego Ładu. Czyli ludzie pogodzeni z nieubłaganymi prawami natury.   Ferus   2019-07-07
Pamięć i odrzucona tożsamość   Koraszewski   2019-06-27
O znaczeniu świeckich usług medycznych   Igwe   2019-06-22
Bezlitosne Miłosierdzie Boże   Ferus   2019-06-16
Dziecko i jego I Komunia Święta   Ferus   2019-06-09
Tajemnica zawodowa duchownych   Ferus   2019-06-02
Rozmyślając nad sensem życia (VIII)   Ferus   2019-05-26
Rozmyślając nad sensem życia (VII)   Ferus   2019-05-19
Rozmyślając nad sensem życia (VI)   Ferus   2019-05-12
De non existentia Dei   Koraszewski   2019-05-06
Rozmyślając nad sensem życia (V)   Ferus   2019-05-05
Nieszczęsny ateizm. List do przyjaciela   Koraszewska   2019-05-04
Ewangelia według pana Jeża   Koraszewski   2019-05-02
Biły się dwa bogi   Koraszewski   2019-04-29
Rozmyślając nad sensem życia IV.   Ferus   2019-04-28
Ani nie manifest, ani nie tak nowego ateizmu   Koraszewski   2019-04-26
Wzrastająca obecność boga   Koraszewski   2019-04-22
Rozmyślając nad sensem życia (III)   Ferus   2019-04-21
Dziękujmy Panu, korona cierniowa ocalona   Koraszewski   2019-04-19
Czary, zagrożenie bezpieczeństwa i prawo szariatu   Igwe   2019-04-16
Rozmyślając nad sensem życia (II).   Ferus   2019-04-14
Dlaczego ateiści walczą o prawo wyjścia z cienia w Afryce i nie tylko w Afryce?   Igwe   2019-04-10
Rozmyślając nad sensem życia   Ferus   2019-04-07
Krzywdy wyrządzone ludzkości przez naukę   Ferus   2019-04-01
Zdobywca nagrody Templetona i jego nonsensy w „Scientific American”   Coyne   2019-03-28
Mały Traktat o duszy dziecka poczętego tak lub inaczej   Koraszewski   2019-03-26
Czy religijne prawdy są zbyt trudne do zrozumienia? (II)   Ferus   2019-03-24
Zwalczanie oszukańczych kapłanów i komercjalizacji religii w Republice Południowej Afryki   Igwe   2019-03-23
Dlaczego musiałem zostać ateistą   Ferus   2019-03-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk