Prawda

Poniedziałek, 8 marca 2021 - 00:24

« Poprzedni Następny »


Wybory 2020 były okropne


Caroline Glick 2020-11-16

(Zrzut z ekranu z wideo)
(Zrzut z ekranu z wideo)

Od redakcji „:Listów z naszego sadu”


Po raz kolejny publikujemy tekst, który obrazi religijne uczucia antytrumpistów. Mały sens ma przypominanie, że z wielu powodów nie głosowaliśmy na Donalda Trumpa (po pierwsze nie jesteśmy amerykańskimi obywatelami…), nie warto chyba pisać, że nie zachwycamy się jego aparycją, dykcją, elokwencją, ani ogólnie osobowością. Nasz osobisty stosunek do amerykańskiego prezydenta nie ma tu najmniejszego znaczenia. Mamy zbyt małe kompetencje, by oceniać jego politykę wewnętrzną, natomiast patrzymy z dużym zainteresowaniem na jego politykę zagraniczną. Publikujemy artykuł amerykańsko-izraelskiej publicystki, która pisze o kryzysie amerykańskiej demokracji i o tym, że w konsekwencji (jak zwykle) pierwszymi ofiarami będą Żydzi i jak zwykle nie będą to ostatnie ofiary. Raz jeszcze pokazujemy tu głos, którego nie pokażą inni.


***

Niezależnie od tego, kto ostatecznie wygra prezydenckie wybory, Żydzi w Ameryce są wielkimi przegranymi. Jak od dawna tłumaczy profesor Ruth Wisse z Harvardu, Żydzi są  barometrem demokracji. Nienawiść do Żydów wzrasta w społeczeństwach, których demokratyczne instytucje i wartości są w kryzysie. Na ogół w zdrowych, działających demokracjach poziom nienawiści do Żydów jest niski.   


Jeśli nie dowiedzieliśmy się niczego innego z amerykańskiej kampanii wyborczej, dowiedzieliśmy się, że amerykańska demokracja jest w kryzysie.


Media są pierwszą siłą odpowiedzialną za ten kryzys. Przez ostatnie cztery lata wszystkie główne stacje telewizyjne i krajowe gazety w USA poświęciły się nie informowaniu o zdarzeniach, ale definiowaniu granic akceptowalnego dyskursu publicznego. Firmy Big Tech –w szczególności Facebook, Google i Twitter, po zdobyciu sił, o jakich KGB mogło tylko marzyć – służą jako strażnicy tych granic.


Cel wszystkich korporacji medialnych był ten sam: obalenie wyniku wyborów 2016 roku. Dla tego celu przez cztery długie lata media demonizowały prezydenta Donalda Trumpa i jego zwolenników. Panowało wspólne przekonanie, że przez poddanie społeczeństwa nieustannej indoktrynacji, by ludzie nienawidzili Trumpa i jego zwolenników, Trump zniknie z Białego Domu, albo przez specjalne, długie dochodzenia prawne, impeachment albo przez porażkę przy urnach wyborczych.

 

Przez ostatnie cztery lata niemal wszystkie artykuły o Trumpie i jego zwolennikach były negatywne. W rezultacie, podczas gdy większość Amerykanów nigdy nie słyszała, że Trump stworzył i wprowadził całkowicie nową doktrynę polityki zagranicznej, która odniosła większy sukces niż jakakolwiek inna polityka od końca zimnej wojny, wszyscy Amerykanie wiedzą, że media oczekują od nich, że uwierzą, iż Trump jest rasistą. Wiedzą, że media oczekują, iż Amerykanie będą nienawidzili Trumpa i jego zwolenników, i podziwiali jego przeciwników, od Nancy Pelosi po Black Lives Matter (BLM).


Big Tech
, ze swej strony, jasno pokazały, że zwolennicy Trumpa wyrażają swoje poparcie dla Pomarańczowego Człowieka na własne ryzyko. Mogą być poddani doxingowi lub ostracyzmowi, można im odmówić platform lub mogą zostać wyrzuceni z pracy, jeśli ich poglądy – które wykraczają poza akceptowane granice publicznego dyskursu, jakie wyznaczają media – ukażą się online.


Ta olbrzymia, wieloletnia kampania indoktrynacji i egzekwowania przestrzegania wyznaczonych granic, ma mieszane wyniki. Z jednej strony, wyniki wyborów pokazały, że potentatom medialnym i miliarderom mediów społecznościowych zupełnie nie udało się przekonać publiczności, by nienawidziła Trumpa i jego zwolenników. W zeszłym tygodniu Trump zdobył więcej głosów niż zdobył ich w 2016 roku. Radykalnie rozszerzył poparcie wśród Latynosów i czarnych. 


Z drugiej strony, sondaże pokazują, jak media i Big Tech zmieniły amerykańskie społeczeństwo. Prawdopodobnie istnieją dwie przyczyny, dla których sondaże myliły się jeszcze bardziej w 2020 roku niż w 2016. Po pierwsze, firmy sondażowe same działały wewnątrz bańki medialnej. Ludzie tacy jak Nate Silver wiedzą, że ludzi takich jak Jeff Zucker i Jeff Bezos nie interesuje, co myśli społeczeństwo. Są nastawieni na mówienie społeczeństwu, co ma myśleć. Pytania ankietowe i dobór próbek robiły to właśnie przez prognozowanie pożądanych wyników.


Po drugie, zwolennicy Trumpa wiedzą, że media nie tylko nie chcą wiedzieć, co oni myślą. Ukarzą zwolenników Trumpa, jeśli powiedzą to, co myślą. Więc kłamią. To, co prezes  Trafalgar Group, Robert Cahaly, opisuje jako “efekt płochliwego wyborcy Trumpa” zostało wyraźnie wyrażone w różnicy między sondażami a podliczonymi głosami. Po co mówić anonimowej osobie, która dzwoni do ciebie, że zamierzasz głosować na Trumpa? Nie wiesz, kim on jest i co zrobi z tą informacją. Albo więc odkładasz słuchawkę, albo mówisz, że głosujesz na Bidena.   


Od dnia wyborów sytuacja się tylko pogorszyła. Ciżba w progresywnych mediach społecznościowych wzywa do bojkotu firm prawniczych, które reprezentują Donalda Trumpa w jego sprawach o domniemane wielkie oszustwa wyborcze w stanach, w których nadal toczy się walka. Mają nadzieję, że bez kompetentnych prawników Trump przegra bitwę sądową. Politycy i aktywiści polityczni wraz z Jakem Tapperem z CNN i Jen Rubin z MSNBC, otwarcie grożą, że zniszczą możliwości zarobkowania pracownikom administracji Trumpa i zwolennikom Trumpa, którzy kwestionują koronację Bidena dokonaną przez media.  Cenzorowanie Trumpa i jego zwolenników na Twitterze z dnia na dzień staje się coraz bardziej agresywne.


Istnieją wszelkie powody, by zakładać, że niezależnie od tego, czy 20 stycznia, jak jest najbardziej prawdopodobne, odbędzie się inauguracja Bidena, czy nie, ta mściwość, nienawiść i cenzura będą nadal mieć przerzuty w nadchodzących miesiącach i latach.  


Konsekwencje tej tyranii mediów i Big Tech są katastrofalne dla zdrowia amerykańskiej demokracji. Amerykanie wiedzą, że oczekuje się od nich, iż będą zachowywali się jak obywatele totalitarnego reżimu w Związku Radzieckim. Media powiedzą im, co im wolno powiedzieć, a media społeczne dopilnują przestrzegania tych nakazów.   


I, tak jak mieszkańcy ZSRR, Amerykanie nie przestali myśleć. Po prostu przestali mówić, co myślą. 


Jako myślący ludzie Amerykanie szukają wyjaśnień. A ponieważ zwolennicy Trumpa nie mogą otrzymać wyjaśnień od mediów o tym, co stało się z ich krajem, naturalnie przyciągają ich alternatywne głosy. Większość z nich znajduje wyjaśnienia w konserwatywnych mediach. W miarę jednak jak wzrasta agresywność mediów i Big Tech, wielu przyciągną teorie spiskowe. Atrakcją teorii spisowych jest to, że twierdzą, iż wyjaśniają wszystko.


To jest problem dla Żydów.


Premier Benjamin Netanjahu podczas wspólnej konferencji prasowej z wiceprezydentem Joe Bidenem w Jerozolimie, 9 marca 2016. (Amit Shabi/POOL)
Premier Benjamin Netanjahu podczas wspólnej konferencji prasowej z wiceprezydentem Joe Bidenem w Jerozolimie, 9 marca 2016. (Amit Shabi/POOL)

Antysemityzm jest wzorcem wszystkich teorii spiskowych. Antysemickie teorie spiskowe zmieniają się z czasem, ale ich atrakcyjność pozostaje ta sama od dni Egiptu za czasów faraonów do dnia dzisiejszego. Żydzi są małą, odrębną grupą ludzi. Są stosunkowo słabi i nieagresywni i nie mają automatycznych sojuszników. Antysemici mogą atakować ich ze stosunkowo dużą bezkarnością. Co najważniejsze, można zbudować całą intelektualną pętlę myślową, która wyjaśnia naturalne i nadnaturalne zjawiska przez powiedzenie, że stoją za nimi Żydzi.


Podczas czterech lat Trumpa w Białym Domu były zamachy i próby zamachów na Żydów dokonywane przez zwolenników białej supremacji, zaindoktrynowanych antysemickimi teoriami spiskowymi w Internecie. Im bardziej wyborcy Trumpa są wypychani z dyskursu i demonizowani, i im mniej ufają wiadomościom, jakie widzą w telewizji i na czołówkach gazet, tym większe prawdopodobieństwo, że zwrócą się do teorii spiskowych. A z równą pewnością jak to, że po dniu następuje noc, więcej Amerykanów będzie przekonanych, że Żydzi są odpowiedzialni za wszystko, co jest złe w Ameryce.   


To zaś doprowadza nas do obozu Bidena. Prowadzący kampanię Bidena oznajmili, że pierwszego dnia po  objęciu przez Bidena urzędu, anuluje on prezydencki dekret Trumpa zakazujący szkolenia opartego na „krytycznej teorii rasy” w rządzie federalnym. Być może bardziej niż jakakolwiek inna zapowiedź polityczna powinno to wywołać dreszcz przerażenia amerykańskich Żydów. W 2019 roku Żydzi byli obiektem zamachów i prób zamachów dokonywanych przez zwolenników czarnej supremacji, zanurzonych w antysemityzmie zrodzonym z krytycznej teorii rasy i podobnych bzdur.


Krytyczna teoria rasy przypisuje podstawową wrogość i wrodzony rasizm wszystkim białym ludziom. Podczas szkoleń na temat krytycznej teorii rasy na rozmaitych seminariach zmusza się ludzi do wyparcia się swojego rzekomego „białego przywileju”, przekonując, że w ten sposób Stany Zjednoczone, zrodzone w grzechu pierworodnym niewolnictwa, staną się mniej grzeszne i nikczemne.


Progresiści, dla których krytyczna teoria rasy jest artykułem wiary, widzą politykę jako grę o sumie zerowej. A to stanowi problem. Wiedzą, że nie będą w stanie ujarzmić wszystkich. Zresztą, większość progresistów jest biała. Dla realizacji swojego politycznego celu zreorganizowania amerykańskiego społeczeństwa według krytycznej teorii rasy potrzebują  zastępców dla białych. Tak samo jak Obama demonizował “jeden procent”, by realizować swój program ekonomiczny, który szkodził wszystkim zatrudnionym i oszczędzającym, dzisiejsi progresiści potrzebują jakiegoś „jednego procenta”, by realizować swoje rasowe programy rządzenia.


Tu wchodzą Żydzi. Ponieważ progresiści już ustalili, że Żydzi są “biali”, Żydzi są znakomitą nemezis dla progresistów. Nie ma zbyt wielu Żydów. Żydzi są zbyt słabi w partii Demokratycznej, by móc progresistów ukarać za ich zachowanie. Wielu Żydów chce być częścią ruchu progresistów i można na nich polegać, że chętnie posłużą jako listek figowy. A wreszcie Żydów dość łatwo zidentyfikować i wytykać palcami.


Wytykanie palcami i oczernianie Żydów przez BLM w ich oryginalnej karcie i wielokrotne atakowanie przez uczestników zamieszek BML żydowskich biznesów i synagog dla rabunku i dewastacji, pokazuje dokładnie, w jakim kierunku idzie ten ruch.


Krytyczna teoria rasy dominuje dyskurs na kampusach. Dzisiaj od Berkeley do Columbii i wszędzie pomiędzy nimi jedyną akceptowalną formą dyskryminacji jest dyskryminacja żydowskich studentów, którzy ośmielają się popierać lub tylko niewystarczająco potępiają żydowskie państwo Izraela. To także pokazuje, dokąd zmierza ten ruch.  


Porzucenie przez media uczciwego dziennikarstwa i ich nienawiść do połowy amerykańskiego społeczeństwa, jak również przyjęcie przez Demokratów totalitarnej teorii rasy i idei amerykańskiego świeckiego grzechu za ich organizującą zasadę, odrywają Amerykę od jej demokratycznych, pluralistycznych kotwic. Amerykańskie społeczeństwo posuwa się w kierunku post-demokratycznej rzeczywistości. Jeśli nie podejmie się działań, by przywrócić te kotwice, amerykańskie społeczeństwo jako całość będzie cierpieć. Ale amerykańscy Żydzi ucierpią pierwsi.


The 2020 Election Has Been Terrible for the Jews

Newsweek, 11 listopada 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaCaroline Glick 

Znana dziennikarka izraelska, pracuje w „Jerusalem Post”. Urodzona w Stanach Zjednoczonych, gdzie ukończyła studia z nauk społecznych. Emigrowała do Izraela w 1991 roku, wstępując natychmiast do IDF, w 1996 roku zakończyła karierę w wojsku w stopniu kapitana. Występuje często w izraelskiej telewizji, jest również zapraszana przez różne stacje telewizyjne w USA.     


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Susza w USA Marek Eyal 2020-11-16


Notatki

Znalezionych 1784 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk