Prawda

Poniedziałek, 30 listopada 2020 - 05:04

« Poprzedni Następny »


Wybory 2020 były okropne


Caroline Glick 2020-11-16

(Zrzut z ekranu z wideo)
(Zrzut z ekranu z wideo)

Od redakcji „:Listów z naszego sadu”


Po raz kolejny publikujemy tekst, który obrazi religijne uczucia antytrumpistów. Mały sens ma przypominanie, że z wielu powodów nie głosowaliśmy na Donalda Trumpa (po pierwsze nie jesteśmy amerykańskimi obywatelami…), nie warto chyba pisać, że nie zachwycamy się jego aparycją, dykcją, elokwencją, ani ogólnie osobowością. Nasz osobisty stosunek do amerykańskiego prezydenta nie ma tu najmniejszego znaczenia. Mamy zbyt małe kompetencje, by oceniać jego politykę wewnętrzną, natomiast patrzymy z dużym zainteresowaniem na jego politykę zagraniczną. Publikujemy artykuł amerykańsko-izraelskiej publicystki, która pisze o kryzysie amerykańskiej demokracji i o tym, że w konsekwencji (jak zwykle) pierwszymi ofiarami będą Żydzi i jak zwykle nie będą to ostatnie ofiary. Raz jeszcze pokazujemy tu głos, którego nie pokażą inni.


***

Niezależnie od tego, kto ostatecznie wygra prezydenckie wybory, Żydzi w Ameryce są wielkimi przegranymi. Jak od dawna tłumaczy profesor Ruth Wisse z Harvardu, Żydzi są  barometrem demokracji. Nienawiść do Żydów wzrasta w społeczeństwach, których demokratyczne instytucje i wartości są w kryzysie. Na ogół w zdrowych, działających demokracjach poziom nienawiści do Żydów jest niski.   


Jeśli nie dowiedzieliśmy się niczego innego z amerykańskiej kampanii wyborczej, dowiedzieliśmy się, że amerykańska demokracja jest w kryzysie.


Media są pierwszą siłą odpowiedzialną za ten kryzys. Przez ostatnie cztery lata wszystkie główne stacje telewizyjne i krajowe gazety w USA poświęciły się nie informowaniu o zdarzeniach, ale definiowaniu granic akceptowalnego dyskursu publicznego. Firmy Big Tech –w szczególności Facebook, Google i Twitter, po zdobyciu sił, o jakich KGB mogło tylko marzyć – służą jako strażnicy tych granic.


Cel wszystkich korporacji medialnych był ten sam: obalenie wyniku wyborów 2016 roku. Dla tego celu przez cztery długie lata media demonizowały prezydenta Donalda Trumpa i jego zwolenników. Panowało wspólne przekonanie, że przez poddanie społeczeństwa nieustannej indoktrynacji, by ludzie nienawidzili Trumpa i jego zwolenników, Trump zniknie z Białego Domu, albo przez specjalne, długie dochodzenia prawne, impeachment albo przez porażkę przy urnach wyborczych.

 

Przez ostatnie cztery lata niemal wszystkie artykuły o Trumpie i jego zwolennikach były negatywne. W rezultacie, podczas gdy większość Amerykanów nigdy nie słyszała, że Trump stworzył i wprowadził całkowicie nową doktrynę polityki zagranicznej, która odniosła większy sukces niż jakakolwiek inna polityka od końca zimnej wojny, wszyscy Amerykanie wiedzą, że media oczekują od nich, że uwierzą, iż Trump jest rasistą. Wiedzą, że media oczekują, iż Amerykanie będą nienawidzili Trumpa i jego zwolenników, i podziwiali jego przeciwników, od Nancy Pelosi po Black Lives Matter (BLM).


Big Tech
, ze swej strony, jasno pokazały, że zwolennicy Trumpa wyrażają swoje poparcie dla Pomarańczowego Człowieka na własne ryzyko. Mogą być poddani doxingowi lub ostracyzmowi, można im odmówić platform lub mogą zostać wyrzuceni z pracy, jeśli ich poglądy – które wykraczają poza akceptowane granice publicznego dyskursu, jakie wyznaczają media – ukażą się online.


Ta olbrzymia, wieloletnia kampania indoktrynacji i egzekwowania przestrzegania wyznaczonych granic, ma mieszane wyniki. Z jednej strony, wyniki wyborów pokazały, że potentatom medialnym i miliarderom mediów społecznościowych zupełnie nie udało się przekonać publiczności, by nienawidziła Trumpa i jego zwolenników. W zeszłym tygodniu Trump zdobył więcej głosów niż zdobył ich w 2016 roku. Radykalnie rozszerzył poparcie wśród Latynosów i czarnych. 


Z drugiej strony, sondaże pokazują, jak media i Big Tech zmieniły amerykańskie społeczeństwo. Prawdopodobnie istnieją dwie przyczyny, dla których sondaże myliły się jeszcze bardziej w 2020 roku niż w 2016. Po pierwsze, firmy sondażowe same działały wewnątrz bańki medialnej. Ludzie tacy jak Nate Silver wiedzą, że ludzi takich jak Jeff Zucker i Jeff Bezos nie interesuje, co myśli społeczeństwo. Są nastawieni na mówienie społeczeństwu, co ma myśleć. Pytania ankietowe i dobór próbek robiły to właśnie przez prognozowanie pożądanych wyników.


Po drugie, zwolennicy Trumpa wiedzą, że media nie tylko nie chcą wiedzieć, co oni myślą. Ukarzą zwolenników Trumpa, jeśli powiedzą to, co myślą. Więc kłamią. To, co prezes  Trafalgar Group, Robert Cahaly, opisuje jako “efekt płochliwego wyborcy Trumpa” zostało wyraźnie wyrażone w różnicy między sondażami a podliczonymi głosami. Po co mówić anonimowej osobie, która dzwoni do ciebie, że zamierzasz głosować na Trumpa? Nie wiesz, kim on jest i co zrobi z tą informacją. Albo więc odkładasz słuchawkę, albo mówisz, że głosujesz na Bidena.   


Od dnia wyborów sytuacja się tylko pogorszyła. Ciżba w progresywnych mediach społecznościowych wzywa do bojkotu firm prawniczych, które reprezentują Donalda Trumpa w jego sprawach o domniemane wielkie oszustwa wyborcze w stanach, w których nadal toczy się walka. Mają nadzieję, że bez kompetentnych prawników Trump przegra bitwę sądową. Politycy i aktywiści polityczni wraz z Jakem Tapperem z CNN i Jen Rubin z MSNBC, otwarcie grożą, że zniszczą możliwości zarobkowania pracownikom administracji Trumpa i zwolennikom Trumpa, którzy kwestionują koronację Bidena dokonaną przez media.  Cenzorowanie Trumpa i jego zwolenników na Twitterze z dnia na dzień staje się coraz bardziej agresywne.


Istnieją wszelkie powody, by zakładać, że niezależnie od tego, czy 20 stycznia, jak jest najbardziej prawdopodobne, odbędzie się inauguracja Bidena, czy nie, ta mściwość, nienawiść i cenzura będą nadal mieć przerzuty w nadchodzących miesiącach i latach.  


Konsekwencje tej tyranii mediów i Big Tech są katastrofalne dla zdrowia amerykańskiej demokracji. Amerykanie wiedzą, że oczekuje się od nich, iż będą zachowywali się jak obywatele totalitarnego reżimu w Związku Radzieckim. Media powiedzą im, co im wolno powiedzieć, a media społeczne dopilnują przestrzegania tych nakazów.   


I, tak jak mieszkańcy ZSRR, Amerykanie nie przestali myśleć. Po prostu przestali mówić, co myślą. 


Jako myślący ludzie Amerykanie szukają wyjaśnień. A ponieważ zwolennicy Trumpa nie mogą otrzymać wyjaśnień od mediów o tym, co stało się z ich krajem, naturalnie przyciągają ich alternatywne głosy. Większość z nich znajduje wyjaśnienia w konserwatywnych mediach. W miarę jednak jak wzrasta agresywność mediów i Big Tech, wielu przyciągną teorie spiskowe. Atrakcją teorii spisowych jest to, że twierdzą, iż wyjaśniają wszystko.


To jest problem dla Żydów.


Premier Benjamin Netanjahu podczas wspólnej konferencji prasowej z wiceprezydentem Joe Bidenem w Jerozolimie, 9 marca 2016. (Amit Shabi/POOL)
Premier Benjamin Netanjahu podczas wspólnej konferencji prasowej z wiceprezydentem Joe Bidenem w Jerozolimie, 9 marca 2016. (Amit Shabi/POOL)

Antysemityzm jest wzorcem wszystkich teorii spiskowych. Antysemickie teorie spiskowe zmieniają się z czasem, ale ich atrakcyjność pozostaje ta sama od dni Egiptu za czasów faraonów do dnia dzisiejszego. Żydzi są małą, odrębną grupą ludzi. Są stosunkowo słabi i nieagresywni i nie mają automatycznych sojuszników. Antysemici mogą atakować ich ze stosunkowo dużą bezkarnością. Co najważniejsze, można zbudować całą intelektualną pętlę myślową, która wyjaśnia naturalne i nadnaturalne zjawiska przez powiedzenie, że stoją za nimi Żydzi.


Podczas czterech lat Trumpa w Białym Domu były zamachy i próby zamachów na Żydów dokonywane przez zwolenników białej supremacji, zaindoktrynowanych antysemickimi teoriami spiskowymi w Internecie. Im bardziej wyborcy Trumpa są wypychani z dyskursu i demonizowani, i im mniej ufają wiadomościom, jakie widzą w telewizji i na czołówkach gazet, tym większe prawdopodobieństwo, że zwrócą się do teorii spiskowych. A z równą pewnością jak to, że po dniu następuje noc, więcej Amerykanów będzie przekonanych, że Żydzi są odpowiedzialni za wszystko, co jest złe w Ameryce.   


To zaś doprowadza nas do obozu Bidena. Prowadzący kampanię Bidena oznajmili, że pierwszego dnia po  objęciu przez Bidena urzędu, anuluje on prezydencki dekret Trumpa zakazujący szkolenia opartego na „krytycznej teorii rasy” w rządzie federalnym. Być może bardziej niż jakakolwiek inna zapowiedź polityczna powinno to wywołać dreszcz przerażenia amerykańskich Żydów. W 2019 roku Żydzi byli obiektem zamachów i prób zamachów dokonywanych przez zwolenników czarnej supremacji, zanurzonych w antysemityzmie zrodzonym z krytycznej teorii rasy i podobnych bzdur.


Krytyczna teoria rasy przypisuje podstawową wrogość i wrodzony rasizm wszystkim białym ludziom. Podczas szkoleń na temat krytycznej teorii rasy na rozmaitych seminariach zmusza się ludzi do wyparcia się swojego rzekomego „białego przywileju”, przekonując, że w ten sposób Stany Zjednoczone, zrodzone w grzechu pierworodnym niewolnictwa, staną się mniej grzeszne i nikczemne.


Progresiści, dla których krytyczna teoria rasy jest artykułem wiary, widzą politykę jako grę o sumie zerowej. A to stanowi problem. Wiedzą, że nie będą w stanie ujarzmić wszystkich. Zresztą, większość progresistów jest biała. Dla realizacji swojego politycznego celu zreorganizowania amerykańskiego społeczeństwa według krytycznej teorii rasy potrzebują  zastępców dla białych. Tak samo jak Obama demonizował “jeden procent”, by realizować swój program ekonomiczny, który szkodził wszystkim zatrudnionym i oszczędzającym, dzisiejsi progresiści potrzebują jakiegoś „jednego procenta”, by realizować swoje rasowe programy rządzenia.


Tu wchodzą Żydzi. Ponieważ progresiści już ustalili, że Żydzi są “biali”, Żydzi są znakomitą nemezis dla progresistów. Nie ma zbyt wielu Żydów. Żydzi są zbyt słabi w partii Demokratycznej, by móc progresistów ukarać za ich zachowanie. Wielu Żydów chce być częścią ruchu progresistów i można na nich polegać, że chętnie posłużą jako listek figowy. A wreszcie Żydów dość łatwo zidentyfikować i wytykać palcami.


Wytykanie palcami i oczernianie Żydów przez BLM w ich oryginalnej karcie i wielokrotne atakowanie przez uczestników zamieszek BML żydowskich biznesów i synagog dla rabunku i dewastacji, pokazuje dokładnie, w jakim kierunku idzie ten ruch.


Krytyczna teoria rasy dominuje dyskurs na kampusach. Dzisiaj od Berkeley do Columbii i wszędzie pomiędzy nimi jedyną akceptowalną formą dyskryminacji jest dyskryminacja żydowskich studentów, którzy ośmielają się popierać lub tylko niewystarczająco potępiają żydowskie państwo Izraela. To także pokazuje, dokąd zmierza ten ruch.  


Porzucenie przez media uczciwego dziennikarstwa i ich nienawiść do połowy amerykańskiego społeczeństwa, jak również przyjęcie przez Demokratów totalitarnej teorii rasy i idei amerykańskiego świeckiego grzechu za ich organizującą zasadę, odrywają Amerykę od jej demokratycznych, pluralistycznych kotwic. Amerykańskie społeczeństwo posuwa się w kierunku post-demokratycznej rzeczywistości. Jeśli nie podejmie się działań, by przywrócić te kotwice, amerykańskie społeczeństwo jako całość będzie cierpieć. Ale amerykańscy Żydzi ucierpią pierwsi.


The 2020 Election Has Been Terrible for the Jews

Newsweek, 11 listopada 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaCaroline Glick 

Znana dziennikarka izraelska, pracuje w „Jerusalem Post”. Urodzona w Stanach Zjednoczonych, gdzie ukończyła studia z nauk społecznych. Emigrowała do Izraela w 1991 roku, wstępując natychmiast do IDF, w 1996 roku zakończyła karierę w wojsku w stopniu kapitana. Występuje często w izraelskiej telewizji, jest również zapraszana przez różne stacje telewizyjne w USA.     


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Susza w USA Marek Eyal 2020-11-16


Notatki

Znalezionych 1694 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15
Umowa Izrael-ZEA pokazuje hipokryzję “aktywistów ruchu pokojowego”     2020-10-14
Życie na salonach światowego humanizmu   Koraszewski   2020-10-14
Nagle nie ma zgody co do tego, jak ma wyglądać izraelsko-palestyński pokój   Amos   2020-10-12
Ostatni gwóźdź do trumny palestyńsko-arabskich stosunków?   Toameh   2020-10-11
Ścigając i będąc ściganym: wiara w czarnoksięstwo i afrykańskie oświecenie   Igwe   2020-10-10
UE staje po stronie “najgorszego na świecie sprawcy łamania praw człowieka”   Rafizadeh   2020-10-10
Jak BBC tworzy materialy edukacyjne dla szkół   Sela   2020-10-09
Wojna o pokój w mediach drukowanych i elektronicznych   Koraszewski   2020-10-08
Czy faszyzm to już tylko wyzwisko?   Koraszewski   2020-10-06
Czy państwa arabskie rzeczywiście popierają Palestyńczyków?   Kedar   2020-10-04
BBC idzie na wojnę z Żydami w Jerozolimie   Collier   2020-10-03
Zadawanie złych pytań o ekstremistyczną przemoc   Tobin   2020-10-02
Lekcja białoruskiego, czyli Francišak Viačorka i inni   Zbierski   2020-10-02
Znamienne toponimy w “New York Times”    Fitzgerald   2020-10-01
Autocenzura w USA   Bergman   2020-09-30
Arabowie: "Palestyńczycy powtarzają te same błędy"    Toameh   2020-09-30
Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk