Prawda

Sobota, 25 czerwca 2022 - 04:25

« Poprzedni Następny »


Wojna zmienia ludzi w bestie


Andrzej Koraszewski 2022-04-12

Bucza. Dziecko przy grobie matki.
Bucza. Dziecko przy grobie matki.

Mam wrażenie, że to stwierdzenie jest tylko w części prawdziwe. Być może wojna nie tyle zmienia ludzi w bestie, ile raczej ujawnia bestie ukryte w ludziach. W młodości, w rozmowach z ojcem wracałem często do pytania o okrucieństwo. Lektury z tamtej wojny skłaniały do pytań. Ojciec powtarzał, że armia jest taka, jaka jest jej kadra oficerska. „Za każdą zbrodnią wojenną stoi oficer albo ksiądz. Prawda o ludziach ujawnia się w strasznych czasach.” Dlaczego właśnie te zdania przypomniałem sobie na marginesie doniesień z Buczy?

Rosja nie zamierza prowadzić dochodzenia w sprawie zbrodni popełnionych przez jej żołnierzy. Przeciwnie, już ogłosiła, że przedstawione dowody są prowokacją. To wykluczenie możliwości popełnienia zbrodni, mimo przytłaczających dowodów, oznacza państwową osłonę zarówno żołnierzy-bandytów, jak i żołnierzy zbrodniarzy wojennych. Tym samym dzisiejsza Rosja staje się w pełni dziedzicem zbrodniczej tradycji ZSRR.


Pierwsze doniesienia z tej wojny sprawiały wrażenie, że rosyjskie wojsko mimo wszystko stara się unikać atakowania cywilnej ludności. W miarę jak Rosjanie natrafiali na coraz silniejszy opór armii ukraińskiej, stawało się jasne, że na kolejnym etapie stosowany będzie terror wobec cywilów. Nadal docierają niepewne informacje o zbiorowej odmowie udziału w wojnie, o dezercjach, samookaleczeniach, o poddawaniu się bez walki. Poszukiwanie chętnych do walki z Ukraińcami w Czeczenii i w dalekiej Syrii wydaje się wskazywać na pełną świadomość dowództwa rosyjskiej armii, że rosyjski żołnierz może być niepewny. Trudno powiedzieć, ile jest prawdy w doniesieniach, że w Buczy stacjonowały jednostki, w których zarówno oficerowie, jak i szeregowi żołnierze pochodzili z regionów graniczących z Chinami, jak również, że byli tam Czeczeńcy Kadyrowa. Samo pochodzenie żołnierzy nie jest tu jednak najważniejsze. Istotna jest świadomość bezkarności oraz tak lub inaczej przekazane przyzwolenie na grabież, gwałt i morderstwa. Wypowiedzi najwyższych przedstawicieli rosyjskiego rządu w sprawie zbrodni w Buczy, jak również poświęcone tej sprawie publikacje w prorządowych mediach są zaproszeniem do kolejnych zbrodni, są zapewnieniem, że każde bestialstwo będzie chronione przez władze wojskowe i polityczne.     


Nie ma narodów, które nie mają czarnych kart w swojej historii. Ta wojna będzie kolejną mroczną kartą w historii Rosji. Zbyt wcześnie na zastanawianie się, czy Bucza może stać się odpowiednikiem Mỹ Lai, amerykańskiej zbrodni, która przyczyniła się do zakończenia wojny w Wietnamie. 


Oficerem odpowiedzialnym za zbrodnię w Mỹ Lai dokonaną 16 marca 1968 roku był porucznik William Calley, który w trzy lata po masakrze mieszkańców wietnamskiej wioski przez żołnierzy pod jego dowództwem skazany został przez amerykański sąd wojskowy na dożywocie i w dwa dni po rozprawie zwolniony z więzienia na mocy dekretu prezydenta Nixona. W efekcie jego jedyną karą był ponad trzyletni areszt domowy. W tej sprawie prawdziwym bohaterem był pilot helikoptera, chorąży Hugh Thompson, który kiedy po wylądowaniu w wiosce zorientował się, co się dzieje, zażądał natychmiastowego przerwania masakry, grożąc użyciem pokładowych karabinów maszynowych przeciwko amerykańskim żołnierzom. Thompson (nie tylko przerwał masakrę, nie tylko uratował 11 rannych wieśniaków, ale wraz z dwoma pozostałymi członkami helikoptera złożył zeznania na temat zbrodni popełnionej przez żołnierzy dowodzonych przez porucznika Calley’a) dopiero trzydzieści lat później został nagrodzony medalem za odwagę.


Nie wiemy, czy był w Buczy jakikolwiek rosyjski żołnierz, który protestował, ani tym bardziej, czy świat kiedykolwiek usłyszy świadectwo tych, którzy odmówili udziału w barbarzyństwie.


Dziś wiemy z całą pewnością, że zbrodnia w Buczy nie była odosobniona, a rosyjskie władze nie zamierzają zrobić niczego, by zapobiec dalszym tego rodzaju zbrodniom w przyszłości.       


Zdaniem brytyjskiego eksperta, pułkownika Richarda Kempa (byłego dowódcy wojsk brytyjskich w Afganistanie), dziś najbardziej moralną armią jest armia izraelska, gdzie każda informacja o naruszeniu regulaminu jest skrupulatnie badana, a każdy stwierdzony przypadek wykroczenia surowo karany.    


Ben-Dror Yemini w książce Industry of Lies zaczyna jeden z rozdziałów od przypomnienia, że wojna 1948 roku była najbardziej brutalna i kosztowna. Była to wojna o przetrwanie i nie była wolna od zbrodni. Były przypadki atakowania cywilów przez żołnierzy izraelskich. Jeden z takich przypadków opisany został w wierszu przez znanego poetę, Natana Altermana. Niezwykle drastyczny opis zastrzelenia pary starych ludzi przez młodego izraelskiego żołnierza. Wiersz został opublikowany w związanej z rządzącą partią gazecie „Davar”, Ben Gurion napisał do autora list:

„Gratulacje za twoją moralną siłę i niezwykłą ekspresję w twoim najnowszym wierszu w ‘Davar. Jesteś głosem, czystym, lojalnym głosem ludzkiego sumienia. Jeśli dziś to sumienie nie będzie działało i biło w naszych sercach – nie będziemy zasługiwać na wielkość, którą cieszyliśmy się dotychczas. Proszę o pozwolenie na wydrukowanie tego ‘artykułu’ przez nasze Ministerstwo Obrony do przekazania każdemu członkowi naszej armii, nie ma bowiem potężniejszej broni w naszych siłach zbrojnych.” D. Ben-Gurion

Ben-Dror Yemini pisze, że trudno mu sobie wyobrazić kraj, w którym armia rozdaje żołnierzom wiersz protestujący przeciw wykrytej w jej szeregach zbrodni. Wtedy, podobnie jak i dziś, w warunkach wojny i emocjonalnego napięcia zdarzały się przypadki, które nie powinny się zdarzyć. Izrael jest normalnym krajem, a Żydzi takimi samymi ludźmi jak wszyscy inni. Zło było i jest piętnowane, a nie chowane pod dywan. 


Kilka lat temu izraelska opinia publiczna była podzielona w sprawie żołnierza, który dobił rannego terrorystę. Żołnierz tłumaczył, iż podejrzewał, że ranny może mieć na sobie pas samobójczy i strzelił do leżącego na ziemi Palestyńczyka w obawie, że ten może detonować ładunek wybuchowy. (Podobne przypadki zdarzały się wcześniej.) Sąd nie wykluczył zasadności takich obaw, skazał jednak żołnierza na 18 miesięcy więzienia, uznając, że te obawy nie miały dostatecznych podstaw.


W każdej wojnie zdarzają się przypadki zbrodniczych zachowań. Pytanie, czy są piętnowane, badane i osądzane, czy ukrywane bądź wręcz nagradzane. Kiedy w latach siedemdziesiątych po raz pierwszy odwiedziłem Niemcy, instynktownie patrzyłem podejrzliwie na twarze starszych ludzi, zastanawiając się, co robili podczas wojny. Hitler zmienił niemal całe społeczeństwo niemieckie w bestie. Spotykałem potem Niemców, którzy robili co w ich mocy, żeby wiedzieć jak najmniej o przeszłości swoich rodziców i dalszych krewnych oraz usprawiedliwiać to, o czym wiedzieli. Nieliczni chcieli dotrzeć do całej prawdy i ratować swoje człowieczeństwo przez otwarte stawienie czoła mrocznej przeszłości.      


Wspominałem w innym miejscu najnowszą książkę Anny Bikont Cena, opowieść o żydowskich dzieciach, które przeżyły wojnę w polskich rodzinach. Przerażające świadectwo zbiorowego bestialstwa, morderczej nienawiści, która przetrwała wojnę i odarła z człowieczeństwa tak wielu. Nienawiść wychodowana przez religię, kapłanów, przez narodową i faszystowską propagandę.


Anna Bikont rozmawia po dziesięcioleciach z tymi, którzy cudem przetrwali, uzupełnia te rozmowy dokumentami, przywołuje prace historyków, spisane wspomnienia świadków. To jest książka o zbiorowym obłędzie i masowym bestialstwie. Każda strona tej książki pokazuje jak wojna ujawnia bestie ukryte w ludziach.


Na stronie 176 czytamy:

Jerzy Tchórzewski, po wojnie profesor ASP w Warszawie, który urodził się w Węgrowie i spędził tam okupację, pisze w autobiograficznej książce o egzekucji Żydów – odbyła się jakieś trzydzieści metrów od jego rodzinnego domu, mieszkał tuż obok rynku: „Oglądam z domu jak gromadzili Żydów, jak ich na miejscu zabijali. Strzelający z pistoletów przykładali broń prawie do głowy, odchylając i zasłaniając drugą ręką twarz, żeby nie obryzgał ich mózg ofiary. Przerywali ‘pracę’ , odpoczywali rechocząc hałaśliwie – pozostałe jeszcze przy  życiu ofiary kaźni czekały na swoją kolej”.

Dalszy fragment tych wspomnień profesora Tchórzewskiego jest, jeśli to możliwe, jeszcze bardziej przerażający.

Kilka minut po odejściu żandarmów zaczęły się ostrożnie wychylać zza okolicznych domów sylwety jakichś postaci. Były to przerażające pary. Hieny. Upewniwszy się, że w pobliżu nie ma żywej duszy, podchodziły do zamordowanych (raczej skradały się ostrożnie), a następnie z cyrkową zręcznością rozbierały ich do  naga. Z czego? Z tych łachmanów? Ze wszystkiego. Te hieny to były przypuszczalnie małżeńskie pary.

Potem pozostałych w Węgrowie Żydów zapędzono na stację w Sokołowie i wywieziono do Treblinki, ale jeszcze przez miesiąc miejscowa ludność wyszukiwała Żydów ukrytych w kryjówkach, a złapanych zabijano na miejscu, w biały dzień, na oczach wszystkich. Patrzyła na to młodzież, patrzyły dzieci. Inny autor opisuje jak małe dzieci szydziły z wywleczonych z kryjówek przerażonych Żydów.


Za każdą wojenną zbrodnią stoi oficer lub ksiądz, czasem jeden i drugi. Bucza zmienia się dziś w symbol rosyjskiego bestialstwa, przyzwolenie ujawnia w ludziach bestie, bestie wrócą do swoich domów, będą czułymi rodzicami, ich dzieci będą pielęgnowały obraz kochanych rodziców. Czasem znajdą w szufladzie jakiś przedmiot i dostaną wykrętną odpowiedź na pytanie o jego pochodzenie.


Przeglądam strony amerykańskich nazistów. Ogromne zainteresowanie wojną w Ukrainie. Zwęszyli krew, wielu chce się zaciągnąć. Wszystko jedno po której stronie.                 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2150 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk