Prawda

Poniedziałek, 25 stycznia 2021 - 02:04

« Poprzedni Następny »


Więcej niż tylko pokój – normalność


Daled Amos 2020-12-28


Seth Frantzman przedstawił w ubiegłym tygodniu interesującą tezę w artykule w “Newsweeku”. Argumentuje w oparciu o swoją niedawną wizytę w Dubaju, że umowy pokojowe Izraela pokazują, jak nienormalne było traktowanie Izraela [Israel's Peace Deals Show How Abnormal Israel's Treatment Has Been]. (Dubaj od 26 listopada odwiedziło 50 tysięcy Izraelczyków.)  


Pisząc o tym, jak normalnie odbierał swój pobyt w Emiratach i jak normalnie w rzeczywistości powinien być odbierany, Frantzman pisze, że izolacja Izraela w świecie arabskim jest sztuczną sytuacją:


Jednak międzynarodowa kampania prowadzona przez dziesięciolecia próbowała uczynić czymś akceptowalnym nie tylko brak stosunków Izraela z dziesiątkami głównie muzułmańskich krajów, ale ujawnianie żydowskiej religii było uważane za tabu lub za „kontrowersyjne” w tych miejscach. 

 

...Akceptacja izolacji Izraela i wymazanie żydowskiej historii na Bliskim Wschodzie były otwartą raną dotykającą cały region. To nigdy nie powinno było się zdarzyć. Izrael i kilka krajów arabskich walczyły ze sobą w wojnie 1948 roku i są powody, dla których Palestyńczycy i ich zwolennicy sprzeciwiali się polityce Izraela. Jednak podobne, straszliwe wojny, takie jak między Indiami i Pakistanem w 1948 roku, nie spowodowały że dziesiątki krajów nie uznawały Indii lub udawały, że Hindusi nie istnieją. Normalizacja i dyplomatyczne stosunki są najbardziej podstawowymi, geopolitycznymi normami na całym świecie. A przecież jest tak wielu polityków (takich jak były sekretarz stanu USA, John Kerry, który pchał ku porozumieniu z Iranem), którzy ślepo akceptowali fakt, że tak wiele krajów nie normalizowało związków z Izraelem. [podkreślenie dodane]

Frantzman widzi "antyizraelską krucjatę" minionych 70 lat jako rezultat antysemityzmu.

 

Porównanie Izraela z Indiami jest ciekawe.

 

Z jednej strony, można argumentować, że w odróżnieniu od Indii Izrael – jako żydowskie państwo – prowokuje odwieczną niechęć w świecie arabsko-muzułmańskim przeciwko Żydom, która jest praktycznie wdrukowana w islam. To napięcie było ewidentne w świecie arabskim od jego początku.

 

Normalizacja stosunków jest zachodnią koncepcją i celem, do którego dążą państwa, kiedy rozwiązują wzajemne konflikty. Niekoniecznie jest to arabskie podejście – gdzie używa się hudnah, czyli zawieszenia broni: tymczasowego rozwiązania w oczekiwaniu na sprzyjającą zmianę w status quo wobec wroga.

 

To właśnie jest tak uderzające w Porozumieniach Abrahamowych – nie jest to sposób, w jaki normalnie załatwia się sprawy na Bliskim Wschodzie, jak w traktatach pokojowych, jakie Izrael ma z Egiptem i Jordanią, gdzie jest “zimny” pokój, ale antyizraelska retoryka nadal jest powszechna.  W Porozumieniach Abrahamowych są kraje arabskie, które zmieniły zdanie i nie postrzegają już Izraela jako wroga; Egipt i Jordania nadal nie były w stanie tego zrobić.

 

Podobieństwo między Indiami i Izraelem polega na ich aktywnych działaniach, by poprawić stosunki tak globalnie, jak ze światem muzułmańskim.

 

Artykuł w Wikipedii o Zagranicznych stosunkach Indii zawiera listę krajów, z którymi Indie mają nawiązane stosunki. W dziale opisującym związki Indii z palestyńskimi Arabami czytamy:  

W świetle religijnego podziału między Indiami a Pakistanem, chęć polepszenia stosunków z muzułmańskimi krajami na całym świecie był dalszą zachętą do poparcia przez Indie sprawy palestyńskiej. [podkreślenie dodane]  

To twierdzenie, że konflikt Indii z Pakistanem jest motywacją dla lepszych stosunków z krajami muzułmańskimi, odbija się echem w opisach związków Indii z niektórymi muzułmańskimi krajami:

Afganistan: "Nowy, demokratycznie wybrany rząd afgański wzmocnił swoje związki z Indiami w następstwie trwających napięć i problemów z Pakistanem, który nadal daje schronienie i poparcie talibom”.

Bangladesz: "Od początku związki Indii z Bangladeszem nie mogłyby być silniejsze z powodu pełnego poparcia Indii dla niepodległości i opozycji wobec Pakistanu w 1971 roku”.

Iran: "Po Rewolucji Islamskiej 1979 roku Iran wycofał się z CENTO i odciął się od przyjaznych wobec USA krajów, włącznie z Pakistanem, co automatycznie oznaczało polepszone relacje z Republiką Indii”.  

Tadżykistan: "Rola Indii w walce z Talibanem i Al-Kaidą i jej strategiczna rywalizacja zarówno z Chinami, jak Pakistanem uczyniła związki z Tadżykistanem ważną częścią strategii i polityki bezpieczeństwa".

I z drugiej strony:

Arabia Saudyjska: "Na strategiczne stosunki Indii z Arabią Saudyjską wpłynęły bliskie związki Saudyjczyków z Pakistanem. Arabia Saudyjska popierała stanowisko Pakistanu w konflikcie o Kaszmir i podczas wojny Indii z Pakistanem w 1971 roku kosztem stosunków z Indiami”.

Turcja: "Z powodu kontrowersyjnych kwestii, takich jak bliskie stosunki Turcji z Pakistanem, stosunki między tymi dwoma krajami często były napięte w pewnych okresach, ale lepsze w innych”.

Innymi słowy, Pakistan służył jako bodziec dla pewnych muzułmańskich krajów do poprawienia stosunków z Indiami w podobny sposób, w jaki Iran motywuje pewne kraje arabskie do poprawienia swoich stosunków z Izraelem.

 

Choć można sprzeczać się z twierdzeniem Frantzmana o sztuczności wrogości wobec Izraela w świecie arabskim, jest jasne, że przed Trumpem administracja USA “ślepo akceptowała fakt, że tak wiele krajów nie normalizuje stosunków z Izraelem”. Administracja Trumpa nie akceptowała tego i podjęła działania nie tylko na rzecz zakończenia tej wrogości, ale doprowadziła do znormalizowania stosunków między Izraelem a czterema państwami muzułmańskimi.  

 

W niedawnym artykule Jonathan Tobin opisuje jak Trump przekształcił “quid pro quo” z pogardliwego napiętnowania ze strony Demokratów w triumf dyplomacji [How Trump Transformed ‘Quid Pro Quo’ From Democratic Slur to Diplomatic Triumph]. Zauważa opozycję, także wśród Republikanów:

Ten łaciński zwrot stał się czymś w rodzaju obelgi wśród Demokratów, od kiedy zaistniał jako sztandarowy zwrot, używany do uzasadnienia nieudanej próby usunięcia Trumpa. Seria umów o normalizacji stosunków pokazuje jednak pozytywną stronę podejścia quid pro quo.

Te umowy, bynajmniej nie wskazują na płytką, cyniczną postawę wobec rządzenia, pokazują, że quid pro quo jest szybszą, bardziej inteligentną i przytomną strategią niż inne idee i taktyki, jakimi kierowały się poprzednie administracje.

Tobin określa to podejście quid pro quo nazwą transakcyjnej dyplomacji – życzę jednak szczęścia przy definiowaniu, jak różni się to od normalnej dyplomacji.

 

Wikipedia wywodzi dyplomację transakcyjną od byłej sekretarz stanu, Condoleezzy Rice, która skupiała się na regionalnych rozwiązaniach i pracowała z rządami, by budować  infrastrukturę w ich krajach i zredukować ich zależność od USA. Christian Science Monitor widzi dyplomację transakcyjną jako pozbawioną wartości i przywołuje przykład USA, które zgodziły się na zredukowanie swoich stosunków z Tajwanem w celu poprawy stosunków z Chinami, lub Obamy, dającego ulgi w sankcjach za zgodę Iranu na umowę nuklearną.  

 

Zdaniem Tobina dyplomacja transakcyjna jest pragmatyczna i odrzuca idee, które nie działają:

Transakcyjna strategia Trumpa zadziałała. Zamiast skupiać się na utrzymywaniu polityki, która nie mogła przynieść żadnych rezultatów – jak nierealistyczna nadzieja, że Palestyńczycy kiedykolwiek będą prowadzić poważne negocjacje i równie beznadziejny impas na Saharze Zachodniej – Trump wykorzystał okazję, by doprowadzić do umów, które służą interesom USA zamiast pozwolić sobie na ugrzęźnięcie w dyplomatycznej tradycji.  

Być może, administracja Trumpa rzeczywiście trafiła w sedno. Żaden akt dyplomacji nie mógłby stworzyć tego rodzaju ciepła i przyjaźni, jakie widzimy dziś między Izraelem a ZEA. 

 

Być może quid pro quo nie tyle stworzyło pokój, ile usunęło blokady na drodze do pokoju.

 

A to doprowadza nas ponownie do twierdzenia Frantzmana, że normalne stosunki z Izraelem, nawet dla świata arabskiego, mogą jednak nie być takim dziwacznym lub nienormalnym pomysłem.

 

More Than Just Peace -- It's Normal

Elder of Ziyon, 24 grudnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Daled Amos
(Bennet Ruda) 


Izraelski bloger piszący o historii i problemach Bliskiego Wschodu, a w szczególności Izraela.  http://daledamos.blogspot.com/

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1747 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk