Prawda

Poniedziałek, 25 stycznia 2021 - 02:24

« Poprzedni Następny »


Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena


Amir Taheri 2020-12-30


Wraz z decyzją Kolegium Elektorów wygrana Joego Bidena w wyborach jest pewna i 6 stycznia zostanie zatwierdzony jako następny prezydent Stanów Zjednoczonych.


I, jeśli nie zdarzy się nic surrealistycznego, złoży przysięgę 20 stycznia.


Jak może wyglądać prezydentura Bidena?


Przy dziwactwach amerykańskiej demokracji takie spekulacje równają się zdaniu się na łaskę losu. Prezydenci, o których prorokowano, że doprowadzą naród do katastrofy, okazywali się najbezpieczniejszymi sternikami. Ci, którzy inspirowali romantyczne marzenia, spadali z niebios, jak Ikar, kiedy stopiły się jego skrzydła.  


Część obserwatorów wyraża opinię, że administracja Bidena będzie trzecią kadencją byłego prezydenta, Baracka Obamy. Biden był wiceprezydentem Obamy przez osiem lat i wielu ludzi, których wybrał do swojego zespołu, to absolwenci szkoły Obamy.  


Sądzę, że mylą się.


Zespół Bidena jest obamowy na poziomie personalnym. Wątpię jednak, by był obamowy na poziomie polityki. Ten sam zespół aktorów może grać zarówno “Wiele hałasu o nic” jak i „Hamleta”.  


Lyndon Johnson odziedziczył prezydenturę Johna Kennedy'ego z tym samym personelem, ale okazał się zupełnie innym prezydentem w działaniu. Obama był wyjątkowy, ponieważ miał tak niewiele politycznego doświadczenia zanim wkroczył do Białego Domu. Jako “organizator społeczności” wierzył, że sprawy załatwia się przez wygłaszanie przemówień. Podczas swojej krótkiej kadencji senatora często był nieobecny na sali obrad i nie dokonał niemal niczego jako ustawodawca. Jako prezydent sądził, że rzeczy dokonują się przez ich dekretowanie, a problemy rozwiązuje się przez unikanie ich.  


Ponieważ Biden spędził większość swojego zawodowego życia w legislaturze, jest innym politykiem. Wie, że twierdzenie, iż “cofniemy oceany”, jak to powiedział Obama, jest mało rozsądne. Wie także, że w amerykańskiej polityce każda kwestia może wywołać to, co George Shultz nazywał "battle royal", i że nic nigdy nie jest ustalone „raz na zawsze”, jak głosił Obama o swoich planach rozwiązania arabsko-izraelskiego problemu.  


Również obecna sytuacja w kraju zasadniczo różni się od tej, jaka była, kiedy Obama stawał do wyborów. W owym czasie Amerykanie poszli za Obamą jak na odpust, jedni w pokucie za rzeczywiste lub wyimaginowane winy odziedziczone po przodkach, inni w nadziei pchnięcia kraju na lewo.  


Wówczas Obama był inspirującym kandydatem a John McCain był nudny i bezbarwny. Tym razem nudny był ten, który stawiał wyzwanie. Jak mówi Mark Ash, czołowy członek progresywnego skrzydła partii Demokratycznej:

"Kampania 2020 roku była dziwaczna… Zwycięzca w żaden sposób nie inspirował, a przegrany był chyba jednym z najbardziej inspirujących ludzi w amerykańskiej historii. To Trump, a nie Biden, spowodował rekordową frekwencję wyborczą zarówno wśród Republikanów, jak Demokratów. Ludzie byli albo zainspirowani do głosowania na Trumpa, albo zainspirowani do głosowania przeciwko niemu; Trump by zdecydowanie definiującą postacią”.   

Jednak, niezależnie od słów Asha, sądzę, że w demokracji bycie nudnym może być pozytywne. Czy Clement Attlee nie był nudnym człowiekiem w brytyjskim cyrku politycznym? Czy George Pompidou, nie był najbardziej szary wśród szarych polityków Francji? Czy Arystoteles nie powiedział, że w demokracji najlepszymi przywódcami są „przeciętni obywatele”? I czy Konfucjusz nie ostrzegał przed “barwnymi mężami” nawet w despotycznych Chinach?


Obama został wybrany, bo był Obamą; Biden zwyciężył, bo nie był Trumpem.


Niektórzy obserwatorzy twierdzą, że administracja Bidena poniesie porażkę, ponieważ składa się głównie z Robinów, to jest pomocników, zamiast z Batmanów. Niedocenianie tych, którzy zajmują drugie miejsce, jest częstym błędem, tak w polityce, jak i w biznesie. Pierwsza kampania  Kserksesa, by zaanektować Grecję, udała się dzięki Mardoniuszowi, który był drugim po szefie. Pod Waterloo Markiz Anglesey wykonał ciężką pracę, ale zasługa przypadła Wellingtonowi.


Chociaż w zespole Bidena wielu było drugimi, a nawet trzecimi po szefie w poprzednich administracjach, przynoszą ze sobą bogate doświadczenie które może przywrócić dyscyplinę naruszoną za czasów Trumpa. Biden umieścił najbardziej kontrowersyjnych członków administracji Obamy na izolowanych stanowiskach.  


Bezużyteczny John Kerry będzie używał swojej bezużyteczności jako koordynator fikcyjnych działań środowiskowych. Susan Rice, która próbowała zostać sekretarzem stanu, otrzymała coś niewyraźnego o nazwie “wewnętrzny koordynator”. Hillary Clinton, która pragnęła Pentagonu, będzie nadal przeżuwać  swoje rozgoryczenie.


Biden odmówił także dopuszczenia do wysokiego stołu tak zwanych progresistów. Elisabeth Warren prowadziła kampanię, by dostać ministerstwo skarbu, podczas gdy Bernie Sanders prosił o stanowisko ministra pracy.


W zeszłym tygodniu Biden wezwał przywódców “praw obywatelskich’ i zjechał ich solidnie, mówiąc, że ich ekstremizm, wyrażający się w działaniach organizacji Black Lives Matter i kampanii zakończenia finansowania policji, przeszkodziła mu w „zmiażdżeniu Trumpa” przytłaczającą większością głosów. Winił „progresistów” za to, że Trump podwoił liczbę głosujących na niego Afro-Amerykanów i Latynosów.


Jeśli motto Ronalda Reagana brzmiało “kampania w formule poezji i rządzenie w formule prozy”, Biden wydaje się wybierać prozę przez cały czas. Dlatego platforma, którą przedstawił, była jeszcze  bardziej bezbarwna niż ta, którą przedstawił Mitt Romney w 2008 roku.


Mimo nacisków ze strony "progresistów" Bidenowi udało się uniknąć zobowiązania do cofnięcia wszystkiego, co zrobił Trump.  


Nie uzależni USA od importu energii, skoro eksportujące ropę obszary obejmują Bliski Wschód, Morze Kaspijskie i Wenezuelę, które pozostają niestabilne. Starania o podcięcie skrzydeł Chinom będą trwały, mogą być nawet bardziej intensywne, choćby z powodu podejrzanych układów Huntera Bidena z chińskimi biznesami, co z pewnością będzie prześladować prezydenturę Bidena.


Nie jest też prawdopodobne, że Biden cofnie kampanię przekonywania krajów arabskich, by znormalizowały stosunki z Izraelem, a nikt nie sądzi, że zabierze ambasadę USA z Jerozolimy.


W stosunkach z Islamską Republiką Iranu Biden ma mocne karty sankcji stworzonych za czasów Obamy i zastosowanych przez Trumpa. Obama oferował marchewkę i nie udało mu się. Trump oferował tylko kij i nie osiągnął swojego celu sesji zdjęciowej z najwyższym mułłą, Alim Chameneim, lub choćby z Hassanem Rouhanim. Biden ma silniejszą pozycję niż mieli Obama lub Trump, ponieważ reżim chomeinistów jest słabszy niż cztery lata temu.


Przyjęcie paryskiej umowy klimatycznej też nie jest łatwe. W zeszłym tygodniu sygnatariusze bezczelnie przyznali, że nie wprowadzili jej w życie. Biden nie może zrobić nic poza przedstawieniem propozycji Senatowi, który prawdopodobnie odrzuci ją w jej obecnej postaci.  


Także jeśli Republikanie stracą miejsca, o które nadal toczy się walka w Georgii, Biden nie będzie miał senackiej większości, jaka jest mu potrzebna. Jego obóz Demokratów jest podzielony na „progresistów” i konserwatystów, którzy oskrzydlają go z lewej i z prawej. W 2022 roku będą nowe wybory jednej trzeciej Senatu, tym razem dotyczące więcej demokratycznych senatorów niż republikańskich. W tym czasie kraj będzie raz jeszcze przygotowywał się do kolejnych wyborów prezydenckich. Pytanie powinno brzmieć: czy Biden stanie do nich i czy znowu Trump będzie jego rywalem?


Wielu Amerykanów ma nadzieję, że kadencja Trumpa okaże się zaledwie nawiasem. Nie wiedzą, że kadencja Bidena także będzie nawiasem. W rzeczywistości, wszystkie amerykańskiej kadencje prezydenckie są szybko zamykającymi się nawiasami. Tym, co jest trwałe, to jest amerykańska demokracja, która trzyma kurs statku nawet podczas największych sztormów.  


No cóż, zaczęliśmy od prozy, a kończymy poezją. To nie jest dobry znak!


The Biden Parenthesis Opens

Gatestone Institute, 20 grudnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAmir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1747 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk