Prawda

Niedziela, 26 czerwca 2022 - 01:34

« Poprzedni Następny »


Tylko innowacje mogą nas uratować


Matt Ridley 2015-05-01


Pięćdziesiąt lat temu młody ekspert komputerowy, Gordon Moore, powiedział, że liczba tranzystorów w układzie scalonym wydaje się podwajać co rok lub dwa i jeśli to będzie trwało dalej, “doprowadzi to do takich cudów jak komputer domowy…  i osobiste przenośne wyposażenie komunikacyjne”.

Dzisiaj za cenę jednej godziny pracy przy przeciętnych zarobkach możesz kupić około trylion razytyle siły obliczeniowej, ile można było kupić, kiedy Moore pisał swój artykuł. Miało to olbrzymi wpływ na nasz standard życia i było jednym z największych czynników wzrostu ekonomicznego świata przez ostatnie pół wieku.


W latach 1950. ekonomista amerykański Robert Solow wyliczył, że 87 procent wzrostu ekonomicznego przyszło nie ze stosowania większej ilości kapitału ani pracy, ale z innowacji, które podnosiły wydajność pracy. Dzisiaj te proporcje są prawdopodobnie jeszcze wyższe. Nowe materiały, nowe maszyny i nowe pomysły obniżania kosztów umożliwiają ludziom spędzanie mniej czasu na zaspokajanie rosnących potrzeb – a to właśnie znaczy wzrost.


Zmiana technologiczna jest głównym powodem tego, że wzrost ekonomiczny świata jako całości nie wykazuje żadnych oznak stabilizowania się, ale nieustannie maszeruje o 3-5 procent rocznie. Głównie dzięki innowacji procent populacji świata żyjącej w absolutnej biedzie zmniejszył się o ponad połowę w ciągu ostatnich 35 lat. Wrogość zaś do innowacji jest jedną z przyczyn obecnej stagnacji w Europie.


Niemniej innowacje niemal nie figurowały w obecnej brytyjskiej kampanii wyborczej. Wydają się nie interesować ani przywódców partii, ani ich publiczności. Jest to niezmiernie osobliwe, bo to innowacje sprawią, że Brytyjczykom będzie żyło się lepiej w 2020 r. niż dzisiaj: naprawdę lepiej i to nie przez nagromadzenie jeszcze większego długu. Jeśli skończą się innowacje, skończy się wzrost i zmniejszanie deficytu, podnoszenie budżetu NFZ i wszystkie te inne rzeczy, o których mówią przywódcy.


W kwestii polityki innowacyjności Konserwatyści (a szczególnie David Willetts) mają powód do dumy. Mimo ostrych ograniczeń budżetowych ich wydatki na naukę i ich zachęcanie do przekładania idei na przedsięwzięcia komercyjne są imponujące: Innovate UK; nagroda Longitude; mowa o “ośmiu wspaniałych technologiach”; “skrzynia patentów”; klastery technologiczne i przypływ start-upów. Jeszcze więcej mówi fakt, że Gordon Brown, przy wszystkich swoich wadach, rozumiał znaczenie innowacji i to samo robił Tony Blair, podczas gdy milczenie Eda Milibanda w sprawie nauki, techniki i innowacji jest uderzające. Dlaczego nie mówi: głosujcie na mnie, a dokonam rozżarzonej do białości rewolucji technologicznej, która obniży ceny energii znacznie skuteczniej niż jakiekolwiek regulacje?  


A także, dlaczego David Cameron nie obiecuje, że spowoduje, iż Wielka Brytania stanie się obiektem zazdrości świata dzięki nowej technologii, która dokona transformacji służby zdrowia – oraz rozmontuje bariery, powodujące brak reformy banków? Co politycy myślą o innowacjach? Poza tym, że niektórzy nienawidzą szczelinowania, nie mam najmniejszego pojęcia. Większość uwag o innowacjach w debacie głównego nurtu była, jak dotąd, negatywna.


Dla tych na prawicy innowacje obiecują najlepszą szansę zmniejszenia kosztów i podniesienia jakości usług publicznych, zmniejszając obciążenie podatkowe i wyzwalając ludzi od zależności od rządu. Wyobraźmy sobie biurokratów zastąpionych przez roboty, które pracują 24 godziny na dobę, nie potrzebują emerytury i nie głosują na Labour…


Taka automatyzacja sektora publicznego i rewolucja wydajności może wydawać się mrzonką, ale już zaczyna dziać się w inicjatywach cyfrowych rządu, które nadal są na początkowych etapach. Jednym z najbardziej zaskakujących odkryć ostatnich pięciu lat jest to, że można zredukować liczbę zatrudnionych w samorządzie lokalnym lub administracji centralnej edukacji i pomocy społecznej i widzieć, jak jakość usług i zadowolenie społeczne wzrastają, nie zaś maleją. A to dzięki technologii.


Dla tych na lewicy, innowacja wspaniale likwiduje nierówność. Stulecie temu trzeba było być bardzo bogatym, by posiadać samochód lub własny dom, mieć więcej niż trzy pary butów, mieć dodatkową sypialnię, kupować na kredyt, mieć kanalizację w domu, jeść regularnie kurczaki, mieć bibliotekę książek, móc oglądać wspaniałe sztuki lub słuchać wspaniałej muzyki, podróżować za granicę. Dzisiaj wszystko te jest normalne dla ludzi o skromnych zarobkach dzięki wynalazkom kontenerów, nawozów, lepszych usług finansowych, tanich materiałów, narzędzi, automatyzacji, Internetu, telewizji, tanich linii lotniczych i tak dalej.


Prawdą jest, że bardzo bogatych stać na kilka rzeczy, które są poza zasięgiem ludzi o skromnych zarobkach, ale są to na ogół luksusy: prywatne samoloty, tereny do polowań, stoliki w najlepszych restauracjach. Chcielibyśmy, by ludzie o niskich dochodach mieli dostęp do lepszej opieki medycznej, lepszej edukacji, tańszych domów i niższych rachunków za elektryczność i w każdym z tych wypadków istnieje technologia, by to dostarczyć – przeszkadza głównie polityka rządu.


Technologia jest wielkim wyrównywaczem: dzisiaj niektórzy z najbiedniejszych chłopów afrykańskich mają telefony komórkowe, które działają równie dobrze, jak komórka Warrena Buffeta – przynajmniej do rozmów. W latach 1940. Joseph Schumpeter powiedział, że sensem handlu „nie jest dostarczenie więcej jedwabnych pończoch dla księżniczek, ale uczynienie ich dostępnymi dla dziewczyn z fabryk”.


Biedni stali się bogatsi nie dzięki planowaniu, związkom zawodowym, publicznym wydatkom ani podatkom. Uczyniły to innowacje.

W rzeczywistości oto sposób torysów na mówienie o nierównościach – obietnica, że politycy będą działać na rzecz uwolnienia innowacji, by podnieś poziom życia biednych bardziej niż bogatych.


Czy jednak politycy mogą zrobić coś w sprawie innowacji? Nie bezpośrednio. Zachodzi ona według własnego, nieubłaganego rytmu – nieprzewidywalnie. Próba wyboru zwycięzców zazwyczaj kończy się wybieraniem przegranych. Nie było polityki zachęcającej wynalezienie wyszukiwarek i mediów społecznościowych, ale i one się pojawiły. Łatwiej przewidzieć, gdzie to się dzieje: Dolina Krzemowa ma dokładnie właściwą mieszankę wolności, umiejętności, przyzwalającego prawa, masę krytyczną talentów i kapitału, by mogły zakwitać innowacje.


Tutaj, w Wielkiej Brytanii, frustruje fakt, że nigdy nie potrafiliśmy stworzyć własnego Google. Nadal odnosimy korzyści, jeśli innowacje pojawiają się gdzie indziej, ale bycie gospodarzem także mogłoby zmienić nasze finanse publiczne. Dlaczego więc nie mówić o tym w kampanii wyborczej?


Tekst opublikowany po raz pierwszy na łamach Times.


Only innovation can save us

Rational Optimist, 24 kwietnia 2015

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Matt Ridley

Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Dlaczego? Lengyel 2015-05-01
1. konserwatyści mieczysławski 2015-05-01


Notatki

Znalezionych 2151 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk