Prawda

Niedziela, 5 lipca 2020 - 21:34

« Poprzedni Następny »


Trochę optymizmu na odmianę


Vic Rosenthal 2020-02-06


W ostatnich dniach wiele balonów z materiałami wybuchowymi i zapalającymi przeleciało nad naszą granicą z Gazą i wylądowało w Sderot, Aszdod i innych miejscach. Jak dotąd nikt nie ucierpiał, ale te balony są atrakcyjne dla dzieci. Jest tylko kwestią czasu, a będą pierwsze ludzkie ofiary (latem takie latające urządzenia zapalające paliły pola na obszarach całego południowego Izraelu, niszcząc plony i zabijając tysiące zwierząt). IDF zbombardowała w odpowiedzi instalacje Hamasu. Upewnili się, że nie było tam nikogo, więc nikt nie odniósł ran.


Nowa laserowa broń – „miotacz promieni”, na jaki czekałem od dni filmów Flash Gordon – jeszcze nie działa. Oczekuje się, że wersja tej broni będzie spalała balony i latawce w powietrzu zanim przekroczą naszą granicę. Będzie także użyteczna przeciwko rakietom i pociskom moździerzowym, więc wspomoże system Żelaznej Kopuły, naszej szaleńczo drogiej obrony przeciwko tanim rakietom. Na laser wpływają warunki pogodowe i ma inne ograniczenia, więc nie może w pełni zastąpić Żelaznej Kopuły.  


Izrael ma wielowarstwowy, antypociskowy system obronny, który obejmuje Żelazną Kopułę, pociski Patriot, Arrow i Arrow III, Procę Dawida, a wkrótce także nowo utworzone urządzenia laserowe. Niedawno ulepszono Żelazną Kopułę i jest jeszcze skuteczniejsza niż poprzednie 90% trafień.


Skuteczne systemy antyrakietowe są częścią naszej strategii odstraszania. Teoria powiada, że jeśli wróg wie, że jego atak nie osiągnie wiele, nie będzie próbował nas atakować – przynajmniej dzisiaj. Oczywiście, dobrze wiadomo, że ulepszenia w broni i taktyce ofensywnej i defensywnej idą jedno za drugim. Kusza, karabin maszynowy, czołg i samolot wszystkie zmieniły oblicze wojny, jak również zrodziły technologie do przeciwstawienia się im.


Wydaje się, że nikt nie jest tak dobry w tworzeniu systemów obronnych jak Izrael. I, oczywiście, są one ważne. Nie liczy się to, że moglibyśmy zamienić południowy Liban w pustynię, jeśli Hezbollah może zniszczyć nasze główne miasta, podczas gdy to robimy.  Systemy obronne utrzymują nas przy życiu, podczas gdy systemy ofensywne pokonują wroga i wygrywają wojnę.

Musi jednak istnieć równowaga, zarówno technologiczna, jak strategiczna. Czy mamy ofensywny potencjał do pokonania naszych wrogów? I czy użyjemy go?


Dzisiaj tymi wrogami są Iran i jego najemnicy. Nasz straszak nuklearny, zakładając, że istnieje, zostanie użyty tylko w najgorszej możliwej sytuacji, kiedy nasz kraj będzie zagrożony zniszczeniem lub zaatakowany bronią masowego zniszczenia. Pozostawiam to więc poza dyskusją.


Nasze siły lądowe są małe w porównaniu do liczby wojowników Hamasu i AP (zakładam, że w wypadku wojny będą działać razem z Iranem), libańskiego Hezbollahu, szyickich milicji w Syrii i Iraku i może także innych (np. bojówek ISIS na Synau). W wojnie na wiele frontów nasze siły będą bardzo rozciągnięte. Nasze doświadczenie w wojnie w Libanie w 2006 roku pokazało, że nie możemy lekceważyć zdolności Hezbollahu do walki, a także do zaskakiwania nas skuteczną taktyką. Wielu ich żołnierzy ma doświadczenie walki w Syrii. Możemy założyć, że Iran zrobi wszystko możliwe, by zaopatrzyć ich w skuteczną broń.   


Nasze siły powietrzne są prawdopodobnie najlepsze na świecie (lub niemal najlepsze – jedynym konkurentem jest USAF), ale przeciwko nim są nowoczesne systemy przeciwlotnicze, takie jak S-300 i może S-400, które ograniczą możliwość docierania w każde miejsce, przynajmniej do chwili, kiedy uda nam się zniszczyć te baterie. Nawet jeśli będziemy mieli swobodę w powietrzu, zniszczenie wszystkich wyrzutni rakietowych nie będzie łatwe. Będą one bombardować nasze tyły, jak to odkryliśmy w 2006 roku. Będziemy musieli działać nad Libanem, Gazą, Syrią, a może także Irakiem i Iranem (co zbliża się do granic zasięgu naszych samolotów).  


Oczywiście, nasi stratedzy wojskowi wiedzą to wszystko. Będą musieli znaleźć, lub już znaleźli, odpowiedzi na S-300 i S-400. Samoloty i piloci są rzadkim zasobem i Izrael polega coraz bardziej na dronach, które Izrael sam buduje, które mają daleki zasięg i są dużo tańsze niż samoloty z pilotem. Podejrzewam, że w następnej wojnie drony będą jeszcze ważniejsze i wyższość Izraela w tej dziedzinie będzie w przyszłości czynnikiem decydującym.  


Dziedziną, w której jesteśmy gorsi od naszych wrogów, to rakiety i pociski balistyczne. Izrael wybrał inwestycje w samoloty i drony, które dają większą precyzję przy ataku – a także pozwalają na odwołanie misji w ostatniej chwili, by uniknąć zniszczeń i strat wśród ludności cywilnej. Większość rakiet w rękach Hamasu i Hezbollahu jest tak niecelna, że mogą być użyteczne tylko jako broń terroru przeciwko cywilnym populacjom.  


Izrael zainwestował także w systemy morskie, głównie w ich rolę obronną. Obecnie, kiedy mamy morskie platformy wiertnicze, trzeba przeznaczyć środki na ich obronę, która obejmuje okręty i systemy przeciwrakietowe.


Można się spodziewać, że nasi wrogowie zaatakują nas w tych punktach, które są, ich zdaniem, najsłabsze. To znaczy atak na nasze tyły i próba spowodowania ofiar wśród naszych sił lądowych, ponieważ wierzą, że mogą zwyciężyć przez zniszczenie naszej woli walki. Możemy spodziewać się lądowego najazdu na nasze terytorium. Jedną ważną taktyką będzie zintegrowanie mniejszych, uzbrojonych dronów z siłami lądowymi, żeby mogły dostarczyć precyzyjnego wsparcia z powietrza. 


Myśląc bardziej strategicznie: dzisiaj jesteśmy w nastroju obronnym. Próbujemy uniknąć ofiar cywilnych i wojskowych, rozwijając jednocześnie nasz potencjał – defensywny i ofensywny – i kończąc projekty infrastruktury, takie jak bariera dla tuneli na granicy z Gazą. Nie interesuje nas w tej chwili gorąca wojna, ponieważ mamy broń do zbudowania i rozlokowania, infrastrukturę do zbudowania, a także podtopione samoloty do zreperowania. Generałowie zawsze chcą trochę więcej czasu.


Z drugiej strony, nasi wrogowie nie stoją w miejscu. I tutaj przychodzi optymizm: nie stali, do niedawna. Wraz ze śmiercią Solejmaniego, presją sankcji, rewoltą mas, które mają dość skorumpowanego, uciskającego i – co innego mogę powiedzieć, głupiego – reżimu, irańskie programy zbudowania sił w Iraku i Syrii, przekazania pocisków manewrujących precyzyjnego rażenia do Libanu, i stworzenia broni jądrowej, to wszystko zatrzymało się.  


Równocześnie przyjazna administracja w USA zdjęła z nas nieco presji. Za czasów poprzedniej wstawałem rano i pytałem „jak dzisiaj będą próbowali nas zranić i pomóc naszym wrogom?” Tak już nie jest.


Zabicie Solejmaniego było dla mnie psychologicznym przełomem. Po raz pierwszy sądzę, że mogę powiedzieć, iż czas jest po naszej stronie. Czasami nawet pozwalam sobie na myśl, że narodowi irańskiemu uda się zrzucić kajdany i jednak nie będziemy musieli walczyć w kolejnej wojnie.  


Czasami. Ale żyjemy w ciekawych czasach. Następna administracja w Waszyngtonie może być taka, że Barack Obama będzie wyglądał przy niej jak Theodor Herzl. Wojna może rozpocząć się przez przypadek. Rewolucja w Egipcie może zmienić wszystkie nasze równania. Nie wiemy, więc musimy być przygotowani na wszystko. W pewnym momencie będziemy musieli przejść z defensywy do ofensywy. Jestem pewien, że nasi generałowie to rozumieją. Mam nadzieję, że rozumieją. Obrona jest ważna, ale nie wygrywa wojen.


W takich czasach, czyż nie byłoby miło mieć prawdziwy rząd?


Some optimism for a Change

19 stycznia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal


Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Obecnie jest na emeryturze, mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Austria i Węgry Marek Eyal 2020-02-06


Notatki

Znalezionych 1559 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk