Prawda

Środa, 4 sierpnia 2021 - 14:17

« Poprzedni Następny »


Trochę optymizmu na odmianę


Vic Rosenthal 2020-02-06


W ostatnich dniach wiele balonów z materiałami wybuchowymi i zapalającymi przeleciało nad naszą granicą z Gazą i wylądowało w Sderot, Aszdod i innych miejscach. Jak dotąd nikt nie ucierpiał, ale te balony są atrakcyjne dla dzieci. Jest tylko kwestią czasu, a będą pierwsze ludzkie ofiary (latem takie latające urządzenia zapalające paliły pola na obszarach całego południowego Izraelu, niszcząc plony i zabijając tysiące zwierząt). IDF zbombardowała w odpowiedzi instalacje Hamasu. Upewnili się, że nie było tam nikogo, więc nikt nie odniósł ran.


Nowa laserowa broń – „miotacz promieni”, na jaki czekałem od dni filmów Flash Gordon – jeszcze nie działa. Oczekuje się, że wersja tej broni będzie spalała balony i latawce w powietrzu zanim przekroczą naszą granicę. Będzie także użyteczna przeciwko rakietom i pociskom moździerzowym, więc wspomoże system Żelaznej Kopuły, naszej szaleńczo drogiej obrony przeciwko tanim rakietom. Na laser wpływają warunki pogodowe i ma inne ograniczenia, więc nie może w pełni zastąpić Żelaznej Kopuły.  


Izrael ma wielowarstwowy, antypociskowy system obronny, który obejmuje Żelazną Kopułę, pociski Patriot, Arrow i Arrow III, Procę Dawida, a wkrótce także nowo utworzone urządzenia laserowe. Niedawno ulepszono Żelazną Kopułę i jest jeszcze skuteczniejsza niż poprzednie 90% trafień.


Skuteczne systemy antyrakietowe są częścią naszej strategii odstraszania. Teoria powiada, że jeśli wróg wie, że jego atak nie osiągnie wiele, nie będzie próbował nas atakować – przynajmniej dzisiaj. Oczywiście, dobrze wiadomo, że ulepszenia w broni i taktyce ofensywnej i defensywnej idą jedno za drugim. Kusza, karabin maszynowy, czołg i samolot wszystkie zmieniły oblicze wojny, jak również zrodziły technologie do przeciwstawienia się im.


Wydaje się, że nikt nie jest tak dobry w tworzeniu systemów obronnych jak Izrael. I, oczywiście, są one ważne. Nie liczy się to, że moglibyśmy zamienić południowy Liban w pustynię, jeśli Hezbollah może zniszczyć nasze główne miasta, podczas gdy to robimy.  Systemy obronne utrzymują nas przy życiu, podczas gdy systemy ofensywne pokonują wroga i wygrywają wojnę.

Musi jednak istnieć równowaga, zarówno technologiczna, jak strategiczna. Czy mamy ofensywny potencjał do pokonania naszych wrogów? I czy użyjemy go?


Dzisiaj tymi wrogami są Iran i jego najemnicy. Nasz straszak nuklearny, zakładając, że istnieje, zostanie użyty tylko w najgorszej możliwej sytuacji, kiedy nasz kraj będzie zagrożony zniszczeniem lub zaatakowany bronią masowego zniszczenia. Pozostawiam to więc poza dyskusją.


Nasze siły lądowe są małe w porównaniu do liczby wojowników Hamasu i AP (zakładam, że w wypadku wojny będą działać razem z Iranem), libańskiego Hezbollahu, szyickich milicji w Syrii i Iraku i może także innych (np. bojówek ISIS na Synau). W wojnie na wiele frontów nasze siły będą bardzo rozciągnięte. Nasze doświadczenie w wojnie w Libanie w 2006 roku pokazało, że nie możemy lekceważyć zdolności Hezbollahu do walki, a także do zaskakiwania nas skuteczną taktyką. Wielu ich żołnierzy ma doświadczenie walki w Syrii. Możemy założyć, że Iran zrobi wszystko możliwe, by zaopatrzyć ich w skuteczną broń.   


Nasze siły powietrzne są prawdopodobnie najlepsze na świecie (lub niemal najlepsze – jedynym konkurentem jest USAF), ale przeciwko nim są nowoczesne systemy przeciwlotnicze, takie jak S-300 i może S-400, które ograniczą możliwość docierania w każde miejsce, przynajmniej do chwili, kiedy uda nam się zniszczyć te baterie. Nawet jeśli będziemy mieli swobodę w powietrzu, zniszczenie wszystkich wyrzutni rakietowych nie będzie łatwe. Będą one bombardować nasze tyły, jak to odkryliśmy w 2006 roku. Będziemy musieli działać nad Libanem, Gazą, Syrią, a może także Irakiem i Iranem (co zbliża się do granic zasięgu naszych samolotów).  


Oczywiście, nasi stratedzy wojskowi wiedzą to wszystko. Będą musieli znaleźć, lub już znaleźli, odpowiedzi na S-300 i S-400. Samoloty i piloci są rzadkim zasobem i Izrael polega coraz bardziej na dronach, które Izrael sam buduje, które mają daleki zasięg i są dużo tańsze niż samoloty z pilotem. Podejrzewam, że w następnej wojnie drony będą jeszcze ważniejsze i wyższość Izraela w tej dziedzinie będzie w przyszłości czynnikiem decydującym.  


Dziedziną, w której jesteśmy gorsi od naszych wrogów, to rakiety i pociski balistyczne. Izrael wybrał inwestycje w samoloty i drony, które dają większą precyzję przy ataku – a także pozwalają na odwołanie misji w ostatniej chwili, by uniknąć zniszczeń i strat wśród ludności cywilnej. Większość rakiet w rękach Hamasu i Hezbollahu jest tak niecelna, że mogą być użyteczne tylko jako broń terroru przeciwko cywilnym populacjom.  


Izrael zainwestował także w systemy morskie, głównie w ich rolę obronną. Obecnie, kiedy mamy morskie platformy wiertnicze, trzeba przeznaczyć środki na ich obronę, która obejmuje okręty i systemy przeciwrakietowe.


Można się spodziewać, że nasi wrogowie zaatakują nas w tych punktach, które są, ich zdaniem, najsłabsze. To znaczy atak na nasze tyły i próba spowodowania ofiar wśród naszych sił lądowych, ponieważ wierzą, że mogą zwyciężyć przez zniszczenie naszej woli walki. Możemy spodziewać się lądowego najazdu na nasze terytorium. Jedną ważną taktyką będzie zintegrowanie mniejszych, uzbrojonych dronów z siłami lądowymi, żeby mogły dostarczyć precyzyjnego wsparcia z powietrza. 


Myśląc bardziej strategicznie: dzisiaj jesteśmy w nastroju obronnym. Próbujemy uniknąć ofiar cywilnych i wojskowych, rozwijając jednocześnie nasz potencjał – defensywny i ofensywny – i kończąc projekty infrastruktury, takie jak bariera dla tuneli na granicy z Gazą. Nie interesuje nas w tej chwili gorąca wojna, ponieważ mamy broń do zbudowania i rozlokowania, infrastrukturę do zbudowania, a także podtopione samoloty do zreperowania. Generałowie zawsze chcą trochę więcej czasu.


Z drugiej strony, nasi wrogowie nie stoją w miejscu. I tutaj przychodzi optymizm: nie stali, do niedawna. Wraz ze śmiercią Solejmaniego, presją sankcji, rewoltą mas, które mają dość skorumpowanego, uciskającego i – co innego mogę powiedzieć, głupiego – reżimu, irańskie programy zbudowania sił w Iraku i Syrii, przekazania pocisków manewrujących precyzyjnego rażenia do Libanu, i stworzenia broni jądrowej, to wszystko zatrzymało się.  


Równocześnie przyjazna administracja w USA zdjęła z nas nieco presji. Za czasów poprzedniej wstawałem rano i pytałem „jak dzisiaj będą próbowali nas zranić i pomóc naszym wrogom?” Tak już nie jest.


Zabicie Solejmaniego było dla mnie psychologicznym przełomem. Po raz pierwszy sądzę, że mogę powiedzieć, iż czas jest po naszej stronie. Czasami nawet pozwalam sobie na myśl, że narodowi irańskiemu uda się zrzucić kajdany i jednak nie będziemy musieli walczyć w kolejnej wojnie.  


Czasami. Ale żyjemy w ciekawych czasach. Następna administracja w Waszyngtonie może być taka, że Barack Obama będzie wyglądał przy niej jak Theodor Herzl. Wojna może rozpocząć się przez przypadek. Rewolucja w Egipcie może zmienić wszystkie nasze równania. Nie wiemy, więc musimy być przygotowani na wszystko. W pewnym momencie będziemy musieli przejść z defensywy do ofensywy. Jestem pewien, że nasi generałowie to rozumieją. Mam nadzieję, że rozumieją. Obrona jest ważna, ale nie wygrywa wojen.


W takich czasach, czyż nie byłoby miło mieć prawdziwy rząd?


Some optimism for a Change

19 stycznia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal


Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Obecnie jest na emeryturze, mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Austria i Węgry Marek Eyal 2020-02-06


Notatki

Znalezionych 1872 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk