Prawda

Czwartek, 2 kwietnia 2020 - 07:53

« Poprzedni Następny »


Trochę optymizmu na odmianę


Vic Rosenthal 2020-02-06


W ostatnich dniach wiele balonów z materiałami wybuchowymi i zapalającymi przeleciało nad naszą granicą z Gazą i wylądowało w Sderot, Aszdod i innych miejscach. Jak dotąd nikt nie ucierpiał, ale te balony są atrakcyjne dla dzieci. Jest tylko kwestią czasu, a będą pierwsze ludzkie ofiary (latem takie latające urządzenia zapalające paliły pola na obszarach całego południowego Izraelu, niszcząc plony i zabijając tysiące zwierząt). IDF zbombardowała w odpowiedzi instalacje Hamasu. Upewnili się, że nie było tam nikogo, więc nikt nie odniósł ran.


Nowa laserowa broń – „miotacz promieni”, na jaki czekałem od dni filmów Flash Gordon – jeszcze nie działa. Oczekuje się, że wersja tej broni będzie spalała balony i latawce w powietrzu zanim przekroczą naszą granicę. Będzie także użyteczna przeciwko rakietom i pociskom moździerzowym, więc wspomoże system Żelaznej Kopuły, naszej szaleńczo drogiej obrony przeciwko tanim rakietom. Na laser wpływają warunki pogodowe i ma inne ograniczenia, więc nie może w pełni zastąpić Żelaznej Kopuły.  


Izrael ma wielowarstwowy, antypociskowy system obronny, który obejmuje Żelazną Kopułę, pociski Patriot, Arrow i Arrow III, Procę Dawida, a wkrótce także nowo utworzone urządzenia laserowe. Niedawno ulepszono Żelazną Kopułę i jest jeszcze skuteczniejsza niż poprzednie 90% trafień.


Skuteczne systemy antyrakietowe są częścią naszej strategii odstraszania. Teoria powiada, że jeśli wróg wie, że jego atak nie osiągnie wiele, nie będzie próbował nas atakować – przynajmniej dzisiaj. Oczywiście, dobrze wiadomo, że ulepszenia w broni i taktyce ofensywnej i defensywnej idą jedno za drugim. Kusza, karabin maszynowy, czołg i samolot wszystkie zmieniły oblicze wojny, jak również zrodziły technologie do przeciwstawienia się im.


Wydaje się, że nikt nie jest tak dobry w tworzeniu systemów obronnych jak Izrael. I, oczywiście, są one ważne. Nie liczy się to, że moglibyśmy zamienić południowy Liban w pustynię, jeśli Hezbollah może zniszczyć nasze główne miasta, podczas gdy to robimy.  Systemy obronne utrzymują nas przy życiu, podczas gdy systemy ofensywne pokonują wroga i wygrywają wojnę.

Musi jednak istnieć równowaga, zarówno technologiczna, jak strategiczna. Czy mamy ofensywny potencjał do pokonania naszych wrogów? I czy użyjemy go?


Dzisiaj tymi wrogami są Iran i jego najemnicy. Nasz straszak nuklearny, zakładając, że istnieje, zostanie użyty tylko w najgorszej możliwej sytuacji, kiedy nasz kraj będzie zagrożony zniszczeniem lub zaatakowany bronią masowego zniszczenia. Pozostawiam to więc poza dyskusją.


Nasze siły lądowe są małe w porównaniu do liczby wojowników Hamasu i AP (zakładam, że w wypadku wojny będą działać razem z Iranem), libańskiego Hezbollahu, szyickich milicji w Syrii i Iraku i może także innych (np. bojówek ISIS na Synau). W wojnie na wiele frontów nasze siły będą bardzo rozciągnięte. Nasze doświadczenie w wojnie w Libanie w 2006 roku pokazało, że nie możemy lekceważyć zdolności Hezbollahu do walki, a także do zaskakiwania nas skuteczną taktyką. Wielu ich żołnierzy ma doświadczenie walki w Syrii. Możemy założyć, że Iran zrobi wszystko możliwe, by zaopatrzyć ich w skuteczną broń.   


Nasze siły powietrzne są prawdopodobnie najlepsze na świecie (lub niemal najlepsze – jedynym konkurentem jest USAF), ale przeciwko nim są nowoczesne systemy przeciwlotnicze, takie jak S-300 i może S-400, które ograniczą możliwość docierania w każde miejsce, przynajmniej do chwili, kiedy uda nam się zniszczyć te baterie. Nawet jeśli będziemy mieli swobodę w powietrzu, zniszczenie wszystkich wyrzutni rakietowych nie będzie łatwe. Będą one bombardować nasze tyły, jak to odkryliśmy w 2006 roku. Będziemy musieli działać nad Libanem, Gazą, Syrią, a może także Irakiem i Iranem (co zbliża się do granic zasięgu naszych samolotów).  


Oczywiście, nasi stratedzy wojskowi wiedzą to wszystko. Będą musieli znaleźć, lub już znaleźli, odpowiedzi na S-300 i S-400. Samoloty i piloci są rzadkim zasobem i Izrael polega coraz bardziej na dronach, które Izrael sam buduje, które mają daleki zasięg i są dużo tańsze niż samoloty z pilotem. Podejrzewam, że w następnej wojnie drony będą jeszcze ważniejsze i wyższość Izraela w tej dziedzinie będzie w przyszłości czynnikiem decydującym.  


Dziedziną, w której jesteśmy gorsi od naszych wrogów, to rakiety i pociski balistyczne. Izrael wybrał inwestycje w samoloty i drony, które dają większą precyzję przy ataku – a także pozwalają na odwołanie misji w ostatniej chwili, by uniknąć zniszczeń i strat wśród ludności cywilnej. Większość rakiet w rękach Hamasu i Hezbollahu jest tak niecelna, że mogą być użyteczne tylko jako broń terroru przeciwko cywilnym populacjom.  


Izrael zainwestował także w systemy morskie, głównie w ich rolę obronną. Obecnie, kiedy mamy morskie platformy wiertnicze, trzeba przeznaczyć środki na ich obronę, która obejmuje okręty i systemy przeciwrakietowe.


Można się spodziewać, że nasi wrogowie zaatakują nas w tych punktach, które są, ich zdaniem, najsłabsze. To znaczy atak na nasze tyły i próba spowodowania ofiar wśród naszych sił lądowych, ponieważ wierzą, że mogą zwyciężyć przez zniszczenie naszej woli walki. Możemy spodziewać się lądowego najazdu na nasze terytorium. Jedną ważną taktyką będzie zintegrowanie mniejszych, uzbrojonych dronów z siłami lądowymi, żeby mogły dostarczyć precyzyjnego wsparcia z powietrza. 


Myśląc bardziej strategicznie: dzisiaj jesteśmy w nastroju obronnym. Próbujemy uniknąć ofiar cywilnych i wojskowych, rozwijając jednocześnie nasz potencjał – defensywny i ofensywny – i kończąc projekty infrastruktury, takie jak bariera dla tuneli na granicy z Gazą. Nie interesuje nas w tej chwili gorąca wojna, ponieważ mamy broń do zbudowania i rozlokowania, infrastrukturę do zbudowania, a także podtopione samoloty do zreperowania. Generałowie zawsze chcą trochę więcej czasu.


Z drugiej strony, nasi wrogowie nie stoją w miejscu. I tutaj przychodzi optymizm: nie stali, do niedawna. Wraz ze śmiercią Solejmaniego, presją sankcji, rewoltą mas, które mają dość skorumpowanego, uciskającego i – co innego mogę powiedzieć, głupiego – reżimu, irańskie programy zbudowania sił w Iraku i Syrii, przekazania pocisków manewrujących precyzyjnego rażenia do Libanu, i stworzenia broni jądrowej, to wszystko zatrzymało się.  


Równocześnie przyjazna administracja w USA zdjęła z nas nieco presji. Za czasów poprzedniej wstawałem rano i pytałem „jak dzisiaj będą próbowali nas zranić i pomóc naszym wrogom?” Tak już nie jest.


Zabicie Solejmaniego było dla mnie psychologicznym przełomem. Po raz pierwszy sądzę, że mogę powiedzieć, iż czas jest po naszej stronie. Czasami nawet pozwalam sobie na myśl, że narodowi irańskiemu uda się zrzucić kajdany i jednak nie będziemy musieli walczyć w kolejnej wojnie.  


Czasami. Ale żyjemy w ciekawych czasach. Następna administracja w Waszyngtonie może być taka, że Barack Obama będzie wyglądał przy niej jak Theodor Herzl. Wojna może rozpocząć się przez przypadek. Rewolucja w Egipcie może zmienić wszystkie nasze równania. Nie wiemy, więc musimy być przygotowani na wszystko. W pewnym momencie będziemy musieli przejść z defensywy do ofensywy. Jestem pewien, że nasi generałowie to rozumieją. Mam nadzieję, że rozumieją. Obrona jest ważna, ale nie wygrywa wojen.


W takich czasach, czyż nie byłoby miło mieć prawdziwy rząd?


Some optimism for a Change

19 stycznia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal


Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Obecnie jest na emeryturze, mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Austria i Węgry Marek Eyal 2020-02-06


Notatki

Znalezionych 1501 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk