Prawda

Niedziela, 27 listopada 2022 - 00:41

« Poprzedni Następny »


Tożsamość cała w skowronkach


Andrzej Koraszewski 2022-08-20

Caravaggio: obraz Narcyza zakochanego w swoim odbiciu. (Źródło zdjęcia: Wikipedia)
Caravaggio: obraz Narcyza zakochanego w swoim odbiciu. (Źródło zdjęcia: Wikipedia)

Przepraszam za ten tytuł, ale właśnie wysiadłem z tramwaju zwanego pożądaniem i oddałem się refleksji. Zdaniem Salmana Rushdiego (Amazon informuje, że w ostatnich dniach nastąpił lawinowy wzrosty zakupów jednej jego książki, motywy działania nabywców są nieznane), jesteśmy ofiarami daty i miejsca naszego urodzenia. Genetyczne dziedzictwo dostaje środowiskową obróbkę i wkraczamy w samodzielne myślenie wystrugani przez okoliczności. Próbujemy zrozumieć świat, siebie i innych, ale efekty są mizerne.

Szukamy mądrych i sami próbujemy być mądrzy, ale kierunek naszych poszukiwań ma niezależne od nas determinanty. Albert Camus napisał, że człowiek czterdziestoletni jest odpowiedzialny za swoją twarz. To zgrabne zdanie i warto je lubić, ale czy do końca prawdziwe? Jak swobodne są te nasze wybory zarówno moralne, jak i w kwestii tego, co wydaje nam się racjonalne, a co nie? Diabli wiedzą.       

 

Człowiek, który mówi, że wszystko zawdzięcza tylko sobie zapomina, o długiej drodze do własnego ja. Świadomość, że jesteśmy wyjątkowo udanymi okazami naszego gatunku jest ponad wyznaniowa i ponad partyjna. Wybór orientacji politycznej wydaje się być znacznie bardziej wolny od wyboru orientacji seksualnej. Intuicyjnie jest to oczywiste, ale nie wszystko, co jest intuicyjnie oczywiste, okazuje się prawdą przy bliższym oglądzie.


Zatrzymał mnie na moment artykuł amerykańskiego autora traktujący o politycznych skłonnościach ludzi z różnych profesji. Jego podstawą były dane Federalnej Komisji Wyborczej dotyczące datków na poszczególne partie polityczne. Wpłacający takie datki muszą podać kilka informacji i jest wśród nich wykonywane zajęcie. Oglądanie jak też przedstawiciele różnych zawodów różnią się pod względem poparcia dla Partii Demokratycznej bądź Partii Republikańskiej skłania do zastanawiania się, zarówno nad sensem, jak i nad ewentualną metodologią porządnych badań.


Ten rozkład aktywnego poparcia intryguje. Na graficznym zestawieniu widzimy różnice zakrawające na absurd. Komputer bez wysiłku wyrzuca dane, pomaga nawet przedstawić je w fajnej graficznej formie, ale z interpretacją jest już kłopot. Dlaczego taksówkarze częściej popierają demokratów, a kierowcy ciężarówek i autobusów republikanów? Możemy oczywiście zgadywać, że biedacy taksówkami nie jeżdżą, więc taksówkarze częściej niż kierowcy ciężarówek obcują z zamożnymi i nadmiernie przebudzonymi ludźmi. Taka odpowiedź jest jednak zgadywaniem i raczej wprowadza w błąd niż cokolwiek wyjaśnia. Podobną zagadką jest preferowanie demokratów przez personel naziemny lotnictwa cywilnego, ale republikanów przez pilotów. Zapytany o wyjaśnienie psycholog doszedł do wniosku, że piloci przedkładają gwarancje bezpiecznego lądowania nad pobożne życzenia, zaś personel naziemny ma większy luksus oddawania się marzeniom. Żeby było ciekawiej mechanicy samolotowi zdecydowanie preferują republikanów (71,2%), zaś kontrolerzy lotów demokratów (70.0%). W przypadku architektów i budowlańców, gdzie ci pierwsi zdecydowanie częściej wspierają demokratów, a ci drudzy republikanów mamy dość przekonujące wyjaśnienie, że nadmiar regulacji jest poważnym utrudnieniem dla budowlańców, a zdecydowanie mniejszym dla architektów.


Ten typ uproszczonych „wyjaśnień” pozostawia nas z wątpliwościami, ponieważ polityczne preferencje wydają się być związane z światopoglądem, a ten z tradycją rodzinną, typem szkoły i innymi zmiennymi, z których żadna nie jest wystarczająco dominująca, żeby mogła stanowić podstawę interpretacji tych danych. Być może, w różnych segmentach społeczeństwa ta sama tendencja ma różne przyczyny. Weźmy dla przykładu kapłanów. Amerykańscy duchowni wszystkich odmian razem to grupa silnie popierająca demokratów (74,4%), przodują tu rabini, spośród których 89,7% popiera demokratów, na drugim biegunie są księża katoliccy zdecydowanie popierający republikanów. O tym poparciu katolickich księży dla republikanów zapewne nie decyduje wyłącznie stosunek tych dwóch partii politycznych do aborcji (chociaż to akurat może być szczególnie ważne), ale partia republikańska wykazuje zdecydowanie wyższą tolerancję dla osobliwego konserwatyzmu katolickich duchownych. (Natomiast demokraci wykazują podobną tolerancję dla jeszcze większego konserwatyzmu muzułmańskich imamów.)


Zabawny jest rozkład politycznego poparcia wśród lekarzy. W całej grupie mamy przewagę sympatyków demokratów (58,5%), jednak chirurdzy, neurochirurdzy, urolodzy, radiolodzy, anestezjolodzy zdecydowanie preferują republikanów (najwyższe odchylenie na rzecz republikanów jest wśród neurochirurgów (65.1%). Szarlatani oferujący usługi w dziedzinie akupunktury skłaniają się ku demokratom. Być może nie ma się czemu dziwić, medycyna chińska jest postępowa, antykolonialna i inkluzywna. Co innego chiropraktyka, członkowie tej profesji zdecydowanie częściej wspierają republikanów.      


Wśród darczyńców z dyplomami psychologów 89,1% wspiera demokratów. Co łatwo wyjaśnić, ale lepiej tego nie robić, bo można się narazić. Niemal równie silne jest poparcie demokratów wśród nauczycieli, ale o tym mogą decydować inne czynniki niż w przypadku psychologów.

Polityczne podziały wśród żołnierzy są zrównoważone, ale wśród policjantów już nie, tu widzimy odchylenie na rzecz republikanów (68,3%). Farmerzy, podobnie jak policjanci, częściej wspierają republikanów, co specjalnie nie dziwi, ale próba wyjaśnienia wymagałaby książki, natomiast konia z rzędem temu, kto potrafi wyjaśnić, dlaczego 83,8 procent elektryków dających pieniądze na którąś z tych partii popiera republikanów, natomiast hydraulicy preferują demokratów.          


Naprawdę ciekawie zaczyna się, kiedy docieramy do artystów, pracowników mediów, naukowców. We wszystkich tych grupach jest niesłychanie silna przewaga wspierających partię demokratyczną. Muzycy (86.6%), pisarze (89,3%), profesorowie uniwersytetów (88,6%), dziennikarze (86,8%).


Gdybyśmy mieli dodatkowe dane na temat liczebności grup z poszczególnych zawodów, struktury wieku i płci, wyznania, sympatii politycznych rodziców, moglibyśmy znacznie dłużej zastanawiać się, z równie małymi szansami wyjaśnienia tych różnic.


Powody, dla których różni ludzie kierują swoje poparcie w jedną lub w drugą stronę muszą być z konieczności różne, tak jak różne są gatunki konserwatyzmu i różne odmiany empatii. Wielu amerykańskich analityków lamentuje z powodu zanikającego centrum i zdolności ponadpartyjnej współpracy między umiarkowanymi demokratami i umiarkowanymi republikanami. Sam wybór zawodu ma wiele wspólnego z poziomem inteligencji i osobowością. Neurochirurg i ksiądz katolicki mają prawdopodobnie zupełnie inne powody wspierania partii republikańskiej, podobnie jak z różnych powodów może wspierać demokratów profesor socjologii i genetyk, przy czym genetyk może być bardzo zirytowany pomysłami kolegów socjologów (wszelkie podobieństwo do sytuacji rzeczywistych jest przypadkowe, zaś teoria kwantów nie ma tu zastosowania.) Tak czy inaczej, tożsamość cała w skowronkach jest równie groźna zarówno po jednej jak i po drugiej stronie, co może dotyczyć również naszego polskiego podwórka.      


Wgapiając się długo w statystyki, przypomniałem sobie fraszkę Norwida:    


Ogromne wojska, bitne generały,
Policje - tajne, widne i dwu-płciowe -
Przeciwko komuż tak się pojednały?
- Przeciwko kilku myślom... co nienowe!


Zapewne niemal wszyscy z tych dawców finansów już to na jedną, już to na drugą partię polityczną po lekturze tej fraszki kiwaliby głowami z aprobatą, przywołując bardzo różne „myśli co nienowe” jako motywację dla swoich wyborów.    


P.S. W połowie lat siedemdziesiątych czytałem badania nad preferencjami szwedzkich dziennikarzy. Partia komunistyczna miała wtedy nieco ponad pięć procent poparcia wśród wszystkich szwedzkich wyborców, ale wśród dziennikarzy ponad dwadzieścia procent, w tym samym okresie wprowadzono testy na skłonność do sadyzmu dla kandydatów na policjantów.         


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2265 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk