Prawda

Czwartek, 22 lutego 2024 - 06:33

« Poprzedni Następny »


Tożsamość cała w skowronkach


Andrzej Koraszewski 2022-08-20

Caravaggio: obraz Narcyza zakochanego w swoim odbiciu. (Źródło zdjęcia: Wikipedia)
Caravaggio: obraz Narcyza zakochanego w swoim odbiciu. (Źródło zdjęcia: Wikipedia)

Przepraszam za ten tytuł, ale właśnie wysiadłem z tramwaju zwanego pożądaniem i oddałem się refleksji. Zdaniem Salmana Rushdiego (Amazon informuje, że w ostatnich dniach nastąpił lawinowy wzrosty zakupów jednej jego książki, motywy działania nabywców są nieznane), jesteśmy ofiarami daty i miejsca naszego urodzenia. Genetyczne dziedzictwo dostaje środowiskową obróbkę i wkraczamy w samodzielne myślenie wystrugani przez okoliczności. Próbujemy zrozumieć świat, siebie i innych, ale efekty są mizerne.

Szukamy mądrych i sami próbujemy być mądrzy, ale kierunek naszych poszukiwań ma niezależne od nas determinanty. Albert Camus napisał, że człowiek czterdziestoletni jest odpowiedzialny za swoją twarz. To zgrabne zdanie i warto je lubić, ale czy do końca prawdziwe? Jak swobodne są te nasze wybory zarówno moralne, jak i w kwestii tego, co wydaje nam się racjonalne, a co nie? Diabli wiedzą.       

 

Człowiek, który mówi, że wszystko zawdzięcza tylko sobie zapomina, o długiej drodze do własnego ja. Świadomość, że jesteśmy wyjątkowo udanymi okazami naszego gatunku jest ponad wyznaniowa i ponad partyjna. Wybór orientacji politycznej wydaje się być znacznie bardziej wolny od wyboru orientacji seksualnej. Intuicyjnie jest to oczywiste, ale nie wszystko, co jest intuicyjnie oczywiste, okazuje się prawdą przy bliższym oglądzie.


Zatrzymał mnie na moment artykuł amerykańskiego autora traktujący o politycznych skłonnościach ludzi z różnych profesji. Jego podstawą były dane Federalnej Komisji Wyborczej dotyczące datków na poszczególne partie polityczne. Wpłacający takie datki muszą podać kilka informacji i jest wśród nich wykonywane zajęcie. Oglądanie jak też przedstawiciele różnych zawodów różnią się pod względem poparcia dla Partii Demokratycznej bądź Partii Republikańskiej skłania do zastanawiania się, zarówno nad sensem, jak i nad ewentualną metodologią porządnych badań.


Ten rozkład aktywnego poparcia intryguje. Na graficznym zestawieniu widzimy różnice zakrawające na absurd. Komputer bez wysiłku wyrzuca dane, pomaga nawet przedstawić je w fajnej graficznej formie, ale z interpretacją jest już kłopot. Dlaczego taksówkarze częściej popierają demokratów, a kierowcy ciężarówek i autobusów republikanów? Możemy oczywiście zgadywać, że biedacy taksówkami nie jeżdżą, więc taksówkarze częściej niż kierowcy ciężarówek obcują z zamożnymi i nadmiernie przebudzonymi ludźmi. Taka odpowiedź jest jednak zgadywaniem i raczej wprowadza w błąd niż cokolwiek wyjaśnia. Podobną zagadką jest preferowanie demokratów przez personel naziemny lotnictwa cywilnego, ale republikanów przez pilotów. Zapytany o wyjaśnienie psycholog doszedł do wniosku, że piloci przedkładają gwarancje bezpiecznego lądowania nad pobożne życzenia, zaś personel naziemny ma większy luksus oddawania się marzeniom. Żeby było ciekawiej mechanicy samolotowi zdecydowanie preferują republikanów (71,2%), zaś kontrolerzy lotów demokratów (70.0%). W przypadku architektów i budowlańców, gdzie ci pierwsi zdecydowanie częściej wspierają demokratów, a ci drudzy republikanów mamy dość przekonujące wyjaśnienie, że nadmiar regulacji jest poważnym utrudnieniem dla budowlańców, a zdecydowanie mniejszym dla architektów.


Ten typ uproszczonych „wyjaśnień” pozostawia nas z wątpliwościami, ponieważ polityczne preferencje wydają się być związane z światopoglądem, a ten z tradycją rodzinną, typem szkoły i innymi zmiennymi, z których żadna nie jest wystarczająco dominująca, żeby mogła stanowić podstawę interpretacji tych danych. Być może, w różnych segmentach społeczeństwa ta sama tendencja ma różne przyczyny. Weźmy dla przykładu kapłanów. Amerykańscy duchowni wszystkich odmian razem to grupa silnie popierająca demokratów (74,4%), przodują tu rabini, spośród których 89,7% popiera demokratów, na drugim biegunie są księża katoliccy zdecydowanie popierający republikanów. O tym poparciu katolickich księży dla republikanów zapewne nie decyduje wyłącznie stosunek tych dwóch partii politycznych do aborcji (chociaż to akurat może być szczególnie ważne), ale partia republikańska wykazuje zdecydowanie wyższą tolerancję dla osobliwego konserwatyzmu katolickich duchownych. (Natomiast demokraci wykazują podobną tolerancję dla jeszcze większego konserwatyzmu muzułmańskich imamów.)


Zabawny jest rozkład politycznego poparcia wśród lekarzy. W całej grupie mamy przewagę sympatyków demokratów (58,5%), jednak chirurdzy, neurochirurdzy, urolodzy, radiolodzy, anestezjolodzy zdecydowanie preferują republikanów (najwyższe odchylenie na rzecz republikanów jest wśród neurochirurgów (65.1%). Szarlatani oferujący usługi w dziedzinie akupunktury skłaniają się ku demokratom. Być może nie ma się czemu dziwić, medycyna chińska jest postępowa, antykolonialna i inkluzywna. Co innego chiropraktyka, członkowie tej profesji zdecydowanie częściej wspierają republikanów.      


Wśród darczyńców z dyplomami psychologów 89,1% wspiera demokratów. Co łatwo wyjaśnić, ale lepiej tego nie robić, bo można się narazić. Niemal równie silne jest poparcie demokratów wśród nauczycieli, ale o tym mogą decydować inne czynniki niż w przypadku psychologów.

Polityczne podziały wśród żołnierzy są zrównoważone, ale wśród policjantów już nie, tu widzimy odchylenie na rzecz republikanów (68,3%). Farmerzy, podobnie jak policjanci, częściej wspierają republikanów, co specjalnie nie dziwi, ale próba wyjaśnienia wymagałaby książki, natomiast konia z rzędem temu, kto potrafi wyjaśnić, dlaczego 83,8 procent elektryków dających pieniądze na którąś z tych partii popiera republikanów, natomiast hydraulicy preferują demokratów.          


Naprawdę ciekawie zaczyna się, kiedy docieramy do artystów, pracowników mediów, naukowców. We wszystkich tych grupach jest niesłychanie silna przewaga wspierających partię demokratyczną. Muzycy (86.6%), pisarze (89,3%), profesorowie uniwersytetów (88,6%), dziennikarze (86,8%).


Gdybyśmy mieli dodatkowe dane na temat liczebności grup z poszczególnych zawodów, struktury wieku i płci, wyznania, sympatii politycznych rodziców, moglibyśmy znacznie dłużej zastanawiać się, z równie małymi szansami wyjaśnienia tych różnic.


Powody, dla których różni ludzie kierują swoje poparcie w jedną lub w drugą stronę muszą być z konieczności różne, tak jak różne są gatunki konserwatyzmu i różne odmiany empatii. Wielu amerykańskich analityków lamentuje z powodu zanikającego centrum i zdolności ponadpartyjnej współpracy między umiarkowanymi demokratami i umiarkowanymi republikanami. Sam wybór zawodu ma wiele wspólnego z poziomem inteligencji i osobowością. Neurochirurg i ksiądz katolicki mają prawdopodobnie zupełnie inne powody wspierania partii republikańskiej, podobnie jak z różnych powodów może wspierać demokratów profesor socjologii i genetyk, przy czym genetyk może być bardzo zirytowany pomysłami kolegów socjologów (wszelkie podobieństwo do sytuacji rzeczywistych jest przypadkowe, zaś teoria kwantów nie ma tu zastosowania.) Tak czy inaczej, tożsamość cała w skowronkach jest równie groźna zarówno po jednej jak i po drugiej stronie, co może dotyczyć również naszego polskiego podwórka.      


Wgapiając się długo w statystyki, przypomniałem sobie fraszkę Norwida:    


Ogromne wojska, bitne generały,
Policje - tajne, widne i dwu-płciowe -
Przeciwko komuż tak się pojednały?
- Przeciwko kilku myślom... co nienowe!


Zapewne niemal wszyscy z tych dawców finansów już to na jedną, już to na drugą partię polityczną po lekturze tej fraszki kiwaliby głowami z aprobatą, przywołując bardzo różne „myśli co nienowe” jako motywację dla swoich wyborów.    


P.S. W połowie lat siedemdziesiątych czytałem badania nad preferencjami szwedzkich dziennikarzy. Partia komunistyczna miała wtedy nieco ponad pięć procent poparcia wśród wszystkich szwedzkich wyborców, ale wśród dziennikarzy ponad dwadzieścia procent, w tym samym okresie wprowadzono testy na skłonność do sadyzmu dla kandydatów na policjantów.         


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2550 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk