Prawda

Sobota, 23 stycznia 2021 - 15:07

« Poprzedni Następny »


Przegląd wiadomości w drodze na zakupy


Andrzej Koraszewski 2020-09-13

Płonący ośrodek Moria na wyspie Lesbos. (Zrzut z ekranu z Youtube.)
Płonący ośrodek Moria na wyspie Lesbos. (Zrzut z ekranu z Youtube.)

Do sklepu nie jest daleko, trzysta, może trzysta pięćdziesiąt metrów, przy ładnej pogodzie sympatyczny spacer. Spotkany sąsiad pyta o zdrowie, narzeka na własne, skręca w Robotniczą, więc można wrócić myślami do przeglądu wiadomości. Słowo „basta” pisane cyrylicą, białoruskie protesty budzą podziw i skłaniają do pytań, na które długo nie będzie odpowiedzi. Jakie są rzeczywiste proporcje postaw i poglądów w białoruskim społeczeństwie? Ile siły użyje dyktator w obronie swojej władzy, jak zachowa się Rosja? Chwilowo można tylko odczuwać podziw dla białoruskiej opozycji, dla jej strategii, podziw dla białoruskich kobiet.

W krajowych mediach koronawirus i ruchy. Ruchy to oczywiście Hołownia i Trzaskowski, czyli jak uciec od partyjniactwa, żeby wrócić do parlamentaryzmu, który oczywiście bez partii ani rusz, ale żeby ruszyć ludzi z posad, konieczny jest jaki ruch. Budowa ruchu nie jest sprawą łatwą ani małą, więc przełomowych wiadomości brak. Pandemia się nasila, gotowość przestrzegania prewencyjnych zaleceń wydaje się maleć. Nie tylko u nas. Niebezpieczeństwo ignorowane jest czasem z przyczyn politycznych, bo co mi ta głupia władza będzie mówić, czasem religijnych, a prawdopodobnie najczęściej z powodu braku wyobraźni. W znacznie mniejszym niż Polska Izraelu groza. Ponad cztery tysiące nowych przypadków w ciągu doby. Główne źródła zakażeń wesela i polityczne demonstracje. Społeczności arabskie i ultraortodoksi podobno ignorują zalecenia najczęściej i podobno mają najwyższy wskaźnik nowych zachorowań, co może być wskazówką, że te zalecenia jednak mają jakiś sens. Nowe dane pewnie pokażą, że jeszcze gorzej jest teraz z szalejącymi na ulicach politycznie napalonymi inteligentami emocjonalnymi.

 

Na dziedzińcu technikum rolniczego uczniowie stoją w grupkach, nikt nie ma maski, właściwie trudno się dziwić, tu jeszcze nie było ani jednego przypadku, więc ludzie mają poczucie bezpieczeństwa.         

 

Skąd mają swoją wiedzę o świecie i jak ją już samodzielnie budują? Jak często zdarza im się powiedzieć – nie miałem racji? Rzadko, bo nawet jak buntują się przeciwko temu, co mówią rodzice, to siedzą mocno w koleinach wiecznego poszukiwana potwierdzenia tego, w co już wierzą. Mądry profesor dziwi się, że ponad połowa społeczeństwa ufa prezydentowi i prawie tyleż samo premierowi. Nic nowego, w czasie rozbiorów ludzie ufali carowi i patrzyli podejrzliwie na patriotów broniących pańszczyzny. Z całej politycznej klasy większość tych młodych ludzi zna trzy, cztery nazwiska i na pytanie komu ufają reagują na to co znajome.  

 

A komu ja ufam? Niby nikomu, ale szukanie informacji krajowych zaczynam od „Wyborczej” i co ja tam znajduję? W internetowym wydaniu na samej górze widzę tytuł: „Lekarka weterynarii: Mięso zwierząt hodowlanych jest zatrute strachem. Wszystko co teraz jemy jest zatrute.” Zaciekawiony pytaniem, czy i jak tłumaczy, że żyjemy dłużej i jesteśmy zdrowsi niż poprzednie pokolenia, otwieram link, a tam tytuł tego samego artykułu jeszcze straszniejszy: „Jeśli się kogoś zna, to dużo trudniej go zjeść”. Zrezygnowałem z lektury, bo kto wie, co za horrory znajdę w środku. Uczciwie mówiąc zajrzałem do gazety, bo chciałem sprawdzić, kto dziś w Polsce rządzi, jednak nadal trudno się zorientować. LGBT teraz modne, więc pomyślałem, że może chociaż relacja z wyspy Lesbos będzie rzetelna. Dopiero co ubawił mnie mem głoszący, że dawniej media informowały, co się stało, a czytelnicy mogli sobie sami wyrobić opinię, co o tym myśleć. Dziś media informują, co mamy myśleć, a czytelnicy zastanawiają się, co się właściwie stało. Na Lesbos, jak zostałem „poinformowany”, ktoś lub coś jest „Bez chleba, bez wody i żywności”. Dalej widzę, że „pożar zniszczył największy obóz dla uchodźców w UE”. Mógłbyś się zastanawiać dlaczego na greckiej wyspie jest największy obóz dla uchodźców w UE. To, że wyspę od Turcji oddziela wąska cieśnina, którą przy dobrej pogodzie można pokonać kajakiem, da się  zobaczyć patrząc na mapę. Zaś to, że Turcja świadomie i z premedytacją wysyła uchodźców do Grecji, to wiedzą nawet uczniowie naszego technikum rolniczego, chociaż naprawę nie wiem, skąd oni to wiedzą. Redaktorzy największej polskiej gazety wydają się tego nie wiedzieć i wzywają nas do cierpienia z powodu cierpień biednych uchodźców, którym pożar strawił obóz. Być może czegoś się domyślają, bo „informują”, że na resztkach muru, którego nie strawił ogień, ktoś napisał: „Swoboda poruszania się!”. Podobno nieliczni, którzy pozostali, nie są pewni, czy to napisała ta sama ręka, która podpaliła, więc autorka też nie wie, a my mamy swobodę domyślania się. Turecki prezydent po raz kolejny grozi Grecji i Europie wojną, ale o tym moja gazeta nie donosi, żeby nie wywoływać paniki (a może nawet nie wie, kto to może wiedzieć).

 

Porzucam myśli o wyspie Lesbos i zastanawiam się, kto w tym roku dostanie pokojową nagrodę Nobla. W zasadzie powinien ją dostać prezydent Barack Obama za ośmioletnie wysiłki, które doprowadziły do przełomu w stosunkach między Izraelem i państwami arabskimi. Nic z tego, co się ostatnio stało, nie byłoby możliwe bez stanowczego poparcia prezydenta Obamy dla Bractwa Muzułmańskiego i Iranu. Sądząc z niektórych wypowiedzi Joe Bidena on to przewidział i właśnie taki efekt chciał osiągnąć. Biden najpierw coś bąknął, że on sam o takie porozumienie zabiegał, potem powiedział (ale tylko amerykańskim Żydom), że Trumpowi coś się niechcący udało, za dużo jednak starał się nie mówić. Pani Pelosi też nie zamierzała nic mówić, ale ją dziennikarze zapytali, więc odpowiedziała, że to manewr zwodzący, że prezydent próbuje odciągnąć uwagę świata od pandemii i rozruchów, że to nic nie da, bo pokój wymaga dwóch państw, a on nie wiadomo co. Tymczasem w Oslo jakieś łobuzy zgłosiły kandydaturę Trumpa do pokojowej nagrody Nobla, (ale na szczęście po terminie, więc nikt tego nie będzie rozważał). Nagroda Nobla nie jest ciekawa (tym bardziej, że nie wiadomo, w co Trump by te pieniądze zainwestował). Ciekawsze jest to, co się wyprawia w krajach arabskich. Najpierw w Kairze Liga Arabska powiedziała pełniącej funkcję prawowitego przedstawicielstwa Palestyńczyków Organizacji Wyzwolenia Palestyny, że przestaje popierać ich plany wyzwalania Palestyny i poważnie myśli o pokoju, a kto wie, może nawet o sojuszu z Izraelem. Szukałem, czy byli w mojej ojczyźnie chętni, żeby o tym dość niezwykłym wydarzeniu poinformować i albo źle szukałem, albo chętnych zabrakło. Nie widziałem również chętnych do poinformowania, że Unia Europejska pogroziła rządom Serbii i Kosowa, iż jeśli otworzą swoje ambasady w Jerozolimie, to drogę do Unii mają zamkniętą. Zdziwiła mnie troszkę ta europejska zaciekłość w czasach pandemii i pożaru na Lesbos, ale jak człowiek pomyśli o historii, to może da się zrozumieć i stanowczość Brukseli, i brak zainteresowania Warszawy.

 

Dotarłem do sklepu, zakładam przed wejściem maskę, a lokalny honorowy opiniodawca pyta, po co mi to. Mówię, że na wszelki wypadek ksiądz spodnie nosi.


Zamyślił się opiniodawca, wypił resztkę piwa z butelki i spojrzał pod światło, czy aby na pewno.

 

- Co racja, to racja – powiedział, przeglądając mi się uważnie, a ja zniknąłem w sklepie.

 

Wychodząc odniosłem wrażenie, że honorowy opiniodawca na mnie czeka. Chyba istotnie, bo zapytał, czy mogę go wesprzeć złotówką, bo tyle mu brakuje.

 

Zdziwiłem się, bo poprzednim razem brakowało mu 50 gorszy.


- Człowiekowi brakuje coraz więcej – odpowiedział, a ja nie targowałem się, w końcu to inwestycja w dobrosąsiedzkie stosunki i pokój między narodami.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1746 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk