Prawda

Wtorek, 29 wrzesnia 2020 - 22:18

« Poprzedni Następny »


Przegląd wiadomości w drodze na zakupy


Andrzej Koraszewski 2020-09-13

Płonący ośrodek Moria na wyspie Lesbos. (Zrzut z ekranu z Youtube.)
Płonący ośrodek Moria na wyspie Lesbos. (Zrzut z ekranu z Youtube.)

Do sklepu nie jest daleko, trzysta, może trzysta pięćdziesiąt metrów, przy ładnej pogodzie sympatyczny spacer. Spotkany sąsiad pyta o zdrowie, narzeka na własne, skręca w Robotniczą, więc można wrócić myślami do przeglądu wiadomości. Słowo „basta” pisane cyrylicą, białoruskie protesty budzą podziw i skłaniają do pytań, na które długo nie będzie odpowiedzi. Jakie są rzeczywiste proporcje postaw i poglądów w białoruskim społeczeństwie? Ile siły użyje dyktator w obronie swojej władzy, jak zachowa się Rosja? Chwilowo można tylko odczuwać podziw dla białoruskiej opozycji, dla jej strategii, podziw dla białoruskich kobiet.

W krajowych mediach koronawirus i ruchy. Ruchy to oczywiście Hołownia i Trzaskowski, czyli jak uciec od partyjniactwa, żeby wrócić do parlamentaryzmu, który oczywiście bez partii ani rusz, ale żeby ruszyć ludzi z posad, konieczny jest jaki ruch. Budowa ruchu nie jest sprawą łatwą ani małą, więc przełomowych wiadomości brak. Pandemia się nasila, gotowość przestrzegania prewencyjnych zaleceń wydaje się maleć. Nie tylko u nas. Niebezpieczeństwo ignorowane jest czasem z przyczyn politycznych, bo co mi ta głupia władza będzie mówić, czasem religijnych, a prawdopodobnie najczęściej z powodu braku wyobraźni. W znacznie mniejszym niż Polska Izraelu groza. Ponad cztery tysiące nowych przypadków w ciągu doby. Główne źródła zakażeń wesela i polityczne demonstracje. Społeczności arabskie i ultraortodoksi podobno ignorują zalecenia najczęściej i podobno mają najwyższy wskaźnik nowych zachorowań, co może być wskazówką, że te zalecenia jednak mają jakiś sens. Nowe dane pewnie pokażą, że jeszcze gorzej jest teraz z szalejącymi na ulicach politycznie napalonymi inteligentami emocjonalnymi.

 

Na dziedzińcu technikum rolniczego uczniowie stoją w grupkach, nikt nie ma maski, właściwie trudno się dziwić, tu jeszcze nie było ani jednego przypadku, więc ludzie mają poczucie bezpieczeństwa.         

 

Skąd mają swoją wiedzę o świecie i jak ją już samodzielnie budują? Jak często zdarza im się powiedzieć – nie miałem racji? Rzadko, bo nawet jak buntują się przeciwko temu, co mówią rodzice, to siedzą mocno w koleinach wiecznego poszukiwana potwierdzenia tego, w co już wierzą. Mądry profesor dziwi się, że ponad połowa społeczeństwa ufa prezydentowi i prawie tyleż samo premierowi. Nic nowego, w czasie rozbiorów ludzie ufali carowi i patrzyli podejrzliwie na patriotów broniących pańszczyzny. Z całej politycznej klasy większość tych młodych ludzi zna trzy, cztery nazwiska i na pytanie komu ufają reagują na to co znajome.  

 

A komu ja ufam? Niby nikomu, ale szukanie informacji krajowych zaczynam od „Wyborczej” i co ja tam znajduję? W internetowym wydaniu na samej górze widzę tytuł: „Lekarka weterynarii: Mięso zwierząt hodowlanych jest zatrute strachem. Wszystko co teraz jemy jest zatrute.” Zaciekawiony pytaniem, czy i jak tłumaczy, że żyjemy dłużej i jesteśmy zdrowsi niż poprzednie pokolenia, otwieram link, a tam tytuł tego samego artykułu jeszcze straszniejszy: „Jeśli się kogoś zna, to dużo trudniej go zjeść”. Zrezygnowałem z lektury, bo kto wie, co za horrory znajdę w środku. Uczciwie mówiąc zajrzałem do gazety, bo chciałem sprawdzić, kto dziś w Polsce rządzi, jednak nadal trudno się zorientować. LGBT teraz modne, więc pomyślałem, że może chociaż relacja z wyspy Lesbos będzie rzetelna. Dopiero co ubawił mnie mem głoszący, że dawniej media informowały, co się stało, a czytelnicy mogli sobie sami wyrobić opinię, co o tym myśleć. Dziś media informują, co mamy myśleć, a czytelnicy zastanawiają się, co się właściwie stało. Na Lesbos, jak zostałem „poinformowany”, ktoś lub coś jest „Bez chleba, bez wody i żywności”. Dalej widzę, że „pożar zniszczył największy obóz dla uchodźców w UE”. Mógłbyś się zastanawiać dlaczego na greckiej wyspie jest największy obóz dla uchodźców w UE. To, że wyspę od Turcji oddziela wąska cieśnina, którą przy dobrej pogodzie można pokonać kajakiem, da się  zobaczyć patrząc na mapę. Zaś to, że Turcja świadomie i z premedytacją wysyła uchodźców do Grecji, to wiedzą nawet uczniowie naszego technikum rolniczego, chociaż naprawę nie wiem, skąd oni to wiedzą. Redaktorzy największej polskiej gazety wydają się tego nie wiedzieć i wzywają nas do cierpienia z powodu cierpień biednych uchodźców, którym pożar strawił obóz. Być może czegoś się domyślają, bo „informują”, że na resztkach muru, którego nie strawił ogień, ktoś napisał: „Swoboda poruszania się!”. Podobno nieliczni, którzy pozostali, nie są pewni, czy to napisała ta sama ręka, która podpaliła, więc autorka też nie wie, a my mamy swobodę domyślania się. Turecki prezydent po raz kolejny grozi Grecji i Europie wojną, ale o tym moja gazeta nie donosi, żeby nie wywoływać paniki (a może nawet nie wie, kto to może wiedzieć).

 

Porzucam myśli o wyspie Lesbos i zastanawiam się, kto w tym roku dostanie pokojową nagrodę Nobla. W zasadzie powinien ją dostać prezydent Barack Obama za ośmioletnie wysiłki, które doprowadziły do przełomu w stosunkach między Izraelem i państwami arabskimi. Nic z tego, co się ostatnio stało, nie byłoby możliwe bez stanowczego poparcia prezydenta Obamy dla Bractwa Muzułmańskiego i Iranu. Sądząc z niektórych wypowiedzi Joe Bidena on to przewidział i właśnie taki efekt chciał osiągnąć. Biden najpierw coś bąknął, że on sam o takie porozumienie zabiegał, potem powiedział (ale tylko amerykańskim Żydom), że Trumpowi coś się niechcący udało, za dużo jednak starał się nie mówić. Pani Pelosi też nie zamierzała nic mówić, ale ją dziennikarze zapytali, więc odpowiedziała, że to manewr zwodzący, że prezydent próbuje odciągnąć uwagę świata od pandemii i rozruchów, że to nic nie da, bo pokój wymaga dwóch państw, a on nie wiadomo co. Tymczasem w Oslo jakieś łobuzy zgłosiły kandydaturę Trumpa do pokojowej nagrody Nobla, (ale na szczęście po terminie, więc nikt tego nie będzie rozważał). Nagroda Nobla nie jest ciekawa (tym bardziej, że nie wiadomo, w co Trump by te pieniądze zainwestował). Ciekawsze jest to, co się wyprawia w krajach arabskich. Najpierw w Kairze Liga Arabska powiedziała pełniącej funkcję prawowitego przedstawicielstwa Palestyńczyków Organizacji Wyzwolenia Palestyny, że przestaje popierać ich plany wyzwalania Palestyny i poważnie myśli o pokoju, a kto wie, może nawet o sojuszu z Izraelem. Szukałem, czy byli w mojej ojczyźnie chętni, żeby o tym dość niezwykłym wydarzeniu poinformować i albo źle szukałem, albo chętnych zabrakło. Nie widziałem również chętnych do poinformowania, że Unia Europejska pogroziła rządom Serbii i Kosowa, iż jeśli otworzą swoje ambasady w Jerozolimie, to drogę do Unii mają zamkniętą. Zdziwiła mnie troszkę ta europejska zaciekłość w czasach pandemii i pożaru na Lesbos, ale jak człowiek pomyśli o historii, to może da się zrozumieć i stanowczość Brukseli, i brak zainteresowania Warszawy.

 

Dotarłem do sklepu, zakładam przed wejściem maskę, a lokalny honorowy opiniodawca pyta, po co mi to. Mówię, że na wszelki wypadek ksiądz spodnie nosi.


Zamyślił się opiniodawca, wypił resztkę piwa z butelki i spojrzał pod światło, czy aby na pewno.

 

- Co racja, to racja – powiedział, przeglądając mi się uważnie, a ja zniknąłem w sklepie.

 

Wychodząc odniosłem wrażenie, że honorowy opiniodawca na mnie czeka. Chyba istotnie, bo zapytał, czy mogę go wesprzeć złotówką, bo tyle mu brakuje.

 

Zdziwiłem się, bo poprzednim razem brakowało mu 50 gorszy.


- Człowiekowi brakuje coraz więcej – odpowiedział, a ja nie targowałem się, w końcu to inwestycja w dobrosąsiedzkie stosunki i pokój między narodami.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1630 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk