Prawda

Środa, 21 października 2020 - 20:42

« Poprzedni Następny »


Przegląd porannych narracji


Andrzej Koraszewski 2020-06-10


“I keep six honest serving men (they taught me all I knew); Theirs names are What and Why and When And How And Where and Who.”

― Rudyard Kipling

Zaczynając dzień od przeglądu prasy krajowej i zagranicznej mam ponure poczucie, że informacja została zabita przez narracje. Żadne wydarzenie nie jest prezentowane jako wydarzenie, wszystko ma służyć albo do pognębienia przeciwnika, albo do wzmocnienia dobrego samopoczucia we własnym obozie. Krzyczące tytuły gazet informują mnie nie o tym co się stało, ale co mam dziś myśleć i na kogo się oburzać. Dziennikarz jest agitatorem, jego zaangażowanie jest ważniejsze od jego umiejętności sprawdzania informacji i dociekania prawdy. Zaangażowanie wydaje się być głównym kryterium przy naborze dziennikarzy i przy promocjach. Wolności słowa towarzyszy w mediach zapał represjonawania rzetelności i przyzwoitości.


W redakcji najsłynniejszej gazety świata – The New York Times – awantura na cztery fajerki. Zdaniem jednych jest to walne starcie młodych przebudzonych ze starszymi, którzy są przebudzeni niedostatecznie, zdaniem innych sprawa jest znacznie poważniejsza.


Jedni obserwatorzy twierdzą, że to burza w szklance wody i za tydzień wszystko wróci w stare koleiny, inni wyrażają ostrożną nadzieję na dyskurs, czyli używając staroświeckiego języka, na poważną dyskusję o dziennikarskich standardach. Tak czy inaczej, wydawca gazety A.G. Sultzburger, stwierdził, że w ostatnim tygodniu doszło do poważnego załamania się procesu edytorskiego dodając, że zdarzało się to już w przeszłości. (Czyli jest o czym mówić, ale to raczej nic poważnego.)


Sprawa poszła o publikację w dziale opinii wypowiedzi Toma Cottona, republikańskiego senatora ze stanu Arkansas. Senator, przynajmniej sądząc po tytule publikacji, wezwał do wysłania wojska przeciw demonstrującym po śmierci George’a Floyda.


Ośmiuset zatrudnionych w redakcji NYT wystosowało list protestujący przeciw tej publikacji, a kierownictwo uznało, że nie należało tej wypowiedzi publikować, gdyż naruszała standardy gazety.  Kierownik działu opinii ustąpił ze stanowiska.   


Obecnie tekst wypowiedzi Cottona jest dostępny online z obszernym wprowadzeniem redakcji, a sam tekst warto przeczytać, bo bez tego można się całkiem pogubić. Tom Cotton stwierdza, że zamieszki mają mało wspólnego ze śmiercią Georga Floyda, że jest to orgia grabieży, przestępstw i ataków na policję, której siły są niewystarczające i tam gdzie jest to konieczne powinny mieć wsparcie wojska. Jak pisał później do redakcji, ta prezentacja jego wypowiedzi jest fałszywa i obelżywa, że wezwał do użycia wojska jako wsparcia policji, a nie jako siły dławiącej demonstracje.


Tom Cotton

@TomCottonAR

This is false and offensive. I called for using military force as a backup—only if police are overwhelmed—to stop riots, not to be used against protesters. If @nytimes has any decency left, they should retract this smear. twitter.com/nytimes/status…

Opisujący tę sprawę izraelski bloger, Daled Amos przypomina słowa Teda Smitha, specjalisty od komunikacji masowej, który analizował przemiany stylu dziennikarskich doniesień w czasach wojny wietnamskiej. Dziennikarze coraz częściej postrzegali swoją pracę nie jako misję w służbie amerykańskiej demokracji, ale jako misję w służbie szeroko pojętej prawdy. Z czasem ta prawda zaczęła być prawdą przez duże P, a zaangażowanie zaczęło oznaczać aktywizm. W końcu prawda przestała mieć znaczenie, bo ważna stała się Sprawa. Dziennikarz zmienił się w agitatora.   


To bardzo poważny zarzut i kiedy kierowany jest pod adresem najbardziej renomowanych redakcji, mamy powody do niepokoju.


W innym artykule Daled Amos przedstawiał dowody, że redaktorzy gazet mają pełną świadomość, iż większość czytelników nie wychodzi poza tytuł i (ewentualnie) wytłuszczoną zapowiedź artykułu. W samym artykule można nawet być uczciwym. Opiniotwórcze (lub jak kto woli propagandowe) działanie można czasem ograniczyć do tytułu i zapowiedzi. Dziś, kiedy wydanie online jest ważniejsze niż wydanie papierowe, widzimy jak redakcje zmnieniają tytuły w reakcji na naciski i oczekiwania ważnych odbiorców. Daled  opisuje jak „Guardian” bez ciena zażenowania (a raczej z aprobatą) donosił o zmianie tytułu na pierwszej stronie NYT:Chodziło wówczas o wypowiedź po strzelaninach w El Paso i Dayton, gdzie wezwanie prezydenta do jedności zostało potraktowane jako nazbyt neutralne, więc zmieniono tytuł na Assailing Hate But Not Guns (Atak na nienawiść ale nie na broń).


Tego typu orwellowskie zmiany w internetowych wydaniach są bardzo częste.  Kiedy Trump, już po śmierci Floyda, zapowiedział możliwość użycia wojska zgodnie z konstytucyjnymi prerogatywami, NYT najpierw poinformował o tym w doniesieniu pod tytułem:  As Chaos Spreads, Trump Vows to ‘End It Now' (Chaos się rozszerza, Trump przysięga, że z tym teraz skończy). Otwarte naciski polityków Partii Demokratycznej skłoniły redakcję do zmiany pierwotnej wersji na Trump Threatens to Send Troops into States. (Trump grozi wysłaniem wojska do stanów).


Tuziny specjalistów od zmieniania przeszłości pracują dniem i nocą, ale efekty ich mrówczej pracy dostrzegane są przez niewielu, podczas gdy lwia część odbiorców niczego nie zauważa. (I o to przecież chodzi.)   


Daled Amos pisze, że obecne zarzuty o dziennikarską nierzetelność NYT najmniej dziwią tych, którzy przyglądali się od lat, jak wyglądają w tej gazecie doniesienia na temat Izraela.


Od lat czytelnicy dowiadywali się z tytułów doniesień z Izraela o Palestyńczykach zabitych przez Izraelczyków, a ci, którzy czytali resztę doniesienia, mogli się dowiedzieć, że terrorysta został zastrzelony w chwili popełniania morderstwa; wiadomość o izraelskich nalotach na Gazę ukrywała gdzieś w głębi informację o ostrzale rakietowym izraelskich miast i wsi, tytuł o aresztowaniu Palestynki mógł cierpliwego czytelnika prowadzić do informacji, że miała na sobie pas samobójczyni. Ta radosna opiniotwórczość podpowiada, że jest świadomą nieuczciwością, ale ten akurat zarzut wywołuje niekłamane oburzenie.


Oburzenie pracowników najbardziej opiniotwórczej gazety na świecie z powodu publikacji  wypowiedzi republikańskiego senatora skłoniło kierownictwo gazety do poprzedzenia tej wypowiedzi w wydaniu internetowym długim wstępem, który zaczyna się tak:

Po publikacji ten esej spotkał się z silną krytyką ze strony wielu czytelników (i wielu redakcyjnych kolegów), skłaniając wydawców do ponownego zbadania tekstu i procesu wydawniczego. W oparciu o to badanie doszliśmy do wniosku, że ten esej nie spełnia naszych standardów i nie powinien być opublikowany.

Wśród dyskutujących pojawiły się zaniepokojone głosy, czy dział opinii to miejsce, gdzie publikuje się różne opinie, czy tylko takie, które zgadzają się opiniami redakcji? Niektórzy poszli dalej, zastanawiając się dlaczego inne opinie nie były oprotestowane, ani zaopatrywane w specjalne wprowadzenia. Satyryk napisał nawet krótki tekst w imieniu oburzonego przywódcy Talibów, Sirajuddina Haqqaniego, zastępcy emira Islamskiego Emiratu w Afganistanie, którego esej w dziale opinii NYT nie wywołał żadnych reakcji. Czy nie świadczy to przypadkiem o lekceważeniu Talibów? Nie czytałem tego eseju uczonego w Islamie, więc nawet nie próbuję się domyślać, czy powtarzał w nim to, co mówił w kazaniu nagranym na wideo, gdzie chwalił zamachy bombowe, bohaterstwo mudżahedinów i świętą wojnę.


Zdaniem satyryka, oburzony powinien być również Władimir Putin, którego opublikowana na łamach NYT opinia najwyraźniej spełniała wszystkie standardy redakcyjne.


Zamieszanie wokół dziennikarskich standardów za oceanem przypomniało mi, że często wypisuję sobie różne tytuły z naszych rodzimych gazet i zastanawiam się, czy redaktorzy są świadomi tego co robią, czy też nie należy ich o to posądzać. Tak czy inaczej, poranny przegląd narracji daje wiele do myślenia, co nie znaczy, że po porannym przeglądzie gazet jestem poinformowany.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1655 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15
Umowa Izrael-ZEA pokazuje hipokryzję “aktywistów ruchu pokojowego”     2020-10-14
Życie na salonach światowego humanizmu   Koraszewski   2020-10-14
Nagle nie ma zgody co do tego, jak ma wyglądać izraelsko-palestyński pokój   Amos   2020-10-12
Ostatni gwóźdź do trumny palestyńsko-arabskich stosunków?   Toameh   2020-10-11
Ścigając i będąc ściganym: wiara w czarnoksięstwo i afrykańskie oświecenie   Igwe   2020-10-10
UE staje po stronie “najgorszego na świecie sprawcy łamania praw człowieka”   Rafizadeh   2020-10-10
Jak BBC tworzy materialy edukacyjne dla szkół   Sela   2020-10-09
Wojna o pokój w mediach drukowanych i elektronicznych   Koraszewski   2020-10-08
Czy faszyzm to już tylko wyzwisko?   Koraszewski   2020-10-06
Czy państwa arabskie rzeczywiście popierają Palestyńczyków?   Kedar   2020-10-04
BBC idzie na wojnę z Żydami w Jerozolimie   Collier   2020-10-03
Zadawanie złych pytań o ekstremistyczną przemoc   Tobin   2020-10-02
Lekcja białoruskiego, czyli Francišak Viačorka i inni   Zbierski   2020-10-02
Znamienne toponimy w “New York Times”    Fitzgerald   2020-10-01
Autocenzura w USA   Bergman   2020-09-30
Arabowie: "Palestyńczycy powtarzają te same błędy"    Toameh   2020-09-30
Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk