Prawda

Wtorek, 7 lipca 2020 - 15:24

« Poprzedni Następny »


Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu


Daled Amos 2020-06-13


Pijane poczuciem własnej ważności media dawno temu zapomniały, że ich zadaniem jest obiektywne przekazywanie wiadomości. Podczas gdy złożoność i powaga naszej obecnej sytuacji wymaga zniuansowanego informowania, otrzymujemy zamiast tego  opowieści. Media wolą przeorganizować fakty, by namalować najbardziej ponury możliwy obraz - pisze Chris Beck w Splice Today 


Chris Beck nie mówi tu o doniesieniach mediów z Izraela. Mówi o Medialnych manipulacjach tytułami w epoce koronawirusa. Jednym z przykładów podawanych przez Becka jest tytuł w „Los Angeles Times”: Nowy szczyt zgonów na koronawirusa, podczas gdy hrabstwa w Kalifornii kontynuują otwieranie. Sam artykuł (zakładając, że czytelnik istotnie dotrze do szóstego akapitu) wskazuje na pozytywne trendy, które stanowią podstawę ponownego otwarcia, takie jak malejące liczby nowych zachorowań i malejącą liczbę hospitalizacji – o 15% mniej niż w szczycie sprzed sześciu tygodni. Według Becka:


Kiedy media zrozumiały, że większość ludzi nie czyta nic poza tytułami, tworzą swoje tytuły tak jak zrobiłby to każdy propagandzista. Jest to bardziej indoktrynacja niż informacja. Sztuczką dokonania tego przy równoczesnym zachowaniu reputacji jest promowanie własnej agendy bez rzeczywistego mówienia kłamstw.

A za tytułami doniesień o Izraelu jest agenda. W marcu HonestReporting wskazał na tytuł z AFP o Izraelu i koronawirusie:


[Izrael pospiesznie narzuca wirusowe zamknięcie na rządzone przez Palestyńczyków tereny Zachodniego Brzegu]
[Izrael pospiesznie narzuca wirusowe zamknięcie na rządzone przez Palestyńczyków tereny Zachodniego Brzegu]

Podczas gdy tytuł sugerował, że Izrael jednostronnie  zamknął Zachodni Brzeg i pozostawił Arabów, by radzili sobie sami, każdy, kto przeczytał sam artykuł, dowiedziałby się, że:

o Zamknięcia dokonano we współpracy z AP.  
o Ustanowiono komisję do współpracy w zwalczaniu wirusa. 
o Izrael nadal pozwala palestyńskim Arabom na wjazd do Izraela na leczenie. 
o Palestyńscy Arabowie mają pozwolenie na kontynuowanie pracy w osiedlach na Zachodnim Brzegu. 


W 2016 roku w zamachu na rynku Sarona w Tel Awiwie zginęło czworo ludzi a 16 odniosło rany. To był zamach terrorystyczny, ale CNN chciała być „obiektywna":Po oburzeniu na cudzysłów przy słowie ”terroryści”, CNN przeprosiła i przyznała w komunikacie prasowym „te zamachy były bez wątpienia terrorystycznymi zamachami”. Jest to wypadek promowania agendy bez rzeczywistych kłamstw – jak to ujmuje Beck. A ponieważ media nie informują o traktowaniu palestyńskich Arabów gdzie indziej, jak na przykład w Libanie, gdzie są traktowani jak obywatele drugiej kategorii, wydaje się jasne, że tendencyjność mediów nie wynika z ich troski o los palestyńskich Arabów. Zamiast uciekania się do cudzysłowów, by uniknąć nazywania palestyńskich terrorystów terrorystami, powszechniejszą metodą mediów jest wymazywanie z tytułów w ogóle wszelkich aluzji do nagannego postępowania ze strony terrorystów. Terrorystyczny zamach w Jerozolimie, 2 palestyńskich zamachowców próbowało zasztyletować policjanta zostało zastrzelonych, doprowadził do takiego, groteskowego tytułu:W tym wypadku CBS zmieniała tytuł nie raz, a dwa razy: z 3 Palestyńczyków zabitych, kiedy trwa codzienna przemoc na: Izraelska policja zabija 3 domniemanych palestyńskich zamachowców i wreszcie: Palestyńczycy zabijają izraelskiego oficera, ranią innego, zanim zostają zabici

 

Czy to naprawdę jest takie trudne? Może jest. W artykule z 2014 roku, Anti-Israel Bias in One Headline (or Three), Jonah Goldberg pisze o tytule artykułu AP, opisującym jak prowadzący samochód palestyński Arab, karany wcześniej za antyizraelską przemoc, staranował swoim samochodem zatłoczony przystanek w Jerozolimie, zabijając trzymiesięczne niemowlę i raniąc ośmioro ludzi. Tytuł zmieniał się z:  

 

Izraelska policja zastrzeliła człowieka we wschodniej Jerozolimie

na:

Samochód wjeżdża w przystanek tramwajowy we wschodniej Jerozolimie

na:

Palestyńczyk zabija niemowlę na przystanku w Jerozolimie.


Jak to ujmuje Goldberg:

Zaczyna się to więc od izraelskie policji jako złoczyńców. Potem jest ukłon wobec uczciwości, więc zmienia się to na złoczyńcę – samochód. Potem wreszcie jest morderczy Palestyńczyk. To jest postęp, można powiedzieć.

Może. Oczywiście, taktyka obwiniania nieożywionych przedmiotów za palestyńskie ataki jest teraz powszechnym zjawiskiem. Nie jest jasne, od jak dawna dzieje się taka manipulacja tytułami. Pisząc w 1987 roku w próbie wyjaśnienia skupienia na Izraelu, The Focus on Israel, Thomas Friedman koncentruje się bardziej na próbie wyjaśnienia nieproporcjonalnej  uwagi poświęcanej Izraelowi niż jakiemukolwiek innemu państwu. Kiedy jednak zajmuje się tym, podaje przykład:

Ze swej strony Izraelczycy często oskarżają zachodnich redaktorów o tendencyjność, czasami nawet o skrywany antysemityzm za, na przykład, umieszczanie na pierwszej stronie informacji o postrzeleniu studenta na Zachodnim Brzegu przez izraelskich żołnierzy, równocześnie ukrywając zastrzelenie 20 palestyńskich studentów przez jordańskich żołnierzy w środku gazety.

To jest jednak inny rodzaj subtelnego skrzywienia. Jeśli Friedman  nie sądził w 1987 roku, że tendencyjne tytuły są problemem, myślał tak w trzy lata później David Bar-Illan. Bar-Illan pisał artykuły dla „Jerusalem Post” pod tytułem Eye on the Media. Z czasem zebrał swoje artykuły od połowy lat 1990 do końca 1992 roku i opublikował je w książce Eye on the Media: A Look At World News Coverage of Israel and the Arab-Israeli Conflict. W artykule z 1990 roku, Lying With Headlines, pisze:

W amerykańskim badaniu zwyczajów czytelników stwierdzono, że mniej niż 30 procent czyta więcej niż tylko tytuły wiadomości. Co ważniejsze, tytuł zabarwia całą wiadomość. Nawet bardzo krytyczna recenzja sztuki teatralnej, na przykład, jest postrzegana jako pozytywna, jeśli tytuł zawiera słowo „sukces”; wszystkie kalumnie w samej recenzji są wtedy uznawane za zaledwie drobne zastrzeżenia. I odwrotnie, negatywnie brzmiący tytuł zabarwia nawet najbardziej wylewną pochwałę. [kursywa dodana]

”New York Times” pokazał nam niedawno, jak słuszna była ta ostatnia uwaga Bar-Illana:


<span> [Dział badań i rozwoju izraelskiego Ministerstwa Obrony jest najlepiej znany z pionierskich, najnowocześniejszych sposobów zabijania ludzi i wysadzania rzeczy w powietrze. Teraz zabrali się za ratowanie życia]</span>
 [Dział badań i rozwoju izraelskiego Ministerstwa Obrony jest najlepiej znany z pionierskich, najnowocześniejszych sposobów zabijania ludzi i wysadzania rzeczy w powietrze. Teraz zabrali się za ratowanie życia]

Przykłady Bar-Illana nie ograniczają się do drukowanych mediów. Pisze o ówczesnym prezenterze ABC-TV, Peterze Jenningsie, który zapowiedział wiadomość przed przerwą na reklamy:

 

Dzisiaj w Jerozolimie niemal zlinczowano młodego Araba.

Po reklamie widz dowiedział się – zakładając, że nadal oglądał – że „młody Arab zadźgał nożem dwóch starszych mężczyzn czekających na autobus, potem gonili za nim, złapali i pobili przechodnie”.

 

Pisze o londyńskim „Independent”, który opublikował artykuł pod tytułem Pięciu Palestyńczyków zabitych w rajdzie na izraelskiej plaży – wiadomość była o nieudanym terrorystycznym rajdzie na plażę w Tel Awiwie.

 

A jeszcze jest brytyjska „Western Mail” z tytułem Arab zasztyletowany w zemście po tym, jak Izraelczycy zostali zamordowani  - ale w rzeczywistości Arab został lekko ranny po odkryciu okaleczonych zwłok. Bar-Illan pisze: "gdyby względy były czysto dziennikarskie, żaden redaktor nie pozwoliłby na tytuł zaczynający się od zdecydowanie pomniejszego zranienia, nie mówiąc już o opisaniu go jako „zasztyletowania”. Kończy komentarzem o zwyczaju mediów – już w latach 1990. – unikania wskazywania na palestyńskich terrorystów jako sprawców zamachów: 

 

Śledzący wiadomości z Izraela w zachodniej prasie muszą zastanawiać się nad niekończącymi się cudami tego kraju, w którym kamienie są rzucane, samochody palone i Żydzi zastrzeleni, zasztyletowani i spaleni na śmierć przez jakieś spontaniczne procesy z nieznanym sprawcą.  


Wyraźnie ten rodzaj tendencyjności mediów – i ogólnie antyizraelskiego nastawienia mediów – nie jest zjawiskiem XXI wieku. To trwa od długiego czasu. I problem ten wykracza poza tylko złą prasę dla Izraela. Jonathan Tobin pyta Does media bias against Israel still matter? [Czy tendencyjność mediów wobec Izraela nadal ma znaczenie?] i pisze, że sondaże pokazują, iż silna większość w USA nadal popiera Izrael – nawet przy wszystkich wypaczeniach i tendencyjności mediów.

 

Należy się jednak niepokoić, ale nie skutkiem tej tendencyjności na ogólną populację. Pamiętając o tym, jak bardzo sukcesy Izraela, takie jak uratowanie zakładników w Entebbe, zachęciły Żydów i spowodowały, że czuli się bliżsi Izraelowi, Tobin pisze, że odwrotne zjawisko także jest prawdą:

 

Choć niektórzy Żydzi są oburzeni tendencyjnością informowania, która nieuczciwie przedstawia Izrael jako złoczyńcę, inni przyswajają sobie te kalumnie i dystansują się od państwa żydowskiego. Przeciętny konsument wiadomości może nie być pod wpływem „New York Timesa”. Ale znacząca część amerykańskich Żydów nadal traktuje tę gazetę z rodzajem czci, jaką religijni Żydzi mają dla tekstów religijnych. „New York Times” napada na społeczność żydowską z uprzedzeniami swoich wydawców, redaktorów i reporterów od czasu, kiedy – jak słusznie zauważa Dermer – „zagrzebał” sprawę Holocaustu. Tendencyjność mediów mogła nie zwrócić Amerykanów przeciwko Izraelowi, ale od dziesięcioleci dokonuje świetnej roboty przeciwstawiając jednych Żydów drugim.


Jest to szczególnie niepokojące obecnie przy wzrastającej sile „progresistów” w partii Demokratycznej, gdzie antysemityzm jest potępiany tylko wtedy, kiedy przychodzi z prawicy. Więzów z Izraelem i poparcia dla niego wśród młodych Żydów nie można traktować jako oczywistość. Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek i szczególnie w mediach społecznościowych, ważne jest ujawnianie i przeciwstawianie się tej tendencyjności i wypaczeniom, które przychodzą z tradycyjnych – i z nowych – mediów. 

 

No news copy can make up for biased anti-Israel headlines

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Daled Amos
(Bennet Ruda) 


Izraelski bloger piszący o historii i problemach Bliskiego Wschodu, a w szczególności Izraela.  http://daledamos.blogspot.com/

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1559 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk