Prawda

Niedziela, 27 wrzesnia 2020 - 10:09

« Poprzedni Następny »


Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu


Daled Amos 2020-06-13


Pijane poczuciem własnej ważności media dawno temu zapomniały, że ich zadaniem jest obiektywne przekazywanie wiadomości. Podczas gdy złożoność i powaga naszej obecnej sytuacji wymaga zniuansowanego informowania, otrzymujemy zamiast tego  opowieści. Media wolą przeorganizować fakty, by namalować najbardziej ponury możliwy obraz - pisze Chris Beck w Splice Today 


Chris Beck nie mówi tu o doniesieniach mediów z Izraela. Mówi o Medialnych manipulacjach tytułami w epoce koronawirusa. Jednym z przykładów podawanych przez Becka jest tytuł w „Los Angeles Times”: Nowy szczyt zgonów na koronawirusa, podczas gdy hrabstwa w Kalifornii kontynuują otwieranie. Sam artykuł (zakładając, że czytelnik istotnie dotrze do szóstego akapitu) wskazuje na pozytywne trendy, które stanowią podstawę ponownego otwarcia, takie jak malejące liczby nowych zachorowań i malejącą liczbę hospitalizacji – o 15% mniej niż w szczycie sprzed sześciu tygodni. Według Becka:


Kiedy media zrozumiały, że większość ludzi nie czyta nic poza tytułami, tworzą swoje tytuły tak jak zrobiłby to każdy propagandzista. Jest to bardziej indoktrynacja niż informacja. Sztuczką dokonania tego przy równoczesnym zachowaniu reputacji jest promowanie własnej agendy bez rzeczywistego mówienia kłamstw.

A za tytułami doniesień o Izraelu jest agenda. W marcu HonestReporting wskazał na tytuł z AFP o Izraelu i koronawirusie:


[Izrael pospiesznie narzuca wirusowe zamknięcie na rządzone przez Palestyńczyków tereny Zachodniego Brzegu]
[Izrael pospiesznie narzuca wirusowe zamknięcie na rządzone przez Palestyńczyków tereny Zachodniego Brzegu]

Podczas gdy tytuł sugerował, że Izrael jednostronnie  zamknął Zachodni Brzeg i pozostawił Arabów, by radzili sobie sami, każdy, kto przeczytał sam artykuł, dowiedziałby się, że:

o Zamknięcia dokonano we współpracy z AP.  
o Ustanowiono komisję do współpracy w zwalczaniu wirusa. 
o Izrael nadal pozwala palestyńskim Arabom na wjazd do Izraela na leczenie. 
o Palestyńscy Arabowie mają pozwolenie na kontynuowanie pracy w osiedlach na Zachodnim Brzegu. 


W 2016 roku w zamachu na rynku Sarona w Tel Awiwie zginęło czworo ludzi a 16 odniosło rany. To był zamach terrorystyczny, ale CNN chciała być „obiektywna":Po oburzeniu na cudzysłów przy słowie ”terroryści”, CNN przeprosiła i przyznała w komunikacie prasowym „te zamachy były bez wątpienia terrorystycznymi zamachami”. Jest to wypadek promowania agendy bez rzeczywistych kłamstw – jak to ujmuje Beck. A ponieważ media nie informują o traktowaniu palestyńskich Arabów gdzie indziej, jak na przykład w Libanie, gdzie są traktowani jak obywatele drugiej kategorii, wydaje się jasne, że tendencyjność mediów nie wynika z ich troski o los palestyńskich Arabów. Zamiast uciekania się do cudzysłowów, by uniknąć nazywania palestyńskich terrorystów terrorystami, powszechniejszą metodą mediów jest wymazywanie z tytułów w ogóle wszelkich aluzji do nagannego postępowania ze strony terrorystów. Terrorystyczny zamach w Jerozolimie, 2 palestyńskich zamachowców próbowało zasztyletować policjanta zostało zastrzelonych, doprowadził do takiego, groteskowego tytułu:W tym wypadku CBS zmieniała tytuł nie raz, a dwa razy: z 3 Palestyńczyków zabitych, kiedy trwa codzienna przemoc na: Izraelska policja zabija 3 domniemanych palestyńskich zamachowców i wreszcie: Palestyńczycy zabijają izraelskiego oficera, ranią innego, zanim zostają zabici

 

Czy to naprawdę jest takie trudne? Może jest. W artykule z 2014 roku, Anti-Israel Bias in One Headline (or Three), Jonah Goldberg pisze o tytule artykułu AP, opisującym jak prowadzący samochód palestyński Arab, karany wcześniej za antyizraelską przemoc, staranował swoim samochodem zatłoczony przystanek w Jerozolimie, zabijając trzymiesięczne niemowlę i raniąc ośmioro ludzi. Tytuł zmieniał się z:  

 

Izraelska policja zastrzeliła człowieka we wschodniej Jerozolimie

na:

Samochód wjeżdża w przystanek tramwajowy we wschodniej Jerozolimie

na:

Palestyńczyk zabija niemowlę na przystanku w Jerozolimie.


Jak to ujmuje Goldberg:

Zaczyna się to więc od izraelskie policji jako złoczyńców. Potem jest ukłon wobec uczciwości, więc zmienia się to na złoczyńcę – samochód. Potem wreszcie jest morderczy Palestyńczyk. To jest postęp, można powiedzieć.

Może. Oczywiście, taktyka obwiniania nieożywionych przedmiotów za palestyńskie ataki jest teraz powszechnym zjawiskiem. Nie jest jasne, od jak dawna dzieje się taka manipulacja tytułami. Pisząc w 1987 roku w próbie wyjaśnienia skupienia na Izraelu, The Focus on Israel, Thomas Friedman koncentruje się bardziej na próbie wyjaśnienia nieproporcjonalnej  uwagi poświęcanej Izraelowi niż jakiemukolwiek innemu państwu. Kiedy jednak zajmuje się tym, podaje przykład:

Ze swej strony Izraelczycy często oskarżają zachodnich redaktorów o tendencyjność, czasami nawet o skrywany antysemityzm za, na przykład, umieszczanie na pierwszej stronie informacji o postrzeleniu studenta na Zachodnim Brzegu przez izraelskich żołnierzy, równocześnie ukrywając zastrzelenie 20 palestyńskich studentów przez jordańskich żołnierzy w środku gazety.

To jest jednak inny rodzaj subtelnego skrzywienia. Jeśli Friedman  nie sądził w 1987 roku, że tendencyjne tytuły są problemem, myślał tak w trzy lata później David Bar-Illan. Bar-Illan pisał artykuły dla „Jerusalem Post” pod tytułem Eye on the Media. Z czasem zebrał swoje artykuły od połowy lat 1990 do końca 1992 roku i opublikował je w książce Eye on the Media: A Look At World News Coverage of Israel and the Arab-Israeli Conflict. W artykule z 1990 roku, Lying With Headlines, pisze:

W amerykańskim badaniu zwyczajów czytelników stwierdzono, że mniej niż 30 procent czyta więcej niż tylko tytuły wiadomości. Co ważniejsze, tytuł zabarwia całą wiadomość. Nawet bardzo krytyczna recenzja sztuki teatralnej, na przykład, jest postrzegana jako pozytywna, jeśli tytuł zawiera słowo „sukces”; wszystkie kalumnie w samej recenzji są wtedy uznawane za zaledwie drobne zastrzeżenia. I odwrotnie, negatywnie brzmiący tytuł zabarwia nawet najbardziej wylewną pochwałę. [kursywa dodana]

”New York Times” pokazał nam niedawno, jak słuszna była ta ostatnia uwaga Bar-Illana:


<span> [Dział badań i rozwoju izraelskiego Ministerstwa Obrony jest najlepiej znany z pionierskich, najnowocześniejszych sposobów zabijania ludzi i wysadzania rzeczy w powietrze. Teraz zabrali się za ratowanie życia]</span>
 [Dział badań i rozwoju izraelskiego Ministerstwa Obrony jest najlepiej znany z pionierskich, najnowocześniejszych sposobów zabijania ludzi i wysadzania rzeczy w powietrze. Teraz zabrali się za ratowanie życia]

Przykłady Bar-Illana nie ograniczają się do drukowanych mediów. Pisze o ówczesnym prezenterze ABC-TV, Peterze Jenningsie, który zapowiedział wiadomość przed przerwą na reklamy:

 

Dzisiaj w Jerozolimie niemal zlinczowano młodego Araba.

Po reklamie widz dowiedział się – zakładając, że nadal oglądał – że „młody Arab zadźgał nożem dwóch starszych mężczyzn czekających na autobus, potem gonili za nim, złapali i pobili przechodnie”.

 

Pisze o londyńskim „Independent”, który opublikował artykuł pod tytułem Pięciu Palestyńczyków zabitych w rajdzie na izraelskiej plaży – wiadomość była o nieudanym terrorystycznym rajdzie na plażę w Tel Awiwie.

 

A jeszcze jest brytyjska „Western Mail” z tytułem Arab zasztyletowany w zemście po tym, jak Izraelczycy zostali zamordowani  - ale w rzeczywistości Arab został lekko ranny po odkryciu okaleczonych zwłok. Bar-Illan pisze: "gdyby względy były czysto dziennikarskie, żaden redaktor nie pozwoliłby na tytuł zaczynający się od zdecydowanie pomniejszego zranienia, nie mówiąc już o opisaniu go jako „zasztyletowania”. Kończy komentarzem o zwyczaju mediów – już w latach 1990. – unikania wskazywania na palestyńskich terrorystów jako sprawców zamachów: 

 

Śledzący wiadomości z Izraela w zachodniej prasie muszą zastanawiać się nad niekończącymi się cudami tego kraju, w którym kamienie są rzucane, samochody palone i Żydzi zastrzeleni, zasztyletowani i spaleni na śmierć przez jakieś spontaniczne procesy z nieznanym sprawcą.  


Wyraźnie ten rodzaj tendencyjności mediów – i ogólnie antyizraelskiego nastawienia mediów – nie jest zjawiskiem XXI wieku. To trwa od długiego czasu. I problem ten wykracza poza tylko złą prasę dla Izraela. Jonathan Tobin pyta Does media bias against Israel still matter? [Czy tendencyjność mediów wobec Izraela nadal ma znaczenie?] i pisze, że sondaże pokazują, iż silna większość w USA nadal popiera Izrael – nawet przy wszystkich wypaczeniach i tendencyjności mediów.

 

Należy się jednak niepokoić, ale nie skutkiem tej tendencyjności na ogólną populację. Pamiętając o tym, jak bardzo sukcesy Izraela, takie jak uratowanie zakładników w Entebbe, zachęciły Żydów i spowodowały, że czuli się bliżsi Izraelowi, Tobin pisze, że odwrotne zjawisko także jest prawdą:

 

Choć niektórzy Żydzi są oburzeni tendencyjnością informowania, która nieuczciwie przedstawia Izrael jako złoczyńcę, inni przyswajają sobie te kalumnie i dystansują się od państwa żydowskiego. Przeciętny konsument wiadomości może nie być pod wpływem „New York Timesa”. Ale znacząca część amerykańskich Żydów nadal traktuje tę gazetę z rodzajem czci, jaką religijni Żydzi mają dla tekstów religijnych. „New York Times” napada na społeczność żydowską z uprzedzeniami swoich wydawców, redaktorów i reporterów od czasu, kiedy – jak słusznie zauważa Dermer – „zagrzebał” sprawę Holocaustu. Tendencyjność mediów mogła nie zwrócić Amerykanów przeciwko Izraelowi, ale od dziesięcioleci dokonuje świetnej roboty przeciwstawiając jednych Żydów drugim.


Jest to szczególnie niepokojące obecnie przy wzrastającej sile „progresistów” w partii Demokratycznej, gdzie antysemityzm jest potępiany tylko wtedy, kiedy przychodzi z prawicy. Więzów z Izraelem i poparcia dla niego wśród młodych Żydów nie można traktować jako oczywistość. Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek i szczególnie w mediach społecznościowych, ważne jest ujawnianie i przeciwstawianie się tej tendencyjności i wypaczeniom, które przychodzą z tradycyjnych – i z nowych – mediów. 

 

No news copy can make up for biased anti-Israel headlines

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Daled Amos
(Bennet Ruda) 


Izraelski bloger piszący o historii i problemach Bliskiego Wschodu, a w szczególności Izraela.  http://daledamos.blogspot.com/

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1628 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk