Prawda

Wtorek, 28 wrzesnia 2021 - 15:36

« Poprzedni Następny »


Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą


Phyllis Chesler 2021-05-11

Rok 2021 już jest złym rokiem dla prawdomównych feministek.
Rok 2021 już jest złym rokiem dla prawdomównych feministek.

W marcu trzy odważne australijskie Aborygenki przyleciały do stolicy w Canberra, by zwrócić  uwagę na kwestię licznych napaści seksualnych i morderstw dokonanych przez rdzennych mężczyzn na rdzennych kobietach. Australijskie media odrzuciły je i obsypały obelgami. Media są bardziej otwarte dla białych kobiet, które demaskują mizoginistyczne przestępstwa białych mężczyzn niż na rdzenne kobiety demaskujące znacznie poważniejsze przestępstwa wobec rdzennych kobiet.

Jednak radykalne feministki zawsze stawiały wyzwanie mizoginii mężczyzn i ich żeńskich kolaborantek niezależnie od pochodzenia etnicznego i rasy. Australijska nauczycielka akademicka, autorka i wydawczyni, Renate Klein, opowiedziała mi o tle tej sprawy:

 

"W 1989 roku Women's Studies International Forum opublikowało artykuł dwóch autorek: Diane Bell i Naparulli Nelson pod tytułem Gwałt jest sprawą wszystkich. Artykuł powstał, ponieważ Naparulla Nelson, członkini Tradycyjnej Starszyzny, poprosiła swoją wieloletnią przyjaciółkę, Diane, by napisała o brutalnych gwałtach dokonywanych przez mężczyzn-Aborygenów na kobietach i nastoletnich dziewczynach, bo nikt inny tego nie zrobi. Wspólnie napisany artykuł wywołał burzę oburzenia na Diane, którą oskarżono o zawłaszczenie głosu Naparulli Nelson i szkalowanie czarnych mężczyzn”.

 

Według Klein, ktoś sfałszował nazwiska rdzennych kobiet w liście, który stwierdzał, że “autorki stoją u boku swoich czarnych braci, a demonizowanie ich jest częścią kolonializmu i rasizmu”. Bell jest oczerniana do dnia dzisiejszego.


Ta mentalność ponownie mignęła nam przed oczyma w lutym, kiedy „New York Times recenzował najnowszą książkę Ayaan Hirsi Ali. Recenzentka, Jill Filipovic, potępiła Hirsi Ali za "generalizowanie", "bigoterię" i "sianie strachu". Porównała przykłady przestępstw popełnionych przez muzułmańskich mężczyzn, jakie podała Hirsi Ali, do niebezpiecznie rasistowskich obaw amerykańskich przed „kolorowymi mężczyznami, którzy grożą cnotliwym białym kobietom”. Filipovic oskarżyła Hirsi Ali o bezpodstawne prezentowanie arabskich i afrykańskich wyznających islam mężczyzn jako „seksualnie agresywnych i nieopanowanych, patrzących na białe kobiety jako na ich pożądane ofiary”.  

 

Nie słyszałam o kulturowo podbudowanych wypadkach Afro-Amerykańskich, niemuzułmańskich mężczyzn, którzy w gromadach dochodzących czasem do tysiąca osób dokonują seksualnych napaści na kobiety w Ameryce, jak to działo się w Kairze; w Hassi Massoud, w Algierii; lub też zresztą w Kolonii i w Malmö. Zarówno w Kairze, jak w Hassi Messoud byli to muzułmańscy mężczyźni atakujący muzułmańskie kobiety. Tylko w Europie była to przemoc seksualna muzułmańskich mężczyzn wobec białych kobiet.

 

Filipovic patrzy na próby Hirsi Ali globalnego stosowania uniwersalnych standardów praw człowieka i na jej pragnienie, by mizoginistyczne przestępstwa na Zachodzie były ścigane według zachodniego prawa, jako na zagrożenie przyszłości męskich muzułmańskich imigrantów na Zachodzie. Jednak, jak Hirsi Ali i Asra Nomani napisały w 2017 roku w artykule w „New York Times”:

"Jeśli chodzi o różnicę płac, dostęp do aborcji i dyskryminację w miejscu pracy, progresiści mają wiele do powiedzenia. Nadal jednak czekamy na marsz przeciwko honorowym mordom, małżeństwom z dziećmi, poligamii, seksualnemu niewolnictwu i okaleczaniu genitaliów kobiecych… Jeśli uważa się biały, męski seksizm za nie do przyjęcia, z definicji powinno się także uważać wszelki męski seksizm za równie nie do przyjęcia. Usprawiedliwianie złego zachowania wobec kobiet kolorowych mężczyzn, imigrantów lub mężczyzn żyjących w nie-zachodnich społeczeństwach jest wyrazem bigoterii niskich oczekiwań”.

Przez 20 lat zachodni nauczyciele akademiccy, dziennikarze i politycy, na których wpłynęły Orientalizm Edwarda Saida, post-kolonializm, krytyczna teoria rasy i dekonstrukcjonizm, odmawiali dokumentowania przemocy wobec kobiet, jeśli sprawcami byli kolorowi mężczyźni.

 

Dla nich fakt, że kobiece ofiary (Hinduski, muzułmanki, Sikh) także są “kolorowe”, jest mniej istotny niż kolor skóry sprawców. Ponadto kiedy sprawcami są Arabowie i/lub muzułmanie, których kraje były skolonizowane przez biały Zachód – potrzeba chronienia ich najbardziej nawet barbarzyńskich zwyczajów, włącznie z honorowymi morderstwami, publicznym kamienowaniem, poligamią, purdah, okaleczaniem genitaliów kobiecych itd., jest szczególnie istotna.


W 1975 roku radykalne feministki, Diana E.H. Russell i Nicole Van Den Ven zorganizowały Trybunał Zbrodni Przeciwko Kobietom, gdzie ośmieliły się zająć właśnie takimi zwyczajami. Udział w nim brało ponad dwa tysiące kobiet z 40 krajów, zajmując się sprawami obejmującymi wymuszone macierzyństwo, przymusową sterylizację, przemoc seksualną, okaleczanie genitaliów kobiecych, przemoc w rodzinie i podwójny ucisk kobiet w trzecim świecie, włącznie z Aborygenkami.

 

W 1979 roku Fran Hosken opublikowała pionierską książkę o okaleczaniu genitaliów kobiecych. Wszystkie trzy autorki były białe i zdrowo im się dostało za ujawnianie takich praktyk lub za „praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą”.

 

Ja także od dawna dokumentowałam takie potworności, zaczynając od zwyczajów takich jak poligamia, segregacja kobiet w domu i zasłony, pod koniec lat 1960., zbiorowe gwałty bengalskich kobiet przez pakistańskich żołnierzy na początku lat 1970. Skupiłam się jednak bardziej intensywnie na takim mizoginistycznym barbarzyństwie od roku 2004.

 

Dlatego wycofywano zaproszenia na wykłady, byłam szkalowana i często „znikałam” z lewicowo-liberalnej historii feminizmu.

 

Doświadczyłam pierwszej niemal fizycznej agresji 8 lat temu, kiedy zapytano mnie, gdzie stoję w „sprawie kobiet Palestyny”.

 

W pytaniu chodziło o oczernienie Izraela przez wiązanie go z apartheidem. „Wbrew mitowi i propagandzie – powiedziałam – Izrael nie jest państwem apartheidu. Największym na świecie systemem praktykującym apartheid jest islam, który praktykuje zarówno apartheid płci, jak i apartheid religii”.


Tłum zebranych dostał szału. Zrównywali palestyńskich mężczyzn z afroamerykańskimi mężczyznami, przytaczali brutalność policji i amerykański rasizm.


W 2007 roku w artykule zatytułowanym White wars: Western feminisms and the “War on Terror [Białe wojny: zachodnie feministki i “wojna z terrorem”] kanadyjska nauczycielka akademicka, Sunera Thobani, potępiła na stronach feministycznego pisma trzy “rasowo lepsze” białe feministki za naszą kolaborację z "imperialną wyobraźnią” i z „kolonializmem”.  Szydziła z naszej rzekomej „rasowej paranoi”. Jej zdaniem, doświadczałyśmy naszej „imperialnej agresji jako rodzaju prześladowania”, które następnie pozwalało nam na uzasadnianie własnej agresji jako „samoobrony” (cokolwiek ten bełkot miał znaczyć). Odpowiedziałam w 2007 roku na stronach tego samego pisma.

"Etniczni Arabowie muzułmańscy w sposób ludobójczy masakrują czarnych afrykańskich muzułmanów, chrześcijan i animistów w Darfur. Muzułmanie wysadzają się wzajemnie w powietrze, kiedy modlą się w meczetach na całym Bliskim i Dalekim Wschodzie; muzułmańscy mężczyźni strzelają i obcinają głowy własnym intelektualistom i dysydentom w niewyobrażalnych liczbach…”

Oczywiście, trzy białe feministki, które zaatakowała Thobani, były Żydówkami; byłam jedną z nich.  


Yvonne Ridley jest Brytyjką, która w 2001 roku została porwana przez talibów, potem uwolniona, a następnie przeszła na islam i stała się żarliwą obrończynią „Palestyny”. W 2006 roku prowadziłam z nią debatę w Al-Hurrah. Nie przestawała krzyczeć na mnie, kiedy opisywała horror palestyńskiej krwi płynącej ulicami – a wszystko z rąk białych syjonistów. Absolutnie odmawiała przyznania istnienia korupcji w Autonomii Palestyńskiej, tortur, terroryzmu i narastającej przemocy wobec palestyńskich kobiet ze strony palestyńskiego kierownictwa i w palestyńskich rodzinach.

 

W 2004 roku Mohammed Bouyeri zamordował holenderskiego filmowca, Theo van Gogha po wyprodukowaniu przez Van Gogha "Submission", krótkiego filmu krytykującego traktowanie kobiet przez islam. Urodzona w Somalii Hirsi Ali napisała scenariusz i Bouyeri groził, że zabije ją także. Groźbę tę napisał w liście, który nożem przybił do piersi Van Gogha. Jakiś czas potem Hirsi Ali uciekła z Holandii. W 2007 roku Hirsi Ali opublikowała autobiografię Niewierna. Ujawniła brutalne realia życia muzułmańskich kobiet w Afryce. Żaden Program Women's Studies w Ameryce nie zaproponował jej stanowiska – zrobiły to dopiero konserwatywne think tanki.

 

W 2012 roku amerykańskie feministki rozpoczęły krucjatę przeciwko Hirsi Ali, nazywając ją „rasistką” i „islamofobką”, ponieważ ośmieliła się opuścić islam i ujawnić mizoginię wśród muzułmanów. Podobnie jak inni muzułmańscy i ex-muzułmańscy dysydenci, zarówno religijni, jak antyreligijni (Seyran AtesFarzana HassanSamia LabidiElham ManeaSoraya MireYasmine MohammedAsra NomaniRaheel Raza), Hirsi Ali także kwestionowała przyjęcie islamskich zasłon przez zachodnie feministki jako czegoś „wyzwalającego” lub jako rodzaj oporu wobec rasizmu.

 

Skąd bierze się to intelektualne szaleństwo? Co jest w stanie wytłumaczyć tę dezercję feministycznych zasad?


Oto częściowa odpowiedź.


Winne temu są fałszywe idee wychowanego w Egipcie chrześcijańskiego Araba, Edwarda Saida, o zachodnim "Orientalizmie" i ich szybkie przyjęcie przez “postępową kadrę akademicką”, która już wcześniej głęboko wierzyła we francuski dekonstrukcjonizm, marksizm i krytyczną teorię rasy. Prace Saida nie tylko radykalnie zatrzymały rozumienie globalnego ucisku kobiet; przekonał on wielu, że brązowi mężczyźni arabskiego pochodzenia, których kraje były kiedyś okupowane przez Imperium Osmańskie i przez Europę, są najbardziej ciemiężonymi ofiarami na świecie.

 

Ta złożona i zgubna narracja zdewastowała nasze zdroworozsądkowe rozumienie rzeczywistości i doprowadziła do kultowej wiary i uświęconych fantazji.


Odtąd wszyscy kolorowi mężczyźni są głównie widziani jako ofiary, także kiedy gwałcą, porywają, torturują lub wysadzają w powietrze ludzi wszystkich możliwych kolorów. A radykalne feministki wszystkich kolorów, ale szczególnie białe feministki, zostały potępione jako misjonarki, próbujące ratować "brązowe kobiety przed brązowymi mężczyznami".

 

Antykolonialna agitacja i propaganda zamknęła usta wielu feministkom, których misją jest – lub kiedyś było – ujawnianie przemocy wobec kobiet i opartego na płci ucisku.  

 

Practicing Feminism While White

IPT, 5 maja 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaPhyllis Chesler

Emerytowana profesor psychologii City University of New York, współzałożycielka Association for Women in Psychology oraz National Women's Health Network.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1921 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk