Prawda

Wtorek, 9 marca 2021 - 11:13

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”


Khaled Abu Toameh 2021-02-08

Jeśli palestyńscy dziennikarze są wyrzucani z pracy za spotkanie z Izraelczykami, jaka byłaby reakcja Palestyńczyków, gdyby zobaczyli swojego prezydenta i swoich polityków siadających do stołu negocjacyjnego z Izraelem? Przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej niewątpliwie zostaliby oskarżeni o zdradę, przestępstwo karane tam śmiercią. (Zdjęcie Abbasa z portalu Crescent z artykułu oskarżającego Abbasa, że jest marionetką USA i Izraela.)   

Jeśli palestyńscy dziennikarze są wyrzucani z pracy za spotkanie z Izraelczykami, jaka byłaby reakcja Palestyńczyków, gdyby zobaczyli swojego prezydenta i swoich polityków siadających do stołu negocjacyjnego z Izraelem? Przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej niewątpliwie zostaliby oskarżeni o zdradę, przestępstwo karane tam śmiercią. (Zdjęcie Abbasa z portalu Crescent z artykułu oskarżającego Abbasa, że jest marionetką USA i Izraela.)   Jeśli administracja prezydenta Bidena zdoła ponownie ożywić proces pokojowy między Izraelem i Palestyńczykami, będzie musiała wziąć pod uwagę fakt, że arabska kampania przeciw normalizacji stosunków z Izraelem jest dziś równie agresywna jak w przeszłości.


Antynormalizacyjna kampania, prowadzona również przez samych Palestyńczyków, postrzega każdego, czy to palestyńskiego przywódcę lub negocjatora, czy z innego arabskiego kraju, jako zdrajcę.    


Dwa najnowsze przykłady tej trwającej od lat kampanii:


Szóstego stycznia 2021r. Związek Dziennikarzy Palestyńskich (PJS) - organizacja podporządkowana kierowanej przez Mahmouda Abbasa i rządzącej w AP partii Fatah, reprezentująca setki palestyńskich dziennikarzy - wydał ostrzeżenie przed próbami podejmowania przez członków jakichkolwiek działań normalizujących relacje z Izraelem.


To ostrzeżenie było odpowiedzią na informację, że Izraelskie Siły Obronne zaprosiły palestyńskich dziennikarzy na wiedokonferencję, na której miano poinformować o izraelskich krokach zmierzających do ograniczenia pandemii COVID-19.


Niektórzy dziennikarze palestyńscy, którzy otrzymali to zaproszenie, poinformowali o tym kierownictwo związku, które natychmiast wysłało ostrzeżenie do wszystkich swoich członków.     


Warto zwrócić uwagę na retorykę tego oświadczenia wydanego przez organizację, której kierownictwo składa się z najwierniejszych ludzi Abbasa:

"Związek całkowicie odrzucając tego rodzaju zaproszenia potwierdza, że tego rodzaju konferencje i spotkania, organizowane przez okupacyjną armię, są niebezpieczne, nawet jeśli dotyczą problemów zdrowia. Wszystkie takie spotkania, również te prowadzone przez media społecznościowe, prowadzą tylko do normalizacji z syjonistycznym tworem. Związek ostrzega przed tego rodzaju spotkaniami.”

Po pierwsze widzimy tu stwierdzenie, że nie ma znaczenia temat spotkania, nawet jeśli sprawa dotyczy pandemii. Związek jest przeciwny wszelkim spotkaniom z Izraelczykami, ponieważ oznaczałoby to normalizację stosunków z Izraelem. Jeśli dziennikarze tak zdecydowanie sprzeciwiają się współpracy Izraela i Autonomii w sprawach medycznych, dlaczego ten związek dziennikarzy pierwszego lutego nie potępił palestyńskiego kierownictwa za zaakceptowanie dostawy szczepionek z Izraela? Dlaczego jest akceptowalne przyjęcie szczepionek z Izraela, ale zakazuje się uczestnictwa w wideokonferencji na temat pandemii?  


Po drugie, to ostrzeżenie może być traktowane jako groźba skierowana do palestyńskich dziennikarzy, którzy chcą uczestniczyć w wideokonferencjach z Izraelczykami. Ta groźba ukrywa możliwość wyrzucenia ze związku lub znalezienia się na czarnej liście, co oznacza bojkotowanie przez kolegów i napiętnowanie jako zdrajców za samo pojawienie się razem z Izraelczyklami. W przeszłości ten związek wzywał do bojkotu izraelskich mediów i zakazywał swoim członkom uczestnictwa w jakichkolwiek konferencjach, w których uczestniczą Izraelczycy, również w Europie i w Stanach Zjednoczonych.            


Po trzecie, używając określenia “syjonistyczny twór” PJS sygnalizuje, że podobnie jak Hamas czy Iran, nie uznają istnienia Izraela. Do tego stopnia uważają samo słowo „Izrael” za anatemę, że nie są w stanie go z siebie wykrztusić.


Warto również zauważyć, że to ostrzeżenie PJS pokazuje jak niewiele różni Fatah i Hamas, szczególnie jeśli idzie o nazywanie Izraela “syjonistycznym tworem” i zakazywanie jakichkolwiek form normalizacji z Izraelem.  


W ubiegłym roku Hamas zaaresztował  kilkunastu palestyńskich aktywistów w Gazie pod zarzutem zdrady, ponieważ uczestniczyli w  "konferencji" online z Izraelczykami. Wyjaśniając powody tych aresztowań, kontrolowane przez Hamas Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stwierdzało: "Prowadzenie z jakiegokolwiek powodu jakichkolwiek wspólnych działań i kontaktów z izraelską okupacją jest zbrodnią karaną prawem, jest zdradą palestyńskiego ludu i jego poświęceń”.    


Aczkolwiek od 14 lat są zaangażowani we wzajemne wściekłe zwalczanie się, Fatah Abbasa i Hamas podobnie odrzucają porozumienia o normalizacji podpisane w ubiegłym roku przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn, Sudan i Maroko. Fatah i Hamas gotowe są odłożyć na bok mordercze waśnie, by razem przeciwstawić się każdej formie normalizacji stosunków z Izraelem, nie tylko przez Palestyńczyków, ale i przez jakiekolwiek kraje arabskie.        


Drugim przykładem żywotności antynormalizacyjnej kampanii były palestyńskie reakcje na niedawny wywiad izraelskiego Ministra Obrony Benny Gantza dla egipskiej telewizji Al-Ghad.


Egipska stacja telewizyjna została potępiona przez Palestyńczyków (i innych Arabów), za rzekome promowanie normalizacji z Izraelem przez sam fakt przeprowadzenia tego wywiadu. Wielu Palestyńczyków wzywało na Twitterze do bojkotu tej stacji, zarzucając jej “zdradę”.


Jeśli palestyński dziennikarz zostaje wyrzucony za spotkanie z Izraelczykami, a arabska stacja telewizyjna nie może nadawać wywiadów z Izraelczykiem, jaka byłaby palestyńska reakcja gdyby Abbas lub inny Palestyńczyk usiadł do stołu negocjacyjnego z Izraelem? Palestyńskie przedstawicielstwo zostałoby bez wątpienia oskarżone o zdradę.      


Jeśli administracja prezydenta Bidena poważnie myśli o wznowieniu izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego, musi wziąć pod uwagę to, że te wezwania do bojkotu Izraela i zakazu normalizacji odstraszą każdego Palestyńczyka od siadania przy stole negocjacyjnym.      


Jak długo antyizraelskie kampanie szaleją wśród Palestyńczyków, Abbas i jego towarzystwo długo będą się zastanawiać zanim zgodzą się usiąść przy stole z Izraelczykami.


Ostatnią rzeczą, jakiej chce jakikolwiek palestyński polityk, to jest zarobienie na nalepkę zdrajcy w środowisku tak Fatahu, jak i Hamasu, które uważają to za zbrodnię karaną śmiercią. Jeśli z drugiej strony Abbas chciałby tego uniknąć, musiałby podjąć wysiłek zakończenia podżegania nienawiści do Izraela, podżegania, którego źródłem są w pierwszym rzędzie ci, którzy go  popierają.         


Palestinians: No to Normalization with the ‘Zionist entity’

Gatestone Institute, 3 lutego 2021

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1784 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk