Prawda

Poniedziałek, 3 października 2022 - 22:34

« Poprzedni Następny »


Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast


Gordon G. Chang 2022-04-29

Niezależnie od tego czy Chiny planują inwazję Tajwanu teraz, czy nie, czas, by Stany Zjednoczone porzuciły dziesięciolecia błędnej polityki. Waszyngton powinien, między innymi, natychmiast zacząć dostarczać tej wyspie broń, jaka jest jej pilnie potrzebna. Na zdjęciu: Samoloty tajwańskich sił lotniczych. (Zdjęcie: Wikipedia)
Niezależnie od tego czy Chiny planują inwazję Tajwanu teraz, czy nie, czas, by Stany Zjednoczone porzuciły dziesięciolecia błędnej polityki. Waszyngton powinien, między innymi, natychmiast zacząć dostarczać tej wyspie broń, jaka jest jej pilnie potrzebna. Na zdjęciu: Samoloty tajwańskich sił lotniczych. (Zdjęcie: Wikipedia)

"Złe sygnały". To powiedziało Dowództwo Teatru Wschodniego Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej 15 kwietnia o ośmielaniu Tajwanu przez Waszyngton. Tego dnia chińska armia wysłała myśliwce i bombowce, jak również fregaty w pobliże wyspiarskiej republiki.  


Chińskie manewry, powiedział rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Zhao Lijian, były "środkiem zaradczym przeciwko niedawnym negatywnym działaniom USA, włącznie z wizytą polityków na Tajwanie”. Pekin, powiedział, będzie “nadal podejmował zdecydowane kroki, by bronić swojej suwerenności i terytorialnej integralności”.  


 

Kiedy to mówił sześciu amerykańskich senatorów pod przewodnictwem senatora Lindsey’a Grahama, republikanina z Południowej Karoliny, i Roberta Menendeza, demokraty z New Jersey, który jest przewodniczącym Komisji Stosunków Zagranicznych Senatu, spotkało się z prezydentem Tajwanu i innymi wysokimi przedstawicielami samorządnej wyspy. Przybyli samolotem sił powietrznych USA, co było dość wyraźnym sygnałem dla Pekinu. Ta dwudniowa wizyta nie była ogłoszona, była "ukradkowa" jak to określiło Ministerstwo Obrony Chin.


“Global Times”, tabloid kontrolowany przez oficjalny chiński “Dziennik Ludowy”, był jeszcze bardziej bezpośredni. Powiedział, że manewry były nie tylko “ostrzeżeniem” dla innych polityków planujących wizytę na wyspie, ale wychodziły “poza odstraszanie przez przygotowanie do potencjalnej, realnej akcji, która raz na zawsze rozwiąże kwestię Tajwanu, kiedy to będzie konieczne”.


"Realna akcja"? Niezależnie od tego czy Chiny planują inwazję Tajwanu teraz, czy nie, pora, by Stany Zjednoczone porzuciły dziesięciolecia błędnej polityki. Waszyngton powinien, między innymi, natychmiast zacząć dostarczać tej wyspie broń, jaka jest jej pilnie potrzebna.


Chińska Republika Ludowa rezerwuje sobie prawo użycia siły, by zaanektować Republikę Chińską, co jest formalną nazwą Tajwanu. "Tajwan jest świętą i nieodłączną częścią chińskiego terytorium - oznajmiło Dowództwo Wschodniego Teatru. – Nie ma miejsca na żadną zagraniczną ingerencję w kwestię Tajwanu".


Wielu analityków uważa, że bohaterski ukraiński opór wobec rosyjskich najeźdźców powoduje, iż inwazja Chin na Tajwan jest mniej prawdopodobna. Z różnych przyczyn, niewielu, jeśli ktokolwiek z outsiderów wie, jak naprawdę kierownictwo chińskie ocenia sytuację.


Niestety, Xi Jinping, nadzwyczaj ambitny władca chiński, może czuć się zachęcony przez niedawne wypadki w Europie Wschodniej. Jak w zeszłym miesiącu napisał Wang Dan, przywódca studencki z czasów zajść na Placu Tiananmen: “Nie powinniśmy oczekiwać racjonalnego podejmowania decyzji od dyktatorów i totalitarnych reżimów”.  


Xi może uznać, że wojna w Ukrainie pokazuje, iż obecnie jest zielone światło dla inwazji na Tajwan. W końcu gospodarka Stanów Zjednoczonych, 27 krajów Unii Europejskiej i Wielkiej  Brytanii – była łącznie w zeszłym roku ponad 25 razy większa niż Rosji  — nie mogły jednak swoją siłą odstraszyć Władimira Putina, więc Xi może uważać, że w podobny sposób zawiodą w sprawie Chin.  


Ponadto sankcje nałożone na Moskwę po inwazji nie były wszechstronne i nadal nie są (co niewiarygodne) wszechstronne. Dlatego Xi może wierzyć, że żaden kraj nie ośmieli się narzucić mających znaczenie kosztów na jego wspaniałe państwo.


Wreszcie, Xi może uznać, że inwazja Władimira Putina stworzyła wystarczający chaos i odwrócenie uwagi, że nikt nie będzie w stanie sprzeciwić się jego agresji.  


Przywódcy Chin robią wrażenie, jakby niedawne wydarzenia ośmieliły ich. Kiedy padał Kabul w zeszłym roku, na przykład, Pekin szerzył tezę, że USA są nieudolne. „Global Times” pytał, jak Ameryka mogłaby przeciwstawić się potężnym Chinom, skoro nie mogła nawet poradzić sobie z talibami. Ten półoficjalny tabloid napisał o Ameryce: "Nie potrafi dłużej wygrać wojny".


Ponadto propaganda partii komunistycznej mówiła dużo o Tajwanie, kiedy upadł Kabul. W artykule redakcyjnym z sierpnia “Global Times” oświadczył, że kiedy wybuchnie wojna w Cieśninie Tajwańskiej, obrona wyspy załamie się w ciągu kilku godzin, a armia USA nie przyjdzie na pomoc.


Nic z tego nie mówi, że Chiny istotnie dokonają inwazji – jest wiele powodów, by tego nie zrobiły – ale nigdzie odstraszanie nie jest ważniejsze niż w Cieśninie Tajwańskiej. Po upadku Afganistanu i inwazji na Ukrainę Tajwan uważany jest za ostateczny test amerykańskiej wiarygodności.


Przez dziesięciolecia Stany Zjednoczone prowadziły politykę “strategicznej niejednoznaczności”, nie mówiąc ani Chinom, ani Tajwanowi, co zrobią w wypadku konfliktu.  


Niejednoznaczność działała w dobrotliwym okresie, ale zwłaszcza teraz, po inwazji na Ukrainę, świat nie znajduje się dłużej w dobrotliwym okresie. Chińscy przywódcy mówią, że Ameryka ich już nie odstrasza. Waszyngton musi uwierzyć im na słowo, co znaczy, że USA muszą teraz przedsięwziąć kroki uważane kiedyś za radykalne. Kiedy amerykańscy politycy rozważają, co zrobić, muszą pamiętać, że trzydzieści lat błędnej polityki tajwańskiej pozostawiły ich bez żadnych bezpiecznych opcji.


Aby zapobiec chińskiej inwazji, prezydent Biden powinien publicznie oświadczyć, że Ameryka będzie bronić Tajwanu. W dodatku USA powinny współpracować z sojuszniczymi państwami - Japonią i Australią i zaoferować Tajpej wielostronny traktat obronny.


Ponadto, jak proponował w zeszłym miesiącu były sekretarz stanu Mike Pompeo podczas wizyty w Tajpej, USA powinny uznać Tajwan za to, czym jest: suwerennym państwem. 


Uznanie Tajwanu wymagałoby zmiany amerykańskiej „polityki jednych Chin”. Zgodnie z tą polityką (często myloną z „Zasadą jednych Chin” Pekinu) USA uznaje Pekin jako legalny rząd Chin. Innymi słowy, Waszyngton ogłosił komunistyczną partię za zwycięzcę  w chińskiej wojnie domowej. Niemniej Ameryka nie akceptuje (jak to robi “Zasada jednych Chin) stanowiska Pekinu, że Tajwan jest częścią Republiki Ludowej. USA jedynie przyznają fakt, że Pekin ma takie roszczenia.


Zamiast tego USA zajmują stanowisko, że status Tajwanu pozostaje nierozwiązany i że rozwiązanie sprawy tego status musi być pokojowe, innymi słowy, za zgodą ludności Tajwanu.


Aby zapewnić, że rozwiązanie sprawy statusu Tajwanu będzie pokojowe, administracja Bidena powinna rozpocząć przekazywanie broni Tajwanowi, szczególnie pociski balistyczne dalekiego zasięgu, które mogą trzymać reżim Chin w szachu.


Ponadto Ameryka i przyjaciele powinni wesprzeć swoje słowa i umieścić swoje bazy wojskowe na wyspie.


Odstraszenie jest najlepszym gwarantem pokoju.  


Stany Zjednoczone nie wysłały wystarczającej ilości broni do Ukrainy przed inwazją 24 lutego, tym samym zawodząc w utrzymaniu odstraszania w Europie Wschodniej.


Przez otwarte wzmocnienie obrony Tajwanu Waszyngton zadeklaruje, że nie boi się już obrazić Pekinu. To jest przekazanie chińskim przywódcom “właściwego sygnału” pod rozwagę.


Deterring China: U.S. should Arm Taiwan to the Hilt - Now

Gatestone Instutute, 18 kwietnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Gordon G. Chang amerykański analityk.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Wymagany wspólny front Zachodu Marek Eyal 2022-04-29


Notatki

Znalezionych 2227 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk